Cesta cez prírodné oblasti. Hra je putovaním po prírodných oblastiach našej vlasti na základnej škole. I. Učenie sa nového materiálu

MAOU "CHVSOSH"

Učiteľ: Mikova N.I.

Predmet: geografia

Známka: 8


Lekcia na tému „Cesta cez prírodné oblasti Rusko"

Cieľ: vytvoriť predstavu o rozmanitosti prírodných oblastí Ruska

Úlohy:

rozvíjať Tvorivé schopnostižiakov, schopnosť pracovať v tíme, pestovať zmysel pre kolektivizmus a kamarátstvo.

Vybavenie: prezentácia "Cesta prírodnými oblasťami", fragmenty videofilmov o zvieratách a rastlinách rôznych prírodných zón (arktické púšte, tundra a leso-tundra, stepi a lesostepi, púšť, polopúšť), mapa prírodných oblastí sveta , sada obrázkov rôznych zvieratiek a rastlín, sprievodné listy pre každého žiaka, fixky, lepiaca tyčinka, hárky A4 s pozadím rôznych prírodných plôch, nožnice.

Počas vyučovania

Pred začiatkom hodiny učiteľ rozdelí žiakov do dvoch tímov. Časti sú vyrobené pre skupinová práca, vodiace listy, ceruzky, lepidlo, nožnice a ďalšie príslušenstvo sú rozložené na stoloch.

I. Učenie sa nového materiálu

1. Stanovenie cieľov lekcie(5 minút)

Dnes sa vydáme na expedíciu do prírodných oblastí Ruska.

Musíme zistiť, ako sa menia prírodné oblasti, rozpoznať ich klimatické vlastnosti zoznámiť sa so svetom zvierat a rastlín. Dnes budeme v úlohe cestovateľov.

Ale ako všetci cestovatelia a výskumníci, aj počas našej expedície budeme zbierať informácie o prírodných oblastiach, fotografovať a zapisovať do konceptov, aby sme po návrate všetko spracovali. zozbierané materiály, prezrite si ich a potom ich usporiadajte do podoby plagátov, čím navždy zachytíte našu cestu.

Na začiatok si overím, čo viete o svete okolo vás.

(SNÍMKA #2-5) V Antarktíde sa z Taylorovho ľadovca z času na čas vynára Blood Falls. Voda v nej obsahuje železité železo, ktoré pri kombinácii s atmosférický vzduch, oxiduje a tvorí hrdzu. To dáva vodopádu jeho krvavočervenú farbu. Železné železo sa však vo vode nevyskytuje len tak – produkujú ho baktérie žijúce v izolovanom prostredí. vonkajší svet vodná plocha hlboko pod ľadom. Tieto baktérie sa dokázali zorganizovať životný cyklus pri úplnej absencii slnečného žiarenia a kyslíka. Spracúvajú zvyšky organickej hmoty, „dýchajú“ železité železo z okolitých hornín.

Každý z vás dostal sprievodcovské hárky. Toto sú vaše návrhy, do ktorých si počas našej virtuálnej cesty (pri prezeraní prezentácie a v priebehu môjho príbehu) môžete zapisovať mená zvierat, rastlín a klimatických prvkov rôznych prírodných oblastí.

Tabuľka 1. Sprievodca prírodnými oblasťami



prírodné oblasti

Klimatické vlastnosti

Svet zvierat

Zeleninový svet

Arktické púšte

Tundra a lesná tundra

tajga

Zmiešané a listnaté lesy

Stepi a lesostepi

Púšte a polopúšte

(snímka číslo 6)

Vydávame sa teda na virtuálnu cestu prírodnými zónami Zeme. Po našom návrate z výletu si každý tím vyberie ľubovoľné dve prírodné oblasti. A vy musíte pomocou svojich poznámok a „fotiek“, ktoré počas výletu urobíme, usporiadať tieto prírodné oblasti na plagáty a zobraziť v nich flóru a faunu. Preto buďte opatrní, zapisujte si názvy rastlín a živočíchov v prírodných oblastiach a podnebné znaky.

Poďme na našu cestu!

2. Prírodné oblasti Ruska ( 20 minút )

Pozeranie videí a príbehu učiteľa

Arktické púšte(http://video.mail.ru/mail/iva077/_myvideo/296.html)- (3,20 minúty)

Arktická púštna zóna sa nachádza v Severnom ľadovom oceáne, na ostrovoch pokrytých ľadom. Tu medzi rastlinami sú machy a lišajníky. Flóra je veľmi vzácna, takže medzi zvieratami sú predátori, pretože tu nie je potrava pre bylinožravce. Dravce - ľadové medvede, mrože, ktoré sa zaoberajú rybolovom, chráni pred drsným podnebím hrubá koža a srsť, podkožná vrstva tuku.

Často sa tu nachádzajú vtáčie trhy - je to veľký zhluk vtákov. Vtáky sem prilietajú a pri útoku odletia silné mrazy napr.

