Zdravotný kvíz na základnej škole. „Sme za zdravý životný štýl! Podujatie Svetového dňa zdravia

Mestská formácia mesta Goryachiy Klyuch

Krasnodarské územie

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

priemer všeobecná škola № 2

obecná formácia mesto Goryachiy Klyuch

Kvíz o zdravom životnom štýle:

"AT zdravé telo- zdravá myseľ

Pripravené

učiteľ Základná škola

Gammershmidt Inna Aleksandrovna

Kvíz na tému: "V zdravom tele zdravý duch."

Ciele:

  1. Vytvorte si predstavu o tom, čo zdravý životný štýlživota.
  2. Pestujte úctu k svojmu zdraviu.
  3. Vytvárať u detí stály záujem o hodiny telesnej kultúry a šport.

Pre žiakov 2. – 4. ročníka

Zúčastňuje sa 5 tímov po 5-6 ľudí.

1. „Meno“ (až 3 body)

Vymyslite pre tímy názov s prihliadnutím na predmet tohto kvízu.

2. „Odpovedz“ (2 body za odpoveď)

  1. Čo treba urobiť, aby ste neochoreli? (Správna výživa, sen, energická aktivita a voľný čas, nedostatok zlých návykov, osobná hygiena, telesná výchova, otužovanie).
  2. V akom veku je dobré cvičiť? (V hocijakom)
  3. Kedy je najlepšie začať s otužovaním? (Leto).
  4. Kto sú "mrože"? (Ľudia kúpajúci sa v zime v diere).
  5. Kto sú jogíni? (Ľudia, ktorí robia gymnastiku, meditáciu).
  6. Aký druh liečivé rastliny vieš? (koreň valeriány, harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný, mäta atď.)
  7. Aké ovocie, zelenina a rastliny sa používajú na zníženie horúčky a na liečbu prechladnutia? (Malina, citrón, cesnak, lipa).
  8. Listy ktorej rastliny sa používajú na modriny a krvácanie? (lopúch, plantain).
  9. Používa sa šťava z tejto rastliny namiesto jódu? (celandín).
  10. Prečo nemôžete piť vodu z rieky alebo kaluže? (Špinavá voda obsahuje rôzne mikróby, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.)
  11. Prečo si nemôže pohladkať mačky a psy bezdomovcov a iných ľudí? (Môžete chytiť blchy, kliešte, lišajníky).
  12. Môžete jesť neumytú zeleninu a ovocie? prečo? (Nie, pretože majú na sebe veľa rôznych mikróbov).
  13. Aké sú zimné športy?
  14. Aké sú letné športy?

3. "Hádaj" (2 body za odpoveď)

Hryzenie oceľových rúr
Ak si často čistíte... ZUBY

Odvážne beriem činky -
Cvičím svaly ... TELA

Spriatelil sa s telesnou výchovou -
A teraz som hrdý na POSTAVU

Šťava, pilulky sú užitočnejšie ako všetky,
Zachráni pred všetkými... CHOROBAMI!

Od detstva sa ľuďom hovorilo:
Nikotín je smrteľný... JED

Hoci ranu štípne a popáli
Dokonale hojí - červená ... YOD

Pre Alyonkine škrabance
Je tam plná fľaša ... ZELENÁ
Vyhlásený boj proti bacilom:
Umyte si ruky MYDLOM

Existuje ovocie a zelenina.
Deti potrebujú veľa jesť.
Existuje viac tabletiek
Chutí ako cukrík.
Prijaté pre zdravie
Ich chladné obdobie.
Pre Sashuli a Polinu
Čo je užitočné? -...(vitamíny)

kostný chrbát,

štetiny na bruchu,

Skočil po palisáde,

Vymyla všetku špinu. (zubná kefka)

Nemám čas ubližovať svojim priateľom,

Hrám futbal a hokej.

A som na seba veľmi hrdá

Čo mi dáva zdravie... (Šport)

Zabudnite na počítač.

Vyjdite na ulicu na prechádzku.

Je to lepšie pre zdravie

Čerstvý vzduch... (dýchať)

  1. "Fizminutka" (do 3 bodov)

Každý tím musí vymyslieť a ukázať športový pohyb. (Ostatné tímy opakujú pohyby.)

  1. "Blitz Anketa"

Takže, teraz vám položím otázky, musíte odpovedať Áno - Nie, za správnu odpoveď získate 1 bod.

