Kas gyvena vandens pokalbyje. GCD santrauka apie kalbos raidą „Kas gyvena vandenyje“. Individualus ir grupinis darbas

Tikslai: Organizuoti pažintinė veikla mokiniai įgyti žinių apie vandens svarbą visai gyvybei Žemėje, ugdyti gebėjimą atspindėti patirtus įspūdžius produktyvią veiklą.
Sudaryti sąlygas sąmoningai teisingam mokinių požiūriui į gamtą formuotis.
Skatinti pažintinio susidomėjimo ugdymą; gebėjimas analizuoti ir daryti išvadas.
Užduotys:
Organizuoti mokinių veiklą, siekiant išsiaiškinti ir plėsti žinias apie vandenį ir rezervuarų tipus.
Organizuoti mokinių veiklą įsisavinant žinias, kad švarus vanduo yra neįkainojama gamtos dovana.
Organizuoti mokinių veiklą plėsti žinias apie pagrindinius vandens taršos šaltinius ir jos pasekmes.
Organizuoti mokinių veiklą savarankiškai konstruktyviai kūrybinei veiklai įgyvendinti
Įranga:
Vaikų piešiniai, padaryti kartu su tėvais tema „Be vandens negalime gyventi!“, Gaublys, nešiojamas kompiuteris, ekranas, projektorius, kortelės žaidimui „Kas bus, jei dings vanduo?“, Magnetinė lenta, plokšti vaizdai pasaulis, krepšelis piešiniams, mėlynos ilgos juostelės ir trumpos bei ilgos juostelės.

Pamokos eiga

Auklėtojas užduoda vaikams mįslę.

Jūroje aš visada sūru
O upėje aš šviežias.
Tik karštoje dykumoje
Man visai nepriklauso(vanduo).

Vanduo – viena nuostabiausių medžiagų planetoje ir tavo piešiniai, kuriuos piešėte kartu su tėvais, patvirtina vandens naudą žmonėms. Pokalbis su vaikais pagal piešinius, padarytus su jų tėvais tema „Be vandens negalime gyventi“.
Auklėtojas. Vanduo reikalingas daugeliui paprastų, įprastų dalykų. Ji nepakeičiama. Kaip manote, ar galite gyventi be vandens? Žmogus negali ilgai gyventi be vandens.
Auklėtojas. Ar norėtumėte daugiau sužinoti apie vandenį?
Tada vyksime į Žinių miestą (rodo vaikams gaublį).
Auklėtojas. Ar žinote, kas tai yra? (vaikų atsakymai).
Auklėtojas.Šis gaublys yra Žemės planetos modelis. Kas yra pasaulyje mėlyna spalva? (vaikų atsakymai).
Auklėtojas. Kokias dar spalvas matai? Kokios tai spalvos? (žemė).
Kokios spalvos yra daugiau pasaulyje? (suka Žemės rutulį)
Kaip manote, ką tai reiškia? (vaikų atsakymai).
Mūsų planetoje yra daug daugiau vandens nei sausumos.
Kad vaikai tai įsivaizduotų, mokytojas kviečia kiekvieną vaiką paimti „gaublio maketą“ ir žirklėmis iškirpti žemės dalis. Vaikai atlieka užduotį, tada palygina žemę ir vandenį pagal dydį, kuris yra didesnis.
Auklėtojas. Kur gamtoje yra vandens?
VAIKAI. Jūrose, vandenynuose, upėse, ežeruose.
Auklėtojas. Kuo jie skiriasi ir ką jie turi bendro? (vaikų atsakymai).
Auklėtojas. Ar galima gerti vandenį iš jūros ir vandenyno? Jūros vandenyje yra daug įvairių druskų, kurias gamina dumbliai. Naudinga maudytis iš jūros vandens skalauti jos gerklę. Jis stiprina organizmą, bet netinka gerti.
Kokį vandenį galima gerti? (vaikų atsakymai). Mums reikia švaraus, gėlo vandens gerti, gaminti, maudytis. Kur daro gėlo vandens?
Upės vanduo vadinamas gėlu. Upių vanduo valomas specialioje vietoje, vadinamoje vandens valymo įrenginiu, išvalius per vandens čiaupą patenka į mūsų butus.
Auklėtojas. Kur daugiau vandens – vandenynuose ar upėse ir ežeruose?
Kokią išvadą iš to galima padaryti? (Vanduo turi būti taupomas, nes Žemėje mažai gėlo vandens).

Fizkultminutka.

Greitai nusileidome prie upės,
Pasilenkė ir išplovė.
Vienas du trys keturi-
Kokia maloni atgaiva!
Ir dabar jie plaukė kartu,
Tai reikia padaryti rankomis:
Kartu – vienas, tai plaukimas krūtine,
Vienas, kitas – šliaužimas.
Kartu plaukėme upe,
Nuėjo į statų krantą
Ir pamojuokime jai!

Žaidimas: "Kas atsitiks, jei vanduo dings?"

(Ant magnetinės lentos yra kortelės su vandens, augalų, paukščių, gyvūnų, žuvų, žmonių atvaizdais. Mokytojas išima kortelę su vandens atvaizdu, o vaikai turėtų pasakyti, kas bus su likusiais gyvūnais, su žmogumi, augalais, žuvimis).

