Gimtosios gamtos užsiėmimas vyresniųjų grupėje. Pamokos vyresniųjų grupėje santrauka „Gimtasis mūsų kraštas. labas auksine saule

Piešimas šia technika yra paprastas ir įdomi veikla. Šios technikos ypatumas yra tas, kad dažome guašu, nesudrėkindami teptuko vandenyje, o teptuką laikome vertikaliai, nedarydami potėpių, o su „pokštu“. Vaikai džiaugiasi šiuo piešimo būdu. Darbai atliekami greitai ir visada pasirodo ryškūs ir spalvingi! Ši technika piešinys gali būti naudojamas darbe su vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikais.

Norėdami dirbti, jums reikės šių medžiagų: storo balto popieriaus lapas, šepetėlis "šerelis" Nr.5, stiklinė vandens, servetėlės, guašas.

Tikslas: vystytis Kūrybiniai įgūdžiai per netradicinių piešimo rūšių mokymą.

Užduotys:

Supažindinti vaikus su nauju piešimo būdu;

Ugdyti domėjimąsi kūrybiškumu;

Ugdyti vaikų kūrybinius gebėjimus;

Ugdykite tikslumą dirbdami su guašu.

Progresas:

globėjas: Vaikinai, pažiūrėkite, ką turite ant stalų.

Vaikai atsako.

globėjas: Teisingai. Ir jei visa tai bus ant stalo, tada mes…….

Vaikai: Dažyti!

globėjas: Šauniai padirbėta! Mes piešime su jumis, bet ne tik piešime, bet ir susipažinsime nauja technologija piešimas. O mūsų pamokos tema – „Uralo beržai“. Eikime prie lango ir pažiūrėkime į medžius. Štai jie – beržai. Kuo beržas skiriasi nuo kitų medžių?

Vaikai: Ji turi baltą kamieną.

globėjas: Teisingai! Užimkite savo vietas. Mokysimės piešti beržą. Bet ne tik beržas, bet ir visas peizažas.

Pirmas dalykas, kurį turime padaryti, yra atidaryti guašą. Dabar prisiminkime pagrindinį piešimo taisyklės šia technika:

1. Prieš pradedant dažyti nauja spalva, teptukas turi būti sausas! Nereikia jo mirkyti vandenyje.

2. Išplovus šepetėlį, jį reikia nuvalyti servetėle.

3. Paveikslėlio paraštės turi būti švarios, tai yra, nereikia viso lapo užpildyti spalva, reikia palikti baltą rėmelį.

4. Šepetys turi būti laikomas vertikaliai, piešiame „poku“, o ne potėpiais.

5. Nereikia laukti, kol viena spalva išdžius, visos spalvos tepamos po vieną, nelaukiant išdžiūvimo.

Na, pradėkime!

Pedagogas:"Vedlys mostelėjo teptuku -

Ir popieriaus lapas atgijo:

Pasigirdo toli griaustinis griaustinis,

Ir pūtė drėgnas vėjas.

O dabar perkūnija

Į sodą liejasi žydėjimas! (Vladimiras Danko)

Vaikinai, apie ką šis eilėraštis?

Vaikai atsako.

Pedagogas: Teisingai, tai apie menininką. Dabar jūs tapsite tikrais menininkais!

Pedagogas:

1. Paimkite teptuką, pamerkite jį į žalią guašą ir užpildykite apatinį dešinįjį kampą spalva. Pirmiausia nuspalvinkite užpildomą plotą. Laikykite šepetį vertikaliai, kišdami į lakštą.

Tęskite darbą lygiagrečiai pirmajai eilutei.

Galutinis rezultatas – graži veja.

3. Panardinkite teptuką į geltoną guašą ir į proskyną nupieškite keletą kiaulpienių. Norėdami tai padaryti, tiesiog palieskite šepetį, laikydami jį vertikaliai, tiksliai toje vietoje, kur kiaulpienė „žydės“.

4. Dabar nupiešime upę. Jums reikės mėlynos ir baltos spalvos guašo.

Pirmiausia užpildykite upės vagą baltu guašu. Kiekvienas gaus savo upę, kai kurios plačios, neperplaukti, o kitos kaip upelis.

Pedagogas:

Teku iš toli

Aš plaunu krantus

Platus ir gilus

aš vadinamas

Vaikai papildo: upę. (A. Malakhova)

Čia yra upė.

5. Bet upėje nėra bangų, ji neteka. Norėdami tai padaryti, paimkite mėlyną guašą su „kištuku“ ir užtepkite bangas, o dabar, kad jos taptų visiškai „audringos“, pieškite bangas potėpiais. Čia yra upė.

6. Dabar nubrėžiame antrąjį upės krantą. Teptuką nuleidžiame į žalią guašą ir tais pačiais „pokiais“ piešiame žalią pievą kitoje upės pusėje.

Natalija Davydova
Pamokos santrauka vyresniųjų grupėje „Gimtasis mūsų kraštas“

Pamokos santrauka

V vyresnioji grupė šia tema:

"Mūsų gimtoji žemė»

Programos turinys:

Plėsti vaikų supratimą apie gamtą gimtoji žemė ;

Išmokykite vaikus žavėtis grožiu ir įvairove gimtoji gamta;

Ugdykite atmintį, dėmesį, ekologiškumą loginis mąstymas, stebėjimas, domėjimasis mokymusi gimtoji žemė, gebėjimas nustatyti priežastinius ryšius ir daryti išvadas;

Ugdykite pagarbą ir meilę gimtoji žemė, estetiniai jausmai, noras dalyvauti gamtosaugoje ir saugoje.

Žodyno aktyvinimas: baltastiebis, vainikas, šakomis dantytas, šilumą mėgstantis.

Medžiaga: žaislinis ežiukas, rutulys.

parengiamieji darbai: pokalbiai apie gamtą, stebėjimai pasivaikščiojimų metu, mįslių apie augalus spėjimas, įvairių medžių nuotraukų peržiūra.

Vaikų organizavimas: laikymas pamokos ekskursijos forma, darželio svetainėje.

Kurso eiga.

1 dalis įžanginė.

globėjas: Vaikinai, kiekvienas žemės gyventojas turi savo tėvynę – čia jis gimė ir gyvena. Kaip manai, kas yra tėvynė? (tai gatvė, namas, gėlės, mama)

„Ar girdi upelio dainą?

