Kas kur, kai klausimai apie žiemą. Scenarijus Žaidimas-viktorina „Sveikas, Zimuška-Žiema“ parengiamosios grupės vaikams. gruodį, sausį ir vasarį

FTsKM
Tema: „Apsilankymas pas Gželio meistrus“.

Tikslai: supažindinti vaikus su tradiciniu rusų dailės amatu – „Gželio keramika“; su Gzhel meistrų gaminiais, jų forma, paskirtimi, būdingi bruožai Gželio porceliano tapyba - dažymas, kompozicija; ugdyti pagarbą liaudies amatininkai, tapybos tradicijos.

Medžiagos: Gzhel indai: arbatinukas, samovaras, vazos, cukrinė, sviesto indas, puodeliai, lėkštės; maža skulptūrėlė: katė, arklys, gaidys; N. Suryanovos knyga „Gželio mėlynos gėlės“; iliustracijos, vaizduojančios Gželio objektus; ženkleliai kiekvienam vaikui su Gželio rozetės gėlės atvaizdu ant apskritimo.

Pamokos eiga

Prieš pamoką mokytoja visiems išdalina ženkliukus su gėle – kvietimą į parodą.

Gželio patiekalų paroda rusiškoje trobelėje. Vaikai įvardija pažįstamus objektus, jų paskirtį. Mokytojas paaiškina vaikų atsakymus.

Mokytojo istorija

Atėjote į gaminių parodą „Gzhel“ pagal mažo kaimo netoli Maskvos pavadinimą. Porceliano gaminiai gaminami ten esančiose gamyklose. Žmonės juos įsimylėjo, o Gzhelio meistrų šlovė pasklido visoje šalyje ir net užsienyje.

Yra tokia vieta priemiestyje -
Balta giraitė, mėlyna upė.
Šioje ramioje Rusijos gamtoje
Pasigirsta magiškų melodijų aidai.
Ir šaltinio vanduo šviesėja,
Ir vėjo dvelksmas gaivus.
Gzhel rugiagėlės žydi,
Nepamirškite manęs gzhel.

Visiems patinka Gzhel dėl savo mėlynos spalvos. Patys Gzhel žmonės sako, kad jų dangus yra mėlynai mėlynas. Taigi jie nusprendė šią mėlyną perkelti į baltą porcelianą.
Visus šiuos gaminius gamino Gzhel meistrai. Pažvelkite į kiekvieną daiktą ir grožėkitės. Mėgaukitės ir jūs. Gzhel meistrai yra puikūs meistrai. Vieni puodeliai liekni, aukšti, kiti atrodo kaip statinė. Ir kiekvieno rankos skirtingos. Pažvelkite į šią jauną panelę - tai aliejaus skardinė, koks gražus jos sijonas, o kokoshnikas kaip rožė.
Gaminius gamina skulptoriai, menininkai, amatininkai.
Pirmiausia meistras padaro formą ir į jas supila tirpalą. (Rodyti originalius gaminius nuotraukose). Tada gaminiai kūrenami krosnyje, kad būtų patvarūs.
Tačiau įdomiausia dirbtuvė yra vaizdingoji. Čia dirba menininkai – žmonės, kurie piešia daiktus po šaudymo. (Rodyti nuotraukas su dirbtuvių meistrėmis). O dabar baltame fone iš po menininko rankos išnyra magiški mėlynai mėlynos spalvos raštai. Visi gaminiai yra padengti specialia glazūra, todėl yra tokie blizgūs.
Išilgai visų gaminių krašto uždedama kraštinė. (Pakvieskite vaikus pagalvoti apie samovarą ir cukrinį, įvardykite puošybos elementus: juostelę, taškelius, potėpius, apvadus).

Kaip dekoruojami patiekalai? (Gėlės, šakelės, lapai, paukščiai, žmonių figūros).

Mėlynos kekės ant mėlynų šermukšnių,
mėlynos aušros ir mėlyni paukščiai
Niekas neprilygsta šiam grožiui...

Kas jums labiausiai patiko Gželio meistrų gaminių parodoje?
– Kokie raštai buvo patys neįprastiausi? (Vaikai atsako, priežastis).

Po pamokų grupėje organizuojama gaminių su Gzhel tapyba paroda. Peržiūrėkite juos kartu su vaikais. Pasiūlykite pažiūrėti, ar yra tokių gaminių namuose, o tada pasakykite.

Piešimas

Tema: „Žiemos antklodė“.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su Gželio meistrų gaminiais, su Gželio tapyba; mokyti įžvelgti indų, audinių gaminių grožį, dekoruotus Gželio paveikslu; išmokti išgauti skirtingus mėlynos spalvos atspalvius, mėlynus dažus skiedžiant vandeniu; pamatyti spalvos ir jos atspalvio ypatybes; plėsti vaikų supratimą apie meninį amatą; ugdyti meilę ir pagarbą rusų kultūrai.

Medžiagos: Gzhel indai; audinio gaminiai, dekoruoti Gzhel paveikslu: servetėlė, staltiesė, prijuostė, kumštinės pirštinės, marškiniai, sarafanas; kiekvienas vaikas turi balto popieriaus kvadratą 10 * 10, padalintą į keturias dalis įstrižai, mėlyną guašą, paletę, pratimų popierių, teptuką.

Pamokos eiga

Ramiame priemiestyje
Teka upė Gželočka.
Prie šios upės
Medis stovi.
Palei upę bėga gluosnių tirščiai,
Šiame kaime gyvena amatininkai.
Jie gamina dažytus indus,
Mėlyna ant balto sukuria stebuklą.