Auklėtojas. Vanduo turi didelę reikšmę gyvenimui. Jis reikalingas visoms gyvoms būtybėms – gyvūnams, augalams ir žmonėms.
Atrodo, kad žemėje yra daug vandens, bet svarus vanduo vis mažėja ir mažėja. Kaip manote, kodėl taip nutinka?
Vaikų atsakymai.
Auklėtojas. Žmonės pažeidžia elgesio gamtoje taisykles. Rezervuarai yra užteršti ne tik šiukšlėmis, bet ir gamyklos, augalai teršia upes savo gamybos atliekomis. Tai žudo vandens gyvybes. Jūrų pakrantės nusėtos šiukšlėmis, žmonės į jūras ir vandenynus išmeta didžiulius kiekius nuodingų medžiagų, tanklaivių avarijos vandens paviršiuje palieka lipnius naftos dėmes, visa tai ardo vandenį. Planetoje yra šalių, kuriose švaraus vandens nebepakanka, todėl kovo 22 dieną žmonės visoje planetoje švenčia Pasaulinę vandens dieną. Jo šūkis yra „Vanduo yra gyvenimas“. Turime tausoti vandenį, kad jo užtektų visiems.
Auklėtojas. Kokių priemonių reikia imtis, kad vanduo mūsų nepaliktų ir būtų švarus?
VAIKAI.
Neišmeskite šiukšlių.
Vandenį reikia apdoroti atsargiai, nepalikite atidarytų čiaupų.
Upes, ežerus, jūras, tvenkinius laikykite švarius ir tvarkingus, nešiukšlinkite natūralių telkinių.
Sumontuokite vandens valytuvus.
Auklėtojas.
Žemėje yra daug skirtingos upės- jie yra dideli ir maži, o visi kažkur bėga, iš daugybės mažų upelių ir upelių susidaro didelė upė. Ir labai svarbu, kad vanduo būtų mažas ir dideles upes nuo taršos.
Mokytoja pakviečia vaikus prie stalo, ant kurio guli sušių vaizdas.
Vaikai, pažiūrėkite į mūsų žemės sklypą, kažko trūksta, ką manote?
VAIKAI. Vanduo.
Padarykime didelį iš kaspinų ir juostelių, gili upė. Norėdami gauti užuominą, galite apsvarstyti skaidrėje esančio žemėlapio fragmentą.
Juostų ir plonyčių juostelių pagalba vaikai, vadovaujami mokytojos, modeliuoja upelių tekėjimo į upes, o upių į jūrą vaizdą.
Kolektyvinis darbas. Modeliavimas. Kaip gimsta upė?
Auklėtojas. Koks didelis, platus ir švari upė supratai. Ką norėtumėte pasakyti kitiems žmonėms?
VAIKŲ ATSAKYMAI(Žmogui, augalams, gyvūnams, paukščiams reikia vandens. Mūsų žemė ir visa gyvybė joje pražus be vandens. Vandenį upėse ir jūrose reikia saugoti ir saugoti, kad bėdų neatsitiktų).

Auklėtojas.

Vanduo yra gamtos stebuklas
Ir mes be vandens
Negyvenk.
Vanduo yra žmonių nuosavybė!
Turime vertinti vandenį!

Irina Komkova
Pamokos parengiamojoje mokyklos aplinkosauginio ugdymo grupėje „Kas gyvena vandenyje“ santrauka

natūrali aplinka ir aplinkosauginis švietimas.

Tema: Pokalbis "PSO gyvena vandenyje» .

Užduotys:

Supažindinti vaikus su vandens gyvūnų atstovais, parodyti jų savybes, gebėjimą prisitaikyti gyvenime vandens aplinkoje.

Paaiškinkite, kad reikia saugoti šiuos gyvūnus ir jų buveines.

Individualiai išmokyti teisingai ir trumpai apibūdinti vandens gyvūnus Sereža P., Danija K., Andrejus P.

mobilusis žaidimas: "Mes esame vandens gyvūnai". Tikslas: įtvirtinti vaikų žinias apie vandens gyvūnus, mėgdžioti jų judesius.

Medžiaga: Nuotraukos su upės vaizdais gyvūnai: žuvys (rukas, karosas, lydeka, varlė, bebras, vėžiai.

Skydas su vaizdu povandeninis pasaulis, nuotraukos su vandens gyvūnų vaizdais.

parengiamieji darbai: Žuvų stebėjimas akvariume, ekskursija į rezervuarą, varlės stebėjimas, vėžys.

Parodykite vaikams Žemės rutulį:

V. – Kiek ten mėlynos!

Kas rodoma mėlyna spalva? (vaikų atsakymai)

Teisingai – tai vandenynai, jūros, upės – vanduo žemėlapiuose vaizduojamas mėlynai.

Yra žinoma, kad gyvos būtybės pirmą kartą pasirodė m vandens. Ir dabar joje gyvena pusė visų mūsų planetos gyvūnų ir augalų.

kurie praleidžia visą savo gyvenimą vandens? (vaikų atsakymai)

Teisingai! žuvys praleidžia visą savo gyvenimą vandens.

Nenuostabu, kad jie sako: "Žuvys yra vandens vaikai". Jie gyvena druskoje ir šviežiai vandens. Pasaulyje yra daug žuvų.

O dabar leisimės į kelionę į povandeninį upės pasaulį (Pridedu upės povandeninio pasaulio skydelį).

Pažiūrėk į upę

Ir atrodo, kad nėra nei mažylių, nei ešerių

Teka tik mėlynas vanduo

Vingiuoti per pievą, niekas nežino kur

Bet jei pažvelgsite giliau

Ramiai nardykite su kauke ir nardykite

Iš karto pamatysite, kad taip nėra.

