Kdo žije ve vodní konverzaci. Synopse GCD o vývoji řeči "Kdo žije ve vodě." Individuální a skupinová práce

cíle: Organizovat kognitivní činnostžáci získat znalosti o významu vody pro veškerý život na Zemi, rozvíjet schopnost reflektovat získané dojmy produktivní činnost.
Vytvářet u žáků podmínky pro utváření vědomě správného vztahu k přírodě.
Podporovat rozvoj kognitivního zájmu; schopnost analyzovat a vyvozovat závěry.
úkoly:
Organizovat aktivity žáků k objasnění a rozšíření znalostí o vodách a typech nádrží.
Organizovat aktivity žáků v osvojení si vědomostí, že čistá voda je neocenitelným darem přírody.
Organizovat činnost žáků k rozšíření znalostí o hlavních zdrojích znečištění vod a jeho důsledcích.
Organizovat činnost žáků k realizaci samostatné konstruktivní tvůrčí činnosti
Zařízení:
Kresby dětí vytvořené společně s rodiči na téma „Bez vody nemůžeme žít!“, Glóbus, notebook, plátno, projektor, karty do hry „Co se stane, když voda zmizí?“, Magnetická tabule, ploché obrázky zeměkoule, koš na kresby, modré dlouhé stuhy a krátké a dlouhé stuhy.

Postup lekce

Vychovatel dává dětem hádanku.

V moři jsem vždycky slaný
A v řece jsem svěží.
Pouze v horké poušti
vůbec nepatřím(voda).

Voda - jedna z nejúžasnějších látek na planetě a vaše kresby, které jste nakreslili s rodiči, potvrzují prospěšnost vody lidem. Rozhovor s dětmi podle kreseb s rodiči na téma „Bez vody nemůžeme žít“.
Vychovatel. Voda je potřeba k mnoha jednoduchým, obyčejným věcem. Je nenahraditelná. Jak si myslíš, že můžeš žít bez vody? Člověk nemůže žít dlouho bez vody.
Vychovatel. Chtěli byste se o vodě dozvědět více?
Poté půjdeme do města Poznání (ukáže dětem glóbus).
Vychovatel. Víš co to je? (odpovědi dětí).
Vychovatel. Tato zeměkoule je modelem planety Země. Co je na zeměkouli modrá barva? (odpovědi dětí).
Vychovatel. Jaké další barvy vidíte? Jaké jsou tyto barvy? (přistát).
Jaká barva je více na zeměkouli? (otáčí zeměkoulí)
Co to podle vás znamená? (odpovědi dětí).
Na naší planetě je mnohem více vody než pevniny.
Aby si to děti představily, vyzve učitel každé dítě, aby vzalo „model zeměkoule“ a vystřihlo části země nůžkami. Děti dokončují úkol a poté porovnávají velikost země a vody, což je více.
Vychovatel. Kde se v přírodě nachází voda?
DĚTI. V mořích, oceánech, řekách, jezerech.
Vychovatel. V čem se liší a co mají společného? (odpovědi dětí).
Vychovatel. Je možné pít vodu z moře a oceánu? Mořská voda obsahuje mnoho různých solí, které jsou produkovány řasami. Je užitečné se koupat z mořská voda kloktat jí hrdlo. Posiluje organismus, ale není vhodný k pití.
Jakou vodu můžete pít? (odpovědi dětí). Potřebujeme čistou, čerstvou vodu na pití, vaření, koupání. Kde ano čerstvou vodu?
Říční voda se nazývá čerstvá. Říční voda se čistí na speciálním místě zvaném úpravna vody, po vyčištění se do našich bytů dostává vodovodními kohoutky.
Vychovatel. Kde je více vody – v oceánech nebo v řekách a jezerech?
Jaký závěr lze z toho vyvodit? (Vodou se musí šetřit, protože sladké vody je na Zemi málo).

Fizkultminutka.

Rychle jsme sestoupili k řece,
Přehnutý a umytý.
Jedna dva tři čtyři-
Jaké příjemné osvěžení!
A teď spolu plavali,
Musíte to udělat ručně:
Společně - jedna, to je prsa,
Jeden, druhý je plazení.
Na řece jsme spolu plavali,
Šel na strmý břeh
A zamávejme jí!

Hra: "Co se stane, když voda zmizí?"

(Na magnetické tabuli jsou kartičky s obrázkem vody, rostlin, ptáků, zvířat, ryb, lidí. Učitelka vyjme kartičku s obrázkem vody a děti by měly říct, co se stane se zbytkem zvířat, s osobou, s rostlinami, rybami).