Mokytojas siūlo parodoje apsvarstyti gražius indus, audinių gaminius, dekoruotus Gželio paveikslu.
– Kokius produktus matote?
– Kuo jos puoštos? (Raštai.)
– Kaip atrodo šios gėlės? (Ant varpelio, ramunėlių, rožių, chrizantemų.)
– Kokios spalvos dažus naudoja meistrai? (Mėlyna, mėlyna.)

Spalvos sukasi skambiomis bangomis,
Kad našlaitės spindėtų.
Raštas teka ant amatininkės rankos,
Kad to niekur nepasikartotų.

Mokytojas kviečia vaikus pasidaryti kelis tos pačios spalvos atspalvius. Rodo, kaip į paletę galima išgauti šviesesnius atspalvius įpylus vandens.
Vaikai mokosi gauti skirtingus mėlynos spalvos atspalvius. Tada pirmasis trikampis nudažytas spalva, kiti – atspalviu, kiekvienas šviesesnis nei ankstesnis.
Pamokos pabaigoje, padedami mokytojos, vaikai sujungia visus kvadratus ir klijuoja ant pagrindo. Pasirodo, didelė drobė, panaši į žiemos antklodę.

Piešimas

Tema: „Susipažinimas su tradiciniu rusų dailės amatu – „Gželio keramika“ ir paprastų tapybos elementų (įvairių storių ir atspalvių tiesios linijos, taškai) kūrimas.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su Gzhel meistrų gaminiais; išmokyti įžvelgti mažos skulptūros grožį; sudaryti įvairių dydžių ir taškų tiesių linijų raštą; gaukite mėlyną (mėlyną) atspalvį maišydami guašo mėlyną ir baltos gėlės; skatinti pamatyti šių gėlių grožį; ugdyti pagarbą liaudies amatininkų darbui.

Medžiaga: Gzhel indai: arbatinukas, samovaras, vaza, cukrinė, sviesto indas, puodeliai, pieno ąsotis; mažos skulptūrėlės: katė, šuo, gaidys, tigro jauniklis; iliustracijos, vaizduojančios Gželio objektus ir pagrindinius Gželio raštus; kiekvienas vaikas turi 5 * 20 cm popieriaus juostelę, mėlyną ir baltą guašą, dviejų dydžių šepečius, popierių balta spalva tonų maišymui.

Pamokos eiga

Mokytojas kviečia vaikus į „Gzhel“ gaminių parodą.

Vaikai žiūri į figūrėles ir indus. Mokytojas atkreipia dėmesį į tai, kad figūrėlės yra kaip žaislai - juokingi, juokingi, blizgūs ir visi dekoruoti tos pačios spalvos dažais - mėlyna ir jos atspalvis - mėlyna; kad indai būtų dekoruoti apvadu – apačioje yra siaura mėlyna plona juostelė, taškai ar smulkūs potėpiai.

Meistras paėmė į rankas teptuką ir panardino jį į dangaus žydrynę,
Vietoj drobės jis paėmė žiemos platybių baltumą, rusišką ...
Ir liejosi raštai, monogramos, plazdėjo paukščiai, žydėjo
sodai…
Staiga suskambo mėlynas lašas, mums pasirodė rusiškas stebuklas
žiema,
Su tuo pačiu skambėjimo pavadinimu Gzhel.
N. Savčenko

Mokytojas siūlo gauti mėlyną spalvą maišant mėlyną ir baltą guašą. Vaikai ant atskiro popieriaus lapo maišo dvi spalvas, įsitikinkite, kad į mėlyną pridėjus daugiau baltų dažų, mėlyna spalva šviesėtų.
Toliau vaikai atlieka užduotį – balto popieriaus juostelę papuošia raštu: mokosi brėžti tiesias lygiagrečias skirtingo storio ir atspalvių linijas, piešti taškelius ir apskritimus.
Pamokos pabaigoje vaikai kartu su mokytoja apžiūri visus darbelius, 2-3 objektų siluetus priklijuodami juosteles.

Piešimas

Tema: „Sienos. Krašto piešimas.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su liaudies amatais; išmokti apsvarstyti raštą, išryškinti jo elementus – taškus, banguotas ir lenktas linijas, kilpas; išmokti piešti ribas ant siauros popieriaus juostelės; skatinti pamatyti mėlynų ir baltų gėlių grožį; ugdyti estetinį jausmą.

Medžiagos: Gzhel indai su apvado dekoravimo galimybėmis, maža skulptūrėlė, baltas popierius 10*20 padalintas išilgai į dvi dalis, mėlynas guašas, plonas teptukas.

Pamokos eiga

Mokytojas kviečia vaikus į „Gzhel“ patiekalų parodą:

Mėlynos ir baltos spalvos indai
Pasakyk man, iš kur tu?
Matyt, atėjo iš toli
O pražydusios gėlės?

Vaikai svarsto indų dekoravimo galimybes, padedami mokytojo išryškina pagrindinius rašto elementus: mokytojas parodo kraštelį, kuris puošia visus indus – tai arba plona tiesi juostelė, arba banguotos ar išlenktos mėlynos linijos. kurių apačioje yra taškai arba maži potėpiai.
Tada mokytojas kviečia vaikus atlikti pratimus, kad susipažintų su pagrindiniais sienų elementais. Parodo vaikams, kaip reikia laikyti teptuką atliekant darbus (trimis pirštais, statmenai lapui), paaiškina, kad teptuko galiuku reikia brėžti linijas.
Pamokos pabaigoje mokytoja surengia darbelių parodą, pagiria visus vaikus. Vaikai pasirenka kūrinius, kurie jiems labiausiai patinka.