Štai vėžys slepiasi po sloga

Vėrė įlipo po deniu

Ir ši didžiulė lydeka

Plaukia kaip raketa!

Prie stataus šlaito

Kremzlės apačioje

Karšis ilsisi, stovi kaip kastuvas

Užutekyje tinginiai knibžda purve

Saulėje ides šonai blizga

Kuojų pulkas nendres jaudina,

Žymi veislės, dace ir ruffai.

Upė ne tik teka ir teka,

Ji yra įdomus gyvenimas gyvybes!

Skaitydami poeziją vaikai prie skydelio pritvirtina gyventojų paveikslėlius. Vaikas, prisegdamas atitinkamą paveikslėlį, pasakoja, kas ant jo pavaizduotas ir savo požiūrį į gyvūną išreiškia judesiu, mimika.

Vėžiai: Aš esu vėžys. Ropoju palei dugną ir slepiuosi atgal, judinu nagus, valgau, ką gaunu, slepiuosi skylutėse po spūsteliu.

Ruff: kažkaip primenu ežiukas: tas pats dygliuotas. Esu labai atkakli, jei numesi ant ledo, sušalsiu, bet šiluma atitirpsiu ir plauksiu!

karpių: Esu karosas, labai nepretenzingas, galiu gyventi stovint vandens. Valgyk viską. Kadaise Rytuose mus, karosus, laikė vazose su vandeniu, kad papuoštume namus.

Lydeka: Žuvis mane vadino upės vilku. Puoluoju mažas žuveles ir dideles, išalkus galiu nutempti į dugną šuniuką ar antį. Bet mano vardas yra upė tvarkinga. Juk pirmiausia puolu sergančias žuvis ir taip išvalau rezervuarus, neleidžiu ligoms plisti.

Varlė: Anksčiau buvome ikrai, kva-qua,

Ir dabar mes visi esame herojai, dveji,

Buožgalviai buvo, qua-qua

Kartu jie muša uodegomis, po du

O dabar mes esame varlės, qua-qua

Šok nuo kranto, vaikinai, po dviejų

Su uodega ir be jos

Gyvenk grožio šviesoje!

Žaidimas "Mes esame vandens gyvūnai"

V. – Mes varlės. Vaikinai, ar norite būti varlėmis? Įsivaizduokite, kad esate gražios upės varlės (vaikai su "varlė"žaisti, mėgdžioti jos judesius, plaukti vandens iššokti į krantą. Išalkęs – pagavo uodą. O kad jis mūsų nepastebėtų, sušalsime, nejudėsime - atsisėsim, iškišime liežuvį, kuriuo gaudysime uodą. Sugavo, suvalgė ir vėl plaukė.

Mes esame žuvų pulkas.

Žuvys plaukia mūsų švarioje upėje.

Žuvys plaukia greitai, greitai, greitai!

Visos žuvys yra žuvys Gerai:

Tėčiai ir mamos ir kūdikiai!

Žuvies jaunikliai atrodo kaip didelės

Jie taip pat plaukia kaip tėčiai, taip pat!

Žuvys vaikšto tik viduje vandens

Ir jie niekur kitur neina!

(Vaikai su "žuvis" plaukti imituodama jos judesius. Plaukiame tylėdami, nes žuvys tyli. Esame mažos žuvytės, didelė lydeka gali mus pasivyti ir suėsti.

Štai ji plaukia link mūsų - mokytojas vaizduoja lydeką. Žuvis greitai nuplaukia, lydeka bando ką nors sugauti.

Mes esame žuvėdros. Atskleidėme sparnus ir sukome ratus virš upės, ieškodami grobio – žuvies. Pamatė žuvį, nusileido vandens(pasilenkė, pagavo žuvį ir išskrido į krantą jos valgyti).

Mes esame sraigės. Iškišame ragus (pirštai) ir lėtai šliaužti per vandens augalo vietą.

O dabar eikime kaip žąsys, braidžiodami nuo vienos kojos ant kitos. Skubame prie upės, ten maudysime. Plaukėme upe, išlipome į krantą, nusikratėme, plunksnos nesušlapo, liko sausos.

Darbas su didaktinėmis kortelėmis.

V. – Vaikai, šiandien mes sužinojome daug įdomių dalykų apie vandens gyventojus. Povandeninės karalystės gyventojai net neįsivaizduoja, kaip galima gyventi, kai nėra vandens. Jie puikiai prisitaikė gyventi vandens Ar rezervuaro augalams ir gyvūnams reikia vieni kitų?

Pasiūlykite vaikams kortelių rinkinį su įvairių gyvūnų atvaizdais ir piešiniu rezervuaras: „Vandens gyventojai pasiklydo ir neranda savo upės, o vaikinai gali jiems padėti.

Užduotis vaikams: išsirinkite iš siūlomo vandens gyventojų kortelių rinkinio ir padėkite jas ant rezervuaro piešinio. Pagal kokius požymius galima nustatyti, kad šie gyvūnai gyvena vandens. (vaikų atsakymai)

K. „Vaikinai, mes žinome, kad mūsų planetoje yra daug vandens. Bet mes turime gydytis vandens atsargiai nepalikite be reikalo atidarytų čiaupų, neterškite vandens telkinių. Augalai, gyvūnai ir žmonės negali išgyventi be vandens. Tausokime vandenį, savo rezervuarus!