Vychovatel. Voda má velká důležitost pro život. Je nezbytný pro všechny živé bytosti – zvířata, rostliny i lidi.
Zdá se, že na zemi je hodně vody, ale čistá voda stále menší a menší. Proč se to podle vás děje?
Odpovědi dětí.
Vychovatel. Lidé porušují pravidla chování v přírodě. Nádrže jsou znečištěné nejen od odpadků, ale i továrny, rostliny znečišťují řeky odpadem ze své výroby. To zabíjí vodní život. Mořská pobřeží jsou poseta odpadky, lidé vypouštějí obrovské množství toxických látek do moří a oceánů, havárie tankerů zanechávají na hladině lepkavé ropné skvrny, to vše ničí vodu. Na planetě jsou země, kde čistá voda už nestačí, a tak 22. března lidé na celé planetě slaví Světový den vody. Jeho motto je „Voda je život“. Vodou musíme šetřit, aby jí bylo dostatek pro všechny.
Vychovatel. Jaká opatření je potřeba udělat, aby nás voda neopouštěla ​​a byla čistá?
DĚTI.
Nevyhazujte odpadky.
S vodou je třeba zacházet opatrně, nenechávejte kohoutky otevřené.
Udržujte řeky, jezera, moře, rybníky čisté a uklizené, nezahazujte přírodní nádrže odpadky.
Nainstalujte čističky vody.
Vychovatel.
Na zemi je mnoho různé řeky- jsou velcí i malí a každý někam utíká, z mnoha říček a potůčků se tvoří velká řeka. A je velmi důležité udržovat vodu malou a velké řeky ze znečištění.
Učitel pozve děti ke stolu, na kterém leží obrázek sushi.
Děti, podívejte se na náš kousek země, něco tam chybí, co myslíte?
DĚTI. Voda.
Udělejme velký ze stuh a stuh, hluboká řeka. Pro nápovědu můžete zvážit fragment mapy na snímku.
Pomocí stuh a tenkých stuh si děti pod vedením učitelky vymodelují obraz proudění potoků do řek a řek do moře.
Kolektivní práce. Modelování. Jak se rodí řeka?
Vychovatel. Jak velký, široký a čistá řeka máš to. Co bys rád vzkázal ostatním lidem?
DĚTSKÉ ODPOVĚDI(Člověk, rostliny, zvířata, ptáci potřebují vodu. Naše země a veškerý život na ní bez vody zahyne. Vodu v řekách a mořích je třeba chránit a chránit, aby nenastaly potíže).

Vychovatel.

Voda je zázrak přírody
A jsme bez vody
Nežij.
Voda je majetkem lidu!
Vody si musíme vážit!

Irina Komková
Abstrakt lekce v přípravné školní družině o environmentální výchově "Kdo žije ve vodě"

přírodní prostředí a environmentální výchova.

Téma: Konverzace "SZO žije ve vodě» .

Úkoly:

Seznámit děti se zástupci vodních živočichů, ukázat jejich vlastnosti, přizpůsobivost v životě ve vodním prostředí.

Vysvětlete potřebu chránit tato zvířata a jejich stanoviště.

Individuálně naučit správně a stručně popsat vodní živočichy Serezha P., Danya K., Andrey P.

mobilní hra: "Jsme vodní živočichové". cílová: upevňovat znalosti dětí o vodních živočichech, napodobovat jejich pohyby.

Materiál: Obrázky s obrázky řeky zvířat: ryby (rybka, karas, štika, žába, bobr, rak.

Panel s obrázkem podvodní svět, obrázky s obrázky vodních živočichů.

přípravné práce: Pozorování ryb v akváriu, exkurze do nádrže, pozorování žáby, rakovina.

Ukažte dětem zeměkouli:

V. - Kolik je tam modré!

Co je zobrazeno modře? (odpovědi dětí)

Správně - to jsou oceány, moře, řeky - voda je na mapách znázorněna modře.

Je známo, že živé bytosti se poprvé objevily v voda. A nyní v něm žije polovina všech živočichů a rostlin naší planety.

kteří tráví celý svůj život voda? (odpovědi dětí)

Správně! ryby tráví celý svůj život voda.

Není divu, že říkají: "Ryby jsou děti vody". Žijí ve slaném i čerstvém stavu voda. Na světě je spousta ryb.

A nyní se vydáme na výlet do podmořského světa řeky (Přikládám panel podmořského světa řeky).

Podívejte se na řeku

A zdá se, že tu nejsou žádní malí, žádná okouna

Teče jen modrá voda

Vinoucí se loukou, nikdo neví kam

Ale když se na to podíváte hlouběji

Potápějte se tiše s maskou a šnorchlem

Hned uvidíte, že tomu tak není.