Taikymas

Tema: "Gzhel gėlė".

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su liaudies amatais; mokyti įžvelgti indų, audinių gaminių grožį, dekoruotus Gželio paveikslu; išmokti iškirpti apskritimą sklandžiai apvalinant kvadrato kampus, perpjauti apskritimą per pusę išilgai raukšlės; sudaryti iš dalių – apskritimų, puslankių ir siauros juostelės – nežydėjusių ir žydinčių gėlių vaizdai; programoje naudokite du mėlynos spalvos atspalvius; taisyti tikslaus klijavimo būdus.

Medžiagos: Gželio meistrų gaminių paroda; iliustracija, vaizduojanti gėlę ir pumpurus; flanelografas ir gėlių dalys; du tamsaus atspalvio puslankiai (žiedlapiai) žydinčiai gėlei ir du skirtingo dydžio apskritimai pumpurui, keli mėlyni ir šviesiai mėlyni puslankiai (lapai), juostelė (stiebas), iš kitos pusės priklijuota flanele; kvadratas, kad būtų parodyta pjovimo technika. Kai kurie vaikai turi 5 * 5 cm ir 4 * 4 cm kvadratus tos pačios spalvos, bet skirtingų atspalvių, kiti turi 5 * 5 cm ir 2,5 * 2,5 cm kvadratus pumpurams; dviems vaikams siauros juostelės 13 * 0,5 cm (stiebeliai); žirklės, klijai, stačiakampiai balto popieriaus lapai aplikacijos klijavimui.

Pamokos eiga

Mokytoja sako, kad pavasarį daug žydi skirtingos spalvos pievose, gėlynuose, soduose ir parkuose. Rodo iliustraciją, vaizduojančią žydinčias gėles ir pumpurus. Jis aiškina, kad žydinčioje gėlėje visi žiedlapiai matomi, o pumpuruose žiedlapiai dar susilankstę, o viduje esančių nesimato.
Jis sako, kad šiandien vaikai išmoks pavaizduoti žydinčią gėlę ir pumpurą. Tačiau šios gėlės bus ne paprastos, o pasakiškos - Gzhel.
Prieš juos jis padeda flanelgrafą, ant kurio anksčiau buvo pritvirtinti du mėlyni stiebai (tiesios juostelės). Jis sako, kad pumpurą galima pavaizduoti iš dviejų apskritimų – didelio ir mažo. Jo žiedlapiai užlenkti (uždeda didelį apskritimą ant stiebo), o pumpuro viduje esantys dar tik pradeda ryškėti (uždeda mažą apskritimą, kad būtų pusiau ant didžiojo). Vaikų klausia, kokios spalvos buvo dideli ir maži apskritimai, iš kurių buvo padarytas pumpuras (mėlynas, bet skirtingų atspalvių, didysis šviesesnis, o mažasis tamsesnis).
Toliau mokytojas klausia: „Ko trūksta mūsų nežydėjusiai gėlei? Vaikai atsako.
Mokytojas tęsia: „Lapus galima padaryti iš puslankių“. Skambina vaikui ir kviečia prisegti lapelius prie stiebo.
Tada mokytojas dėlioja žydinčią gėlę. Pirma, viršutiniai žiedlapiai, kurie yra šiek tiek atskirti, tada apatiniai. Atkreipia vaikų dėmesį, kad lapus prie stiebo galima pritvirtinti kitaip nei pirmąją gėlę – išgaubta puse žemyn.
Kviečia vaikus pasirinkti, kas pavaizduos pumpurą, o kas – žydinčią gėlę.
Paaiškina ir parodo, kaip iš kvadrato iškirpti apskritimą (pradėkite nuo kvadrato kraštinės vidurio ir suapvalinkite kampą iki kitos pusės vidurio, kad nukristų; visi keturi kampai turi nukristi, tada apskritimas pasirodys norimo dydžio).
Vaikai gali pasidėti kvadratą priešais save ir pirštu nurodyti, kur žirklėmis pjaus, sudarys apskritimą.
Mokytojas klausia vaikų, nuo ko pradėti darbą. Ar gėlės galvutei visi turės perpjauti apskritimą per pusę? Vaikai atsako.
Darbo metu mokytojas pasirūpina, kad vaikai, karpydami apskritimus, išnaudotų visą kvadratų paviršių, kaire ranka sklandžiai pasutų kvadratą link žirklių ašmenų; pataria pradėti nuo gėlės galvutės, o tada klijuoti stiebą.
Pamokos pabaigoje visi darbai išdėliojami ant stendo arti vienas kito. Iš programų pasirodo gražus „Gzhel“ skydelis.

Tema: „Įvadas į keramiką. Modeliavimo indai (puodelis su rankena).

Tikslai: supažindinti vaikus su keramika; ugdyti susidomėjimą puodžiaus darbu, liaudies tradicijos, muitinė; toliau mokyti atsižvelgti į Gželio meistrų gaminius, atpažinti pažįstamus objektus; supažindinti su lipdymo medžiaga - moliu; išmokti lipdyti puodelį iš molio spaudžiant, kočiojant ir tepant; skiepyti meilę ir pagarbą amatininkų darbui.

Medžiagos: iliustracijos, vaizduojančios keramikos dirbtuves, indai: lėkštės, puodeliai, indas, arbatinukas, papuoštas Gželio paveikslu,
molis, drėgnos servetėlės ​​ir kempinė.