Rezultatas. Šiandien sužinojome daug įdomių dalykų apie rezervuaro gyvūnus. Siūlau nupiešti jums labiausiai patinkantį gyvūną ir surengsime piešinių parodą.

Dalis aplinkosauginis švietimas ikimokyklinukai pagal GEF.

Metodinis projekto tobulinimas

"Kas gyvena vandenyje?"

Parengė: MDOU „Darželis Nr. 000“ vyresniosios grupės mokytojai

Toksonbaeva T. R., Karaseva E. A.

Kognityvinis tyrimas

PROJEKTAS

« Kas gyvena vandenyje?

Projekto tipas:
- mokymas
- tyrimai
- žaidimai

Kūrybingas

Trukmė: trumpalaikis

Projekto dalyviai: mokytojas, vaikai, tėvai.

Tikslas: formavimas vyresniems vaikams ikimokyklinio amžiaus idėjos apie vandens erdvę, apie įvairių tipų rezervuarai ir jų gyvūnai ir flora. Vaikų pažintis su dirbtiniais rezervuarais ir jų reikšme žmogaus gyvenime.

Užduotys:

1. Toliau plėsti vaikų supratimą apie vandens telkinių įvairovę. Papasakokite vaikams apie įdomių gyventojų povandeninis pasaulis. Supažindinkite vaikus su gėlavandenėmis ir jūrinėmis žuvimis.
2. Pažintis su dirbtiniais rezervuarais, jų reikšme žmogaus gyvenime.

3. Pažintis su akvariumu ir jo gyventojais.
4. Lavinti kūrybinę vaizduotę, fantaziją, gebėjimą improvizuoti; pratimas pasirenkant skirtingus tos pačios spalvos atspalvius.

5. Ugdyti pagarbą visų tipų vandens telkiniams. 6. Sutvarkyti vandens saugos taisykles.

7. Įtraukite tėvus į bendrą veiklą.

Projekto aktualumas:

Šiuo metu, mokslo ir technikos pažangos amžiuje, kai žmogus turi neribotas galimybes daryti įtaką gamtai, ekologija yra ypač svarbi.

Ekologinė mūsų planetos būklė ir jos blogėjimo tendencija reikalauja iš gyvų žmonių esamos situacijos supratimo ir sąmoningo požiūrio į ją.

Ikimokyklinio amžiaus vaikų aplinkosauginio ugdymo aktualumą lemia tai, kad sąveika su gamta turi didelį psichologinį ir pedagoginį potencialą, kuris turėtų būti panaudotas aplinkosauginio ugdymo procese, o tai leidžia tapti veiksniu bendrai formuojant ir vystant aplinką. individualus. Todėl svarbu formuoti pagarbos gamtai, įskaitant vandens telkinius ir jos gyventojus, jausmą.

Projekto įgyvendinimo etapai

1 etapas

1. Vaikų pirminių žinių apie vandens telkinius ir jų gyventojus atskleidimas.
2. Tėvų informacija apie būsimas veiklas.
3. Literatūros apie rezervuarus, florą ir fauną parinkimas, pristatymai, nuotraukos, plakatai, aplankai – kilnojami.

2 etapas

1. Savaitės „Kas gyvena vandenyje?“ vedimas? grupėje.
2. Darbas su tėvais tam tikra tema.

3. Aplankų paroda – kraustymasis tėveliams su informacija:

3 etapas

1. Darbų parodos apie povandeninį pasaulį organizavimas (bendras vaikų ir tėvų darbas)
2. Kūryba – komandinis darbas – „Mūsų akvariumas“
3. Mįslių „apie žuvis“ spėjimas

3 išvada

Atlieka vaikams

Preliminarus darbas:

1. Paruoškite aplanką – judėjimą tėvams su informacija:

2.Parengti pristatymus apie. rezervuarų rūšys, žuvys - plėšrūnai, Arkties vandenyno žuvys, delfinai.

3. Paruoškite didaktinę medžiagą apie žuvis (galvosūkius, loto).
4. Pasiimk nuotrauką – kolekciją tema „Okeonaria“.
5. Rinkti pasakas, eilėraščius, mįsles apie rezervuarų fauną, apie povandeninės karalystės augalus, apie rezervuarų įvairovę.
6.Paruoškite spalvinimo puslapius pagal amžių.

Pokalbiai naudojant pristatymus.

1. Pokalbis "Kas yra rezervuarai?".
Tikslas: suteikti vaikams idėją apie skirtingi tipai rezervuarus, apie jų florą ir fauną, kad sužinotų vaikų žinias šiuo klausimu.
2. Pokalbis „Kas yra akvariumas?“.

Tikslas: paaiškinti vaikams, kas yra akvariumas, apie jo paskirtį, kas yra akvariumo viduje. apie akvariumo gyventojus. Išmokykite vaikus prižiūrėti akvariumo žuvis.

3. Pokalbis „Upės gyventojai“.
Tikslas: išsiaiškinti vaikų idėjas apie upės žuvys kodėl jie gali gyventi tik gėlame vandenyje. Sužinokite, kuo skiriasi gėlas ir jūros vanduo.

4. Pokalbis „Jūros gyventojai“. Pristatymas „Apie delfinus“ (Podvintseva Katya), pristatymas „Šiaurės jūros žuvys“ (Sveta Yashchuk)

Tikslas: plėsti vaikų idėjas apie povandeninį jūros pasaulį.
5. Pokalbis „Vandenynų gyventojai“. Tikslas: patikslinti vaikų žinias apie vandenyno gyventojus, apie plėšriąsias vandenyno žuvis.

