Visi pavalgyti, o ne suvalgyti. Pamokos parengiamajai grupei „Aš maitinu visą pasaulį, bet pats jo nevalgau“ pamokos apie kalbos ugdymą (parengiamoji grupė) santrauka. I. „Visa mėsa, visas žmogus“

Tikslas: diegti vaikams draugystės svarbos jausmą ir gebėjimą bendrauti tarpusavyje, motyvuoti vaikus daryti gerus darbus.

Užduotys:

Švietimas: Formuoti idėją apie auklėjimą, gerus darbus, žmonių draugystę; įtvirtinti vaikuose sąvokas „mandagumas“, „gerumas“, „draugystė“.

Kuriama: lavinti kalbą ir mąstymą; mankštintis atliekant gerus darbus, įsivertinti elgesį, vertinti kitų veiksmus.

Kalba: suaktyvinti vaikų žodyną (gerumas, džiaugsmas, laimė, rūpestis, išdidumas, drovumas).

Švietimas: ugdyti norą draugauti su kitais, geranoriškumą, supažindinti vaikus su gerais darbais, skatinti šiltų jausmų pasireiškimą.

Įranga: plakatas su trūkstamais elementais „Draugystės ir gerumo medis“, iliustracinės kortelės su gerais ir blogais darbais, padalintos kortelės „Emocijos ir jausmai“, situaciniai žaidimai.

Preliminarus darbas: Pokalbiai apie gerumą, džiaugsmą, draugystę; pažintis su patarlėmis ir posakiais apie draugystę ir gerumą, O. Drizo eilėraščiai " Geri žodžiai»; peržiūrėti vadovo „Gerumo pamokos“ iliustracijas; rašyti istorijas apie gerus darbus.

Pamokos eiga:

Pedagogas: Sveiki vaikinai, šiandien atėjau į darbą, o prie durų manęs laukia meška su laišku mums. Ar perskaitysime laišką?

Vaikai: taip.

Pedagogas: Tada klausyk.

Sveiki, mieli vaikinai, rašykite jums miško gyvūnai. Mūsų miške užaugo medis, bet be lapų ir žiedų mums dėl to liūdna. O kad žydėtų ir sužaliuotų, reikia daryti gera ir būti mandagiems. Padėk man, prašau!

Pedagogas: Ar galime padėti gyvūnams? Ar būsime malonūs, draugiški ir mandagūs?

Vaikai: taip.

Plakatas „Draugystės ir gerumo medis“. pritvirtintas ant molberto priešais vaikinus.

Pedagogas: Na, vaikinai, ar jums patinka medis, kuris augo miške su gyvūnais?

Vaikai: Ne!

Pedagogas: Matai, kad net saulė kažkaip ne tokia? Ir kas jam atsitiko?

Vaikai: be šypsenos.

Mokytojas: Gerai. Turime kažką daryti, bet žaiskime žaidimas „Meilingai kviesk savo kaimyną vardu“.

Vartodami mandagius žodžius, turite vadinti savo kaimyną meiliu vardu. Pavyzdžiui, vaikas atsisuka į kaimyną kairėje: „Labas, Maksimai!“ Jis kreipiasi į kitą vaiką: „Labas, Darinochka! („Labas rytas Ruslančikas!“) ir kt. kol visi vaikai vienas kitą įvardins.

Susikibkime rankomis, ir kiekvienas, žiūrėdamas kaimynui į akis, padovanos jam mieliausią ir draugiškiausią šypseną. (Vaikai daro.)

Plakate šypsosi saulė.

Pedagogas: Žiūrėkite, vaikinai, mūsų saulė šypsosi. Tai gerai, tai reiškia, kad elgiamės maloniai.

Taigi darykime gerus dalykus.

Pedagogas: Vaikinai, prieš jus yra iliustracijų, suraskime gerų darbų.

Vaikai atskiria gerus darbus nuo blogų.

Ant medžio pasirodo gėlės.

Pedagogas: Žiūrėk, mūsų medis pamažu atgyja ir žydi.

Po fizinės minutės ir toliau dirbsime gerai.

Yra fizinis užsiėmimas.

(Mes stovime ratu)
Labas mano drauge! (paspaudžiame rankas)
Kaip tu čia? (padėkite ranką ant peties)
Kur buvai? (paklausti ranka)
Pasiilgau! (uždėkite ranką ant širdies)
Atėjote? (rankos į šoną)
Gerai! (apkabinta)

Pedagogas: Vaikinai, prieš jus yra padalintos kortos „Emocijos ir jausmai“, jums reikia pasirinkti kortas tik su geromis emocijomis.

Vaikai atrenka korteles su reikiamomis emocijomis, jei vaikas klysta, tada jam neduodama gėlės priklijuoti ant medžio, yra paaiškinimas, kodėl tai yra bloga kortelė.

Pamažu ant medžio atsiranda gėlės.

Mokytojas: Žaiskime. Jūsų užduotis yra įvertinti veiksmus ir nustatyti klaidas. Gerai?

Vaikai: taip.

Žaidimas žaidžiamas.

Vaikams siūloma situacijų inscenizacija, galima dalyvaujant vaikams ar minkštais žaislais. (Priedas Nr. 1)

Ant medžio yra daugiau gėlių.