1. Súhlasíte s tým, že cvičenie je zdrojom vitality a zdravia? (Áno)

2. Je pravda, že žuvačka zachraňuje zuby? (nie)

3. Je pravda, že kaktusy odstraňujú žiarenie z počítača? (nie)

4. Je pravda, že každý rok zomrie 10 000 ľudí na fajčenie? (Áno)

5. Je pravda, že ťa banány rozveselia? (Áno)

6. Je pravda, že mrkva spomaľuje proces starnutia? (Áno)

7. Je pravda, že existujú neškodné drogy? (nie)

8. Je ľahké prestať fajčiť? (nie)

9. Je pravda, že mlieko je zdravšie ako jogurt? (nie)

10. Zlomia si dospelí nohy častejšie ako deti? (Áno)

11. Je pravda, že by ste mali vypiť 4 poháre mlieka každý deň? (Áno)

12. Je pravda, že v lete sa môžete zásobiť vitamínmi na celý rok? (nie)

13. Je pravda, že nedostatok slnka spôsobuje depresiu? (Áno)

14. Je pravda, že deti do 15 rokov by sa nemali venovať vzpieraniu? (Áno)

15. Je pravda, že dieťaťu stačí 6 hodín spánku? (nie)

Výborne chlapci!

  1. "Druhy športov" (2 body za 1 šport)

Vymenujte čo najviac športov, ktoré začínajú písmenami: F, V, P, T, B.

Kapitán tímu vyberie obálku s jedným z listov.

  1. "Odmena"

Zhrnutie, odovzdanie diplomov.

Spracovala učiteľka ZŠ MBOU stredná škola č.2

Gammershmidt Inna Alexandrovna.


Kvíz „Sme za zdravý životný štýl“

Ciele: Formujte zdravý životný štýl. Zvyšovanie presvedčenia o potrebe prísneho dodržiavania sanitárnych a hygienických pravidiel.

Úlohy:

    Pestujte úctu k svojmu zdraviu.

    Formovať u detí stály záujem o telesnú výchovu a šport.

Odpovedz“ (1 bod za odpoveď)

1) Aké ovocie, zelenina a rastliny sa používajú na zníženie horúčky a na liečbu prechladnutia? (Malina, citrón, cesnak, lipa).

2) Kedy je najlepšie ročné obdobie začať s temperovaním? (Leto).

3) Kto sú „mrože“? (Ľudia kúpajúci sa v zime v diere).

4) Prečo si nemôžeš hrýzť nechty? (Toto je škaredé a pod nechtami sú mikróby, môžete ochorieť).

5) Aké sú zimné športy?

6) Aké sú letné športy?

7) Môžem dať svoju kefu iným ľuďom? (Nie, pretože môžeš chytiť vši, kožné ochorenia).

8) Kto sú jogíni? (Ľudia, ktorí robia gymnastiku, meditáciu).

9) Listy ktorej rastliny sa používajú na modriny a krvácanie? (lopúch, plantain).

10) Používa sa šťava z tejto rastliny namiesto jódu? (celandín).

11) Prečo nemôžete piť vodu z rieky alebo kaluže? (Špinavá voda obsahuje rôzne mikróby, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.)

12) Prečo nemôžete hladkať mačky a psy bezdomovcov a iných ľudí? (Môžete chytiť blchy, kliešte, lišajníky).

3. „Hádaj“ (1 bod za odpoveď)

Hádanky o športe a zdraví.

1) Bili ho, ale on neplakal,
Viac zábavy len skoky. (lopta)

2) Dve kolesá v rade,
Vykrúcajú nohy. (Bicykel)

3) Michail hral futbal
A skóroval do bránky ... (gól).

4) Nerozumiem, chlapci, kto ste?

Vtáčiky? rybári?
Aký druh siete je na dvore?
Nezasahujte do hry
Radšej odíď
Hráme ... (volejbal).

5) hladká, voňavá, umýva sa čisto,
Každý potrebuje mať.
Čo to je? (mydlo)

6) Kostný chrbát,
štetiny na bruchu,
Skočil po palisáde,
Vymyla všetku špinu. (zubná kefka)

7) Zubatý, nehryzúci.
Ako sa to volá? (Hrebeň, hrebeň)

8) Nosím v sebe vodu.
Potrebujeme vodu.
Dá sa bez problémov prať
Ak existuje ... (zásobovanie vodou).

4. Odpovedzte na otázky (1 bod za odpoveď):

1. Ktoré z týchto potravín je lepšie jesť? (klobásy, mäso, klobása, párky)

2. Čo mliečny výrobok priaznivo ovplyvňuje tráviaci proces? (syr, kefír, zmrzlina, maslo)

3. Ktoré z týchto druhov ovocia je bohaté na železo? Je veľmi užitočný pri anémii. (oranžová, jablko, hruška, mandarínka)

4. Ktoré ovocie je dobré jesť počas prechladnutia ? (slivka, jablko, citrón, banán)

5. Ktorá z týchto zelenín obsahuje veľa rastového enzýmu – karoténu? (cibuľa, uhorka, zemiak, mrkva)

6. Ako sa tieto produkty nazývajú? Ktoré z týchto potravín je bohaté na vápnik a je dobré pre silné kosti a zuby? (maslo, kyslá smotana, syr, tvaroh)

5. Súťaž „Anagramy“ na letákoch (5 bodov za odpoveď)

Musíme zhromaždiť slovo súvisiace so zdravím. Kto rýchlo?