Ugdymo sritys: GCD

1.Žinios Tema: Vanduo ir rezervuarai. Akvariumas.

Tikslas: supažindinti vaikus su įvairiais rezervuarais, pakalbėti apie jų svarbą žmogui. Stiprinti pagarbos troškimą vandens ištekliai. Papasakoti apie saugus elgesys ant vandens.

1. Pristatymo „Vanduo ir rezervuarai“ peržiūra (Mokytojas)

2. „Supažindinimas su gamta darželyje“ pagal GEF. O. A. SOLOMENNIKOVAS Vyresnioji grupė. Red. Mosaic-Synthesis, M., 2016 m.

Tema Nr.14, 69-71 p.

3. Vaikų istorija apie jų akvariumą (Belova Varya, Monakhov Artem)

2.BendravimasTema: Plėšrios žuvys. Narai. Banglentės.

Tikslas: supažindinti vaikus su plėšriomis žuvimis. Apie vandens saugos taisykles. Kalbėkite apie profesijos prasmę – naras. Ugdykite pagarbos gamtai ir vandens telkiniams jausmą.

1. Pristatymo „Žuvys – plėšrūnai“ peržiūra (Belyashina Nastya)

3.BrėžinysTema: „Piešiu jūrą“ Piešimas – tai eksperimentavimas.

Tikslas: plėsti vaikų akiratį, žinias apie jūrą; lavinti spalvų suvokimą; išlaikyti susidomėjimą vizualinė veikla; toliau mokytis piešti netradicine technika.

Bendro produkto kūrimas.

DS. Vyresnioji grupė. I. A. Lykova. Pamoka Nr.79, 172-173 p.

2. Pristatymo „Delfinai“ peržiūra 9 Podvintseva Katya)

4. Taikymas Tema: " graži žuvis akvariume".

Tikslas: lavinti spalvų suvokimą. Pratinkite vaikus pasirinkdami skirtingus tos pačios spalvos atspalvius, išmokite gražiai išdėstyti žuvis vieną po kitos. Sutvarkyti pjovimo ir tvarkingo klijavimo būdus.

1. Užsiėmimai ID. AT vyresnioji grupė DS. T. S. Komarova. Pamoka Nr.59, p.77-78

5. Modeliavimas Tema: „Jūroje plaukioja banginiai ir kašalotai“.

Tikslas: išmokti kurti išlygintas formas jūrų gyventojų, sujunkite juos tepdami vieną dalį su kita, sutelkite dėmesį į harmoningų skirtingų formų derinių paieškas (kūnas - su kūgiu + keli uodegos ir pelekų variantai.

1. Vizualinė veikla DS. Vyresnioji grupė. I. A. Lykova. Pamoka Nr. 83. Ps. 180-182

6.Kūrybinis dizainas. Bendro produkto kūrimas.

Tema: „Mūsų akvariumas“.
Tikslas: ištirti, ko reikia akvariumui; kartu su vaikais iš pateiktos natūralios medžiagos (smėlio, akmenų, kriauklių, dumblių) ir pačių vaikų pagamintų žuvyčių konstruoti akvariumą; laikytis saugaus darbo su pradūrimo ir pjovimo daiktais taisyklių.

3 išvada - žaidimas ir pramogos.

Atlieka vaikams Viktorinos "Kas gyvena vandenyje?"

Tikslas: perduotos projekto medžiagos konsolidavimas į žaidimo forma- viktorinos - konkursai.

Lauko žaidimai: (žr. 1 priedą)

- "Brukas"

- "Lydeka ir karpis"

- „Jūra vieną kartą nerimauja ...“

- "Varlės ir garnys"

- "Meškerė"

Vaidmenų žaidimai:

1. „Jūrininkai-žvejai“

Tikslas: 1. Išmokykite vaikus prisiimti ir atlikti kapitono, vairininko, jūreivių, virėjo-virėjo, jūreivių-žvejų vaidmenis.

2. Toliau mokykite naudotis pakaitiniais daiktais, aiškiai sekite žaidimo veiksmų grandinę.

Tikslas: supažindinti vaikus su literatūra apie rezervuarų gyvūnų pasaulį; skatinti pažintinę veiklą.

Rusų liaudies pasakos:

"Princesė varlė",

"Lapė ir vilkas"

"Banginis"

A. S. Puškinas „Pasakojimas apie auksinę žuvelę“,

Disney "Undinėlė"

Individualus ir grupinis darbas:

- individualus darbas lavinant kalbą:

pranešimų pateikimas nurodytomis temomis;

pavadinkite akvariumą, upę, jūrą ir vandenyną;

piešiate savo akvariumo žuvis.

Smulkiosios motorikos ugdymas (piešti tvenkinius ir spalvinti žuvų paveikslėlius).
- dėlionių rinkimas („jūrinė tema“)
- žuvies išdėliojimas iš skaičiavimo pagaliukų

galutinis produktas- tiriamosios - mokomosios knygos "Kas gyvena vandenyje?"

grupinis darbas

Piešimo bendras darbas „Povandeninis jūros pasaulis“;

Akvariumo rinkimas

Rezultatas:

1. Kolektyvinės panelės „Povandeninis jūros pasaulis“ dizainas

2. Vaikų darbelių piešimo + aplikacijos paroda

"Mano akvariumas"

"Kas gyvena upėje?"