Zde se pod zádrhelem skrývá rakovina

Burbot vlezl do podpalubí

A tahle obrovská štika

Vznáší se jako raketa!

Ve strmém svahu

Ve spodní části chrupavčité

Cejn odpočívá, stojí jako lopata

V stojaté vodě se v bahně hemží lenoši

Na slunci se strany ides třpytí

Hejno plotic hýbe rákosím,

Plemena, dace a ruffs se míhají.

Řeka nejen teče a teče,

Je zajímavý život žije!

V průběhu čtení poezie děti na panel přikládají obrázky obyvatel. Dítě, které připojí příslušný obrázek, vypráví, kdo je na něm vyobrazen, a vyjadřuje svůj postoj ke zvířeti pohybem, mimikou.

Rak: Jsem rakovina. Plazím se po dně a schovávám se zpátky, hýbu drápy, jím, co dostanu, schovávám se v dírách pod zádrhelem.

Ruff: Trochu připomínám ježek: stejně pichlavý. Jsem velmi houževnatý, když mě hodíte na led, zmrznu, ale v teple rozmrznu a plavu!

kapr: Jsem karas, velmi nenáročný, umím bydlet ve stoje voda. Jezte všechno. Kdysi na východě nás, karase, chovali ve vázách s vodou, abychom zdobili dům.

Štika: Ryba mi říkala říční vlk. Útočím na malé ryby i na velké, pokud mám hlad, dokážu stáhnout štěně nebo kachnu ke dnu. Ale jmenuji se řeka spořádaná. Koneckonců, nejprve napadám nemocné ryby, a tím čistím nádrže, nedovolím šíření nemocí.

Žába: Bývali jsme kaviár, qua-qua,

A teď jsme všichni hrdinové, ve dvou,

Pulci byli, qua-qua

Společně mlátili ocasy, ve dvou

A teď jsme žáby, qua-qua

Skočte ze břehu, chlapi, ve dvě

S ocasem i bez

Žijte ve světle krásy!

Hra "Jsme vodní živočichové"

V. - Jsme žáby. Kluci, chcete být žábami? Představte si, že jste krásné říční žáby (Děti s "žába" hrát si, napodobovat její pohyby, plavat voda vyskočit na břeh. Hladový - chytil komára. A aby si nás nevšiml, zmrzneme, nehneme se - sedneme si, vyplázneme jazyk, kterým komára chytíme. Chytil, snědl a znovu plaval.

Jsme hejno ryb.

Ryby plavou v naší čisté řece.

Ryby plavou rychle, rychle, rychle!

Ryby jsou všechny ryby dobrý:

Tatínkové, maminky a miminka!

Malé ryby vypadají jako velké

Taky plavou jako tátové, taky!

Ryby chodí pouze dovnitř voda

A nikam jinam nechodí!

(Děti s "Ryba" plavat napodobující její pohyby. Plaveme v tichosti, protože ryby mlčí. Jsme malé ryby, velká štika nás může dohnat a sežrat.

Tady plave směrem k nám - učitel zobrazuje štiku. Ryba rychle odplave, štika se snaží někoho chytit.

Jsme rackové. Otevřeli jsme křídla a kroužili nad řekou a hledali kořist – rybu. Viděl rybu, šel dolů voda(sehnul se, chytil rybu a letěl na břeh, aby ji snědl).

Jsme šneci. Vystrčíme růžky (prsty) a pomalu se plazit po místě vodní rostliny.

A teď pojďme jako husy, kolébat se z jedné nohy na druhou. Spěcháme k řece, tam se vykoupeme. Koupali jsme se v řece, vystoupili na břeh, setřásli se, peří nám nezmoklo, zůstalo suché.

Práce s didaktickými kartami.

V. - Děti, dnes jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o vodních obyvatelích. Obyvatelé podmořského království si ani nepředstavují, jak je možné žít, když není voda. Dobře se přizpůsobili bydlení voda Potřebují se rostliny a živočichové v přehradě navzájem?

Nabídněte dětem sadu karet s obrázky různých zvířat a kresbou nádrž: „Obyvatelé vody se ztratili a nemohou najít svou řeku a kluci jim mohou pomoci.

Úkol pro děti: vyberte si z navržené sady karet obyvatel vody a umístěte je na výkres nádrže. Jaké znaky lze použít k určení, že tato zvířata žijí voda. (odpovědi dětí)

Otázka: „Kluci, víme, že na naší planetě je hodně vody. Ale musíme léčit voda opatrně nenechávejte zbytečně otevřené kohoutky, neznečišťujte vodní plochy. Rostliny, zvířata a lidé nemohou přežít bez vody. Šetřeme vodou, naše nádrže!