Pamokos eiga

Lentoje yra iliustracijos, vaizduojančios keramikos dirbtuves; ant stalo – keraminių indų, puoštų paveikslais, paroda.
Auklėtojas. moliniai indai į seni laikai iš pradžių lipdė rankomis, o paskui sugalvojo puodžiaus ratą, kuris leido greičiau lipdyti indus. Tada meistrai lipdytus indus išdegindavo ir papuošdavo savo pačių sugalvotu raštu. Banguota linija yra vanduo, tiesios linijos reiškia žemę, taškai yra sėklos, įstrižos linijos yra lietus.
Be to, mokytojas kviečia vaikus apsvarstyti keraminių indų parodą.
Auklėtojas.
– Kas yra mūsų parodoje? (Stalo reikmenys.)
- Kokia ji? (Puikus, gražus.)
Kam skirtas šis patiekalas? (Patiekalų paskyrimas.)

Tikėk manimi arba netikėk
Tačiau gražiausias yra Gzhelio paveikslas.
Puodeliai, arbatinukai ir indai -
Visi patiekalai nuostabūs!

Mokytojas siūlo lipdyti puodelį presavimo būdu, patikslina rankenos tvirtinimo prie puodelio būdą – tepimą, primena, kad dirbant su moliu, reikia nuolat drėkinti rankas audeklu. Mokytojas suteikia reikiamą pagalbą pamokos metu, pasiūlo, kaip geriausiai perteikti gaminio formą, padaryti puodelį stabilesnį, išlyginti nelygumus drėgna kempinėle.
Pamokos pabaigoje vaikai deda savo darbelius ant stalo ir apžiūrinėja, lygina su Gželio meistrų pagamintais patiekalais. Mokytoja pagiria vaikus, atkreipia dėmesį į vaikų lipdomų puodelių formos grožį.

Programėlė patiekalų tema supažindins darželio vaikus su kasdieniais virtuvės reikmenimis ir išmokys padengti stalą arbatos gėrimui. Darželinukai savo rankomis padarys paslaugą ir papuoš ja skydelį. Ši meistriškumo klasė aiškiai parodys, kaip patiems susikurti aplikacijos stiliaus indus.


Vaikai viduje jaunesnioji grupė savo nuožiūra papuošti pagal šablonus iškirptus popierinius puodelius. Tam tinka geometrines figūras arba lipdukai. Dėl to vienspalvis ruošinys pavirs gražia paslaugos detale.



Norėdami išgerti arbatos, įsigykite šias medžiagas ir įrankius:

  • kartonas;
  • spalvotas popierius;
  • karoliukai;
  • trafaretas pagrindui ir rankenai;
  • klijai;
  • žirklės.

Darbo aprašymas:

AT vyresnioji grupė su vaikais sudaro puodelio ir arbatinuko kompoziciją.

Darbui jums reikės:

  • taikymo pagrindas (spalvotas kartonas, storas popierius);
  • įvairių spalvų popierius;
  • Popierinė nėrinių servetėlė stalo serviravimui;
  • klijai;
  • skylmušiai;
  • žirklės.

Žingsnis po žingsnio instrukcija:


Parengiamojoje grupėje studentai susidurs su sudėtingesnių kompozicijų įgyvendinimu. Indai bus dekoruoti raštais, uogomis ar tradicinės tapybos elementais (Khokhloma, Gzhel). Dengimas atliekamas etapais: pirmiausia išpjaunami ir ant pagrindo klijuojami indų siluetai, o po to klijuojami smulkūs spalvoti elementai.



Aplikacijos techniką rekomenduojama derinti su piešimu. Tokio kombinuoto darbo pavyzdys yra Khokhloma nutapytas samovaras.

Vaizdo įrašas: silueto kirpimas

Naudojimas plastilinu

MK paruoškite:

  • plastilinas;
  • modeliavimo lenta;
  • rietuvės (peilis medžiagos gabalams pjaustyti);
  • puodelio ir arbatinuko vaizdai;
  • tankus pagrindas (kartonas iš dėžutės, medžio drožlių plokštės);
  • žirklės;
  • klijai.

Žingsnis po žingsnio instrukcija:


Darbas su kavos pupelėmis ir kalnų krištolais

Pagal kontūrinį paveikslėlį kavos pupelės yra tvirtai priklijuotos viena prie kitos arbatos poros pavidalu. Rezultatas – originalus ir kvapnus virtuvės dekoras. Atminkite, kad grūdeliai blogai sukimba su PVA. Amatams geriau naudoti gumą arba karštus klijus.



Vaizdo įrašas: kavos skydelis

Audinių aplikacijos

Audinių aplikacijos papuoš arbatinuko šildytuvą, puodelio dangtelį, skydelį. Elementai yra prisiūti prie audinio naudojant siuvimo mašiną su sandariu dygsniu.






Ikimokyklinukams sunku įsisavinti šią taikymo kryptį, tačiau mamos gali su tuo susidoroti. Tačiau darbo yra ir vaikams: trafaretais iškerpami audinio elementai kaip popieriniai. Medvilninis audinys lengvai klijuojamas ant kartono pagrindo PVA klijais (klijuojamą elementą paspauskite ir išlyginkite skudurėliu).

Vaizdo įrašas: Audinių arbatos kompozicijos

Idėjos ir trafaretai

Nepamirškite apie kitus patiekalus. Aplikacijomis papuošti lėkštes, puodus, pjaustymo lenteles, šaukštus.