3. Pranešimų šia tema paroda.

4. Mįslių apie žuvis ir rezervuarų gyventojus mįslė.

5. Atlieka vaikams Viktorinos "Kas gyvena vandenyje?"

6. Paroda pažinimo knygos, pagamino patys vaikai.

7. Paroda gyvajame AKVARIUMO kampelyje su žuvimis.

Šaltinių ir literatūros sąrašas:

1. „Supažindinimas su gamta darželyje“ pagal federalinį valstybinį išsilavinimo standartą. O. A. SOLOMENNIKOVAS Vyresnioji grupė. Red. Mosaic-Synthesis, M., 2016 m.

2.. Vaizdinė veikla DC. Vyresnioji grupė. I. A. Lykova.

3. Užsiėmimai ID. Vyresniųjų grupėje DS. T. S. Komarova.

4. Pristatymas „Vanduo ir rezervuarai.“ (Pedagogai)

5. Pristatymas „Žuvys – plėšrūnai“ (Belyashina Nastya)

6. Pristatymas „Delfinai“ (Podvintseva Katya)

Taikymas

Lauko žaidimai

1. „Varlės ir garnys“

Tikslas: Savavališkumo ugdymas; judrumas, reakcijos greitis

Žaidimo aprašymas

Taisyklės: galite iššokti iš pelkės; vaikas, peržengęs virvę, laikomas pagautu.

Komplikacija: pristatyti antrąjį garnį; pakelkite virvę į 20 cm aukštį.

2. "Strypas"

Vikrumo, dėmesio, išradingumo, veiksmų savavališkumo ugdymas

Vairuotojas, būdamas viduryje, susuka virvę su maišu gale taip, kad krepšys skristų 5-10 cm aukštyje nuo grindų. Visi šokinėja per virvę, o ją pataikięs vaikas gauna baudos tašką, po kurio žaidimas tęsiamas.

Taisyklės: Laimi šuolininkas, surinkęs mažiausiai baudos taškų po 8-12 virvės ratų po kojomis.

3. "Brukas"

Tikslas: galimybė žaisti poromis.

Turinys: Žaidėjai stovi poromis vienas po kito, susikimba rankomis ir laiko jas aukštai už galvų. Iš surištų rankų gaunamas ilgas koridorius. Žaidėjas, negavęs poros, eina prie srauto „šaltinio“ ir, eidamas po susikabinusiomis rankomis, ieško poros. Susikibę už rankų naujoji pora eina į koridoriaus galą, o ta, kurios pora nutrūko, eina į upelio pradžią ir, praeidama po susikibusiomis rankomis, pasiima su savimi patikusią. Taigi srautas juda – nei daugiau narių tuo smagiau žaidimas.

3. "Jūra nerimauja vieną kartą ..."

Tikslas: lavinti vaizduotę, gebėjimą vaizduoti įvairius objektus.

Jūra nerimauja

Jūra nerimauja du,

Jūra yra banguota trys

Jūrinė figūra sustingsta vietoje!

Šiuo metu kiekvienas vaikas turėtų sustingti pozoje, vaizduojantis gyvūną, kurį jis turi omenyje. Vairuotojas apsisuka, apeina visus žaidėjus, apžiūri gautas figūras. Jis pasirenka tuos, kurie jam patinka, juos liečia - vaikai pradeda judėti, vaizduodami pradėtą jūrų augalija ir gyvūnija. Publika bando juos atspėti. Lyderis yra tas, kuris parodė įdomiausią figūrą.

Taikymas

Didaktinė medžiaga

„Surask papildomą“

https://pandia.ru/text/80/287/images/image003_30.jpg" width="562" height="384 src=">

„Rasti tą pačią žuvį: pagal spalvą, formą, kryptį“

https://pandia.ru/text/80/287/images/image005_17.jpg" width="523" height="316">

Pokalbio su vaikais parengiamojoje mokyklai grupėje „Kas auga vandenyje“ santrauka

Autorius: Yatsenko Svetlana Valerievna, MBDOU d/s Nr. 28 mokytoja iš Temižbekskaya kaimo, Kavkazsky rajonas, Krasnodaro sritis
Medžiagos aprašymas: Pravers ikimokyklinio ugdymo pedagogams.
Tikslai:
- supažindinti vaikus su kai kuriomis vandens augalų rūšimis, jų savybėmis, prisitaikymu prie gyvenimo vandens aplinkoje;
Užduotys:
- paaiškinti, kaip reikia saugoti šiuos augalus ir jų buveines.
Kūrimo aplinka:
Rezervuarų ir vandens augalų brėžiniai, nuotraukos (baltoji vandens lelija, geltona vandens lelija).
Pasakos: A. Tolstojus „Auksinis raktas, arba Pinokio nuotykiai“, G.Kh.Andersenas „Nykštukas“.