ZKULFITRAU- FYZICKÁ KULTÚRA DKAZAR- NABÍJAČKA LKAZAKA- TVRDENIE ENGIAGI- HYGIENA LKAPROGU- PRECHÁDZKA

6. Pokračujte v prísloví (1 bod).

ČISTOTA JE NAJLEPŠIA (KRÁSA)

ŽI ČISTO - (BYŤ ZDRAVÝ)

KTO JE PRESNÝ - (TO JE PRÍJEMNÉ)

ZDRAVIE - (NAJDRAHŠÍ)

Nemyslite si, že ste NÁDHERNÍ
A MYSLITE SI BYŤ (PRÁVE)

Scenár kvízovej hry

o zdravom životnom štýle

"Naše zdravie je v našich rukách"

Skomplikovaný:

Evdokimovič

Larisa Mikhailovna,

učiteľka na základnej škole

MAOU "Škola №31"

Veľký Novgorod

Veľký Novgorod

rok 2014

Cieľ:

    Formujte zdravý životný štýl. Výchova k presvedčeniu o potrebe prísneho dodržiavania sanitárnych a hygienických pravidiel.

    Pestujte úctu k svojmu zdraviu.

    Formovať u detí stály záujem o telesnú výchovu a šport.

Úlohy :

    Poskytnite predstavu o tom, čo je zdravý životný štýl.

    Presvedčiť žiakov o potrebe byť zdraví.

    Vysvetlite úlohu zdravého životného štýlu pre človeka.

    Zistite zdravotné faktory.

Plánovaný výsledok : dosiahnuť od žiakov upevnenie a udržanie ich zdravia, schopnosť odolávať zlé návyky, viesť zdravý životný štýl.
Priebeh kvízovej hry

ja Organizovanie času

Ahoj! Ahoj! Čo sme si povedali...

II. Stanovenie cieľov a cieľov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je význam tohto slova?
- Týmito slovami sa pozdravia a pýtajú sa na zdravie. Ste zdraví? Máte dnes dobrú náladu? Hovoria, že " Dobrá nálada polovičné zdravie!

Som veľmi rád, že sa vám darí! Ľudia hovoria: „V zdravom tele zdravý duch“, „Pre zdravého človeka je všetko zdravé“. Zdravý človek je pekný a príjemný v komunikácii, ľahko prekonáva ťažkosti, vie, ako skutočne pracovať, študovať a relaxovať.

A teraz vás pozývam zapojiť sa do hry – kvízu „Naše zdravie je v našich rukách“, venovaného zdravému životnému štýlu.

A kto povie, čo znamená zdravý životný štýl? (Toto je dodržiavanie všetkých pravidiel, noriem na udržanie dobrého zdravia.)

Najprv sa však rozdeľme na 3 tímy. Každý si vyberie kapitána, meno, motto.

Najúspešnejší názov a zodpovedajúce motto je ocenené žetónom.

III. Prvá súťaž "Zdravý životný štýl"

Za správnu podrobnú odpoveď tím získa žetón:

Chlapci, kto z vás raňajkuje?

Z navrhovanej sady produktov vyberte tie, ktoré by ste použili na prípravu raňajok.

Odborníci sa domnievajú, že raňajky študenta by mali pozostávať z troch prvkov – ovocia, mliečnych výrobkov, výrobkov obsahujúcich obilniny.

IV. Druhá súťaž „Anagramy“

Teraz si upevníme pojmy, ktoré sú spojené so zdravým životným štýlom.
Musíme zhromaždiť slovo súvisiace so zdravím. Prvý tím dostane 3 žetóny. Kto rýchlo?

ZKULFITRAU - telesná výchova
DKAZARIA - nabíjanie
LKAZAKA - otužovanie
ENGIAGI - hygiena
LKAPROGU - prechádzka

V. Tretia súťaž "Hádanky"

Udržiavanie zdravého životného štýlu je neoddeliteľne spojené s hygienickými pravidlami. A pri dodržiavaní hygienických pravidiel môžu byť naši asistenti kto - zistíte hádaním hádaniek a ukazovaním hádaniek. (na stoloch detí sú rôzne predmety a obrázky). Za správnu odpoveď dostane tím žetón.

Uteká ako živá bytosť
Ale nevydám to.
Pointa je celkom jasná: nech mi umyje ruky. (mydlo.)

Chrbát kosti, pevné štetiny. Je kamarát s mätovou pastou, Slúži nám pilne. (zubná kefka.) Chodím a blúdim nie po lesoch, ale po fúzoch a vlasoch. A moje zuby sú dlhšie ako zuby vlkov a medveďov. (hrebeň.)

Vafle, pruhované,
Hladký, huňatý,
Vždy po ruke
Čo to je? (uterák)

Vyzerá ako ježko
Ale nepýta si jedlo
Beží na oblečení
Bude čistejšia. (kefa na oblečenie)

Dážď je teplý a hustý, Tento dážď nie je ľahký. Je bez mrakov, bez mrakov, Pripravený ísť celý deň. (sprcha)

Aby z neba pršalo, aby klasy chleba narástli, aby sa lode plavili, aby sa uvarilo želé, aby neboli problémy... Bez... (vody.) nemôžeme žiť.