Výsledek. Dnes jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o zvířatech přehrady. Navrhuji, abyste nakreslili zvíře, které se vám nejvíce líbí, a my uděláme výstavu kreseb.

Jako část environmentální výchova předškoláků v souladu s GEF.

Metodický vývoj projektu

"Kdo žije ve vodě?"

Zpracovaly: učitelky starší skupiny MDOU "MŠ č. 000"

Toksonbaeva T. R., Karaseva E. A.

Kognitivní výzkum

PROJEKT

« Kdo žije ve vodě?

Typ projektu:
- školení
- výzkum
- hraní her

Tvořivý

Doba trvání: krátkodobý

Účastníci projektu: učitel, děti, rodiče.

Cílová: formace u starších dětí předškolním věku představy o vodním prostoru, o různé typy nádrží a jejich živočichů a flóra. Seznámení dětí s umělými nádržemi a jejich významem v životě člověka.

úkoly:

1. Pokračovat v rozšiřování chápání rozmanitosti vodních útvarů u dětí. Řekněte dětem o zajímaví obyvatelé podvodní svět. Seznamte děti se sladkovodními a mořskými rybami.
2. Seznámení s umělými nádržemi, jejich význam v životě člověka.

3. Seznámení s akváriem a jeho obyvateli.
4. Rozvíjet tvůrčí představivost, fantazii, schopnost improvizace; cvičení ve výběru různých odstínů stejné barvy.

5. Vychovávat respekt ke všem typům vodních útvarů. 6. Stanovte pravidla bezpečnosti vody.

7. Zapojte rodiče do společných aktivit.

Relevance projektu:

V současné době, v době vědeckého a technického pokroku, kdy má člověk neomezené možnosti ovlivňování přírody, má ekologie mimořádný význam.

Ekologický stav naší planety a trend jejího zhoršování vyžaduje od živých lidí pochopení současné situace a uvědomělý postoj k ní.

Relevantnost environmentální výchovy předškoláků je dána tím, že interakce s přírodou má velký psychologický a pedagogický potenciál, který by měl být využit v procesu environmentální výchovy, který jí umožňuje stát se faktorem v celkovém utváření a rozvoji individuální. Proto je důležité utvářet pocit úcty k přírodě, včetně vodních ploch a jejich obyvatel.

Etapy realizace projektu

Fáze 1

1. Odhalení počátečních znalostí dětí o vodních plochách a jejich obyvatelích.
2. Informování rodičů o připravovaných aktivitách.
3. Výběr literatury o nádržích, flóře a fauně, prezentace, fotografie, plakáty, složky - stěhování.

Fáze 2

1. Vedení týdne "Kdo žije ve vodě?" ve skupině.
2. Práce s rodiči na zadané téma.

3. Výstava složek - stěhování pro rodiče s informacemi:

Fáze 3

1. Uspořádání výstavy prací o podmořském světě.(společné práce dětí a rodičů)
2. Kreativní - týmová práce - "Naše akvárium"
3. Hádání hádanek „o rybách“

3 závěr

Provádění pro děti

Přípravné práce:

1. Připravte složku - pohyb pro rodiče s informacemi:

2.Připravte si prezentace o. druhy nádrží, ryby - predátoři, ryby Severního ledového oceánu, delfíni.

3. Připravte si didaktický materiál o rybách (puzzle, lotto).
4. Vyzvedněte si fotografii – sbírku na téma „Okeonaria“.
5. Vyzvedněte si pohádky, básničky, hádanky o fauně nádrží, o rostlinách podvodního království, o rozmanitosti nádrží ..
6.Připravte si omalovánky podle věku.

Konverzace pomocí prezentací.

1. Konverzace "Co jsou nádrže?".
Účel: dát dětem představu odlišné typy nádrží, o jejich flóře a fauně, zjistit znalosti dětí o této problematice.
2. Konverzace "Co je to akvárium?".

Účel: vysvětlit dětem, co je akvárium, o jeho účelu, co je uvnitř akvária. o obyvatelích akvária. Naučte děti, jak se starat o akvarijní rybičky.

3. Konverzace "Obyvatelé řeky".
Účel: zjistit představy dětí o říční ryby proč mohou žít pouze ve sladké vodě. Zjistěte rozdíl mezi sladkou a mořskou vodou.

4. Konverzace "Obyvatelé moře". Prezentace „O delfínech“ (Podvintseva Katya), prezentace „Ryby Severního moře“ (Sveta Yashchuk)

Účel: rozšířit představy dětí o podmořském světě moře.
5. Konverzace "Obyvatelé oceánů." Účel: objasnit znalosti dětí o obyvatelích oceánu, o dravých rybách oceánu.