Tai tavo tėvynė.

Lietaus garsas ir šakų garsas

O sode serbentai – irgi Tėvynė!

globėjas: Vaikinai, mūsų šalis Rusija yra labai didelė. Tai didžiausia šalis pasaulyje. Mūsų šalies teritorija yra padengta tankūs miškai, beje- ekstremalios stepės, aukšti kalnai, gilios upės ir skaidrūs ežerai.

globėjas: Pasakyk man, kaip vadinasi miestas, kuriame gyvename? (Ka-pelės) O mes su tavimi? (nendrės) Kokia upė teka pro mūsų miestą? (Volga) Taip, mūsų miestas yra ant Volgos upės kranto. „Mano miestas Kamyšinas

Stovi ant Volgos

Gražu viskas žaliai

Tai tarsi liepsna“.

globėjas: Vaikinai, ar galite pasakyti, kad Kamyshin yra mūsų didžiosios Tėvynės - Rusijos dalis? (Taip)

„Gyvename Rusijoje:

Mūsų miškai tankūs

Pas mus balti beržai

O astronautai yra drąsūs

Ir mūsų dangus giedras

O mūsų upės sraunios

O Maskva – mūsų sostinė,

Visame pasaulyje nėra nieko gražesnio!

2 dalis. Pagrindinis.

globėjas: Rusija yra turtingiausia šalis pasaulyje, turinti miškų. Miškas yra didžiulis namas. Tik vienas medis gali suteikti prieglobstį ir maistą daugeliui gyvūnų ir paukščių. O tokių medžių miške tūkstančiai. Kokius medžius pažįsti? (vaikų atsakymai)

globėjas: Taip, Kamyšine auga daug įvairių medžių. O, manau, kažkas mums skambina!

„Ant adatos galo

Ilgas ir dygliuotas.

Ir susisukite į kamuoliuką

Nei galvos, nei kojų (ežiukas)

globėjas: Jis kažką šnabžda man į ausį!

globėjas: Vaikinai, ežiukas nori jums palinkėti mįslė:

„Mes lyja ir karštis

Draugas padės

Žalia ir gera.

Išties mums dešimtis rankų

Ir tūkstančiai rankų“. (Medis)

globėjas: Teisingai, vaikinai, tai medis. Iš ko pagamintas medis? (Šaknys, kamienas, šakos, lapai.)

globėjas: Vaikinai, ežiukui labai patinka mūsų darželis. Čia tiek daug medžių ir visada taip smagu. Jis norėtų gyventi mūsų darželyje, bet nežino, po kokiu medžiu įsikurti. Padėkime jam. Surengsime ekskursiją po mūsų teritoriją darželis, mažą mūsų Tėvynės dalelę ir papasakokite jam apie kiekvieną čia augantį medį. Galbūt koks nors medis jam patinka. Jis išsikasa sau duobę ir ten apsigyvena.

globėjas: Vaikinai, mes einame į kelionę per savo Tėvynę. Gamta yra aplink mus, todėl jūs ir aš turime būti atsargūs ir dėmesingi. Pasisveikinkime visi gyvas:

Sveikas mėlynas dangus

Sveika auksine saule

Laba Motina Žeme,

Sveiki mano draugai."

globėjas: Visi augalai, kuriuos matome, yra mūsų draugai.

globėjas: Taigi pradėkime savo kelionę. Pirmas sustabdyti:

„Bėgau per pievelę

Nerūpestingas šviesos pulkas

Kaip paauglės mergaitės

Baltvamzdis» (beržai).

globėjas: Žinoma, tai beržai. Žiūrėk ežiukas! Beržas – mūsų baltakamienis gražuolis, visiems patinka beržas. Šis medis yra mūsų Tėvynės simbolis.

globėjas: Vaikinai, pažiūrėkime į beržą kartu su ežiuku. Kuo jis skiriasi nuo kitų medžių? (vaikai apibūdina beržą – žievė, šakelės, lapai, kačiukai)

globėjas: Bet kokiais žodžiais poetas A. Prokofjevas:

„Man patinka rusiškas beržas

Arba šviesus, arba liūdnas

Balta suknele

Su nosinaitėmis kišenėse

Su gražiais užsegimais

Su žaliais auskarais“.

„Nuo medžių vasaros pradžioje

Staiga snaigės suplaka

Bet tai mūsų nedžiugina -

Mes čiaudėjame nuo to“. (tuopa)

globėjas: Tuopos, vaikinai, auga labai greitai, vainikas didelis, gerai sulaiko dulkes; tuopoms žydint būna daug pūkų. Vaikinai, kas jis toks? (vaikų atsakymai)

globėjas: Gerai vaikinai! Eikime toliau. Prieš mus yra dar vienas medis.

„Jis paima iš mano gėlės

Bičių medus yra pats skaniausias.

globėjas: Vaikinai, tai liepa – medis, nuo kurio bitės renka medų. Liepžiedžiais gydo peršalimą, labai naudingas liepų medus. Tai labai gražus ir kvapnus medis. Na, ežiuke, gal tau patiks šis medis? Vaikinai, jis sako, kad pirmiausia apžiūrės visus medžius. Bet dabar jis kviečia mus žaisti.

Žaidimas "Medis yra gėlė".

Žaidimo tikslas: kartoti medžių ir gėlių pavadinimus; ugdyti atmintį, dėmesį, ekologinį mąstymą; ugdyti meilę gamtai.

Žaidimo progresas: Vaikai tampa ratu, vairuotojas meta kamuolį žaidėjams su žodžiais "medis" arba "gėlė". Vaikai atsako sakydami medžio ar gėlės pavadinimą. Kas suklydo, sukasi ratu nugarą.

globėjas: O dabar eikime toliau keliu. Kur mus nuves kojos?

globėjas: Štai prieš mus dar vienas medis. Kuris? (akacija) Teisingai. Kokiais žodžiais galima apibūdinti šį medį? Medžio žievė šiurkšti, šiurkšti, šakos gremėzdiškos, tamsios. Šis medis yra termofiliškas ir pavasarį atsibunda labai lėtai, neryžtingai. Tikriausiai bijo, kad sugrįš šaltis. Gėlės ant akacijų pražysta vėlai, pačioje pavasario pabaigoje, kai visi medžiai jau pražydo. Tačiau akacija žydi iki pusės vasaros. Gėlės ant stebuklingo grožio akacijos, tarsi pūkuoti kutai ir neįprastas jų aromatas.