VI. otužovanie

Ak chcete byť zdraví - temperujte sa!
Prečo majú ľudia nádchu?
- Faktom je, že ľudská pokožka je citlivejšia na chlad ako na teplo. A aby ani mierny prievan nespôsobil podchladenie a neviedol k nádche, kýchaniu, musíte telo trénovať na chladné akcie. Naše telo je ubytovňou pre baktérie. Ochranné sily tela obmedzujú ich reprodukciu. V dôsledku nejakého silného pôsobenia, napríklad ochladenia, sa oslabí obranyschopnosť a baktérie, dovtedy potichu uhniezdené na určitom mieste v tele, začnú prejavovať svoje škodlivé vlastnosti. Začína výtok z nosa, zhoršuje sa chronická tonzilitída, tonzilitída mučí a iné choroby.

Nie nadarmo sa hovorí: „Ak sa otužíš, uzdravíš sa z choroby. Treba sa ale otužovať podľa pravidiel.
- Vymenujte známe pravidlá otužovania. (2 tokeny na správne pravidlo)

Pravidlá kalenia (približný zoznam) :

    Temperovať treba postupne.

    Počas choroby nemôžete začať s otužovaním.

    Začaté otužovanie – neprestávajte a nerobte prestávky.

    Na otužovanie používajte rôzne prostriedky: slnko, vzduch, voda.

    Pred spaním nezabudnite vyvetrať miestnosť.

    Nezabudnite na kontrastné kúpele na nohy.

    Ráno cvičte pri otvorenom okne.

    Umyte vodou pri izbovej teplote.

A nezabudnite, že "len v zdravom tele - zdravý duch!".
– A cenná rada: „naučte sa vážiť si zdravie skôr, ako ochoriete!“.

VII . Doprava

Čo je telesná výchova?
Toto je sila a zdravie,
Je to radosť a zábava!
Navyše dobrá postava -
To je to, čo znamená telesná výchova!
Zvyknite si na deň
OD ranné cvičenia.
Takže s rovným postojom
Všetko bolo v poriadku!

Chlapci, koľkí z vás cvičia každý deň ráno?
Cvičenie. Zostavte a ukážte komplex ranných cvičení. Tím, ktorý správne zostaví komplex a spoločne ho dokončí, získa 3 žetóny.

VIII . vitamíny

Dobrý kuchár stojí za lekára. Ako sa hovorí, ak nie je známy otec choroby, jej matkou je vždy jedlo.

Aby ste boli zdraví, silní, musíte milovať ovocie a zeleninu, Všetko bez výnimky! O tom niet pochýb. V každom je úžitok a chuť a ja sa nezaväzujem rozhodovať, ktorý z nich je chutnejší, ktorý z nich je potrebnejší.

Chlapci, viete, že bobuľové ovocie, ovocie a zelenina sú hlavnými zdrojmi vitamínov a minerálov. Väčšina vitamínov vstupuje do nášho tela iba s jedlom. Bobule, zelenina a ovocie by preto mali byť vo vašej strave pravidelne.

Úlohou tímov je určiť, o ktoré vitamíny ide. Za každú správnu odpoveď dostane tím jeden žetón.

Vitamín "?" je rastový vitamín. Pomáha tiež našim očiam dobre vidieť, udržiavať zrak. Nájdete ho v mlieku, mrkve, zelenej cibuľke.(Odpoveď: vitamín A,)

Vitamín "?" - skrýva sa v cesnaku, kapuste, cibuli, vo všetkej zelenine, ovocí, bobuliach.„Či v záhrade, v záhrade, nájdeš ma. A kto pôjde v lete do lesa, prinesie nám v košíku! (Odpoveď: vitamín C.)

Vitamín "?" šetrí naše zuby. Bez nej sa zuby človeka stávajú krehkými, mäkkými. Nachádza sa v mlieku, rybách, tvarohu. Opaľovanie, to máme tiež. (Odpoveď: vitamín D .)

IX . Zhrnutie

Záver

1. Prečo si nemôžeš hrýzť nechty? (Toto je škaredé a pod nechtami sú mikróby, môžete ochorieť).

2. V ktorom ročnom období je najlepšie začať s otužovaním? (Leto).

3. Môžem dať svoj hrebeň iným ľuďom? (Nie, pretože môžete chytiť vši, kožné choroby).

4. Prečo nemôžete piť vodu z rieky alebo kaluže? (Špinavá voda obsahuje rôzne mikróby, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.)

5. Prečo si nemôže pohladkať bezdomovcov a cudzie mačky a psy? (Môžete chytiť blchy, kliešte, lišajníky).

Milujem sedem pravidiel zdravého životného štýlu: Koniec koncov, nemôžete žiť bez nich!

Pre zdravie a poriadok Začnite deň s poplatkom. Mäso v ceste nejete, na mieste bude pás.

Milujem šport a ovocie, chránim si zdravie. Dodržiavam všetky režimy a nepoznám choroby.