Pokalbio turinys:
Mokytoja klausia vaikų, ar jie buvo prie ežero, upės, tvenkinio.
Ar matėte kokių nors augalų? Ka tu atsimeni?
Siūlo atsižvelgti į augalų brėžinius ir pasirinkti tuos, kuriuos matė ant tvenkinio. Prie kilimo pritvirtina upės piešinį. Jis prašo surasti baltos vandens lelijos piešinį. Kaip tai dar vadinama? (Lilija). Jis pritvirtina leliją ant kilimo ir skaito ištrauką iš H.H.Anderseno pasakos „Nykštukas“:

„Upėje augo daug baltų vandens lelijų, kurių platūs lapai plūduriavo ant vandens. Didžiausias lapas buvo toliausiai nuo kranto. Prie šio lapo priplaukė sena rupūžė ir ant jo uždėjo lopšį su nykščiu. Anksti ryte vargšas kūdikis pabudo ir, pamatęs, kur nusileido, graudžiai verkė: „Vanduo ir vanduo yra visur, kur pažvelgsi, o krantas tolumoje vos matosi“.
Tada žuvis padėjo Thumbelinai. Jie, „plaukdami prie vandens lelijos lapo, ant kurio stovėjo Thumbelina, įkando jo žalią kotelį. Ir tada lapas su nykštu ėjo su srautu.
Tyla... Tik kai kur
Nendrė girgžda.
Miegas ant rožių vandens
Balta vandens lelija.
Miega ir mato, kad nemiega,
Ir už laisvo pulko
Balta antis skrenda
Virš vandens platus.
(T. Belozerovas)
Mokytojas kviečia vaikus pagalvoti apie šio augalo lapus ir stiebus. Lapai stori, širdies formos, su įpjova prie lapkočio. Kodėl riebalai? Nes kiekvieno lapelio viduje yra mažas oro pagalvė. Ji neleis lapeliui nuskęsti, net jei ant jo sėdės mažas paukštelis. Vandens lelijų lapai ir žiedai yra ant ilgų stiebų-stygų, jie jungia augalą storomis šaknimis, kurios guli apačioje ir maitina vandens leliją. Stiebas labai gležnas – upėje jį laiko vanduo, o sausumoje negali stovėti tiesiai.
Kas dar iš pasakų herojai sėdėjo ant vandens lelijos lapo? (Skaito ištrauką iš A. Tolstojaus knygos „Auksinis raktas“, skyrių „Pinokis susitinka su tvenkinio gyventojais...“:
„Pinokis, norėdamas pailsėti, užlipo ant didelio vandens lelijos lapo. Jis atsisėdo ant jos, stipriai suspaudė kelius ir trinktelėdamas dantimis pasakė: „Visi berniukai ir mergaitės gėrė pieną ir miega šiltose lovose, aš vienas sėdžiu ant šlapios paklodės... Duok valgyti, varlės. . Varlės atnešė skanėstą Pinokiui, tada vėl užšoko ant lapų ir sėdėjo kaip akmuo, išpūtusiomis akimis pakeldamos dideles galvas.
Kuriuose lapuose auga baltosios vandens lelijos? (Ten, kur vanduo stovi arba teka labai greitai.) Kodėl? (Dėl stiebų ir šaknų struktūros.) Kas gali sėdėti ant jų lapų? (Varlės, paukščiai, laumžirgiai, drugeliai ir kiti vabzdžiai.)
Kokie yra baltosios vandens lelijos žiedai?
Gražios baltos gėlės su geltonu centru. Įvairūs vabzdžiai dažnai skraido prie jų ir geria skanias sultis-nektarą, perneša žiedadulkes nuo žiedo į žiedą. Vandens lelijos yra ypatingos gėlės. Atrodo, kad jie žino, koks laikas, kada laikas atsidaryti ir kada uždaryti. Vandens lelijos atveria žiedlapius ryte ir užsidaro vakare. Jie netgi vadinami laikrodžių gėlėmis. Gėlė vakare nusileidžia į vandenį, tarsi bijodama šaltos nakties rūko. Būtent stiebai sutrumpina ir kartu su jais traukia gėlę. Baltosios vandens lelijos labai gražios, jas žmonės noriai plėšia puokštėms. Todėl upėse ir ežeruose šių nuostabių gėlių lieka vis mažiau. Be vandens jie iš karto nuvysta, gėlės užsimezga, jas tenka išmesti. Vandens lelijomis geriausia grožėtis nuo upės kranto ir jų neplėšyti.
Mokytojas kviečia vaikus susirasti gėlės, kuri atrodo kaip lelija, piešinį. kaip tai vadinasi? (Kubyshka)
Kuo kiaušinio kapsulė ir vandens lelija yra panašūs ir skiriasi? (Kiaušinio kapsulę pritvirtinkite prie kilimo.) Ar jie auga vienas šalia kito? (Kapsulė dažniausiai auga šalia vandens lelijos.) Augalas gavo savo pavadinimą dėl vaisių, kurie atrodo kaip mažos žalios ankštys. Bebrai mėgsta juos valgyti. Pasakoje apie Nykštuką, senoji rupūžė namus papuošė kiaušinių ankštimis ir nendrėmis.
Dieną plaukiojanti gėlės galvutė visada atsukta į saulę. Kiaušinio kapsulė ir vandens lelija turi labai galingus šakniastiebius. Kiaušinio kapsulės šakniastiebiai atrodo kaip gyvatė, baltojoje vandens lelijoje jie yra gumbų formos, kurios šakos į žemę patenka 5 metrus. Šių augalų vaisiai yra dideli ąsočiai, tačiau vandens lelijose jie sunoksta po vandeniu, o kiaušinių ankštyse - virš vandens. Stiklainiai atsidaro, o sėklos plūduriuoja ant vandens, tada nugrimzta į dugną. Ir toliau kitais metais iš jų auga nuostabaus grožio gėlės.
Pinokio pasakoje yra šie žodžiai: „Žalioji ančiukas tvenkinio paviršiuje dvejojo ​​ir pasirodė didelė, baisi gyvatės galva... Bet tai nebuvo gyvatė. Tai nebuvo baisus vėžlys Tortila.
Ar matėte ančiuką mūsų vandens telkiniuose? Mūsų upėse taip pat daug ančių, jos mažos žalios lėkštės (rateliai) dažnai dengia nemažą telkinio dalį. Antis yra puiki plaukikė. Kartais būna tiek, kad visiškai uždengia vandens paviršių.
Mokytojas kviečia vaikus pagalvoti, ar visi šie augalai gali gyventi be vandens. (Ne. Vanduo yra jų namai, be kurio jie negali gyventi. Kur nėra vandens, nėra ir tokių augalų.)
Individualus darbas su kortelėmis.
Duokite vienai vaikų grupei atvirutes, kuriose pavaizduoti vandenyje ir sausumoje gyvenantys augalai.
Užduotis: Pasirinkite tik vandens augalus ir įdėkite juos į laikiną tvenkinį (mėlynas popieriaus lapas).
Dar viena vaikų grupė pasiūlyti dirbti su piešiniais. Vaikai gauna popieriaus lapus su augalų, gyvenančių vandenyje ir sausumoje, kontūrais.
Užduotis: Nuspalvinkite tik vandens augalus.
Baigdami užduotis prisimename, ką sužinojome iš pokalbio.