Peržiūra:

MBDOU „Kalininsko darželis Nr. 6, Saratovo sritis“

Tiesiogiai švietėjiškos veiklos santrauka vyresniųjų grupėje „Pasakų gželis“

Pedagogas: Sysolyatina

Elena Viktorovna

Kalininskas 2013 m

Meninė kūryba: platografija trimatėje plokštumoje.

Integracijos sritys: meninė kūryba (skulptūra), bendravimas, skaitymas grožinė literatūra, muzika, žinios, socializacija, Kūno kultūra, saugumas.

Veiklos rūšys: žaidimas, produktyvus, komunikacinis, muzikinis ir meninis, pažintinis ir tiriamasis, grožinės literatūros suvokimas.

Tikslai. Pažinimas: toliau supažindinti vaikus su rusų liaudies amatais; Gzhel meistrų pavyzdžiu, įtvirtinti vaikų idėjas apie liaudies amatus: Khokhloma, migla, Semenovskaya matryoshka.

Socializacija: skatinti estetinio skonio ugdymą, grožio formavimąsi. Įskiepyti pasididžiavimo savo žmonių talentu jausmą, pagarbą meistrams ir norą kurti kolektyvinį darbą savo rankomis - „Gzhel“ paslauga.

Meninė kūryba: išmokti dekoruoti trimatę plokštumą Gželio tapybos rašto elementais, atliekant darbus platografijos stiliumi. Sužadinti kompozicijos jausmą, galimybę gražiai išdėstyti raštą trimatėje plokštumoje.

Bendravimas: lavinti kalbą, gebėjimą kalboje vartoti santykinius būdvardžius.

Sveikata: sekite pozicijų pasikeitimą, kad išvengtumėte skoliozės.

Kūno kultūra: lavinti smulkiąją pirštų motoriką.

Muzika: muzikinio ir estetinio skonio ugdymas.

Įranga: dainos „Neužmirštuolė Gzhel“ garso įrašas, skaidrių pristatymas „Pasaka Gzhel“, siuntinys, liaudies meno kūrinių paroda: Khokhloma, Gzhel, migla, Semenovo matrioška.

Medžiaga: masė modeliavimui, lentos, vaikų servizas, servetėlės.

  1. Įžanginis auklėtojos žodisVaikai ar jums patinka keliauti? Šiandien keliausime į grožio, gėrio pasaulį, į nuostabios amatininkų kūrybos pasaulį. O kokie amatininkai, dabar pasakysite patys.
  2. Kelionė į mėlynai mėlyną pasakąŠį rytą paštininkas atnešė siuntinį Darželis. Atidarykime jį ir pažiūrėkime, kas jame yra.

Kaip gerai – ši mergina siela.

Skaisčiai skruostai dega

Nuostabi apranga.

Kokoshnikas sėdi išdidžiai

Ponia tokia graži. (gauti iš siuntinio jauną panelę ir žąsį).

Koks šio paveikslo pavadinimas? (vaikų atsakymai)

Čia yra šaukštai, dažytos lėkštės, (beldžiu į šaukštus).

Koks šio paveikslo pavadinimas?

Paskaitykime eilėraštį apie Khokhlomą.

Khokhloma tapyba - stipriai magiška,

Ji prašo savęs pasakiškos dainos.

Ir niekur pasaulyje tokių žiedynų nėra

Nuostabesnis už visus stebuklus yra Khokhlomos tapyba.

Koks šio žaislo pavadinimas? (Semenovo matrioška).

Koks šio paveikslo pavadinimas? (rodomi Gzhel elementai).

Skaityti eilėraštį apie Gželį:

- Gzhelio paveikslas ant balto porceliano -

Mėlynas dangus, mėlyna jūra

mėlynos rugiagėlės,

Mėlyni paukščiai ant plonų šakų.

Kuklios rusiškos prigimties muzika

Suka ratus ir veda savo apvalius šokius.

Dabar klausysimės ir žiūrėsime mėlynai mėlyną pasaką, o kodėl ji taip vadinama, suprasite patys.

Užmerkite akis, įsivaizduokite, kad esate pasakoje. Atmerkia akis, prasideda pasaka (skaidrių demonstracija per televizorių).

Tam tikroje karalystėje, tam tikroje valstybėje, netoli nuo Maskvos, yra Gželio kaimas. Seniai ten gyveno įgudę meistrai. Jie savo kampe rado balto molio ir ėmė iš jo lipdyti įvairius indus, dažyti mėlynų gėlių raštais, lašeliais, juostelėmis, šakelėmis. Kiekvienas meistras pradėjo rodyti savo sugebėjimus.

Vienas meistras apakino arbatinuką, ant dangčio puikuojasi gaidys.

Kitas meistras išgirdo pasaką apie banginį ir pagamino aliejaus indą. Ant banginio nugaros jis sukūrė pasakišką miestą su bokšteliais ir bažnyčiomis.

Trečiasis meistras sugalvojo dar geresnį: pasidarė pasakiškos žuvies pavidalo cukrinį, žuvis šypsosi, mojuoja uodega.

Gzhel meistrai lipdė ir gyvūnus, ir įvairius paukščius. Linksmai sukonstruotas gaidys nuostabia uodega, jautis, išdidus arklys, meili katė, toks liūtas niekieno nebijo, šiek tiek juokingas.

Padarykite Gzhel meistrus ir laikrodžius. Jų forma sudėtinga, keista. Jie nuo viršaus iki apačios nupiešti gėlėmis, o gaidys užlipo iki pat viršugalvio ir atrodo, kad dabar gieda: „Laikas miegoti“.