Kúpem sa, nalejem si: Každému je jasné, že som temperovaný! Zahodil som veľa problémov - Posilnená imunita.

Jedzte jablká a hrušky, vaša pleť sa zlepší. Jedzte viac citrónu, pomôže vám absorbovať vápnik. Aktívne odpočívam a posilňujem svoje zdravie, na nič sa nesťažujem, čo vám radím.

Hrám aj šach: rozvíjam svoj intelekt. Vstanem na „cestu“:

Jedz päťkrát denne, V žalúdku nebude ťažoba, Pi mlieko s medom - A ľahko zaspíš.

Odpočívať neznamená spať, Choď do dača kopať, Keď sa vrátiš domov, Daj si sprchu a spievaj pieseň:

Preto som taký dobrý, že milujem sedem pravidiel zdravého životného štýlu.

X . Odraz činnosti

Aká bola výzva pre dnešný kvíz?
- Podarilo sa ti to vyriešiť?
- Čo si myslíte, na čo môžete dnes získané vedomosti využiť?
– Vieš sám využiť získané poznatky a poradiť niečo svojim priateľom a príbuzným?
- Čo sa ti obzvlášť páčilo? čo sa ti nepáčilo?

Literatúra

    Scenár mimoškolské aktivity„Cesta do krajiny zdravia“. (Elektronický zdroj). Režim prístupu: (Pozri "Zelenina, bobule a ovocie - vitamínové potraviny.")

    Shorygina T.A. Rozhovory o zdraví: Metodická príručka.- M.: TC Sphere, 2012.

    Volodková L.G. Sme spolu! - Veľký Novgorod: MAOU PKS "IOMKR", 2013.

VstúpiťRegistrovať





























Späť dopredu

Pozor! Ukážka snímky slúži len na informačné účely a nemusí predstavovať celý rozsah prezentácie. Ak máš záujem táto práca prosím stiahnite si plnú verziu.

Ciele: Formujte zdravý životný štýl. Zvyšovanie presvedčenia o potrebe prísneho dodržiavania sanitárnych a hygienických pravidiel.

Úlohy:

  • Pestujte úctu k svojmu zdraviu.
  • Formovať u detí stály záujem o telesnú výchovu a šport.

Miesto konania: učebňa.

Dĺžka trvania: 40 minút.

Vek: 1-4 triedy.

Zúčastňujú sa 2 tímy po 10 ľudí.

„Meno“ (až 3 body)

Vymyslite pre tímy názov s prihliadnutím na predmet tohto kvízu.

„Odpovedz“ (2 body za odpoveď)

1) Aké ovocie, zelenina a rastliny sa používajú na zníženie horúčky a na liečbu prechladnutia? (Malina, citrón, cesnak, lipa).

2) Kedy je najlepšie ročné obdobie začať s temperovaním? (Leto).

3) Kto sú „mrože“? (Ľudia kúpajúci sa v zime v diere).

4) Prečo si nemôžeš hrýzť nechty? (Toto je škaredé a pod nechtami sú mikróby, môžete ochorieť).

5) Aké sú zimné športy?

6) Aké sú letné športy?

7) Môžem dať svoju kefu iným ľuďom? (Nie, pretože môžete chytiť vši, kožné choroby).

8) Kto sú jogíni? (Ľudia, ktorí robia gymnastiku, meditáciu).

9) Listy ktorej rastliny sa používajú na modriny a krvácanie? (lopúch, plantain).

10) Používa sa šťava z tejto rastliny namiesto jódu? (celandín).

11) Prečo nemôžete piť vodu z rieky alebo kaluže? (Špinavá voda obsahuje rôzne mikróby, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.)

12) Prečo nemôžete hladkať mačky a psy bezdomovcov a iných ľudí? (Môžete chytiť blchy, kliešte, lišajníky).

3. „Hádaj“ (2 body za odpoveď)

Hádanky o športe a zdraví.

1) Bili ho, ale on neplakal,
Viac zábavy len skoky. (lopta)

2) Dve kolesá v rade,
Vykrúcajú nohy. (Bicykel)

3) Michail hral futbal
A strelil na bránu... (Cieľ).
4) Nerozumiem, chlapci, kto ste?

Vtáčiky? rybári?
Aký druh siete je na dvore?
Nezasahujte do hry
Radšej odíď
Hráme... (volejbal).

5) hladká, voňavá, umýva sa čisto,
Každý potrebuje mať.
Čo to je? (mydlo)

6) Kostný chrbát,
štetiny na bruchu,
Skočil po palisáde,
Vymyla všetku špinu. (zubná kefka)

7) Zubatý, nehryzúci.
Ako sa to volá? (Hrebeň, hrebeň)
8) Nosím v sebe vodu.
Potrebujeme vodu.
Dá sa bez problémov prať
Ak existuje... (vodovod).