Vzdělávací oblasti: GCD

1.Znalosti Téma: Voda a nádrže. Akvárium.

Účel: seznámit děti s různými nádržemi, mluvit o jejich významu pro člověka. Posílit touhu po respektu k vodní zdroje. Vyprávět o bezpečné chování na vodě.

1. Prohlížení prezentace „Voda a nádrže.“ (Pedagog)

2. „Seznámení s přírodou ve školce“ dle GEF. O. A. SOLOMENNIKOV Seniorská skupina. Ed. Mosaic-Synthesis, M., 2016.

Téma č. 14, s. 69-71.

3. Příběh dětí o jejich akváriu (Belova Varya, Monakhov Artem)

2.KomunikacePředmět: Dravé ryby. Potápěči. Surfování.

Účel: seznámit děti s dravými rybami. O pravidlech bezpečnosti vody. Povídejte si o smyslu povolání – potápěč. Vzbudit smysl pro respekt k přírodě a vodním plochám.

1. Prohlížení prezentace "Ryby - dravci" (Belyashina Nastya)

3. KresbaTéma: „Kreslím moře“ Kresba je experiment.

Účel: rozšířit obzory, znalosti dětí o moři; rozvíjet vnímání barev; udržet zájem o zraková aktivita; nadále se učit kreslit netradičními technikami.

Výroba společného produktu.

v DS. Seniorská skupina. I. A. Lyková. Lekce č. 79, s. 172-173.

2. Prohlížení prezentace "Delfíni"9 Podvintseva Katya)

4. Aplikace Téma: " krásná ryba v akváriu“.

Účel: Rozvinout vnímání barev. Cvičte děti ve výběru různých odstínů stejné barvy, naučte se krásně barevně uspořádat ryby jednu po druhé. Opravit techniky řezání a úhledného lepení.

1. Třídy na ID. V seniorská skupina DS. T. S. Komárová. Lekce č. 59, s. 77-78

5. Modelování Téma: "Velryby a vorvaně plavou v moři".

Účel: naučit se vytvářet zploštělé tvary mořští obyvatelé, spojte je rozmazáním jedné části do druhé, zaměřte se na nalezení harmonických kombinací různých tvarů (tělo - s kuželem + několik možností pro ocas a ploutve.

1. Vizuální činnost v DS. Seniorská skupina. I. A. Lyková. Lekce č. 83. Str. 180-182

6. Kreativní design. Výroba společného produktu.

Téma: "Naše akvárium".
Účel: prostudovat, co je pro akvárium nezbytné; společně s dětmi postavte akvárium z dodaného přírodního materiálu (písek, kameny, mušle, řasy) a ryb, které samy vyrobily; dodržovat pravidla bezpečné práce s propichovacími a řeznými předměty.

3 závěr - hra a zábava.

Provádění pro děti Kvízy "Kdo žije ve vodě?"

Účel: Konsolidace předávaného materiálu projektu v herní forma- kvízy - soutěže.

Venkovní hry: (viz příloha 1)

- "Brook"

- "Štika a kapr"

- "Moře se jednou bojí..."

- "Žáby a volavka"

- "Rybářský prut"

Hry na hrdiny:

1. "Námořníci-rybáři"

cílová: 1. Naučte děti převzít a hrát role kapitána, kormidelníka, námořníků, kuchaře-kuchaře, námořníka-rybáře.

2. Pokračujte ve výuce, jak používat náhradní předměty, jasně dodržujte řetězec herních akcí.

Účel: seznámit děti s literaturou o živočišném světě nádrží; podporovat kognitivní činnost.

Ruské lidové pohádky:

"Princezna žába",

"Liška a vlk"

"Velryba"

A. S. Pushkin "Příběh zlaté rybky",

Disney "Malá mořská víla"

Individuální a skupinová práce:

- samostatná práce na rozvoji řeči:

prezentace zpráv na zadaná témata;

pojmenovat akvarijní, říční, mořské a oceánské ryby;

kreslení akvarijních ryb.

Rozvoj jemné motoriky (kreslení jezírek a vybarvování obrázků ryb).
- sbírání hádanek ("mořské téma")
- vykládání ryb z počítacích tyčinek

konečný produkt- výroba badatelsko - naučné knihy "Kdo žije ve vodě?"

skupinová práce

Kreslení společné práce "Podmořský svět moře";

Sbírání akvária

Výsledek:

1. Návrh kolektivního panelu "Podmořský svět moře"

2. Výstava dětských prací kresba + aplikace

"Moje akvárium"

"Kdo žije v řece?"