Pedagogas: Gerai padaryta! Pažiūrėk į mūsų medį, ar tau jis patinka?

Vaikai: taip.

Pamokos santrauka:

Pedagogas: Kokie mes geri bičiuliai, kokį gerą darbą padarėme, padėjome miško žvėrims, o mes su mumis pradėjome elgtis maloniau, išmokome vertinti gerumą, atpažinti blogus darbus.

Mokytojas: Ką mes šiandien veikėme?

Vaikai:

Jie vienas kitam meiliai skambino.

veiksmai buvo įvertinti.

- pasirinktos atvirutės su geromis emocijomis.

– Išanalizuotos situacijos.

Čia yra medis, su kuriuo mes atsidūrėme.

Ir tai mes, vaikai, kurie padarė gera.

Tikėtinas rezultatas: grupėje pasipildė knygų su patarlėmis ir priežodžiais, kūriniais apie gerumą biblioteka. Išaugo vaikų gebėjimas padėti vieni kitiems ir kitiems žmonėms. Kreipdamiesi vaikai pradėjo užmegzti kontaktą žodinėmis (kreipiamasi vardu, komplimentai) ir neverbalinėmis (šypsena, akių kontaktas) komunikacijos priemonėmis.

Paraiška Nr.1

Situacinis žaidimas-pasakojimas su teatralizacijos elementais „Katė ir ežiukas ant sūpynių“

Tikslas: praturtinimas efektyvios sąveikos interesų konflikto situacijoje patirtimi.

Pokalbis su problemos teiginiu.

Suaugęs: Vaikinai, ar būna, kad ginčijatės? (Vaikų atsakymai). Įsivaizduokite du draugus, kurie nori suptis ant sūpynių. Draugų vardai yra Ežiukas ir Kitty. Kaip padėti jiems nesipykti?

Ežiuko ir Katino vaidmenims parenkami du vaikai, jiems suteikiamos atitinkamų herojų kaukės. Sūpynių vaidmenį atlieka kėdė aukšta nugara. Vaikai skatinami pavaizduoti esamą situaciją.

Poezijos dramatizavimas.

Kartą jie išėjo pasivaikščioti ir proskynoje rado sūpynes.

Katė patraukė sūpynes link jo,

Katė: „Aš pirmas!“, O Ežiukas: „Ne. aš!"

Draugai vienas kitam nepasiduoda.

Katė buvo įžeista: „Taigi tu, Ežiuk,

Aš visai neblogas kaip draugas“.

Vaikai vaidina eilėraštį.

Problemos aptarimas, sprendimų paieška.

Klausimai vaikams:

1. Kodėl Kitty nusprendė nedraugauti su Ežiuku? (Ežiukas jam nedavė sūpynių.)

2. Kaip manai, ar verta dėl to ginčytis su draugais? (Ne.)

3. Kaip sutaikyti draugus, įsitikinti, kad nekiltų kivirčų? (Vaikų atsakymai.)

Suaugęs: Perskaitykime eilėraštį dar kartą, bet su linksma pabaiga, kur Kitty ir Ežiukas sugebėjo susitarti ir išvengti kivirčo.

Ramiame miške, tarp krūmų ir takų,

Gyveno du draugai – Kotikas ir Ežiukas.

Kažkaip jie išėjo pasivaikščioti

Ir jie rado sūpynes proskynoje.

Ežiukas žengė link sūpynių,

Katė patraukė sūpynes link jo,

Katė pasakė: „Aš tave pakratysiu.

Mes su tavimi, Ežiuk, draugai!

Apibendrinant.

Suaugęs: Taigi, ką daryti, kad nekiltų ginčų?

Vaikai: Reikia mokėti derėtis.

Situacinis žaidimas-istorija „Mašina“.

Katės mama nusipirko mašiną:

Kėbulas elegantiškas, gražios padangos,

Nuotolinio valdymo pultas, galingas variklis.

Laimingas katinas išskubėjo į kiemą.

Ežiukas pamatė mašiną, ir dabar

Tyliai paima jį iš draugo.

Stebuklų žaislą norisi išsinešti

Katė nepasirengusi jam pasiduoti.

Ir jis sako pūkuodamas, Ežiuk:

– Aš su tavimi visai nedraugauju, Ežiuke.

Ežiukas pasakė: „Mes su tavimi draugai.

Tavo automobilis man labai gražus.

Leisk man žaisti su ja

Atsargiai susuksiu“.

Katė atsakė: „Žinoma, imk.

Norėdami pradėti, paspauskite mygtuką!

Situacinis istorijų žaidimas „Atvejis avietėje“.

Diena buvo liepa, karšta ir ilga.

Kotikas ir Ežiukas rinko avietes.

Tik žolėje, prie seno beržo,

Į katės leteną įstrigo skeveldra.

Jis prašo Ežiuko: „Draugai, padėk!

Mama laukia aviečių pyragėliuose!“

„Aš nenoriu tau padėti

Uogas galite suplėšyti viena letena.

Aš tavęs neįdūriau, - pasakė Ežiukas,

Jis atsisakė padėti savo draugui.

Išeitis iš probleminės situacijos.

Nesijaudink, mano drauge, nesijaudink!

Juk aš visada tau padedu!

Kartu rinksime saldžias avietes,

Saldus pyragas kartu kepam.