Kiekvienas turi savo mėgstamą modelį, kiekvienas atspindi savo pusę. Jos žolė šilkine, žiedai pavasariniai. Ir stebuklingas meistriškumas yra žavingas. Tik vienas dažymas, o koks elegantiškas ir šventiškas paveikslas pasirodė.

Ar jums patiko mėlynai mėlyna pasaka?

O mes atidarėme parodą „Pasaka Gzhel“, kviečiu apsilankyti. Apsvarstykite Gzhel meistrų gaminius, grožėkitės šiuo mėlynu stebuklu (mes svarstome parodą).

Kodėl Gželis vadinamas mėlynai mėlynu?

Kokiais raštais puošiami patiekalai? (gėlės, šakelė, apvadas).

Kokie yra gėlių elementai? (vidurinė dalis ir žiedlapiai).

Kaip atrodo žiedlapiai? (lašeliais).

Kaip papuoštas puodelis? (šakelė).

Ar lapai ant šakos vienodi ar ne? (Didelis apačioje, mažas viršuje).

Vaikai, pažiūrėkite į mūsų parodą ir neįprastą paslaugą. Atėjo laikas jums tapti amatininkais ir papuošti šią paslaugą „Gzhel“ raštais. Dažais savo indus išdažė tik meistrai, o jūs tai padarysite neįprastai – tamprios masės pagalba.

3. Fizinė minutė O prieš pradėdami dirbti, užsiimkime pirštų gimnastika.

Mūsų mėlynos gėlės atveria savo žiedlapius (pakelkite rankas į viršų)

Vėjas truputį kvėpuoja, žiedlapiai siūbuoja (kratyti rankas ir pirštus į šonus)

Mūsų mėlynos gėlės dengia jų žiedlapius

Jie tyliai užmiega, purto galvą (pritūpę, sugniaužia pirštus į kumštį)

4. Serviso dekoravimas.Vaikai paima lėkštes ir puodelius. Jie susėda prie stalų.

Skamba tyli muzika „Neužmiršk Gzhel“.

Vaikai, užmerkite akis, uždėkite ranką ant elastingos masės gabalo, du kartus giliai įkvėpkite, susidraugaukite su darbo medžiaga.

Atidarykite akis ir kibkite į darbą.

Savarankiškas darbas vaikai.

Pasibaigus darbui, vaikai savo gaminius padėjo ant stalo, padengto balta staltiese.

Visi puošė po vieną daiktą, o kartu gavosi gražiai elegantiška paslauga. Ar tau tai patinka?

Rusijos žmonės turi posakį: „Amatininkas ir rankdarbis teikia džiaugsmą sau ir žmonėms“. Ji apie tave. Savo darbais suteikėte džiaugsmo sau, man ir mūsų svečiams.

5. Refleksija. Čia mūsų kelionė baigėsi. Kokius liaudies amatus prisiminėme šiandien (Gzhel, Khokhloma, migla, Semenovo matryoshka).

Grįžtame į grupę.


Programinės įrangos užduotys.

Toliau supažindinkite vaikus su rusų liaudies amatais, ypač su Gželio keramika. Ugdykite susietą kalbą mokydami vaikus sugalvoti pasakas: veiksmo raida, pabaiga. Išmokite užduoti klausimus. Išmokite laikytis pasirinktos siužetinės linijos kūrybiniame pasakojime. Formuoti estetinius jausmus liaudies meno kūrinių (taikomosios ir žodinės) medžiagoje liaudies menas). Žodyno aktyvinimas: subtilus, plonas, dangaus mėlynas; tautosakos žodžių ir posakių vartojimas kalboje. Toliau domėtis nutraukimo būdu. Ugdyti spalvų suvokimą ir spalvų suvokimą renkantis medžiagą pritaikymui. Ugdykite gebėjimą dirbti komandoje. Lavinti smulkiąją motoriką.

Pamokos medžiaga.

Demonstracija:

Gželio meistrų gaminių paroda.

Dozavimas:

Popieriaus lakštai su indų siluetais, kuriuose pavaizduoti Gželio gėlių eskizai pieštuku. spalvotas popierius(mėlyna, šviesiai mėlyna), teptukai klijams, klijai.

Kurso eiga.

Gželio keramikos paroda.

Šiandien kviečiu į mėlynai mėlyną pasaką!

„Tam tikroje karalystėje, tam tikroje valstybėje, netoli nuo Maskvos, tarp miškų ir laukų, stovi Gželio miestas. Seniai gyveno ir buvo drąsūs ir sumanūs, linksmi ir gražūs amatininkai. Jie savo gimtojoje pusėje rado nuostabaus balto baltumo molio ir nusprendė iš jo lipdyti skirtingus patiekalus, bet tokius, kokių pasaulis dar nematė.

Kartą Gželio kaime gyvenančios merginos nuėjo prie upės išsiskalbti drabužių. O upė atsispindi danguje. Upė mėlyna – o dangus joje... mėlynas.

Jie parodė meistrams tokį grožį. Ir mes nusprendėme ką mėlynas dangus nerasti niekur pasaulyje. Ir jie pradėjo puošti gaminius visais mėlynos spalvos atspalviais. Gželkos upė suteikė jiems spalvų, mėlynų laukinių gėlių, mėlynų šešėlių ant balto sniego.

Kokie buvo šie produktai? (stalo reikmenys).

Kokie jausmai apima, kai žiūrite į šį patiekalą?

Kokius žodžius galite pasirinkti apibūdindami, kokie tai patiekalai? (subtilus, plonas, grakštus, šviesiai mėlynas, tarsi pagamintas iš ledo).

Visi patiekalai yra skirtingi, tačiau juose yra kažkas bendro.