„Pavasarį žalia,

Sudegė vasarą

Rudenį nešioti raudonus karoliukus (Šermukšnis)

globėjas: Taip, tai šermukšnis. Šis lieknas gražuolis – miškų, parkų ir mūsų darželio puošmena. Paukščiai labai mėgsta šį medį, ypač žieminiai. Kodėl? (vaikų atsakymai)Žinoma, žiemą tai gelbsti paukščius nuo bado.

globėjas: Na, čia paskutinė stotelė prieš mus.

„Ruduo ant šakos

Vaikai auga.

Viskas be akių, be rankų, be kojų -

Visi yra kaip žalias ežiukas“. (kaštonas)

globėjas: Taip, šis medis yra kaštonas. Tai labai aukštas ir didelis medis. Kamienas storas, žievė lygi, pilka spalva, šakos auga įvairiomis kryptimis. Kaštonas žydi gražiais baltais žiedais, kurie atrodo kaip žvakės. Jo vaisiai nokimo metu pasidengia spygliais ir primena mažus ežiukus.

(ežiukas kažką šnabžda mokytojui į ausį)

globėjas: O, vaikinai, ežiukui labai patiko medis "ežiukai". Nusprendė, kad čia kasys audinę ir atvažiuos mūsų aplankyti.

globėjas: Dabar atsisėskime ir šiek tiek pailsėkime. (vaikai sėdi verandoje)

globėjas: Vaikinai, ežiukas klausia, ar žinote, kam reikalingi medžiai? (vaikų atsakymai) Jie duoda daug naudingų dalykų žmonėms ir gyvūnams - (deguonies, saugo nuo dulkių, vėjo, suteikia pavėsį karštyje, stato ant jų paukščių lizdus, ​​maistą gyvūnams ir žmonėms, puošia mūsų kraštą)

globėjas: Puiku vaikinai! Ko reikia, kad medžiai augtų? (vaikų atsakymai)

Dabar pažaiskime žaidimą „Bėk prie pavadinto medžio“.

Žaidimo tikslas: kartokite medžių pavadinimus; ugdyti gebėjimą veikti pagal signalą, dėmesį, loginį mąstymą, judesių greitį ir miklumą; ugdyti draugiškumo jausmą, meilę gamtai.

Žaidimo progresas: Vaikai skirstomi į tris komandas pagal medžių pavadinimus, pagal komandą "vienas du trys…" jie bėga prie savo medžio. Kuri komanda greitai atsistos aplink medį, susikibusi už rankų, ta laimėjo.

3 dalis. Galutinis.

globėjas: Na, čia ateina mūsų įdomi ekskursija iki galo. Ežiukui aprodėme visus savo medžius ir padėjome išsirinkti jam tinkamiausią – kaštoną. Leisk jam kurį laiką pasėdėti ant šio medžio ir mus stebėti.

globėjas: Vaikinai, mes jau sakėme, kad visa, kas mus supa, yra mūsų draugai, o draugus reikia saugoti. Medžiams reikia mūsų apsaugos ir apsaugos. Žmonės privalo saugoti tai, ką jiems duoda dosni Rusijos gamta.

globėjas: Todėl turime laikytis specialių taisyklė: „Mylėti ir saugoti savo krašto gamtą“.

„Jei nuskinu gėlę,

Jei nuskinsi gėlę

Jei kartu tu ir aš

Jei visi skina gėles,

Tai liks tuščia

Visi medžiai ir krūmai

Ir grožio nebus!

Parengė mokytoja Yuzhanina L.I.

Gimtojo krašto gamta
Pamokos vyresniųjų grupėje santrauka

Tema: „Gimtojo krašto gamta“
Tikslas:
Įtvirtinti vaikų žinias apie flora gimtoji žemė.
Stenkitės sukelti vaikams dėkingumo jausmą už tai, kad pasaulis yra gražus.
Išmokite protingai naudoti augalų pasaulį.
Parodyti, kad daugelį ligų galima išgydyti gamtos pagalba.
Ugdykite vaikų kūrybinius gebėjimus, vaizduotę, kalbą, dėmesį, atmintį.
Ugdykite pagarbą gamtai.

Medžiaga: Teritorijos žemėlapis, medžių iliustracijos skirtingi laikai metų, atvirukai, kuriuose vaizduojamos vaistažolės.

Preliminarus darbas:
Pokalbis apie vaistažoles, pasakojimų apie medžius skaitymas, eilėraščių įsiminimas, medžio dirbinių žiūrėjimas.

Pamokos eiga:

Plati yra mano gimtoji žemė
Jame daug miškų, laukų ir upių.
Nežinau kitos tokios šalies.
Kur žmogus taip laisvai kvėpuoja.
– Šiandien su jumis kalbėsime apie mūsų gimtąjį kraštą. Mūsų kraštas turtingas laukų, pievų, ežerų, upių, miškų. Prisiminkime. Kokių medžių turime?

Žaidimas su kamuoliu „Pavadink medį“
– Daugeliui žmonių Rusijos simbolis yra baltakamienis beržas. Gražų beržą galima rasti miške, lauke, mūsų svetainėje, jis puošia miesto parkus. Tokių beržų ir beržynų nėra niekur pasaulyje. Beržyne malonu vaikščioti bet kuriuo metų laiku. Beržas - mėgstamiausias medisžmonių, apie vieną medį neparašyta tiek daug eilių.

Baltas beržas Man patinka rusiškas beržas
Po mano langu šviesu ar liūdna,
Apdengtas sniegu, Žaliame sarafane
Kaip sidabrinė su nosinaitėmis kišenėse
Ir yra beržas su gražiais užsegimais,
Miego tyloje Su žaliais auskarais.
Ir snaigės dega, aš myliu ją, protinga,
Auksinėje ugnyje Gimtasis, nematomas
Tas skaidrus, šnypščiantis,
Tas liūdnas, verksmas.

Didaktinis pratimas:„Pasakyk man, koks beržas“ (baltakamienis, lieknas, garbanotas, krištolinis, pasakiškas, verksmingas, elegantiškas.)