Situacinis žaidimas-istorija „Pagalba Belchonka“

Mama nusiuntė katę į paštą,

Mamai reikia skubiai išsiųsti laišką.

Ežiukas ir jo draugas nuėjo kartu,

Su draugu kelyje visada gera.

Jie girdi kažkieno garsų šauksmą miške,

Ir jie pamatė Belchonoką po egle,

Jis atsidūrė nepažįstamoje vietoje,

Praradau mamą ir namus.

„Tu esi mes, mažoji voverė, palauk čia,

Mūsų dar laukia daug darbo.

Jei mes su tavimi sumaišysime

Paštas tikriausiai turės laiko užsidaryti!“

Išeitis iš probleminės situacijos.

„Vargše, mes tau padėsime

Ir vieno nepaliksime bėdoje.

Pas mus rasite savo mamą,

Dabar būkime draugais“.

Situacinis žaidimas-istorija „Taffy“.

Kažkaip nusipirkau katės rainelę

Labai linksmu pavadinimu „Kiss-kiss“.

Nėra geresnio iriso saldumynų pasaulyje!

(Be abejo, tai nebėra paslaptis.)

Ežiukas pasakė: „Aš myliu saldumynus!

Jei tu su manimi nesielgsi, aš tave išdursiu!

Katė atsakė: „Jei esi piktas,

Taigi aš tau neduosiu iriso!

Išeitis iš probleminės situacijos.

Katė nė kiek nenustebo.

„Ko tu, Ežiuk, toks piktas?

Aš atnešiau vilkdalgio tau gydyti,

Tik tu, Ežiuk, pamiršai paklausti!

Geriau vaiką išmokyti elgesio taisyklių žaidimo forma kad jis būtų aiškesnis ir prieinamesnis. Tam galite naudoti mįslės ir žaidimai apie mandagius žodžius pateikta žemiau.

Galvosūkiai

Nepatingėkite pasakyti savo draugams

Šypsosi…

(Laba diena)

atsisveikink vienas su kitu

Mes pasakysime...

(Sudie)

Nekaltinkite vienas kito

Geriau greičiau...

(Atsiprašau)

Kaip gražu

Geras žodis...

(Dėkoju)

Kai esi kaltas, sakyk, kad skubi

Prašau tavęs, prašau...

(Atsiprašau)

Niekada nesivelkite į kažkieno pokalbį

Ir suaugę tu geresni...

(Nepertraukite)

Net ledo luitai tirpsta

Nuo žodžio šiltas...

(Dėkoju)

Senas kelmas taps žalias,

Kai išgirsta...

(Laba diena)

Jei nebegali valgyti,

Pasakykime mamai...

(Dėkoju)

Berniukas mandagus ir meilus

Sako, kai susitiks...

(Sveiki)

Kai mus peikia už išdaigas,

Kalbėjosi...

(Atsiprašau)

Ir Prancūzija, ir Danija

Atsisveikinimas...

(Sudie)

Jei draugas susitinka su draugu
Draugai spaudžia vienas kitam ranką
Atsakydamas į sveikinimą
Visi sako...

(labas)

Parašė laišką mamai

vakar atsakiau

Ir pabaigoje praėjo

Visiems draugams...

(labas)

Jei su draugu ar mergina

Buvo ilgas išsiskyrimas

Susitikę sakome:

"Kiek metų ir..."

(kiek žiemų)

Jei sutiktum ką nors

Pagal etiketo taisykles

Kad pokalbis kiltų aukštyn,

Mes klausiame: „Kaip…“

(Reikalai)

***
Nebūk grubus vyresnio amžiaus žmonėms
Ir nesidrovėkite
Pasakykite jiems, kai susitiksite
Ne "labas", bet...

(Sveiki)

***
Mūsų pasaulis pavargo nuo blogio,
Kad jam būtų geriau
Mes netingi kalbėti
Susitikime …

(Laba diena)

Maša žinojo daug žodžių,

Tačiau vieno iš jų nebėra

Ir tai lyg nuodėmė

Dažniausiai kalbama.

Šis žodis seka

Dovanai, vakarienei,

Šis žodis yra pasakytas

Jei tau padėkos.

(Dėkoju)

Vaikai Daša ir Egoras

Picos sūris sutarkuojamas.

Jie klausia pelių iš skylės:

„Duok! Būk…”

(tokia maloni)

***

Šuniukas Filas vaikščiojo kieme,

Staiga sutikau seną buldogą.

Aš prašau jūsų greitai atspėti:

Kas pirmas turėtų pasisveikinti?

(Šuniukas Filas, nes jis jaunesnis, o jaunesni pirmieji sveikina vyresniuosius)

Štai ateina lapdog Zhulka,

Fashionista, vaizduotės...

O link džentelmeno,

Mielas škotų terjeras.

Atspėk ar ne:

Kas pirmas pasakys „labas“?

(Škotų terjeras, nes jis yra vyras, o vyras pirmasis pasisveikina su pažįstamomis moterimis)

Ir žemiau yra juokingi dalykai mįslės apie mandagius žodžius pateikė Olesya Emelyanova.

Žaidimai

1. „Išmok magiškų žodžių“

Pasakykite vaikui, ką reiškia mandagūs žodžiai, ką žmonės kalba skirtingos salys jie sveikina vienas kitą skirtingais būdais, ir visos kalbos turi tokius stebuklingus žodžius.