4. Odpovedzte na otázky: Na snímke. Pozrite si prezentáciu.

1. Ako sa tieto produkty nazývajú? Ktoré z týchto jedál je najlepšie jesť? (klobásy, mäso, klobása, párky)

2. Ktorý mliečny výrobok priaznivo pôsobí na tráviaci proces? (syr, kefír, zmrzlina, maslo)

3. Ktoré z týchto druhov ovocia je bohaté na železo? Je veľmi užitočný pri anémii. (oranžová, jablko, hruška, mandarínka)

4. Ktoré ovocie je dobré jesť počas prechladnutia ? (slivka, jablko, citrón, banán)

5. Ktorá z týchto zelenín obsahuje veľa rastového enzýmu – karoténu? (cibuľa, uhorka, zemiak, mrkva)

6. Ako sa tieto produkty nazývajú? Ktoré z týchto potravín je bohaté na vápnik a je dobré pre silné kosti a zuby? (maslo, kyslá smotana, syr, tvaroh)

5. Súťaž "Anagramy" Na listoch

Musíme zhromaždiť slovo súvisiace so zdravím. Kto rýchlo?

ZKULFITRAU- FYZICKÁ KULTÚRA

DKAZARIA- NABÍJANIE

LKAZAKA - TVRDENIE

ENGIAGI- HYGIENA

LKAPROGU- PRECHÁDZKA

6. Zbierajte príslovie. Na listoch.

ČISTOTA JE NAJLEPŠIA (KRÁSA)

ŽI ČISTO - (BYŤ ZDRAVÝ)

KTO JE PRESNÝ - (TO JE PRÍJEMNÉ)

ZDRAVIE - (NAJDRAHŠÍ)

Nemyslite si, že ste NÁDHERNÍ
A MYSLITE SI BYŤ (PRÁVE)

7. Súťaž "Hádanky - pomocníci hygieny"

Udržiavanie zdravého životného štýlu je neoddeliteľne spojené s hygienickými pravidlami. A pri dodržiavaní hygienických pravidiel môžu byť našimi asistentmi tí, ktorých sa naučíte hádaním hádaniek a kreslením hádaniek.

1. Vafle, pruhované,
Hladký, huňatý,
Vždy po ruke
Čo to je? (uterák)

2. Chlpatá hlava
Šikovne sa zmestí do úst
A počíta naše zuby
Ráno (zubná kefka)

3. Len sudca jej prikývne
Začne skákať na poleno!
Bude tancovať s dlhou stuhou
Zamávajte nohami z nerovných tyčí
A potom piť vodu
A čaká na posudky za prácu. (gymnastka)

4. V našej škole je trávnik
A na ňom kozy a kone
Tu padáme
Presne 45 minút
V škole, kone a trávnik,
Aký zázrak, hádajte čo? (telocvičňa)

5. Dvojmetrové dieťa
Lopta k lopte, potom druhá
Veď kôš je s dierou! (basketbal)

6.10 plus jeden niekto
Chcú kopať loptu do brány
A 11 ďalších
Nenechajte ich hľadať. (futbal)

7. Zelená lúka,
Okolo 100 lavičiek
Od brány k bráne
Okolo pobehujú ľudia
Pri týchto bránach
Rybárske siete. (štadión)

8. Ľad okolo je priehľadný, plochý
Dva železné pásy
A niekto nad nimi tancuje
Skákanie, mávanie rukami. (krasokorčuliar)

9. Kto sa rýchlo ponáhľa snehom
Bojíte sa zlyhania? (lyžiar)

10. Vyzerá ako ježko
Ale nepýta si jedlo
Beží na oblečení
Bude čistejšia. (kefa)

Náš kvíz sa skončil. Porota spočítava body.

Dinagul Bakhitova
Kvíz „ABC zdravia“. Formovanie zdravého životného štýlu u mladších žiakov

Kvíz« ABC zdravia» (zapnuté formovanie zdravého životného štýlu)

Ciele:

Formujte zdravý životný štýl. Zvyšovanie presvedčenia o potrebe prísneho dodržiavania sanitárnych a hygienických pravidiel.

Pestujte si úctu k sebe zdravie.

formulár deti majú stály záujem o telesnú výchovu a šport.

Poloha: chladná miestnosť.

Trávenie času: 40 minút.

Zúčastňujú sa 4 tímy po 5 ľudí.

1. "Daj odpoveď" (2 body za odpoveď)

1) Aké ovocie, zelenina a rastliny sa používajú na zníženie horúčky a na liečbu prechladnutia? (malina, citrón, cesnak, lipa).

2) Kedy je najlepšie ročné obdobie začať s temperovaním? (Leto).

3) Kto sú "mrože"? (Ľudia plávajú v zime v ľadovej diere).

4) Prečo si nemôžeš hrýzť nechty? (Je to škaredé a pod nechtami sú mikróby, môžete ochorieť).

5) Aké sú zimné športy?

6) Aké sú letné športy?

7) Môžem dať svoju kefu iným ľuďom? (Nie, pretože môžete chytiť vši, kožné choroby).