– Kodėl beržas vadinamas „daktaru“? (iš beržo pumpurų ruošiami vaistai, beržo vanta išvaro negalavimus, sultys sveikos ir skanios.)
Medienos gaminių ekspertizė.

Žaidimas „Stovėk prie medžio“.
– O dabar eisime su tavimi į pievą, pažiūrėti, kokios ten žolelės auga. Kodėl šios žolelės vadinamos „Žaliąja vaistine“?

Apsvarstykite vaistažoles ir papasakokite vaikams apie kiekvienos žolelės naudą.
Dilgėlė – vaistinis augalas. Auga sode, sode, miške. Iš dilgėlių lapų verdama sriuba, gaminamos salotos. Dilgėlė stabdo kraują, jį valo. Dilgėlių lapai ištraukia pūlius. Jei dilgėlę susmulkinsite ir užtepsite ant žaizdos, ji greitai užgis. Dilgėlėse yra daug vitaminų. Dilgėlės verdamos, išplauna plaukus taip, kad geri plaukai. Šampūnas gaminamas iš dilgėlių ir dedamas į dantų pastą.

Iš dilgėlių lapų
Skanios salotos.
Tiesiog reikia juos papildyti.
Svogūnai, česnakai, pomidorai.
Ir dilgėlių salotose
Daug vitamino C
Tie, kuriuos aptarnaujame
Jie keičiasi veide.

Ramunėlės yra vaistinis augalas. Auga visur – sode, darže, lauke. Jis verdamas ir geriamas nuo peršalimo. Jei akis skauda „pūliuojančiai“, tada užplikomos ramunėlės ir plaunamos akys. Plaukus plaukite ramunėlių nuoviru, kad jie būtų tankūs ir neslinktų.

Ramunėlės
Išsklaidytos baltos ramunėlės
Pievose, tarp aukštų žolių,
Tarsi kas nors būtų išbarstę popierius,
Ant jų nupieštos saulės
Kviečia skambantis varpas
Jie susirenka į lauko puokštę,
Tačiau ramunės yra gudrios mergaitės
Jie tik šypsosi atgal.

Kiaulpienės yra vaistinis augalas, auga visur, visoje Rusijoje. Iš jo daro salotas, verda uogienę. Kiaulpienių antpilas geriamas nuo skrandžio skausmo. Kiaulpienių sultys šalina karpas.

Motina pamotė yra vaistinis augalas. Pirma, pamotė augina gėles. Gėlių stiebai pasidengia pūkais, naktį saugo nuo šalčio, o dieną – nuo ​​saulės. Tada atsiranda lapai, viršutinė lapų pusė lygi, blizga, o apatinė visa puri, minkšta. Jei dedate lapą su viršutine puse prie skruosto, lapas šaltas - tai pamotė, o jei apatinė lapo pusė, tada šilta - tai motina. Motina - pamotė yra verdama ir girta nuo kosulio ir peršalimo.

Pažiūrėjo į gėlę
Miško tamsoje
Mažasis skautas
atsiuntė pavasarį
Leisk daugiau per mišką
Sniegas karaliauja
Tegul jie guli po sniegu
mieguistas pievas,
Leisk į miegančią upę
Nejudantis ledas
Kai atėjo skautas
Ir ateis pavasaris.

Gyslotis yra vaistinis augalas. Kur žmonės vaikšto, ten auga gyslotis. Jis dar vadinamas bendrakeleiviu, nes visada būna su žmonėmis pakeliui. Gyslotis stabdo kraujavimą. Jei bitė įgelia ir prideda gysločio lapą, tada skausmas praeis. Jie daro nuovirą ir geria jį nuo kosulio ir skrandžio gydymo.

Yra daug spalvų
Graži. Atsargus
Bet man patinka visi
paprastasis gyslotis
Jam, galbūt
Ir augti sunkiau
Ir vis dėlto jis yra su žmonėmis
Yra pakeliui!

Žaidimas „Ką reiškia šis ženklas? (vaikų elgesys miške, ką galima ir ko negalima daryti miške.)
– Daugelis augalų yra įrašyti į Raudonąją knygą ir mes privalome juos tinkamai prižiūrėti.

Integruoto GCD santrauka parengiamoji grupė
„Gimtojo krašto gamta“

Tikslas: sudaryti sąlygas apibendrinti žinias apie Altajaus krašto gamtą
Uždaviniai: - įtvirtinti vaikų žinias apie gimtojo krašto florą;
– ugdyti vaikų domėjimąsi savo šalimi, meilės jausmą, pasididžiavimą savo šalimi ir gimtuoju kraštu.
- pristatyti Raudonąją knygą;
– parodyti, kad daugelį ligų galima pašalinti gamtos pagalba.
- ugdyti vaikų kūrybinius gebėjimus, vaizduotę, kalbą, dėmesį, atmintį;
- ugdyti pagarbą gimtajai gamtai;
- apibendrinti vaikų idėjas apie metų laikus;
Regiono integracija: Kognityvinė raida, kalbos raida, socialinis ir komunikacinis vystymasis, fizinis vystymasis, meninė ir estetinė raida.
Parengiamasis darbas: plonas skaitymas. literatūra apie Altajaus krašto gamtą, filmukų žiūrėjimas, poezijos mokymasis, pokalbis, stebėjimas gamtoje, ekskursijos po muziejų ir gamtą, paveikslėlių ir iliustracijų apie gamtą peržiūra.

Pamokos eiga

Vaizdo įrašas
Vaikinai, kimbam prie darbo. Mums bus sunku, bet įdomu.
– Visi vaikai susirinko į ratą.
Aš esu tavo draugas, o tu esi mano draugas.
Tvirtai suimkime rankas
Ir mes šypsomės vienas kitam

Ir tu gera nuotaika? (vaikų atsakymai)
-Pasidalinkime gera nuotaika su savo svečiais.
Rankos, rankos, pabuskite, sveiki!
Pikti pirštai, sveiki!
Ir mūsų mažosios rankytės, sveiki!
Ir šypsosi, ir šypsosi, labas!
Visi šypsosi vieni kitiems, sveiki!
Nusiųskite stebuklingą bučinį visiems, sveiki!
- Na, vaikinai, tikiuosi, kad jūsų gera nuotaika persikėlė į svečius, kurie kartu su mumis pasiners į vaikystės pasaulį.