Išmokite magiškus žodžius, kurių prasmė artima – „Sveiki“ ir „Laba diena“, „Sudie“ ir „Greitai pasimatysime“ ir kt.

Arba galite išmokti mandagių žodžių įvairiomis pasaulio kalbomis. Pavyzdžiui, žodis „Labas“ arba „Labas“.

Labas – populiariausias ir naudingiausias keliautojo žodis. Taip, ir paprasčiausias, todėl nebus nereikalinga žinoti, kaip pasisveikinti įvairiomis pasaulio kalbomis. Įdomu pastebėti, kad ne visada sveikinimas iš kitos kalbos yra pažodžiui išverstas į rusų kalbą kaip „labas“, dažnai tai reikš „laba diena“ arba „labas“, o kartais net „ramybė su jumis“.

Kalba Kaip skamba
Azerbaidžaniečių Salaam Alaikum
Anglų Labas labas
arabų (Egiptas) Ahlan wa sahlan
arabų (Rytų, Šiaurės Afrika) Marhaba
afrikanų Hola
baltarusių Pryvitanne
bulgarų Sveiki
vengrų Jo Napotas
vietnamiečių Chao
Havajų Aloha
olandų sveiki
graikų Geia sou
gruzinų Gamarjoba
hebrajų Šalom
Indoneziečių Selamat
islandų godan daginn
ispanų Buenas dias
italų Buon giorno
lotynų kalba Ave
latvių Lab dien, sveiki
lietuvių Sveikas
Deutsch Laba diena
norvegų Goddag
lenkas Dzien dobry
portugalų Ola
rumunų Buna
serbų Sveiki
slovakų Dobry den
tajų Sawatdi
turkų Merhaba
uzbekas Salaam Alaikum
ukrainiečių Sveiki
suomių paivaa
Prancūzų kalba Labas
hindi Namaste
kroatų Zdravo
čekų Dobry den
Švedijos Dievas dag
Esperanto Sveikinimai
Estų Tervistas
japonų Konnichi-wa

2. „Būk atsargus“

Šį žaidimą geriausia žaisti su keliais vaikais. Turite paprašyti vaikų atlikti užduotį, bet turite ją atlikti tik tada, kai skambinate " Magiškas žodis“. Žemiau pateikiami komandų pavyzdžiai, galite jas naudoti arba galite sugalvoti savo.
Prašau atsistoti!
Rankas aukštyn!
Prašau suploti rankomis!
trypti.
Šok, prašau.
Prašau, rankas į priekį.
Nuleiskite rankas, prašau.
Maloniai pakreipkite galvą į priekį.
Palenkite atgal, prašau.
Kairė.
Teisingai.
Maloniai sėskite į savo vietas.

3. „Mandagus – nemandagus“

Žaidimo taisyklės. Jei skaitote apie mandagų poelgį - vaikai suploja rankomis 2 kartus. Kai skaitai apie nemandagų poelgį, vaikai trypčioja kojomis 2 kartus. Taip pat galite sugalvoti kitų smagių judesių.

Veiksmų pavyzdžiai:

Pasisveikinkite, kai susitiksite
Spausk ir neatsiprašyk
Švilpti, šaukti, triukšmauti mokykloje
Duokite kelią vyresniesiems
Nesipriešink mokytojui
Padėkite lipti laiptais
atsisveikink išeidamas

4. „Mandagus laikrodis“

Tai apšilimo žaidimas, jį galima žaisti su vienu vaiku arba su keliais. Vaikai reprezentuoja laikrodį. Dvi rodyklės yra rodyklės, kurios eina aplink įsivaizduojamo laikrodžio ciferblato ratą.

Pirmaujantis: Tiki-tock, tiki-tock -

Laikrodis eina taip.

Septintą ryto laikrodis išmušė

Visi vaikai buvo pažadinti.

Vaikai suploja rankomis septynis kartus, vaizduodami laikrodžio mušimą: bom-bom.

Pirmaujantis: Atėjo rytas

Saulė pakilo...

Atsakykite vaikinai

Ką turėtum pasakyti pabudus?

Vaikai: Labas rytas!

Žaidimas tęsiasi. Strėlės vėl juda; Laikrodis tiksi ir dabar yra dvylikta valanda po pietų.

Pirmaujantis: Taigi atėjo diena, vaikinai;

Ką turėtumėte pasakyti susitikime?

Vaikai: Laba diena!

Žaidimas tęsiasi ta pačia tvarka.

Pirmaujantis: Rodyklės pažymėjo-vaikščiojo

Ir šeštą vakaro išmušė.

Vaikai suploja rankomis šešis kartus.

Pirmaujantis: Atėjo vakaras, vaikinai.

Ką turėtumėte pasakyti susitikime?

Vaikai: Labas vakaras.

Pirmaujantis:Šauniai padirbėta!

5. „Mandagus tramvajus“

Šį žaidimą geriausia žaisti su didele grupe. Nes tai susiję su vairuotoju, konduktoriumi ir keleiviais. Vaikai vienas po kito rikiuojasi kaip traukinys, vaizduojantis tramvajaus keleivius. Vairuotojas stovi priekyje, jo rankose – žaislinis vairas. Konduktorius keleiviams moka išduodamas bilietus ne už pinigus, o už mandagius žodžius (ačiū, prašau, būk malonus, atsiprašau, labas ir pan.). Tokiu atveju tas pats žodis neturėtų būti kartojamas du kartus.