3. Výstava zpráv na toto téma.

4. Hádanky o rybách a obyvatelích nádrží.

5. Provádění pro děti Kvízy "Kdo žije ve vodě?"

6. Výstava poznávací knihy, vyrobily samy děti.

7. Výstava v obytném koutku AKVÁRIA s rybami.

Seznam pramenů a literatury:

1. „Seznámení s přírodou v mateřské škole“ podle federálního státního vzdělávacího standardu. O. A. SOLOMENNIKOV Seniorská skupina. Ed. Mosaic-Synthesis, M., 2016.

2.. Vizuální činnost v DC. Seniorská skupina. I. A. Lyková.

3. Třídy na ID. V seniorské skupině DS. T. S. Komárová.

4. Prezentace „Voda a nádrže.“ (Pedagogové)

5. Prezentace "Ryby - predátoři" (Belyashina Nastya)

6. Prezentace "Delfíni" (Podvintseva Katya)

aplikace

Venkovní hry

1. "Žáby a volavka"

Účel: Rozvoj svévole; obratnost, rychlost reakce

Popis hry

Pravidla: můžeš vyskočit z bažiny; dítě, které překročí lano, se považuje za zachycené.

Komplikace: představit druhou volavku; zvedněte lano do výšky 20 cm.

2. "Tyč"

Rozvoj obratnosti, pozornosti, vynalézavosti, svévole jednání

Řidič, který je uprostřed, stočí lano s taškou na konci tak, aby taška letěla ve výšce 5-10 cm od podlahy. Všichni skočí přes lano a dítě, které ho trefí, dostane trestný bod, po kterém hra pokračuje.

pravidla: Vítězem se stává skokan, který po 8-12 kruzích lana pod nohama získal nejméně trestných bodů.

3. "Potok"

Účel: schopnost hrát ve dvojicích.

Obsah: Hráči stojí jeden po druhém ve dvojicích, spojí se za ruce a drží je vysoko za hlavou. Ze sepjatých rukou se získá dlouhá chodba. Hráč, který nedostal pár, jde ke „zdroji“ proudu a prochází pod sepjatýma rukama hledá pár. Držíce se za ruce se nový pár prodírá na konec chodby a ten, jehož pár byl rozbit, jde na začátek potoka a procházející pod sepjatýma rukama si odnáší toho, koho má rád. Takže proud se pohybuje - než více členů tím je hra zábavnější.

3. "Moře se jednou trápí..."

Účel: rozvoj představivosti, schopnost zobrazovat různé předměty.

Moře má starosti

Moře se bojí dva,

Moře je rozbouřené tři

Postava mořského zmrzlého na místě!

V tomto okamžiku by každé dítě mělo ztuhnout v póze představující zvíře, které má na mysli. Řidič se otočí, obejde všechny hráče, prohlédne si výsledné figurky. Vybere si ty, které se mu líbí, dotkne se jich - děti se začnou pohybovat a znázorňovat počaté mořský život. Publikum se je snaží uhodnout. Vedoucí je ten, kdo ukázal nejzajímavější postavu.

aplikace

Didaktický materiál

"Najít něco navíc"

https://pandia.ru/text/80/287/images/image003_30.jpg" width="562" height="384 src=">

"Najít stejnou rybu: podle barvy, tvaru, směru"

https://pandia.ru/text/80/287/images/image005_17.jpg" width="523" height="316">

Abstrakt rozhovoru s dětmi v přípravné skupině do školy „Co roste ve vodě“

Autor: Yatsenko Svetlana Valerievna, učitelka MBDOU d / s č. 28 z vesnice Temizhbekskaya, okres Kavkazsky, území Krasnodar
Popis materiálu: Bude užitečný pro předškolní učitele.
cíle:
- seznámit děti s některými druhy vodních rostlin, s jejich vlastnostmi, adaptabilitou na život ve vodním prostředí;
úkoly:
- vysvětlit nutnost ochrany těchto rostlin a jejich stanoviště.
Vývojové prostředí:
Kresby, fotografie nádrží a vodních rostlin (leknín bílý, leknín žlutý).
Pohádky: A. Tolstoj "Zlatý klíč, aneb Pinocchiova dobrodružství", G.Kh. Andersen "Palec".