Ką? (teisingai, šis patiekalas papuoštas mėlynos ir mėlynos spalvos raštu, esančiu baltame fone).

Iš ko gaminami patiekalai? (iš molio)

Iki šiol senoviniame Gželio miestelyje dirba anūkai ir proanūkiai žinomi meistrai, tęsia šlovingą tradiciją – jie lipdo ir dažo nuostabius Gzhel patiekalus. Reikia didelių įgūdžių, darbo ir kantrybės.

Namuose su tėvais paprašiau pasiimti patarlių apie darbą.

Kas pasakys mums patarlę? (patarlės).

O dabar mes žaisime su jumis:

Dėdė Trifonas

Buvo septyni vaikai

Septyni sūnūs.

Jie negėrė, nevalgė,

Jie žiūrėjo vienas į kitą.

Kartu jie man patiko!

(Aš atstovauju įvairūs judesiai o vaikai kartoja paskui mane).

Tačiau labiausiai žmonėms patiko elegantiški, įmantrūs patiekalai. Čia aš jums pasakysiu mįsles apie ją:

„Neprieinama išvaizda,

Stovi veržlus,

O viduje, žiūrėk -

Gydykite viduje"

(cukraus dubuo)

„Ji gili

Ji tampa smulkmeniška

Tačiau tai ne upė

Jos vardas ... (lėkštė) "

„Įpilkite į jį,

Ir jie tai geria"

(puodelis)

"Pilve yra vonia,

Sietelis nosyje

Bamba ant galvos

Tik viena ranka

Ir tas, kuris yra ant nugaros

(samovaras)

Ir šioje skrynioje slypi paskutinė mįslė. Galite atspėti, kas yra viduje, užduodami klausimus, bet aš jums atsakysiu „taip“ arba „ne“. Ar pažaisime?

Ar tai patiekalai?

Ar jie iš to geria? (arbata)

Ar jie valgo iš to? (valgykla)

Ar tai dėl grožio?

Teisingai, tai vaza!

„O kur tai matyta? Ir kur tai girdėta?

Taip, kad žiemą lauke auga žolė.

Kad žiemą sode žydėtų rožė?

Taip atsitinka ar ne? (paaiškinkite, kodėl gi ne)

Žiūrėdami į mūsų vazą, ką galime pasakyti? (Ir kur tai matyta...)

Kokia gėlė?

Kokios spalvos jis?

Ar yra mėlynų rožių?

Padėkite man sukurti istoriją. „O kur tai matyta? Ir kur tai girdėta? Kad lėkštėje žydėtų mėlyna rožė.

Sugalvokime apie tai istoriją. Juk mėlynai mėlyna rožė yra pasakiška. Ir pataikė

Ji nuostabiu būdu yra Gželyje. Bet kaip?

Atsisėskite ant kėdžių ir papasakosiu jums istoriją. Tačiau bėda ta, kad ši pasaka turi pradžią, bet galvokite apie pabaigą patys.

„Kartą Gželio kaime buvo Ivanas da Marya. Gerai, taip, jie gyveno taikiai. Siela į sielą. Ivanas reguliariai eidavo į karališkąsias tarnybas, o Marija jo laukė trobelėje ir dažė indus. Kažkaip caras išsiuntė Ivaną per jūras, per vandenynus su dovanomis užjūrio carui, kad visiems pasakytų, kokie ponai gyvena Rusijoje. Yra „Posad“ skaros, „Dymkovo“ žaislai ir „Khokhloma“ indai.

Užjūrio caras nustebo rusų amatininkų meistriškumu ir norėjo padėkoti Ivanui. Ir Ivanas atsakė: „Man nereikia brangių dovanų, bet tavo sode pamačiau neregėto grožio gėlę. Leisk man pasiimti su savimi, prašau, mano žmona. Karalius įsakė savo sodininkui išrinkti gražiausią rožę ir įteikė ją Ivanui. Ir taip rožė atsidūrė su Ivanu Rusijoje.

Gal Ivanas grįžo namo žiemą?

Kas jai gali nutikti?

Ką Marija padarė pamačiusi rožę?

Kokią dovaną jie galėtų nusiųsti užjūrio karaliui?

Kas sugalvojo istoriją?

O dabar pabandykime padaryti Gzhel rožę. Prisijunk prie grupės prie stalų. Mums ten bus patogiau.

Ant jūsų stalų yra indų siluetai, vienas už du. Rožę gaminsime skynimo būdu. Pažiūrėk, kokią rožę gavau. Kiekvieną žiedlapį dariau iš atskiro popieriaus. Bet kiekvienas mėlynas žiedlapis turi mėlyną atspalvį. Tu turi Baltas popierius praktikuoti.

Išbandykite, padarykite žiedlapį.

Įvyko?

Šauniai padirbėta!

Į darbą.

Rezultatas.

Ar manote, kad turime gražių Gzhel rožių?

Taigi, vaikinai, ką mes šiandien veikėme?

Ar patiko veikla?

Ačiū, pamoka baigėsi.