Podnebie v Arktíde je veľmi drsné. Ľadová a snehová pokrývka trvá takmer celý rok. V zime je dlhá polárna noc.

Nízke teploty vzduchu v zime (do -60 °), v priemere -30˚С v januári a +3˚С v júli. Ročné množstvo atmosférických zrážok je do 400 mm. V zime je pôda premočená 75-300 cm

(snímka číslo 7)

- Takže, arktické púšte prešli, potom nasleduje

Tundra a lesná tundra

- a teraz sa pozrime na rodinu žijúcu v tundre

Lesná tundra je prechodný typ krajiny, v ktorej sa striedajú svetlé lesy s krovinou alebo typickou tundrou.

Množstvo atmosférických zrážok v lesnej tundre je malé (200 – 350 mm), avšak v dôsledku permafrostu a nízke teploty vlhkosť sa odparuje veľmi pomaly. Výsledkom je prítomnosť veľkého množstva jazier a močiarov, ktoré zaberajú až 60% plochy tejto prírodnej zóny. Priemerné teploty vzduchu v lesnej tundre v júli sú 10-12°C a v januári od -10° do -40°C.
Vegetácia tundry a lesnej tundry sa mení podľa zemepisnej dĺžky. Zo stromov v pásme lesnej tundry sa najčastejšie vyskytuje breza trpasličí, polárna vŕba, smrek, jedľa a smrekovec. Bežné sú aj machy a lišajníky, ako aj malé kríky.

Vo faune tundry a lesnej tundry dominujú lumíky, soby, polárne líšky, jarabice, sovy snežné a široká škála sťahovavých, vodných a malých vtákov, ktoré sa usadzujú v kríkoch.

(snímka číslo 10)

- Tu sa dostávame do stepi, lesostepi (http://www.youtube.com/watch?v=keC_pytn1t8 ) – ( od 2,35 minúty do 5,30 minúty)

Podnebie lesostepi je obyčajne mierny kontinentálny. Ročný úhrn zrážok je 600 mm. Absolútne minimum v lesostepnej zóne je zvyčajne -36 ... -40 stupňov.

Leto v lesostepi je často horúce a suché, najmä na juhu lesostepi, ale v priemere je stále menej horúce ako v r. stepná zóna. priemerná teplota Júl sa v závislosti od lokality pohybuje približne od 18,5 stupňa do 23 stupňov.

V lesnej stepi sa nevyskytujú žiadne zvláštne druhy živočíchov, ktoré sú charakteristické len pre ňu. Kombinujú sa tu typické stepné druhy (syseľ, svišť, drop atď.) a koexistujú s typickými zástupcami lesov (veverička, kuna, los). Druhové zloženie sa pri pohybe na sever mení zo stepi na les.

Charakteristicky striedavé listnaté lesy s náplasťami bylinných stepí. V Európe a v Európska časť Ruska Typické sú svetlé listnaté lesy dub (dub), lipa, gaštan, jaseň a iné.

AT Sibír distribuovaný ostrov malolistá breza-osikaladiace kolíky.

(snímka číslo 11)

A naša cesta sa končí Púšť, polopúšťhttp://www.youtube.com/watch?v=TfE261soiWM )- 3 min

(snímka číslo 12)

Tu sme na konci našej cesty.

3. Fyzická minúta(1 minúta)

(snímka číslo 13)

Chodím v prírodných oblastiach (chôdza na mieste),


Všímam si, ako idem
Ako nad morom bujnej trávy
Žirafa natiahla krk (paže hore, popíjala).
Nad mojou hlavou (nakláňa sa do strán so zdvihnutými rukami)
Palma bude šumieť listami,
Ale musíš drepovať (drepovať)
Aby sme dostali huby.
Tu bežala líška (chyť sa za ruku zľava doprava)
Veverička okamžite skočila (druhou rukou držte sprava doľava)
A obrovský šedý slon (kruh s rukami)
Posiela nám poklonu (naklonil sa dopredu).
Dokončíme prechádzku (chôdza na mieste)
A ponáhľaj sa k stolom (sadni si na svoje miesta)

II. Skupinová práca (10 minút)

– Vrátili sme sa z výletu a teraz musíme spracovať a zariadiť všetky informácie a materiály, ktoré sme počas našej cesty nazbierali.

Učiteľ rozdá tímom kartičky s názvami prírodných oblastí.

– Každá skupina dostane svoje vlastné prírodné oblasti na výskum.

- Máte svoje sprievodcovské listy s poznámkami, ktoré vám pomôžu, tu máme fotografie, ktoré sme urobili počas cesty.

Učiteľ rozdá tímom fotografie a kresby zvierat a rastlín z rôznych prírodných oblastí.

Úlohou každej skupiny je zbierať materiál o svojich prirodzených oblastiach: vzhľad, klimatickými podmienkami zástupcovia flóry a fauny.