– Gavau vaizdo laišką. Pažiūrėkime.
(kadrai iš filmo „Dasha the Pathfinder“)
- Sveiki vaikai. Aš gyvenu labai toli nuo jūsų ir niekada nebuvau jūsų šalyje.
Kaip vadinasi tavo šalis? O miestas? O vietovė, kurioje gyvenate?
Man labai patinka keliauti. Bet jūsų šalis tokia didžiulė, kad aš labai bijau keliauti. Aš niekada taip toli nenuėjau. Skaičiau, kad jūsų kraštas labai turtingas gražios gamtos. Turite upes, ežerus, miškus. Tai taip įdomu. Norėčiau pažinti tavo šalį. Net gavau tavo krašto žemėlapį, kur Įdomios vietos. Ar galite man padėti pažinti savo šalį? Siųsti Jums paštužemėlapį. Ir aš tave stebėsiu internete.
- Na, ar supažindinsime Dašą su savo regionu?

– Tai mūsų Mažosios Tėvynės – Altajaus krašto – žemėlapis.
Kokių spalvų ji? (Žemėlapis yra tamsiai žalia, šviesiai žalia, rudos spalvos, yra mėlynos juostelės ir dėmės.
Kaip manote, ką reiškia šios spalvos?
– Žiūrėk, tamsiai žalia žemėlapyje nurodo mišką, šviesiai žalia – pievą. Kalnai rodomi ruda spalva. O kas tos mėlynos juostelės ir taškai, kas žino?
Tačiau ne visi tai žino. Todėl šiandien siūlau dirbti kartografais. Kartografai yra žmonės, kurie kuria žemėlapius. Yra žemėlapiai, kuriuose rodoma miestų padėtis ir gyvenvietės, vieta; yra žemėlapiai, kuriuose vaizduojami gamtos ištekliai; tačiau yra žemėlapių, kuriuose rodomi daržovių ir gyvūnų pasaulis.
Ir mes galime parodyti savo krašto augaliją ir fauną. Na, ar sutinkate?
- Paimkite kiekvieną kortelę su augalų ir gyvūnų atvaizdais
Vaikai ima vokelius su mini atvirukais, kurių nugarėlėje yra lipni juosta.
– Prisegsime juos ten, kur jie gyvena.
– O kaip Daša keliauja? (pėsčiomis). Taigi, turime pasisemti jėgų nueiti ilgą kelią. Dabar įsivaizduokime, kad esame keliautojai, pasiėmėme „kuprines“ ir nuėjome taku
(skambant linksmai muzikai jie nueina ir sustoja ant pagalvių)
Sustojimai žemėlapyje: kraštas. miškas, pieva, vandens telkinys
- Pirmiausia supažindinkime Dašą su mūsų regionu.
1 stotelė "The Edge"
„Kokia didelė mano žemė,
Kokios plačios erdvės!
Ežerai, upės ir laukai
Miškai ir stepės, ir kalnai.
Išskleiskite mano kraštą
Iš šiaurės į pietus:
Viename pakraštyje - miškai, laukai
Kitoje – ežerai, upės
– Apie ką eilėraštis? Kas yra mūsų regione?
– Vaikinai, kuo šalys, miestai, regionai, teritorijos skiriasi viena nuo kitos?
Teisingai. Bet kuri šalis, miestas, regionas, regionas turi skiriamuosius ženklus – simbolius. Kokie tai simboliai? (Vėliava, herbas, himnas)
- Ir mūsų Altajaus regionas turi savo išskirtinių bruožų.(vėliava, herbas)
– Tęskime kelionę. (pereiti į kitą stotelę)
2 stotelė "Beržas"
Vaikinai, mes turime daug miškų, kuriuose daug gyvūnų, daug uogų ir grybų. Kas žino ir pavadins Rusijoje šventu laikomą medį (beržą). . Gražų beržą galima rasti miške, lauke, mūsų svetainėje, jis puošia miesto parkus. Tokių beržų ir beržynų nėra niekur pasaulyje. Beržyne malonu vaikščioti bet kuriuo metų laiku. Beržas – mėgstamiausias žmonių medis, apie vieną medį neparašyta tiek daug eilėraščių. Seniau beržas buvo giriamas dainomis ir apvaliais šokiais. O mūsų Altajaus krašte beržas yra labai paplitęs.
Šokime su tavimi "Lauke buvo beržas"
– Kodėl beržas vadinamas „daktaru“? (iš beržo pumpurų ruošiami vaistai, beržo vanta išvaro negalavimus, sultys sveikos ir skanios.)

- Pažiūrėkite į neįprastus lapus ant beržo. (Juose yra mįslių apie mūsų krašto augalus, o atsakymą raskite paveikslėliuose po skaičiais.)

– O kas žino, kokie medžiai auga mūsų krašte?
Žaidimas su kamuoliu „Pavadink medį“

– Daša paprašė mūsų padėti jai susidoroti su viena užduotimi. Ji apžiūrėjo albumą su nuotraukomis ir jas išbarstė. Padėkime priderinti lapus prie tinkamo medžio.
Didaktinis žaidimas „Kieno lapas?
3 stotelės "Stepės"
– O dabar eisime su tavimi į kitą tašką žemėlapyje. Mes gyvename vietovėje, vadinamoje stepe. Pažiūrėkite, kokia graži yra begalinė stepė.
Altajaus stepės išsiplėtė
Tiek į plotį, tiek į ilgį,
Atrodyk, lyg pabaigos nėra
Tik saulė aukštai dega.
Žiūriu į mūsų atviras erdves,
Žaviuosi – koks kraštas!
Apvilktas naujais drabužiais
Laukai palaidoti duonoje.
Ir nėra gražesnės vietos
Mylimoji, mano žydinti žeme,
Tu esi mūsų Tėvynės klėtis,
Tu esi mūsų auksas, Altajai.
Kas auga stepėse? Kodėl šios žolelės vadinamos „Žaliąja vaistine“?