Tiesiogiai švietėjiška veikla piešimui: „Indų dažymas“ (Gzhel)

Tikslas: Išmokyti vaikus piešti indus pagal Gželio raštus.
Užduotys:
1. Išmokyti vaikus piešti piešinį ant arbatinuko formos remiantis Gželio keramika, perteikiant būdingus tapybos elementus, spalvas, nuo šviesiai mėlynos iki tamsiai mėlynos. Išmokite gražiai išdėstyti raštą formoje.
2. Išmokite teptuko galu piešti trefoilinę gėlę, šakas, žolę, garbanas. Dažykite ant apvalių formų pirmiausia išilgai krašto, tada į vidų
viduryje iš kairės į dešinę, iš viršaus į apačią ištisinėmis linijomis. Išmokykite vaikus skiesti dažus naudojant paletę.
3. Sukelti susidomėjimą Gželio keramika, norą perteikti paveikslo turtingumą, vaizdingumą.
Paskirtis:Ši pamoka skirta senjorams parengiamoji grupė 5-7 m., jauniesiems auklėtojams, papildomo ugdymo mokytojams, tėveliams.

Ankstesnis darbas:
Vaikai per pasakojimą susipažino su šio atsiradimo istorija
tapyba apie meistrus. Susipažinimas su iliustracijomis, filmo juostos peržiūra
„Rusijos meistrai“. Ekskursija į muziejų. Poletaeva į parodą
„Taikomoji dailė“.
Medžiaga:
Didelis arbatinuko formos lapas, teptukai, padėkliukai, paletė, akvarelės, dažai.

Pamokos eiga:

Porceliano stebuklo kraštas
Ir aplink mišką...

Patiekalai su mėlynomis akimis -
Vazos, arbatinukai ir indai
Iš ten ryškiai šviečia
Kaip gimtasis dangus!




Būtent šiuo gražiu, švelniu eilėraščiu noriu pradėti ekskursiją į muziejų. Į muziejų, kur yra indų iliustracijos, ir ne paprasti indai, o Gželio keramika.
Taigi. Tam tikroje karalystėje, Rusijos valstybėje, netoli nuo Maskvos, tarp miškų ir laukų stovi Gželio miestas.
Seniai - jie seniai gyveno - buvo drąsių ir sumanių, linksmų taip
gražūs meistrai. Kai jie susibūrė ir pradėjo galvoti, kaip jiems būtų geriau parodyti savo įgūdžius, įtikti visiems žmonėms ir garsinti savo kraštą. Pagalvojau – pagalvojo ir sugalvojo. Jie rado savo gimtojoje mažoje pusėje stebuklingo molio, balto - balto, nusprendė iš jo lipdyti.
įvairių patiekalų, bet tokių, kokių pasaulis dar nematė. Kiekvienas meistras pradėjo rodyti savo sugebėjimus. Vienas arbatinukas apakino, kitas meistras pažiūrėjo ir ne arbatinuko lipdė, o apakino ąsotį, o trečias indą. Kiekvienas meistras pradėjo lipdyti savo patiekalus, ir nebuvo nė vieno gaminio
atrodo kaip kažkas kita. Tačiau „Gzhel“ meistrai savo gaminius puošė ne tik tinku, bet ir dažė indus skirtingų atspalvių mėlynais dažais. Ant indų piešė įvairius tinklelių, juostelių, gėlių raštus. Išėjo labai įmantri, elegantiška tapyba. Žmonės pamėgo gražius stalo įrankius ir pradėjo juos vadinti „švelniu mėlynu stebuklu“. Meistrai visame pasaulyje šlovino savo mylimą kraštą, visiems pasakojo, kokie sumanūs amatininkai gyvena Rusijoje. Pasaka - pasaką pagal rusų liaudies melodiją pasakoja mokytojas
"Palei Volgą - motina".
Šiandien aplankysime Gželio keramikos parodą.
Pažiūrėkite ir pasakykite, prašau, kokius objektus piešė Gželio meistrai? Kokius tapybos elementus jie naudojo?
papuošti savo gaminius? (gėlės, žolė, lapai, garbanos, šakos). O kokias pirmines spalvas savo gaminiuose naudoja meistrai?
O dabar noriu pakviesti jus tapti Gzhel meistrais.
Susėskime visi prie savo stalų. O arbatinuką dažysime. Pažiūrėkite, kaip aš dažiau arbatinuką. Kokie elementai naudojami dažant arbatinuką? O dabar aš jums parodysiu, kokia tvarka piešti šiuos elementus. Pradėkime piešti su šapalo gėle. Pirmiausia nupieškite didelį žiedlapį centre, tada du mažus žiedlapius šonuose.
Žiedlapį nudažysime šviesiai mėlyna spalva, paletėje atskieskime dažus (vandens paletėje labai mažai, nes dažai turi greitai išdžiūti). Mes dažome žiedlapį išilgai krašto iš kairės į dešinę ištisinėmis linijomis be tarpų. Dirbame su mėlynais dažais. O dabar leiskite gėlei išdžiūti, o šepetėlio galu išilgai viršutinio ir apatinio kraštų nupiešime šaką, žolę, garbanas. Tu tai žinai, o aš to nerodysiu. Mūsų gėlė nudžiūvo ir dabar ją puošime. Papuoškite jį tamsiai mėlynais dažais. Su tokiais dažais dirbame kaip tikri meistrai. Norėdami tai padaryti, paimkite teptuko galą tamsiai mėlynais dažais ir nubrėžkite ploną liniją palei gėlės kraštą.
O dabar pasakykite mums, kur pradėsime piešti savo arbatos slapuką. O kai pradedame puošti gėlę tamsiai mėlynais dažais.
Vaikų savarankiškas darbas atliekamas skambant rusų instrumentams.










Mokytojas diriguoja individualus darbas. Darbo pabaigoje vaikai surengia savo darbų parodą ir ją analizuoja.
Po parodos mokytojas pakviečia vaikus išgerti arbatos iš Gzhel tarnybos.
Tai yra arbatinukai, kuriuos gavo vaikai.