Bilietai gali būti pagaminti iš popieriaus, senų atvirukų ar kalendorių.

Jei vienam iš keleivių sunku pasakyti mandagų žodį, vienas iš bendrakeleivių gali nusipirkti jam bilietą. Tačiau tuo pat metu būtina žinoti stebuklingus mandagius žodžius.

Jei niekas negali išgelbėti keleivio, konduktorius siunčia jį pas vairuotoją. Vairuotojo privalumas yra tai, kad jis gali iššaukti bet kokius mandagius žodžius, net ir tuos, kurie jau nuskambėjo. Kai sumokama visiems keleiviams, mandagus tramvajus išvyksta.

Visas pasaulis maitina, ji nevalgo.

Rusų žmonių patarlės. - M.: Grožinė literatūra. V. I. Dal. 1989 m

Pažiūrėkite, kas yra "Visas pasaulis maitina, ji nevalgo". kituose žodynuose:

    Dukra stovi ir išskėsta kojas: pasaulis maitina, pati nevalgo (arimas). Potapas stovi ant keturių letenų, metai iš metų geria vandenį (žiedvietė). Lankai, lankai grįš namo, išsities (kirvis). Kochet yra kulkšnis, daug lenkiantis (tas pats). Vargas, triūsas ateis......

    Vyras. maistas, maistas, kruopos, viskas, kas padeda numalšinti alkį ir pasisavinti kūną; b.h. apie gyvulinį maistą; senas maistas, pragyvenimas, kasdienė duona; karališkasis, liaudiškas stalas, atpalaiduojantis valgis; turinys, atlyginimas. Sveikas valstybinis maistas. Tiektuvas… Žodynas Dalia

    Antoshka stovi ant vienos kojos (grybas). Mažas kūdikis, vaikščiojo per požemį, atsistojo prieš saulę, nuėmė kepurėlę (grybą). Ant medžio auga ne mazgas, ne lapas, o (kempinė). Sėdi mergina tamsiame požemyje, dalgis gatvėje (morkos). Blusų eglė (eglė) ...... Į IR. Dal. Rusų žmonių patarlės

    Moteris iš pradžių stulpas, stulpas, medžio masyvas (nuo išdžiūvimo, išdžiūvęs medis?), iš kur džiūvimas, šakotas gale, su šakute; dvikojis ir nejudantis stovėjimas; | plūgas, senas atsargos arba arbaletas; in tul. plūgas, stulpas, stovas, atrama, ypač. į…… Dahlio aiškinamasis žodynas

    Laikykitės seno draugo, o namuose – naujo! Namelis apdengtas Iljinskio medžiu (tai yra šiaudais). Krūvos gyvo dvaro, ir pasiūto kailinio! Nusipirkau namą su pyragaičiais. Namas yra namas, o pyragas yra dovana. Padaryk tvartą, o ten galvijai! Kas yra sekmadienis, tada įkurtuvės (t. y. ... ... Į IR. Dal. Rusų žmonių patarlės

    Korvidai gyvena visose pasaulio vietose ir visose platumose bei kalnuose. Pusiaujo link labai daugėja rūšių, bet taip pat vidutinio klimato zona jų gana daug ir tik per šaltį jų rūšių skaičius ribotas. Dauguma jų gyvena ... ... Gyvūnų gyvenimą

    IŠ DIDŽIOSIOS- [Graikas. Βασίλειος ὁ Μέγας] (329/30, Caesarea Cappadocia miestas (šiuolaikinis Kaiseris, Turkija) arba Neocaesarea Pontic miestas (dabartinis Niksaras, Turkija) 1.01.379 Sent Kapadoka miestas (sausio 1 d., sausio 30 d. minima 3 ekumeninių mokytojų ir šventųjų katedroje; ... Ortodoksų enciklopedija

    Atsitrauk nuo blogio ir daryk gera. Kur Viešpats sėja kviečius, ten raugės velniai. Ir šloviname Dievą ir nuodėmę. Gyvenk taip, kad nei nuo nuodėmės Dievo, nei nuo gėdos žmonių. Tarp blogo ir blogo. Pragaras stovi ant negailestingųjų. Gėris nemirs, bet blogis pražus. Malonus… … Į IR. Dal. Rusų žmonių patarlės

    - (Felidae) * * Katės, kaip rašo Bremas, iš tiesų yra tobuliausias plėšrūnų tipas, kitaip tariant, labiausiai specializuoti ordino atstovai. Šeimai priklauso 36 rūšys, suskirstytos į 10 12 genčių (nors skirtingos ... ... Gyvūnai

    - (Canidae)** * * Šeimai priklauso 16 išlikusių genčių ir 36 rūšys. Akiniai yra plačiai paplitę Eurazijoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerika, ant Naujoji Gvinėja ir su vyru įvažiavo į Australiją. Išskyrus vieną rūšį, jie turi daugiau ... ... Gyvūnų

Edukacinė veikla parengiamojoje grupėje

tema

„Pamaitinu visą pasaulį, bet pats jo nevalgau“

Programos turinys:

  • ugdyti vaikų meilę gimtajam kraštui, pagarbą krašto dirbantiems žmonėms; supažindinti vaikus su valstiečių ūkininkų darbu siužetinių paveikslų serijoje „Iš kur duona“;
  • parinkti veiksmus kiekvienam siužeto paveikslui ir sudaryti sakinius pasirinktais veiksmais;
  • lavinti vaikus žodžių daryboje: išmokti formuoti žemę dirbančių valstiečių profesijas žyminčius žodžius, sudėtinius žodžius ir žodinius daiktavardžius;
  • pasiimti ženklus (epitetus) žodžiui „žemė“;
  • supažindinkite vaikus su balsėmis A, O, U, Y, E ir garsais „a“, „o“, „y“, „s“, „e“.
  • Toliau mokykite vaikus atskirti sąvokas „raidė“, „garsas“.
  • Išmokyti vaikus nustatyti garso vietą žodyje (pradžioje, viduryje, pabaigoje).
  • Išmokykite vaikus rašyti didžiąsias raides A, O, U, S, E, didžiąsias ir mažąsias raides.
  • Atkreipkite vaikų dėmesį į Y raidės ypatybes. (Jis niekada nėra žodžio pradžioje, todėl didžiosiomis raidėmis nerašytas.)
  • Dviejų, trijų skiemenių žodžių nuskaitymas, žodžių skirstymas į skiemenis, paprasčiausios žodžių schemos sudarymas.

Preliminarus darbas:mįslių apie žemę spėliojimas ir mintis: „Visą pasaulį maitinu, bet pats nevalgau“, „Kas keturis kartus per metus persirengia?“, „Ir trypia, pjauna, o ji ne supyk – maloniai atsako.

Medžiagos ir įranga: siužetinių paveikslėlių serija „Iš kur atsirado duona“ (arimas, akėjimas, sėjimas, tręšimas, derliaus nuėmimas, grūdų sandėliavimas, miltų gamyba, kepimas); abėcėlė paveiksluose, dalykiniai paveikslėliai, vaizduojantys objektus, kurių pavadinimuose yra nurodyti garsai, dalykiniai paveikslėliai, kuriuose vaizduojami objektai, žymimi dviskiemeniais ir triskiemeniais žodžiais, sąsiuviniai, paprasti pieštukai.

Edukacinės veiklos eiga

Mokytojas primena vaikams mįsles apie žemę:

Maitinu visą pasaulį, bet pats jo nevalgau (Žemė)

Kas keičia drabužius keturis kartus per metus? (Žemė)

Ir jie sutrypia jį ir supjausto,

Ir ji nepyksta

Maloniai atsako.

(Žemė)

Mokytojas siūlo vaikamsperžiūrėti siužetinių nuotraukų serijątema „Iš kur duona?“.

Auklėtojas. Tu ir aš gyvename žemėje. Nuo seniausių laikų žmonės sako, kad žemė maitina žmogų, ir meiliai ją vadina „motina žeme“, „žemės slaugytoja“.

Pažvelkime atidžiau į paveikslėlius ir išdėliokime juos eilės tvarka (logiška seka).

Akėčios - purenkite žemę, sulaužykite grumstus.

Sėja – grūdų metimas į paruoštą akėtą žemę.

Šerti – tręšti.

Derliaus nuėmimas – šienavimas (kombaino pagalba nupjauti ausis); kūlimas – (kuliamąja grūdų numušimas iš varpų).

Sandėliavimas – surinktus grūdus nunešti į elevatorių – vietą, kurioje grūdai laikomi.

Sumalkite – nuneškite į malūną, kur grūdai paverčiami miltais.

Kepti – nunešti į kepyklą, į kepyklą, kurioje kepama duona.

Mokytojas kviečia vaikus sugalvoti pavadinimą kiekvienam paveikslėliui (žodinių daiktavardžių formavimo pratimas):

Plūgas – arimas, arimas.

Akėti – akėti.

Sėti – sėti.

Pašaras – viršutinis padažas.

Derlius (derlius) - derlius (derlius).

Sandėliuoti (grūdai) – sandėliuoti (grūdus).

Kepimas (duona) - kepimas (duona).

Žodžių žaidimas "Kas dirba ant žemės?"

Jis dirba prie traktoriaus – traktorininkas.

Jis aria žemę – artojas, artojas.

Dirba su kombainu.

Veisia daržoves – daržovių augintojas.

Sodina sodus – sodininkas.

Augina burokėlius – burokėlių augintojas.

Augina duoną – grūdų augintojas.

Mokytojo klausimai vaikams apie siužetinių paveikslų serijos turinį:

Be ko žmogus negali gyventi?

Koks yra pagrindinis žmogaus maistas?

Kodėl žmonės žemę vadina maitintoja? (Žemė maitina žmones ir gyvūnus, ji yra maloni ir dosni joje dirbantiems žmonėms.)

Kaip žmonės turėtų elgtis su žemės maitintoju? (Mylėti, rūpintis ja, elgtis su ja.)

Mokytojas. Vaikinai, suraskime švelniausius, gražiausius žodžius-ženklus žodžiui „žemė“. (Rusiškai, brangus, mylimas, turtingas, dosnus, vaisingas, malonus, šventas.)