Apsvarstykite vaistažoles ir papasakokite vaikams apie kiekvienos žolelės naudą.
Dilgėlė – vaistinis augalas. Auga sode, sode, miške. Iš dilgėlių lapų verdama sriuba, gaminamos salotos. Dilgėlė stabdo kraują, jį valo. Dilgėlių lapai ištraukia pūlius. Jei dilgėlę susmulkinsite ir užtepsite ant žaizdos, ji greitai užgis. Dilgėlėse yra daug vitaminų. Dilgėlės verdamos, jos išplauna plaukus, kad būtų geri plaukai. Šampūnas gaminamas iš dilgėlių ir dedamas į dantų pastą.
Iš dilgėlių lapų
Skanios salotos.
Tiesiog reikia juos papildyti.
Svogūnai, česnakai, pomidorai.
Ir dilgėlių salotose
Daug vitamino C
Tie, kuriuos aptarnaujame
Jie keičiasi veide.
Ramunėlės yra vaistinis augalas. Auga visur – sode, darže, lauke. Jis verdamas ir geriamas nuo peršalimo. Jei akis skauda „pūliuojančiai“, tada užplikomos ramunėlės ir plaunamos akys. Plaukus plaukite ramunėlių nuoviru, kad jie būtų tankūs ir neslinktų.
Ramunėlės
Išsklaidytos baltos ramunėlės
Stepėse, tarp aukštų žolių,
Tarsi kas nors būtų išbarstę popierius,
Ant jų nupieštos saulės
Kviečia skambantis varpas
Jie susirenka į nuostabią puokštę,
Tačiau ramunės yra gudrios mergaitės
Jie tik šypsosi atgal.
Kiaulpienės yra vaistinis augalas, auga visur, visoje Rusijoje. Iš jo daro salotas, verda uogienę. Kiaulpienių antpilas geriamas nuo skrandžio skausmo. Kiaulpienių sultys šalina karpas.
Gyslotis yra vaistinis augalas. Kur žmonės vaikšto, ten auga gyslotis. Jis dar vadinamas bendrakeleiviu, nes visada būna su žmonėmis pakeliui. Gyslotis stabdo kraujavimą. Jei bitė įgelia ir prideda gysločio lapą, tada skausmas praeis. Jie daro nuovirą ir geria jį nuo kosulio ir skrandžio gydymo.
Yra daug spalvų
Graži. Atsargus
Bet man patinka visi
paprastasis gyslotis
Jam, galbūt
Ir augti sunkiau
Ir vis dėlto jis yra su žmonėmis
Yra pakeliui!
- Vaikinai, žemėje tiek mažai vietų, kur auga tokie nuostabūs augalai. Todėl žmonės sukūrė Raudonąją knygą, kurioje išvardytos retos ir nykstančios augalų ir gyvūnų rūšys. Rūpinkimės jais ir saugokime juos!
1. Medis, žolė, gėlė ir paukštis.
Jie ne visada žino, kaip apsiginti.
Jei jie sunaikinami
Būsime vieni planetoje.
2. Nelepinkite gamtos
Nekenk gamtai.
Gimęs žmogumi
Štai tokie jie turi būti!
4 stotelė "Miškas"
- Eime toliau. Ir kita stotelė. . . Pirmiausia įmink mįslę
Jei čia daug medžių,
Ir krūmai auga žemiau
Jei kelio visai nėra
Tik keliai veda į tolį,
Jeigu tų medžių lajos
Uždarykite dangaus atstumą
Balkšvų plunksnų debesys -
Taigi priešais tave... miškas
- Štai kvietimas:
Kviečiu jus į mišką
Į gerą mišką, į galingą mišką
Jis pilnas stebuklų
Jei vaikai dėmesingi,
Atraskite šias nuostabias paslaptis.
Miškas – ne tik mūsų pramogoms.
Jame yra medžių, uogų,
Paukščiai, gyvūnai ir įvairios žolelės.
- Kur mes apsistojame. Kas čia įdomus pasaulis?
„Teisingai, tai miško pasaulis. Bet kas yra miškas?
– Teisingai – miškas yra vieta gamtoje, kurioje auga daug daug medžių (spygliuočiai ir lapuočių, ar tai miško gyvūnų buveinė?
Įsivaizduokime, kad tapome medžiais.
Pažintinis apšilimas "Mes tapsime medžiais".
Mes tapsime medžiais
Stiprus, didelis.
Kojos yra šaknys
Išskleiskite juos plačiau.
(Jie deda kojas pečių plotyje, rankas ant juosmens.)
Kad išlaikytų medį
(Jie uždėjo vieną kumštį ant kito.)
Neleido nukristi
Iš požemio gelmių
Jie gavo vandens.
(Susilenkite, sulenkite delnus į puodelį.)
Mūsų kūnas yra stiprus kamienas.
(Jie atsilenkia, braukia delnais išilgai kūno iš viršaus į apačią.)
Jis šiek tiek susvyruoja
(Siūbuokite iš vienos pusės į kitą.)
Ir su savo viršūne
(Jie sulenkia delnus į trobelę.)
Pasviręs į dangų
(Pakelkite sujungtas rankas virš galvos.)
Mūsų rankos yra šakos
(Atverkite delnus, išskleiskite pirštus į šonus.)
Susiformuoja karūna.
(Sudarykite pirštus.)
Kartu jie nebijo
(Papurto galvą.)
Jei pučia vėjai.
(Sūpynės iškėlę rankas.)
Pažiūrėkime, kas slepiasi miško proskynose. (vienoje pusėje yra mįslė, kitoje yra spėjimas - paveikslėlis)
1. Šleivapėdystė milžinas
Vasara yra visur
Mieloji, randa uogų.
Tik žiema prie durų
Jį rasite guolyje. (turėti)
2. Jis atrodo kaip šuo,
Kad ir koks būtų dantis, taigi aštrus peilis. (vilkas)
3. Grobuoniška gražuolė klaidžioja po mišką,
Zaicevas vakarienei randa pelių. (lapė)
4. Vereschunya, baltasvoris, jos vardas (šarka)
5. Visą naktį skrenda, pelėdos gauna (pelėda)
6. Kas gydo medžius miške, Galvos negailėdamas (mednis)
7. Vasarą pilka, žiemą balta, kad niekas nevalgytų. (kiškis)
Miške taip pat galioja taisyklės. O kas žino elgesio taisykles
Miške? Aš parodysiu jums ženklus, o jūs paaiškinsite, ką jie reiškia.
Žaidimas „Ką reiškia šis ženklas?
(vaikų elgesys miške, ką galima ir ko negalima daryti miške.)
5 stotelė "Upės ir ežerai"
Altajaus teritorijoje gausu upių. Daugiausia upių telkiasi kalnuotuose regiono regionuose. Vanduo upėse yra švarus ir skaidrus. Regione gausu gydomųjų šaltinių ir šaltinio vandens.
Altajaus žemėje teka apie 5 tūkst. Didžiausi iš jų yra Ob, Katun, Biya, Aley, Chumysh, Charysh ir kt. Ob yra viena didžiausių upių pasaulis. Jo ilgis – 5410 km. Labiausiai didelė upė Altajaus krašte. Ob teka per visą Vakarų Sibiras. Jo ilgis regione yra apie 500 kilometrų.
Altajaus krašte grupėmis ir pavieniui yra išsibarstę daugiau nei 2 tūkstančiai ežerų. Jų dydis yra pats įvairiausias. Savo forma jie primena dubenį plokščiu dugnu.
Taip pat rezervuaruose auga įvairios augmenijos: vandens lelija, ančiukas, katė. Netoli rezervuarų gyvena: antys, garniai, kirai, ūdros.
„Žmonės dažnai eina ilsėtis į rezervuarus ir palieka šiukšles. Ar tai teisinga?
Estafetės „Rink šiukšles“.
Iš maišo ant grindų išsiliejo šiukšlės (popieriai, plastikiniai buteliai, saldainių popieriukai ir kt.). Vaikai pagal komandą surenka šiukšles į savo krepšelį. Laimi ta komanda, kuri greičiausiai užpildo savo šiukšlių dėžę.