Výkony podľa poradia umiestnenia prírodných zón v Rusku v súlade so zákonom o zemepisnej zóne

Žiaci dostanú kresby zvierat a rastlín, plagáty s pozadím prírodných oblastí a začnú z kresieb vytvárať obrázky prírodných oblastí, kresliť, vyfarbovať a zdobiť obrázok.

Tímové výkony(5 minút)

Z každého tímu postupne vychádzajú študenti, ukazujú svoje zozbierané prírodné oblasti, hovoria o vlastnostiach sveta zvierat a rastlín, podnebí. Po príbehu môžu členovia iných tímov doplniť odpoveď.

- Prečo rôzne zvieratá žijú v rôznych prírodných zónach a rastú rôzne rastliny?

(Rôzne klimatické podmienky, reliéf atď.)

III. Reflexia(snímka číslo 14) - 5 minút

Podľa znečistenia životné prostredie Ural je lídrom medzi regiónmi... Federácie. Tvorí 2/5 emisií zlúčenín ortuti a chlóru, 30 % zlúčenín fluóru. Takmer tretina ruských miest s najviac znečistenou atmosférou je ... . technogénne púšte sa vytvorili okolo 20 ... miest. Tretina riek Ural je zbavená biologického života v dôsledku vypúšťania ... vody.

Kontrola (snímka číslo 15)

IV. Zhrnutie a záver (3 minúty)

Pred cestou sme si stanovili ciele. Pamätajte si, chlapci, prečo sme išli na výlet, za akým účelom?

Žiaci odpovedajú: zvážte prírodné zóny Zeme, ich flóru a faunu, klimatické vlastnosti.

- Myslíte si, že sme dosiahli naše ciele?

To znamená, že sme preskúmali prírodné oblasti a teraz poznáme ich črty, vieme ich rozlíšiť a identifikovať podľa zvierat a rastlín, ktoré sú pre ne charakteristické.

- Čo si myslíte, v akej prírodnej oblasti žijeme? (V lese, zóna tajgy).

IV. Domáca úloha(1 minúta)

Učiteľ pridelí známky za hodinu všetkým žiakom.

Literatúra:

  1. Meno, obrázok na mape.
  2. Vlastnosti prírody:

3. Tundra a človek.

4. Environmentálne problémy.

5. Ochrana prírody.

Cesta cez prírodné oblasti Ruska.

snímka 2

Pozdĺž pobrežia Severného ľadového oceánu sa v dĺžke tisícok kilometrov od západu na východ tiahne pás tundry bez stromov. Tundra sa nachádza na euroázijskom kontinente. Názov pochádza zo samského jazyka a znamená „bezstromová pláň“. Preložené z fínčiny - "neplodné, nepriateľské."

Meno a obrázok na mape

snímka 3

Klíma

  • Zima je dlhá, trvá 7-8 mesiacov, teplota dosahuje -50 °C. Väčšinu roka je tundra pokrytá snehom do hĺbky 15-30 cm a pod ňou je permafrost, ktorý prechádza do hĺbka 50 m.
  • Leto je krátke a chladné. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca (júl) nepresahuje +10 ° C. Aj uprostred leta sú mrazy a sneh.
  • snímka 4

    Flóra tundry

    • trpasličia breza
    • trpasličia vŕba
    • Yagel a brusnice
    • Moruška
  • snímka 5

    Prečo sú rastliny tundry zakrpatené?

    • Rastliny tundry majú výšku 15-20 cm, väčšina má plazivú stonku.
    • krátky, chladné leto spomaľuje rast rastlín. Silný vietor v zime odrezáva nadzemné časti.
  • Snímka 7

    Svet zvierat v tundre

  • Snímka 8

    arktická líška

    Obyvateľom tundry je polárna líška. Zostava: dravá. Telesná hmotnosť nie je väčšia ako 10 kg, dĺžka tela je asi 100 cm, z toho 30 cm pripadá na chvost. Vedci narátali 125 zvierat a 25 rastlín v ponuke líšok arktických v Rusku. V priemere sa u líšok narodí až 9 mláďat. Žije v tundre, na brehoch Severného ľadového oceánu, no v zime sa často zatúla na juh Fínska. Existuje odroda s modrastou srsťou.

    Snímka 9

    Lemming

    Lemmings sú dojemné chlpaté zvieratá, vysoké asi 13 cm Hnedá farba. Niektoré druhy lumíkov sa v zime menia z hnedej na bielu, vďaka čomu sú v snehu neviditeľné. O lumíkoch sa rozprávajú všelijaké rozprávky, napríklad, že spáchajú hromadnú samovraždu tým, že sa hodia do vody. V skutočnosti je to celkom prosperujúce zviera, hoci jeho počet z roka na rok kolíše. Keď je lumíkov priveľa, nemajú dostatok machu, zmenšujú sa.V zime sa neuložia na zimný spánok a pod snehom dokonca plodia potomstvo.