Obsah rozhovoru:
Učitel se ptá dětí, zda byly u jezera, řeky, rybníka.
Viděl jsi nějaké rostliny? Co si pamatuješ?
Nabídne zvážit kresby rostlin a vybrat ty, které viděli na rybníku. Na koberec připojí kresbu řeky. Žádá, aby našel kresbu bílého leknínu. Jak se tomu také říká? (Lily). Na koberec připevní lilii a přečte úryvek z pohádky H.H.Andersena "Palec":

„V řece rostlo mnoho bílých leknínů a jejich široké listy plavaly po vodě. Největší list byl nejdále od břehu. K tomuto listu připlavala stará ropucha a položila na něj kolébku s Palečkem. Brzy ráno se ubohé dítě probudilo, a když vidělo, kam přistálo, hořce zaplakalo: "Voda a voda jsou všude kolem, kam se podíváš, a břeh je sotva viditelný v dálce."
Pak ryby pomohly Thumbelina. Oni, „připlavali k listu leknínu, na kterém stál Paleček, ukousli jeho zelenou stopku. A pak šel list s Palečkem s proudem.
Ticho... Jen na některých místech
Rákos skřípe.
Spaní na růžové vodě
Bílý leknín.
Spí a vidí, že nespí,
A za svobodným hejnem
Bílá kachna letí
Nad vodou je široká.
(T. Belozerov)
Učitel vyzve děti, aby zvážily listy a stonky této rostliny. Listy jsou silné, srdčitého tvaru, se zářezem u řapíku. Proč tlustý? Protože uvnitř každého listu je malý vzduchový vak. Nedovolí, aby se list potopil, i kdyby si na něj sedl malý ptáček. Listy a květy leknínů jsou na dlouhých stoncích-provázcích, spojují rostlinu s tlustými kořeny, které leží na dně a živí leknín. Stonek je velmi choulostivý - v řece ho drží voda a na souši nemůže stát vzpřímeně.
Od koho jiného pohádkových hrdinů seděl na listu leknínu? (Čte úryvek z knihy A. Tolstého "Zlatý klíč", kapitola "Pinocchio se setkává s obyvateli rybníka ...":
„Pinocchio, aby si odpočinul, vylezl na velký list leknínu. Sedl si na ni, pevně sevřel kolena a drkotaje zuby řekl: „Všichni kluci a děvčata pili mléko a spí v teplých postelích, já sám sedím na mokrém prostěradle... Dej mi něco k jídlu, žáby .“ Žáby přinesly pochoutku pro Pinocchia, pak znovu vyskočily na listí a seděly jako kámen a zvedly své velkohubé hlavy s vypoulenýma očima.
Ve kterých listech rostou lekníny bílé? (Tam, kde voda buď stojí, nebo neteče příliš rychle.) Proč? (Kvůli struktuře stonků a kořenů.) Kdo může sedět na jejich listech? (Žáby, ptáci, vážky, motýli a další hmyz.)
Jaké jsou květy leknínu bílého?
Krásné bílé květy se žlutým středem. Často k nim přilétá různý hmyz a pije lahodnou šťávu-nektar, přenáší pyl z květu na květ. Lekníny jsou zvláštní květiny. Zdá se, že vědí, kolik je hodin, kdy je čas otevřít a kdy zavřít. Lekníny otevírají své okvětní lístky ráno a zavírají večer. Říká se jim dokonce hodinové květiny. Květina večer sestupuje do vody, jako by se bála chladné noční mlhy. Jsou to stonky, které zkracují a strhávají květ spolu s nimi. Bílé lekníny jsou moc krásné, lidé je ochotně trhají do kytic. Proto v řekách a jezerech zůstává stále méně těchto nádherných květin. Bez vody okamžitě uschnou, květy se zavřou a je třeba je vyhodit. Nejlepší je obdivovat lekníny z břehu řeky a netrhat je.
Učitel vyzve děti, aby našly kresbu květiny, která vypadá jako lilie. Jak se tomu říká? (Kubyshka)
V čem jsou tobolka vajíčka a leknín podobné a odlišné? (Připevněte tobolku vajíčka ke koberci.) Rostou vedle sebe? (Tobolka obvykle roste vedle leknínu.) Rostlina získala své jméno podle plodů, které vypadají jako malé zelené lusky. Bobři je rádi jedí. V pohádce o Palčíkovi stará ropucha vyzdobila dům lusky a rákosím.
Během dne je plovoucí květinová hlava vždy otočena směrem ke slunci. Vaječná tobolka a leknín mají velmi silné oddenky. Oddenky tobolky vajíčka vypadají jako had, u leknínu bílého mají tvar hlízy, jejíž větve zasahují do země o 5 metrů. Plody těchto rostlin jsou velké džbány, ale v leknínech dozrávají pod vodou a ve vaječných luscích - nad vodou. Sklenice se otevřou a semena plavou na vodě, pak klesnou ke dnu. a dál příští rok rostou z nich květy úžasné krásy.
V pohádce o Pinocchiovi jsou tato slova: „Zelená okřehka na hladině rybníka zaváhala a objevila se velká, hrozná hadí hlava... Ale nebyl to had. Nebyla to hrozná želva Tortila.
Už jste viděli okřehek v našich vodních plochách? Na našich řekách je také hodně okřehku, jeho malé zelené plotny (kruhy) často pokrývají významnou část nádrže. Kachna je výborný plavec. Někdy se to stane natolik, že zcela pokryje vodní hladinu.
Učitel vyzve děti, aby přemýšlely o tom, zda všechny tyto rostliny mohou žít bez vody. (Ne. Voda je jejich domovem, bez kterého nemohou žít. Kde není voda, nejsou ani takové rostliny.)
Individuální práce s kartami.
Dejte jedné skupině dětí karty zobrazující rostliny, které žijí ve vodě a na souši.
Úkol: Vyberte pouze vodní rostliny a umístěte je do provizorního jezírka (modrý list papíru).
Další skupina dětí nabízí práci s kresbami. Děti dostávají listy papíru s obrysy rostlin, které žijí ve vodě i na souši.
Úkol: Vybarvi pouze vodní rostliny.
Při dokončení úkolů si pamatujeme, co jsme se z rozhovoru dozvěděli.