Vaikai žiūri į žemėlapį su pridėtomis nuotraukomis.
„Pažiūrėkite, kokia turtinga mūsų žemė. Yra gyvūnų ir paukščių, medžių ir žoliniai augalai, ir vabzdžiai. Ir dar daug gyvų būtybių!
– Visa ši gyvūnų įvairovė turi būti saugoma ir saugoma!
Pasirūpinsime savo gimtąja gamta.
Taip, vaikinai, jums ir man pasisekė, nes gyvename tokioje gražioje vietoje kaip Altajaus kraštas!
Altajaus kraštas yra ... Mūsų mažoji Tėvynė!
V .: Aš labai myliu Altajaus kraštą - savo mažąją tėvynę. Ir kai aš kalbu apie Altajaus kraštą, mano širdyje atsiranda šios eilutės:
Žiūriu į tavo erdvę
Aš tave myliu
Tavęs užburtas
Tavo grožis
Altajaus teritorija - mano mėgstamiausia!
Tu esi mano vienintelis!
Toks unikalus
Miela širdy!

- Mums laikas namo. Ir tam turime pereiti upę.
Estafetės „Plauk per ežerą“
Altajuje yra daug kalnų upių. Ir jas nelengva praeiti. Tai pavyks drąsiausiems ir gudriausiems. (ant improvizuotų akmenų vaikai kerta upę)

„Mūsų kelionė baigėsi. Tikiuosi, kad Daša liko patenkinta istorija apie mūsų Tėvynę.
– Ko naujo ir įdomaus sužinojote šiandien?
1. Net Kalėdų eglutės esame pradžioje
Jie nesiskyrė nuo pušies.
Spygliukams augant
Taigi tai yra Kalėdų eglutės
O kai valgė ant šakos
Pažiūrėjome atidžiau
Paaiškėjo, kad ji
Ne kaip pušis.
2. Irina Serebrov
ĮVAIRUS ALTAjus
Altajaus yra Žvaigždėtas dangus per stepę
Puoštas ežerų paviršiumi;
Altajaus – debesys palieka grandinę
Mėlynųjų kalnų šlaituose;

Sraunios upės ir krioklio daina,
Gyvybę teikiantis miškų oras,
Vidurdienio karštis ir nakties vėsa,
Gėlės kaip iš vaivorykštės sapnų...

Altajaus! Dainų bus daug
Apie tavo nuostabų grožį!
Jūsų tiek daug ir tokių nuostabių
Kaip pasaka apie šviesią svajonę!
– Siūlau pasinerti į mūsų krašto grožį ir pažiūrėti filmą.

- Siūlau paruošti atviruką Dašai. Jei šiandien kalbėtume apie jūsų gimtojo krašto gamtos grožį, ką galite pavaizduoti savo atvirukuose?
Pieštukų ir kreidelių pagalba vaikai ruošia atvirukus pagal M. Evdokimovo dainą apie Altajų.

Svetlana Odintsova
Pokalbis parengiamojoje grupėje „Gimtojo krašto gamta“

Parengiamasis grupės pokalbis« Gimtojo krašto gamta»

Tikslas: supažindinkite vaikus su gimtojo krašto gamta. Suteikti vaikams žinių apie mūsų miškus kraštus. Rodyti vaidmenį gamta žmogaus gyvenime; ugdyti rūpestingą požiūrį į gamta kaip grožio ir gerumo šaltinis. Supažindinkite vaikus su Raudonąja knyga, saugomais augalais ir gyvūnais. Sukurkite vertės jausmą gamta ir leidžia daryti išvadą apie būtinybę jį apsaugoti.

judėti pokalbius: Mokytoja skaito poeto L. Daineko eilėraštį.

Žemėje yra didžiulis namas

Po mėlynu stogu

Jame gyvena saulė, lietus ir perkūnija,

Miško ir jūros banglenčių sportas.

Jame gyvena paukščiai ir gėlės,

Linksmas upelio garsas.

Tu gyveni tame šviesiame name.

Ir visi tavo draugai.

Kur keliai veda,

Jūs visada būsite jame.

Gimtojo krašto gamta

Šis namas vadinamas.

Vaikinai, apie ką šis eilėraštis?

Ar žinote, kas yra gamta?

Šiandien mes kalbėsime su jumis apie gimtojo krašto gamta. Mūsų kraštas turtingas laukų, pievų, ežerų, upių, miškų. Prisiminkime. Kokie medžiai čia auga (vaikų atsakymai)

Daugeliui žmonių Rusijos simbolis yra baltakamienis beržas. Gražų beržą galima rasti miške, lauke, mūsų svetainėje, jis puošia miesto parkus. Tokių beržų ir beržynų nėra niekur pasaulyje. Beržyne malonu vaikščioti bet kuriuo metų laiku. Beržas – mėgstamiausias žmonių medis, apie vieną medį neparašyta tiek daug eilėraščių.