    Snímka 10

    REINDEER

    Dĺžka tela do 2 metrov, výška do 150 cm, hmotnosť do 200 kg. Rohy sú veľmi veľké, majú ich samce aj samice, toto sobov odlišný od ostatných jeleňov. Kopytá sú veľmi široké a zakrivené ako podkova. to umožňuje jeleňom ľahko sa prehrabávať snehom. Pod snehom veľmi presne nájdu nielen sobí mach, ale aj kríky bobúľ a huby. Denne prejdú až sto kilometrov.

    snímka 11

    Vtáky tundry

  • snímka 12

    Ako sa zvieratá prispôsobili podmienkam života?

    Aký druh oblečenia majú zvieratá?

    2. Aké sfarbenie?

    meniace sa zima - biela, svetlo v lete.

    3. Aké sú rozmery?

    Tvary tela sú rôzne. Srsť je hustá a dlhá, s množstvom páperia a peria.

    4. Aký je tvar tela?

    Rôzne, ale nie veľké.

    Priebeh udalosti

    Vedenie. Chlapci! Dnes musíme podniknúť fascinujúcu cestu prírodnými oblasťami našej vlasti. Počas výletu si vypočujeme a pozrieme veľa zaujímavostí o prírode, rastlinách a živočíchoch našej krajiny. 3 tímy idú na výlet. Poďme sa s nimi zoznámiť.

    I. Pozdrav tímov.

    Tímy sa zoradia na pódiu a striedajú sa v predstavovaní svojich mien, hesiel, emblémov.

    Vedenie. Predtým, ako vyrazíte, musíte skontrolovať, ako sa tímy na cestu pripravili.

    II. Zahrejte sa.

    Cvičenie 1. Odpovedz na otázku.

    1. tím.

    Ako určiť strany horizontu podľa slnka?

    2. tím.

    Ako určiť strany horizontu v zamračenom počasí?

    3. tím.

    Čo môže nahradiť kompas?

    Úloha 2. Prečítajte si plán.

    Tímy dostanú karty s plánmi oblasti. Hráči by ich mali vedieť prečítať.

    Vedenie. Vidíme teda, že tímy sú na cestu pripravené. A teraz musí každý tím určiť, z ktorej prírodnej oblasti začne svoju cestu.

    III. Cestovanie.

    Cvičenie 1.

    Vedenie. V tejto súťaži zistíme, ako tímy poznajú prírodné oblasti Ruska.

    Každý tím dostane obálku – listy popisujúce prírodné oblasti. Každý tím musí pomenovať navrhovanú zónu.

    1. obálka. Toto je bažinatá pláň bez stromov na severe našej vlasti. Príroda je tu drsná. Zima je veterná, studená, s mrazmi nad 50 stupňov. Zima trvá 8-9 mesiacov. Málo snehu. Zem teda zamrzne veľká hĺbka. (Tundra.)

    2. obálka. Táto zóna sú nekonečné pláne, rozlohy bez stromov. Zima je tu krátka, skôr studená, najmä na východe. Leto je dlhé a horúce. Prší málo, väčšinou v lete. (Step.)

    3. obálka. Povrch tejto zóny je na mnohých miestach pokrytý pieskovými dunami. Málokedy tu prší. Leto je dlhé, horúce a suché. Zima je krátka a studená. Teplota v zime dosahuje 30 a viac stupňov pod nulou. (Púšť.)

    Úloha 2.

    Vedenie. Teraz zistíme, či tímy poznajú rastliny prírodných oblastí.

    Každý tím dostane herbár. Tímy musia pomenovať rastliny, opísať ich a uviesť názov zóny, v ktorej rastú.

    1. tím: tŕň ťavy, mach soba.

    2. tím: tulipán, céder.

    3. tím: breza, palina.

    Úloha 3.

    Vedenie. V tejto súťaži sa tímy stretnú so zástupcami sveta zvierat z rôznych prírodných oblastí.

    Tímy dostanú karty s krížovkami. Je potrebné vyriešiť krížovky a určiť, z ktorých prírodných zón tieto zvieratá sú.

    1. tím.

    1. Malý hlodavec, ktorý si vyhrabáva zložité nory, v ktorých žijú v skupinách. (Gerbil.)

    2. Plaz s dlhým chvostom, ktorý dokáže odhodiť v momente nebezpečenstva. (Jašterica.)

    3. Veľký cicavec, ktorý vydrží dlho bez potravy a vody. (Ťava.)

    4. Veľký chrobák, ktorý vyvaľuje gule z hnoja. (Skarab.)

    2. tím.

    1. Malý hlodavec s chlpatým chvostom, ktorý žije na stromoch. (Veverička.)

    2. Veľký cicavec s krásnymi rozvetvenými rohmi. (Jelen.)

    3. Veľké zviera zimujúce v zime. (Medveď.)

    4. Dravé zviera žijúce vo svorkách. (Vlk.)

    3. tím.