Eilėraščiai apie Žemę – slaugytoja

Mūsų nuostabus tėvynė Ji nesiskirstys: kas mažas, kas puikus,

Ąžuolynai, krūmynai, miškai ir laukai. Juk visi pripratę prie savo gimtosios pusės.

Aš myliu kelius, pievas, krantus,

O žemė brangi kiekvienai širdžiai. Tu beribis, sunku apeiti,

Bet taip pat – yra kelių, kelių.

Gimtoji žemė visus pamaitins ir išgers, Rusų artojui tik vienas širdyje.

Ji apsirengs, apsirengs, suteiks šilumos. Ir tau visiems skirtas geras likimas.

(I. Reviu)

Mokytojas. Gera slaugytoja, motina žemė – bendri namai žmonėms, gyvūnams, augalams... Žemė ir gyvybė neatsiejami, „eina“ greta. Sūrio motina, žemė, augina duoną žmonijos labui, suvokia stichijų smūgius, ramina laisvus vėjus, „sugeria jėgas į kunkuliuojančią bedugnę“. „Iki laikų pabaigos žemė išliks ta pati motina joje gyvenantiems žmonėms“. Kiekvienas žmogus – ir dosnus, ir nelabai dosnus – žemė suteikia prieglobstį. O vyras – pagarba jai.

nusilenk žemei

Žemė balandžio mėnesį kvepia duona. Kasti, sėti, laistyti,

Ūkininkui tai ženklas. Atrodo, kad mes vėl gyvename.

Vos išsiskyrė su sniegu Senojo Testamento pasakos

Žolė jau siekia žemės. Apie mūsų motiną žemę

O mes, nors ir visai ne valstiečiai, Pakylame iš sąmonės gelmių

Taip norisi, kad viskas pasisektų! Kaip šeimos sandora.

(M. Černychas)

Mokytojas atkreipia dėmesį į magnetinę lentą, ant kurios paveikslėliuose Aa, Oo, Ou, s, Ee pakabintos abėcėlės raidės.

Tada jis klausia:

Kas parašyta nuotraukose? (Laiškai)

Kas yra laiškas? (Laiškas yra tai, ką mes rašome, matome, skaitome.)

Kokį garsą skleidžia šios raidės? (balsė)

Kodėl jis balsis? (Kadangi tariama ilgai, dainuojama.)

Tada mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į laišką"s".

Mokytojas. Žiūrėkite, vaikinai, visos raidės išėjo pasivaikščioti poromis: mama ir dukra (didžioji raidė - mama ir mažoji raidė - dukra). Tik viena raidė vaikšto be mamos. Tai raidė "y".

Kodėl ji viena? (Kadangi šis laiškas yra piktas.)

Kodėl ji pyksta? (Kadangi ji niekada nestovi žodžio pradžioje. Dėl to ji labai supyko ir liko viena, be mamos.)

Žodžių žaidimas „Pasakyk žodį“

Mokytojas užmeta vaikams mįsles, vaikai jas atspėja ir atspėjimo žodyje vadina pirmąjį garsą:

Jis malonesnis už visus pasaulyje,

Jis gydo sergančius gyvūnus

Ir vieną kartą begemotas

Jis ištraukė jį iš pelkės.

Jis garsus, jis garsus

Tai gydytojas... (Aibolit)

Kokiu garsu prasideda šis žodis? (Iš garso [a])

Eksponuojamas tiriamasis paveikslas su daktaro Aibolito atvaizdu.

Vasarą sode - švieži, žalia,

O žiemą statinėje – geltona, sūru.

Atspėk, gerai padaryta, kokie mūsų vardai?

(Agurkai)

Kokiu garsu prasideda šis žodis? (Iš garso [o])

Eksponuojamas teminis paveikslas, kuriame vaizduojami agurkai.

Jis plūduriuoja ant paklodės

Kaip valtis ant bangos.

Jis yra geras šeimininkių draugas -

Elektrinis ... (geležis).

Kokiu garsu prasideda šis žodis? (Iš garso [y])

Eksponuojamas dalykinis paveikslas su lygintuvo atvaizdu.

Ant skeveldros, popieriaus lape,

Šokoladiniais marškinėliais

Jis prašo savęs į rankas.

Kas čia? (eskimai)

Kokiu garsu prasideda šis žodis? (Iš garso [e])

Eksponuojamas temos paveikslas ir popsios atvaizdas.

Išgirdome iš pelėdos

Kad nėra žodžių Y raidei.

Mokytojas dar kartą primena vaikams apie Y raidės ypatybes.

Tada mokytojas ant magnetinės lentos padeda paveikslėlius, vaizduojančius objektus, žymimus dviskiemeniais ir triskiemeniais žodžiais, vaikai gieda šiuos žodžius, suskirsto juos į skiemenis, balsu paryškina kirčiuotą skiemenį, komponuoja. paprasčiausia grandinėžodžiai (darbas sąsiuviniuose).