Baltas beržas

Man patinka rusiškas beržas

po mano langu

Arba šviesus, arba liūdnas

padengtas sniegu,

Žaliu chalatu

Kaip sidabras

Su nosinaitėmis kišenėse

Ir yra beržas

Su gražiais užsegimais

Miego tyloje

Su žaliais auskarais.

Ir snaigės dega

Myliu ją, elegantiška,

Auksinėje ugnyje

gimtoji, mylimasis

Tas skaidrus, šnypščiantis,

Tas liūdnas, verksmas.

Kas yra miškas? Žinoma, miškas – tai ne tik daug medžių. Tai krūmai, žolė, uogos, grybai, vabzdžiai, paukščiai, gyvūnai. Jei pažvelgsite į mūsų žemę iš viršaus iš lėktuvo, paaiškės, kad žemė turi žalia spalva. Kodėl?

Miškai yra skirtingi. Apie gražų beržą parašyta daug dainų, eilėraščių, o miškas, kuriame auga beržai, vadinamas ... (beržas). Raskite tarp paveikslėlių tą, ant kurio nupieštas beržynas. Kaip vadinasi miškas, kuriame auga eglės? (Raskite eglyno nuotrauką.) Pušys? (Pušis.)Ąžuolai? (Ąžuolas.) Kaip laikaisi galvoti: kas nutiko mišrus miškas? (Miškas, kuriame šalia auga įvairios medžių rūšys – pušys, beržai, drebulės ir kt.).

Miškas išskiria deguonį, reikalingą kvėpavimui. Jis apsaugo dirvožemį nuo erozijos. Iš medienos galima pagaminti daugiau nei 20 tūkstančių gaminių ir gaminių. Miške auga daug naudingų dalykų vaistiniai augalai. Miškas yra gyvūnų ir paukščių namai. Miškas yra žmogaus poilsio vieta. Todėl miškas vadinamas žaliuoju draugu.

Kaip suprasti frazę "saugumas gamta» ?

Tai yra ekonominis savo turto panaudojimas, atsargus požiūris į jį gamta.

Kasmet sodinami medžiai miškams atkurti. svarbų vaidmenį apsaugant gamta vaidina moderni technologija. Šaudymas iš erdvėlaivio žemės paviršiaus kurie padeda išvengti miškų gaisrų, stichinių nelaimių, Pavyzdžiui: potvyniai.

Vaikinai, mūsų regione yra daug įvairių augalų ir gyvūnų. Kokie gyvūnai gyvena mūsų Ivanovo regione? Paukščiai? Vabzdžiai? (vaikų atsakymai) .

Tarp jų yra tokių, kurių liko labai mažai. Tai jie vadina retai. Kaip manote, kodėl jie tapo reti? (vaikų atsakymai) .

Reti gyvūnai ir augalai mūsų šalyje ir kitose šalyse yra saugomi įstatymų. Tačiau nedori žmonės dažnai pažeidžia šį įstatymą. Žmogus dažnai yra labai žiaurus augalams ir gyvūnams. Labai dažnai žmonės jų negaili, naikina savo tikslams. Vieni padarai kenčia dėl gražaus kailio, kiti – dėl skani mėsa ir dar kiti, nes žmonės jų bijo. Palaipsniui augalų ir gyvūnų lieka vis mažiau.

Žmonės manė: kaip sustabdyti šią gėdą, neleisti dingti vienai gyvai būtybei.

Medis, žolė, gėlė ir paukštis

Jie ne visada žino, kaip apsiginti.

Jei jie sunaikinami

Būsime vieni planetoje.

Taigi mokslininkai nusprendė išleisti Raudonąją knygą. Bet kodėl raudona, o ne kokia nors kita spalva? Nes raudona yra pavojaus spalva! Dėmesio! Tai tarsi raudonas šviesoforo signalas „Atsargiai! Gali kilti bėdų. Taip atrodo Rusijos Raudonoji knyga (Rodyti) .

Ji informuoja, kurioms gyvūnų ir augalų rūšims gresia pavojus. Skatina tyrinėti šias rūšis. Perspėja apie šių rūšių išnykimą. Patarkite, kaip juos laikyti retos rūšys augalai ir gyvūnai. Kad būtų lengviau suprasti, knygos puslapiai yra spalvoti.

Raudonuose lapuose pateikiama informacija apie nykstančias rūšis, kurių nebeįmanoma išsaugoti neįvedus specialių apsaugos priemonių.

Tačiau nuostabu yra tai, kad žmogus moka ištaisyti savo klaidas. Be Raudonosios knygos, žmonės sugalvojo ir gamtos draustinius. Kas yra rezervas? Rezervas yra vieta, kur gamta turi teisę gyventi pagal savo įstatymus. Ir žmogus jiems nesikiša, retkarčiais atvyksta į šią vietą į svečius. Saugomas draustinyje Visi: žolelės, grybai, paukščiai, žuvys ir visa, kas gyva. Kaip manote, ar tik rezervatuose būtina saugoti gamta? (vaikų atsakymai). Teisingai, saugok gamta reikalinga bet kur. Prisiminkime apsaugos taisykles gamta.

1. Įjungta gamta prisimink ką matai.

2. Vaikščiokite takais.

3. Nelaužykite medžių šakų.

4. Netrypti gėlių, žolelių.

5. Nerėk, neįsijunk garsios muzikos.

6. Nelipkite į paukščių lizdus.

7. Negaudyti vabzdžių.

8. Nesunaikinkite grybienos.

9. Nepalikite neužgesintos ugnies.

10. Negadinkite skruzdėlynų.

Kaip mes galime Jums padėti reti augalai ir gyvūnai? (vaikų atsakymai). Niekada neįžeiskime jų patys ir tegul jie įžeidžia kitus. Mes visiems pažįstamiems papasakosime apie neapsaugotus augalus ir gėles. Ir tada gamta mūsų Ivanovo srityje tai bus geri ir gražūs namai visiems žmonėms, visiems gyvūnams, visiems augalams.