    1. Hlodavec žijúci v dierach kazí úrodu obilnín. (Gopher.)

    2. Hmyz schopný štebotať a lietať na krátke vzdialenosti. (Kobylka.)

    3. Veľký vták s ostrým zrakom, ktorý žerie malé hlodavce. (Orol.)

    4. Jedovatý plaz, ktorý sa plazí a živí sa malými hlodavcami. (Viper.)

    IV. Súťaž fanúšikov.

    Vedenie. Fanúšikovia môžu svojim tímom priniesť body navyše. Musíte si zapamätať a zaspievať riadky z piesní, v ktorých sa spomínajú zvieratá alebo rastliny. Za každú skladbu získa tím 1 bod.

    V. Súťaž výtvarníkov.

    Každý tím si vylosuje zvieratko alebo vtáka z jednej z prírodných oblastí. Ak súperi uhádnu kresbu, získajú bod.

    VI. Pokračovanie v cestovaní.

    Vedenie. Skončili sme v pohorí Ural. Ural je veľmi bohatý na minerály. Nemôžeme sa pohnúť ďalej, kým niektorých z nich nepomenujeme.

    Tímom sú ponúkané zbierky minerálov, ktoré musia po určení pomenovať.

    VII. Súťaž kapitánov.

    Vedenie. Dostali sme sťažnosti od obyvateľov lesov, sadov, sadov. Kapitáni tímov musia určiť meno sťažovateľa a odpovedať, či je táto sťažnosť opodstatnená alebo nie.

    Sťažnosť 1. A ľudia ma nemajú radi. Vidíš, nepáči sa mi môj hlas a hovoria, že moje oči nie sú krásne. Myslia si, že prinášam problémy. je to tak? Nebyť mňa, niektorí by občas museli sedieť bez chleba. Tak si dobre premysli, mám byť urazený alebo milovaný? (Sova. Od roku 1964 je pod ochranou. Jedna sova popolavá zničí v lete viac ako 1000 hrabošov, ktoré sú schopné za leto zlikvidovať 1 tonu obilia.)

    Sťažnosť 2. Na glóbus azda niet takého tvora, o ktorom by sa rozprávalo toľko legiend a bájok, ako o nás. Nepáči sa mi, že milujeme tmu, že nevyzeráme ako obyčajné vtáky a zvieratá. Ale sme priatelia človeka, nie nepriatelia. Čo urobíme? Veď sme sa tak narodili. Často sme urazení. (Netopier.)

    Sťažnosť 3. Viem, že nie som krásna. Ak som blízko, mnohí sa budú vyhýbať, inak do mňa hodia kameň alebo kopnú. Prečo? Nie každý môže byť krásny! A môj prínos pre ľudí je veľký. (Ropucha. Jedna ropucha zachráni celú záhradu pred húsenicami a červami. Ak sú v dome šváby, prineste ropuchu, šváby zmiznú.)

    VIII. Súťaž pre znalca vtákov.

    IX. Zhrnutie.

    Slovo majú členovia poroty, ktorí zosumarizujú výsledky súťaže, vyhlásia víťazov a odovzdajú im ceny.

    Lekcia číslo 2.

    Všeobecná lekcia-hra.

    Téma: "Cesta cez prírodné oblasti Ruska."

    Cieľ: Zhrňte poznatky študentov v časti „Príroda Ruska“.

    Úlohy:

    1. Zopakovať a upevniť vedomosti žiakov na tému „Príroda Ruska“.

    2. Rozvíjať kognitívny záujem a tvorivú činnosť, reč, pamäť, pozornosť, vnímanie. Zlepšite schopnosť pracovať s geografickou mapou.

    3. Pestovať starostlivý postoj k prírode rodnej krajiny a pocit hrdosti na svoju krajinu.

    Vybavenie:

      Geografická mapa a značky s názvami prírodných oblastí; Kreslenie lietadiel; Kartičky s obrázkom stromov a zvierat. Krížovka "Obyvatelia Arktídy" učebnica 4. ročníka, časť číslo 1. Vystrihnite obrázky pre hru "Mozaika".

    Počas vyučovania.

    ja Organizovanie času.

    Dlho očakávaná chvíľa opäť prišla -

    Je čas, aby sme išli.

    Volá nás do tajomného sveta,

    Tajomný svet prírody.

    II. Úvod do témy lekcie .

    O: Pozývam vás, priatelia, na cestu lietadlom. Precestujeme všetky prírodné oblasti našej krajiny a pripomenieme si látku z minulých hodín.

    III. Kineziologické cvičenia.

      "háčiky"(1 minúta) Ak chcete vykonať toto cvičenie, musíte najskôr prekrížiť členky. Akokoľvek je to pohodlné, potom si prekrížte ruky, prepleťte prsty do „zámku“ a otočte ich von. Aby ste to urobili, musíte natiahnuť ruky dopredu so zadnými časťami dlaní smerom k sebe a palcami nadol posunúť jednu ruku cez druhú, spojiť dlane a vziať prsty do „zámku“. Potom spustite ruky nadol a otočte ich dovnútra na úrovni hrudníka tak, aby vaše lakte smerovali nadol. V tejto polohe by ste mali jazyk tlačiť na tvrdé podnebie za hornými zubami. "Krížové kroky" (10 krát) Toto je priečna chôdza na mieste. Keď sa človek dotkne ľavého kolena pravým lakťom a potom pravého kolena ľavým lakťom.