Integrovaná lekce „Kdo žije ve sladké vodě?“.

Účel: vytváření představ o obyvatelích sladkovodních útvarů (řeky, jezera), jejich životním stylu a významu.

1) Seznámit děti se zástupci vodních živočichů, ukázat jejich vlastnosti, adaptabilitu na život ve vodním prostředí.

2) Naučte se popisovat vodní živočichy na obrázku.

3) Představte jazykolam „Jel jsem na Řekovi přes řeku“

Materiál: Malba podmořského světa, prezentace vodních živočichů.

Průběh lekce:

1. Organizační moment:

Pedagog: Chlapi, jak víte, naše země se skládá ze země a vody. Na Zemi je spousta různých vodních ploch, podívejte se na zeměkouli. (učitel ukazuje obrázky vody na zeměkouli). Chlapi, je tu sladká voda a mořská voda (se slanou vodou).

Děti pojmenovávají sladkovodní útvary: _ řeky, jezera, rybníky.

Pedagog: Dnes se seznámíme s obyvateli sladké vody.

2. Rozhovor o obrázku.

Pedagog: Kluci, kdo žije ve vodě?

Děti: Ryby, žáby, hmyz.

Pedagog: Je to tak, ryby tráví veškerý čas ve vodě. Mohou dýchat pod vodou pomocí žáber. Voda má zvláštní vzduch. Jsou schopni dýchat žáby a hmyz žijící ve vodě: naučili se „chytat“ vzduch. Ale třeba brouk plavající si na břicho přiloží vzduchovou bublinu a potápí se s ní pod vodu. K čemu jsou podle vás obyvatelé nádrže užiteční?

Odpovědi dětí: čistit vodu, dělat ji průhlednou, jíst odumřelé rostliny, čistit dno.

Pedagog: A co je pro obyvatele nádrží nejdůležitější? (Voda)

Nyní se ponoříme do otevřených prostranství řeky a uvidíme odrůdy říčních ryb.

Ryby v řece se dělí na dravce a mírumilovné ryby.

Kdo jsou predátoři?, Kdo jsou mírumilovné ryby? (odpovědi dětí)

Podívejme se na mírumilovné ryby. (prezentace "Obyvatelé vody")

To je ryzec, cejn, karas, plotice

Dravými rybami jsou sumec, štika, okoun, líheň

Kluci, poprosím vás, abyste popsali rybu, kterou vidíte, její barvu, tvar, přítomnost ploutví a já vám zase řeknu něco málo o každé rybě zvlášť. Tak:

Plotice. Tato ryba miluje klidnou a teplou vodu s čistým písčitým dnem. Živí se řasami a další rostlinnou potravou, malými organismy.

Rudd. Ryba dostala své jméno kvůli jasné barvě ploutví. Rudd se živí potěrem řas, kaviárem jiných ryb. Má rád teplou vodu s pomalým proudem, bahnité dno. Drží se blízko pobřeží, miluje zarostlá místa.

Cejn. Žije v rodinách vedených vůdcem-sama velká ryba. Cejni plavou v trojúhelníku jako klín létajících ptáků. V nebezpečí se k sobě schoulí a naruší formaci.

Kapři žijí v bažinatých jezerech a řekách. Podle barvy šupin je karas zlatý a stříbrný. Živí se rostlinami a drobnými živočichy. V tuhých zimách se ukládají k zimnímu spánku a mohou spát až do jara i ve zcela zamrzlé řece.