Integruota pamoka „Kas gyvena gėlame vandenyje?“.

Tikslas: formuoti idėjas apie gėlo vandens telkinių (upių, ežerų) gyventojus, jų gyvenimo būdą ir reikšmę.

1) Supažindinti vaikus su vandens gyvūnų atstovais, parodyti jų savybes, prisitaikymą prie gyvenimo vandens aplinkoje.

2) Išmokite apibūdinti vandens gyvūnus paveikslėlyje.

3) Pristatykite liežuvio suktuką „Aš jojau graiku per upę“

Medžiaga: Povandeninio pasaulio tapyba, vandens gyvūnų pristatymas.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas:

Pedagogas: Vaikinai, kaip žinote, mūsų žemė susideda iš žemės ir vandens. Žemėje yra daug įvairių vandens telkinių, pažiūrėkite į Žemės rutulį. (mokytojas rodo vandens paveikslėlius ant gaublio). Vaikinai, yra gėlo vandens ir jūros vandens (su sūriu).

Vaikai vardija gėlo vandens telkinius: _ upes, ežerus, tvenkinius.

Pedagogas: Šiandien susipažinsime su gėlo vandens gyventojais.

2. Pokalbis apie paveikslą.

Pedagogas: Vaikinai, kas gyvena vandenyje?

Vaikai: Žuvys, varlės, vabzdžiai.

Pedagogas: Taip, žuvys visą laiką praleidžia vandenyje. Jie gali kvėpuoti po vandeniu naudodami žiaunas. Vanduo turi ypatingą orą. Jie sugeba kvėpuoti vandenyje gyvenančiomis varlėmis ir vabzdžiais: išmoko „gaudyti“ orą. Bet, pavyzdžiui, plaukiojantis vabalas prie pilvo pritvirtina oro burbulą ir neria su juo po vandeniu. Kaip manote, kuo naudingi telkinio gyventojai?

Vaikų atsakymai: išvalykite vandenį, padarykite jį skaidrų, valgykite negyvus augalus, nuvalykite dugną.

Pedagogas: O kas yra svarbiausia telkinių gyventojams? (Vanduo)

Dabar pasinersime į atviras upės erdves ir pamatysime upinių žuvų veisles.

Žuvys upėje skirstomos į plėšrūnus ir taikias žuvis.

Kas yra plėšrūnai?, Kas yra taikios žuvys? (atsako vaikai)

Pažvelkime į taikias žuvis. (pristatymas „Vandens gyventojai“)

Tai ruda, karšis, karosas, kuoja

Plėšriosios žuvys yra šamai, lydekos, ešeriai, žuvys

Vaikinai, paprašysiu apibūdinti matomą žuvį, jos spalvą, formą, pelekų buvimą, o aš, savo ruožtu, papasakosiu šiek tiek apie kiekvieną žuvį atskirai. Taigi:

Kuojos. Ši žuvis mėgsta ramų ir šiltą vandenį, švarų smėlio dugną. Minta dumbliais ir kitu augaliniu maistu, smulkiais organizmais.

Rudd. Žuvis gavo savo pavadinimą dėl ryškios pelekų spalvos. Rudulys minta dumblių mailiaus, kitų žuvų ikrais. Mėgsta šiltą vandenį su lėta srove, dumblu dugnu. Laikosi netoli kranto, mėgsta apaugusias vietas.

Karšis. Gyvena lyderio-samos vadovaujamose šeimose didelė žuvis. Karšiai plaukia trikampiu, tarsi skrendančių paukščių pleištas. Kilus pavojui, jie glaudžiasi kartu, sutrikdydami formavimąsi.

Karpiai gyvena pelkėtuose ežeruose ir upėse. Priklausomai nuo žvynų spalvos, karosai yra auksiniai ir sidabriniai. Jie minta augalais ir smulkiais gyvūnais. Atšiauriomis žiemomis jie žiemoja ir gali miegoti iki pavasario net visiškai užšalusioje upėje.