    IV. Aktualizácia znalostí.

    1.Samostatná práca na kartách.

    Učiteľ: (Položí na tabuľu kresbu lietadla).

    Nástup do lietadla je možný len na letenku. Vezmite si letenku, odpovedzte na otázku a nastúpte do lietadla.

    Tento vták je známy všetkým.

    Jej perie je čiernobiele, žije vedľa muža.

    Za svoje činy dostala prezývku „zlodejka“.

    Pozrite sa, čo -

    Všetko horí ako zlato.

    Chodí v kožuchu drahá,

    Chvost je našuchorený a veľký.

    Videli ste vtáčie hniezdo. Ako sa máš

    urobíš?

    Los, zajac, vlk, líška, veverička, ježko, medveď, sobol - to sú zvieratá ... (aká zóna?)

    Ihličnatý strom, oslavujú pri ňom Nový rok?

    Listnatý strom s bielou kôrou?

    V tundre. Čo je zbytočné, prečo?

    trpasličia breza, topoľ, polárna vŕba, mach, sob mach, moruška.

    2 . Labky klokana, telo myši, uši somára a chvost leva(jerboa).

    3 . Som potravou lode púští(rastlina ťava).

    4. Som veľmi krásna, mám veľkú hlavu, od nepriateľov sa okamžite zahrabem do piesku

    (jašterica).

    5 . Aký zázrak! To je taký zázrak!

    Hore je jedlo, dole je jedlo.

    Zázrak kráča po ceste -

    Hlava trčí, áno nohy(korytnačka).

    O: Výborne chlapci. Naše lietadlo opäť naberá výšku a letíme ďalej. Počas letu si však treba oddýchnuť.

    4. Telesná výchova.

    Vietor fúka ľadový Deti mávajú rukami)

    A zdvihne oblak snehu.

    Je tvrdý a mocný. ( Deti krútia rukami)

    Zajace sa schovávajú v kríkoch.

    Dokonca aj prefíkaná líška

    krčiť sa a sedieť, Na pár sekúnd si čupnú a potom vstanú)

    No, sneh letí, letí. ( Mávajú rukami)

    Ale zlá fujavica ustúpila,

    Celý okres sa stal bielym. ( Natiahne - ruky do strán.)

    Na oblohe svieti slnko. ( Strečing – ruky hore)

    Cez pole cvála líška. ( skákanie)

    No poďme sa trochu prejsť Chôdza)

    A vrátime sa domov. ( Deti sedia pri stoloch)

    5. Zóna tundry.

    a). Popis zóny.

    O: Ty a ja letíme nad ďalšou zónou .

    Podnebie tejto zóny je ťažké: zima trvá dlhšie ako akademický rok v škole a leto je veľmi krátke a chladné. Po celý rok fúkajú studené vetry a v zime zúri fujavica. A pod snehom - zamrznutá zem. Dokonca aj v lete sa roztopí len o 10-15 cm a permafrost zostáva nižšie. veľké rastliny nemôžu tu rásť, všetky sú poddimenzované. Snažia sa priľnúť k zemi, je tam teplejšie a v zime ich sneh úplne zakryje a ochráni pred mrazom.

    O: Chlapci, v akej zóne pristane naše lietadlo?

    D: V tundre.

    O: Zobrazte na mape, kde sa nachádza zóna tundry. K mape je pripojená karta Tundra.

    b). Hra „Nájdi extra“.

    Na tabuli sú napísané stĺpce slov s názvami zvierat a rastlín. V každom stĺpci musíte nájsť zviera alebo rastlinu, ktorá nie je vhodná pre tundru.

    moruška biela jarabica

    V ďalších lekciách budeme študovať prírodu nášho regiónu.

    Ďakujem za lekciu.


    Počas vyučovania.

    ja. Organizovanie času.

    otvárací prejav učitelia. ( snímka 1)

    Naša práca začína.

    Myslím, že to bude zaujímavé.

    Prírodou budeme chodiť domorodci

    Pozorovať, analyzovať, zdôvodňovať.

    Študovali sme prírodné oblasti našej obrovskej krajiny. Na základe mojich vedomostí a pozorovaní vám navrhujem, aby ste sa ešte raz vydali na virtuálnu cestu svojou rodnou prírodou.

    II. Cesta cez prírodné oblasti.

    A aké prírodné zóny sme študovali, budeme si pamätať, keď poznáme zónu z popisu. Slovo vodičom.

    Spustite videá s príbehmi. Študenti zobrazujú každú zónu na mape.(snímka 2). Pýtam sa ich, ako uhádli prirodzenú zónu.