8) Prečo nemôžete piť vodu z rieky alebo kaluže? (Špinavá voda obsahuje rôzne mikróby, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.)

9) Prečo nemôžete hladkať mačky a psy bezdomovcov a iných ľudí? (Môžete chytiť blchy, kliešte, lišajníky).

2. Vyriešte krížovku. (1 odpoveď – 1 bod) Vieme všetko o tom, čo pestujeme na záhonoch? Otázky na pomoc pri kontrole kvíz. Najprv vám však chcem niektoré predstaviť zaujímavé informácie z ktorých vychádzali otázky. Ak budete pozorne počúvať, určite odpoviete na všetky otázky. kvíz.

k 2 k a t o f e l

b 7 p o m i d o ry

h s r 1 l y k

9 sv e c l a o z

v 5 tis

1. “Skôr ako sme to zjedli, každý mal čas plakať”. (Cibuľa.)

V stredoveku sa žiarovke pripisovala úžasná vlastnosť - chrániť bojovníkov pred šípmi a údermi meča. Rytieri nosili na hrudi talizman – obyčajnú cibuľu. Preto bol jeden z druhov cibule tzv "Bow of Victory".

Vo všetkých dobách sa medzi všetkými národmi pripisovala cibuľa liečivé vlastnosti. Východné národy mali príslovie: "Luke, v tvojom náručí prechádza akákoľvek choroba". A aký výrok o cibuli majú slovanské národy? Správny, "Cibuľa zo siedmich chorôb".

Už v stredoveku lekári tvrdili, že aj vôňa cibule chráni pred chorobami. Sovietsky vedec P. Botkin zistil, že hnilobné a patogénne baktérie, dokonca aj žaby a potkany, umierajú na prchavé látky emitované cibuľou. Cibuľu stačí žuť 3 minúty, aby sa zabili všetky baktérie v ústach. Existuje úžasný recept na liečivý šalát, ktorý je dobré zjesť pri prvom náznaku. prechladnutia: nakrájajte veľkú cibuľu na pol krúžky, trochu posypte soľou a cukrom; keď cibuľa dáva šťavu, zlejeme zeleninový olej a premiešame. Nechajte lúhovať pol hodiny. Jedzte s chlebom.

2. „A v záhrade sa zazelenal a zhustol ker. Kopať málo: pod kríkom... (zemiaky)».

Vlasť zemiakov je Južná Amerika. S históriou zemiakov sa spája množstvo veselých príhod.

Ešte v 16. storočí priviezol admirál prvé zemiaky z Ameriky do Anglicka. Majiteľ sa rozhodol pohostiť svojich priateľov zámorským jedlom, no kuchár z nevedomosti hľuzy neuvaril, ale listy a stonky vysmažil na oleji. Hosťom bolo nové jedlo nechutné. Nahnevaný admirál nariadil zničenie rastliny vysadenej na jeho panstve. Zemiakové kríky boli spálené, ale v popole sa našli pečené hľuzy. Pečený zemiak všetkým sa to veľmi páčilo. Odvtedy sa v Anglicku začali rozširovať zemiaky.

O lekárnikovi Parmentierovi sa popísalo veľa zaujímavostí. Zemiakové kvety, ktoré priniesol do kráľovského paláca, vyvolali búrku nadšenia. Sám kráľ ich začal nosiť na hrudi a kráľovná si nimi ozdobila vlasy.

V Rusku vstúpili zemiaky do každodenného života s veľkými ťažkosťami. Roľníci to považovali za hriech jesť, nazývali to "Prekliate jablká". Mnohí roľníci odišli na ťažké práce, ale odmietli pestovať zemiaky.

3. „Čo to vŕzga, aké chrumkanie? Čo je to za krík?

Ako môžem byť bez chrumkania, ak... (kapusta)».

Veľké okrúhle hlávky kapusty pripomínajú hlavu. názov "kapusta" a pochádza z latinského slova "ka dal"čo znamená hlava. Kapusta bola obyvateľom známa staroveký Egypt. Egypťania na záver jedla ako sladké jedlo podávali varenú kapustu.

Základom ruštiny sa stala kapusta národné jedlá. Veľký veliteľ A. V. Suvorov miloval "vriaci" Ruská kapustová polievka.

Kapusta je veľmi užitočná, napriek tomu, že obsahuje veľa (až 90 %) voda. Jeho šťava zlepšuje trávenie. Kapusta obsahuje veľa vitamínu C.

4. „Za kučeravý chumáč sa líška ťahala z norky.

Na dotyk je veľmi hladká, chutí ako sladká cukor.“ (mrkva)

V stredoveku bola mrkva považovaná za pochúťku trpaslíkov, rozprávkových malých mužov. Tu bol presvedčenie: keď si večer vezmeš do lesa misku mrkvy na pare, tak ráno nájdeš namiesto mrkvy tehličku zlata. V noci budú škriatkovia jesť mrkvu a štedro platiť za svoje obľúbené jedlo.