    1. Video správa

    Je to obrovská rozloha Severného ľadového oceánu s morami a ostrovmi. Slnko tu svieti, ale nehreje. A v polárnej noci osvetľujú tmu iba mesiac, hviezdy a polárna žiara. Teplota klesne na -60 stupňov. Okolo len ľad a sneh. (Arktída)

    2. Video správa

    Zima tu trvá dlhšie ako školský rok a leto je veľmi chladné a krátke. Fúkať po celý rok silné vetry a v zime zúri fujavica. Môžete chodiť po snehu bez toho, aby ste prepadli. A pod snehom - zamrznutá zem. Aj v lete sa rozmrazí len o 10-15 centimetrov. (Tundra)

    3. Video správa

    Táto zóna sa nachádza južne od tundry. prírodné podmienky mäkšie. Všetky 4 ročné obdobia sú vyslovené. Flóra a fauna sú bohaté. Táto prírodná zóna je najväčšia v Rusku. (lesná zóna)

    4. Video správa

    Táto zóna sa tiahne pozdĺž juhozápadnej hranice Ruska. Leto je dlhé, suché a slnečné počasie. Priemerná teplota je + 22-23 stupňov, miestami až 40 stupňov tepla. Livni. Zima je krátka, ale s mrazmi až -20-30 stupňov. (stepy)

    5. Video správa

    Táto úžasná oblasť zaberá veľmi malú plochu. Nachádza sa na pobreží. Na jednej strane - Kaukazské hory a na druhej strane Čierne more. ( Pobrežie Čierneho mora Kaukaz)

    6. Video správa

    Táto zóna sa nachádza na pobreží Kaspického mora. Leto je horúce: Zem sa zahrieva na +70 a v tieni nad 40 stupňov. Niekedy cez leto nepadne ani kvapka dažďa a leto trvá 5 mesiacov. (púšť)

    Teraz pomenujte všetky prírodné oblasti v poradí. Ako sa menia? (zo severu na juh). Ktorú zónu sme naposledy preskúmali? Podľa akého plánu sme skúmali jednotlivé zóny? (Je zverejnený plagát.) Aké vlastnosti tejto zóny si pamätáte? Vykonajte test). Vyšetrenie.

    Všetky ostatné zóny zopakujeme v skupinovej práci.

    Nastaviť zhodu.

    (každá skupina dostane tabuľku, ktorú vyplní otvorením obálky s údajmi o prírodnej zóne. Na konci práce každá skupina prezentuje svoj výsledok).

    Zhrnutie práce:

    Venujte pozornosť tomu, aké obrovské územie tieto prírodné zóny zaberajú. Ľudia žijú v celej oblasti. Poďme o tom fantazírovať. Predstavte si, že som dostal niekoľko listov. Vypočujte si ich a skúste uhádnuť, aké povolanie ich človek napísal a kde žije. Hneď ako vám bude jasné, odkiaľ táto správa pochádza, ukážete signálnu kartu s týmto číslom.

    Nahrávanie na doske.

    1 - arktická púštna zóna;
    2 - tundra;
    3 - pásmo lesa;
    4 - step;
    5 - púšť;

    6 - subtrópy.

    Prvé písmeno:

    “… je to úžasná krajina: rieky bez úst, stromy bez listov. Suché dažde, ktoré nezmáčajú povrch zeme. Slnko nemilosrdne pečie. Okolo dún, ako vlny zamrznutého mora. Tieto cesty sú náročné na jazdu, ale snažím sa nepodľahnúť ťažkostiam."

    D. Púšť, vodič. Karta 5.(snímky 3, 4)

    U. Čo robia ľudia žijúci v tejto zóne?

    Najstarším zamestnaním púštnej populácie je chov zvierat. Na vzácnych pastvinách sa pasú početné stáda oviec, kôz a tiav. Predovšetkým cenné plemená ovečky dávajú krásne kože - svetoznámy karakul. Bavlna sa pestuje na zavlažovaných pozemkoch.

    Druhé písmeno:

    “… život pokračuje v chladných vodách mora. Hlavy tuleňov s tmavými lesklými očami sa pozerajú z vody. Stáda mrožov plávajú na sever. Moji priatelia a ja zásobujeme naše vedecké polárne stanice všetkým potrebným. Lety na pevninu a späť idú jeden po druhom. Srdečne vás zdravím…”

    D. Sailor - zóna arktických púští. Karta 1.(Snímky 5, 6)

    U. Povedzte nám o povolaniach obyvateľstva v tejto prírodnej oblasti.

    Ľudia už dlho študujú drsnú prírodu Ďalekého severu. Na mnohých ostrovoch boli zriadené vedecké polárne stanice, kde sa monitoruje počasie a oceánsky život. Obyvateľstvo žijúce na severných ostrovoch sa zaoberá lovom morských živočíchov a rybolovom.

    Tretie písmeno:

    “…Aká rozloha, rozloha! Žiadne hory, žiadne lesy. Kam sa pozriete, k obzoru sa tiahne hladká pláň. A koľko kvetov: a šarlátové klinčeky a purpurové metliny šalvie a maku a mnoho, mnoho iných. Škola, v ktorej pracujem, je na okraji dediny. A s chalanmi často obdivujeme túto krásu.“

    D. Učiteľ je step. Karta 4.(snímky 7,8)

    U. Povedzte nám o povolaniach obyvateľstva tejto prírodnej zóny.

    Stepný pás je hlavným dodávateľom chleba pre celú našu krajinu. Preto je hlavným zamestnaním obyvateľstva v stepnej zóne poľnohospodárstvo. Ľudia tu pestujú nielen pšenicu, ale aj kukuricu, cukrovú repu, slnečnicu. veľké plochy zaneprázdnený melónmi, zeleninovými záhradami a sadmi. Dobre rozvinutý je aj chov zvierat.

    Štvrté písmeno:

    “…Sú tu veľmi dlhé tuhé zimy a veľmi krátke letá. Ale leto je špeciálne: slnko svieti vo dne iv noci. Preto musíte ísť do postele v jasnom svetle slnka. A ak čakáte na tmu, budete musieť nespať viac ako dva mesiace. Ľudia sú tu otužilí a vytrvalí, trochu ochorejú, ale aj tak nemusíte sedieť bez práce.“

    D. Lekár je tundra. karta 2(snímky 9,10,11)

    U. Povedzte nám o povolaniach obyvateľstva zóny tundry.

    Hlavným zamestnaním populácie tundry je pasenie sobov. Sob pre obyvateľov tundry je doprava, jedlo a materiál na bývanie, oblečenie a obuv. Okrem toho sa obyvateľstvo zaoberá poľovníctvom, rybolovom a baníctvom.

    Piate písmeno:

    “…Tu je mohutný pekný dub, bielokmeňová breza, osika s trasúcimi sa listami, rozložitá lipa. Borovicové a smrekové konáre často tvoria hustý baldachýn, pod ním je podrast liesky a iných kríkov. Teraz je leto a Seryozha a ja máme jednu starosť - zachrániť toto bohatstvo pred ohňom.

    D. Lesník – pásmo lesa. karta 3.(snímky 12,13)

    U. Čo robia ľudia v lesnom pásme?

    V lesnom pásme je hlavným bohatstvom les, takže obyvateľstvo týchto oblastí sa zaoberá lesníctvom, ťažbou a spracovaním dreva, zberom kožušín, húb a lesných plodov. Chov zvierat a poľnohospodárstvo sú tiež úžasné miesto v živote ľudí. Okrem toho je ich veľa Hlavné mestá ktorých obyvateľstvo je zamestnané v priemysle.

    U. Pripomenuli sme si, čo robí obyvateľstvo každej prírodnej zóny.

    Čo určuje typ aktivity obyvateľstva?

    D. z prírodných podmienok.

    U. Čo robí obyvateľstvo nášho regiónu?

    III. Zhrnutie lekcie.

    Naša cesta sa skončila. Podeľte sa o svoje dojmy, sny. Kam by ste sa chceli v realite dostať a prečo?

    Domáca úloha: - pripraviť sa na overovacie práce;

    Popíšte fázy práce na projekte;

    Pripravte správu o prírodnej rezervácii vášho regiónu.

    Moja zem je moja zem

    Natívne priestory!
    Krajina moja, aká si skvelá!
    Od hranice k hranici
    A rýchly vlak rovno pred sebou
    Nezmestí sa do týždňa.
    A rýchlo letiace lietadlo
    Letí to neúprosne.
    Nosí knihy na Sever
    A jablká z Krymu.

    2. Aký zázrak - zázraky:

    Obloha je v plameňoch!

    Oh, horí - plameň horí

    Vyššie šumivý ľad!

    Kto zapálil nádherný oheň,

    Nebeský zlatý oheň?

    Za mrakom nie je nikto.

    Z oblohy sa valí svetlo.

    3. Širokou tundrou jazdíš dňom i nocou;

    Ale nikde nenájdeš les ani háj,

    Pozdĺž močiarnych hrbolčekov trčia len záveje.

    Áno, v snehu krík oplachuje brázdu.

    4. Nie je nič krajšie, ako sa tu túlať a premýšľať.

    Liečiť, ohrievať, kŕmiť ruský les.

    Jarabina, orechy a kvety na nás čakajú v lese,

    Voňavé maliny na hustých kríkoch.

    Život sa zdá byť iný a srdce nebolí,

    Keď nad hlavou, ako večnosť, les šumí.

    5. Na všetkých stranách stepi:

    Žiadny les, žiadne hory!

    nekonečná plocha,

    Bezhraničný priestor!

    6. Slnečný, horúci žltý potok

    Leje v púšti na žltom piesku.

    Vo vzduchu je žltý a hustý ako ľad,

    Žltý vták nepočuteľne pláva.