Štyri tisícročia sa konzumuje mrkva. V súčasnosti sa získava mnoho rôznych príchutí, formulár a farbenie odrôd mrkvy. Mnoho ľudí pozná odrodu najmenšej mrkvy, ktorá sa volá carotelia. Ale existujú mrkvy dlhé až 1 m a široké ako veľká repa. Takáto mrkva sa pestuje v Číne a Japonsku. Pre ňu kultivujte pôdu do hĺbky 1 0,5 m

5. „Zlatá hlava je veľká, ťažká. Zlatá hlava si ľahla na odpočinok. Hlava je veľká, iba krk je tenký. (tekvica)

O tekvici sa dá povedať veľa zaujímavého. V Strednej Ázii sa tekvica používa na výrobu rôznych riad: fľaše, vedrá, lyžice. Veľké tekvice skladujú obilie a obilniny. V Afrike v daždivom počasí cestovatelia schovávajú svoje oblečenie do tekvice. Tekvice sa používajú aj pri prechode cez rieku a stavajú z nich plť.

V Indii sa tekvica pôvodne používala na chytanie opíc. Po vyvŕtaní malej diery do veľkej tekvice Indiáni nasypali do nej trochu ryže alebo iných semien. Bdelé opice sú mimoriadne zvedavé a chamtivé. Akonáhle majú ľudia čas schovať sa, opice rýchlo zostúpia zo stromu, ponáhľajú sa k tekviciam a keď si všimnú dieru, vložia do nej labku. Čo je tam? Labka ucíti zrnká ryže, nazbierajte ich za hrsť. Ale zovretá päsť sa nezmestí do diery a opica sa hompáľa na troch nohách a ťahá veľkú tekvicu. Aj keď ľudia pribehnú, stále drží päste tekvica: škoda obilia vypustiť a lovci ľahko vezmú chamtivé zviera.

6. "V záhrade je dlhá a zelená a vo vani je žltá a slaná". (Uhorka.)

Uhorka pochádza z Indie. Tam v lese rastú divé uhorky, ktoré sa krútia okolo stromov ako popínavé rastliny. Uhorky sú na dedinách pletené ploty.

V Číne a Japonsku zbierajú farmári rôznu zeleninu trikrát do roka. Uhorky najprv pestujú v debničkách na strechách a potom ich zasadia do zeme a priviažu na kolíky. Z mreží visia obrovské plody uhoriek s dĺžkou 1,5 m.

Za starých čias, keď boli uhorky veľmi vzácne, raz turecký sultán Mohammed II., krutý a chamtivý, prikázal svojim siedmim dvoranom, aby otvorili žalúdky, aby zistili, ktorý z nich zjedol jednu z uhoriek, ktoré mu poslali ako darček.

V Rusku sú uhorky už dlho obľúbenou zeleninou.

7. „Krík je priviazaný na kolíčku, na kríku sú guličky, Boca, nahrádzajúce slnko, červenať sa od tepla“ (Paradajky.)

8. „Každý spozná mladého muža, ktorý rastie záhradná posteľ: je väčšia ako uhorka, je hustá a hladká. Tiež sa držať biča. … Poď sa pozrieť." (Cuketa.)

9. „Najpotrebnejšia zo všetkých druhov zeleniny na vinaigretty a boršč.

Z úrody novej orgovánovej krásky. (Repa.)

3. Každá zelenina a ovocie má svoje miesto. (1 odpoveď – 2 body)

Pomenujem zeleninu a ovocie a vy ich musíte zobrať na príslušné miesto skupiny:

1. Jablko (zdravý) 8. hamburgery

2. Malina (zdravý) 9. Rezance b/s

3. čipsy (škodlivý) 10. Čierna káva

4. hovädzie mäso (zdravý) 11. Prírodná šťava

5. solené orechy (škodlivý) 12. kompót

6. ryby (zdravý) 13. kefír

7. orechy (zdravý) 14. Coca-cola

4. Pracujte s básňou „O zelenine“ (1 odpoveď 1 bod)

Žil tam záhradník

Vysadil záhradu

Starostlivo som pripravil postele.

Priniesol kufor

Plné rôznych semienok

Ale boli zmiešané v neporiadku.

Prišla jar

A semená vyklíčili.

Záhradník obdivoval výhonky,

Ráno som ich zaliala

Na noc ich prikryl

A chránené pred chladným počasím.

Ale keď záhradník

Pozval nás do záhrady

Pozreli sme sa a všetci sme kričali:

Nikdy a nikde

Ani v zemi, ani vo vode

Takú zeleninu sme ešte nevideli!

Ukázal záhradník

Máme takú záhradu

Kde v záhonoch, husto posiate,

Ogorbuzy rástli

Vyrástli paradajky

Reďkovky, cheluk a repus.

Správne pomenujte, čo rástlo na záhonoch. (Uhorky, vodné melóny, paradajky, melóny, reďkovky, cvikla, cesnak, cibuľa, repa, kapusta).

Teraz vypočítajme výsledky kvíz. Kto má najviac bodov, ten tím vyhráva.