Žiūri – verki, bet gražesnio už jį nėra pasaulyje. (Saulė) Virš moters trobelės kabo kepalas. (mėnuo)

Balta morka auga žiemą. (Varveklis)

Bėga, bėga – neišsenka. (Upė)

Kodėl ji balta? Nes žalia. (Serbentai)

Vidury kiemo šokas: prieš šakę, už (Karvė)

Trobelė buvo pastatyta be rankų, be kirvio. (Lizdas)

Yra šakės, grėblys ant šakės, alsuoklis virš grėblio, žvilgsnis per alsuoklį, laukas virš žvilgčio ir už lauko tankus miškas. (Žmogus)

Po tiltu, po tiltu, po miestu, gyvenviete, du trimitai pūtė, švietė dvi žvakės, grojo du sabalai. (Lūpos, dantys, nosis, akys, antakiai)

Atidarysiu tvartą, paleisiu baltų avių bandą. (Burna, dantys)

Pavasarį linksmina, vasarą vėsina, rudenį maitina, žiemą šildo. (Mediena)

Į žemę įaugusi geležinė nosis, kasa, kasa, purena žemę. (plūgas)

Lankstytojas išdraskytas, dantytas šukuojasi. (plūgas ir akėčios)

Mažasis Dorofejo turi trumpą diržą. (krūvis)

Nėra langų, nėra durų – gulbių pulkas pilnas. (Agurkas)

Kur stovi vanduo? (na)

Vito sietas apie keturis kampus, apie šimtą kojelių, apie septynias kupras. (valstiečių trobelė)

Motina stora, dukra raudona, drąsuolių sūnus pateko po dangumi. (krosnis, ugnis, dūmai)

Šlapias, daužyti, suplėšyti, susukti ir padėti ant stalo. (Staltiesė)

Buvau ant ugnies, buvau ant rato, pamaitinau šimtą galvų, pasenau – pradėjau suvystyti, mane išmetė pro langą – o šunims to nereikia. (puodas)

Lapė bėgo šalia miško arti: kad nepasigautų, nepamatytų. (Saulė)

Kai tik jis įeis į namus, su kuolu jo neišvarysi, bet ateina laikas - jis pats išeina. (saulės spindulys)

Iš aukšto kelio žvelgia jautis raguotas jautis. (mėnuo)

Senelis tiltą tiltą be kirvio, be kalto. (Ledas)

Buvo lėkštas – įklimpo drėgnoje žemėje. (Lietus)

Dvylika erelių, penkiasdešimt du vėgėlės padėjo vieną kiaušinį. (Metai)

Juodoji karvė užkariavo visą pasaulį; baltas atsikėlė – iškėlė visą pasaulį. (Diena ir naktis)

Ji visus maitina, bet pati maisto neprašo. (Žemė)

Jie geria mano kraują, degina kaulus, muša vienas kitą rankomis. (Beržas)

Jei puodo nesudaužysi, košės nevalgysi. (Riešutas)

Ką myli, to nenusipirksi, o ko nemyli, to negali parduoti. (Jaunystė ir senatvė).

Denis guli vidury pelkės: nepūva, nedžiūsta. (Kalba)

Brolis nemato brolio per sieną. (Akys)

Rutuliai rieda aplink statinę. (Kiaulė ir paršeliai)

Jis gyvena kitame pasaulyje, aš mirštu šiame. (žuvis)

Seku giria - giria sunyksta, toje vietoje kils miestas. (Šieno ruošimas)

Ąžuolinės kojinės skrenda, skrenda ir sako:

"Tai aš! Tai aš!" (Kulimas su spygliais)

Baba Yaga, šakutės koja; visas pasaulis maitina, bet ji alkana. (Soha)

Kuo daugiau sukau, tuo daugiau riebalų. (Suklys)

Bėgo kiaulė, auksine nugara, linine uodega. (adata)

Jis gims vandenyje, bet bijo vandens. (druska)

Neloja, nesikandžioja, bet į namus neįsileidžia. (Užrakinti)

Pats nuogas, o marškiniai ant krūtinės. (Žvakė)

Pats jis lieknas, o galva pūdiška. (Bezmenas)

MISTERIJAS TARP VAIKŲ

Gyva zhivulechka ant gyvos taburetės. (Vaikas ant suaugusiojo kelių)

Kitapus kelio gyvena du broliai ir mato vienas kitą. (Akys)

Dvi mamos turi penkis sūnus. (Rankos)

Laukas neišmatuotas, avys neskaičiuojamos, piemuo raguotas. (Dangus, žvaigždės, mėnulis)

Virš močiutės trobelės kabo duonos kepalas. Šunys loja, bet negali to gauti. (mėnuo)

Dievas jojo, žirnius barstė.

Pradėjo šviesti – nebuvo ką rinkti. (Žvaigždės)

Aušra-aušra, raudona mergelė. Ėjau per mišką, numečiau raktus. Mėnesio matė, nesakė. Saulė pamatė – pakilo. (Rasa)

Praskrenda paukštis mėlynas dangus. Ji išskleidė sparnus, uždengė saulę. (Debesis)

Pirmiausia blizgučiai. Už traškėjimo spindesio. Už traškėjimo – purslai. (Žaibas, griaustinis, lietus)

Vaikščiojo lėkšta. Įstrigo žemėje. (Lietus)

Staltiesė balta. Visas pasaulis apsirengęs. (Sniegas)

Tiltas grįstas be lentų, Be kirvio, be pleišto. (Ledas)

Vienas guli, kitas bėga, trečias nusilenkia. (Upelis, krantas, nendrės)

Maistas, maistas - nėra pėdsako, pjaunu, pjaunu - kraujo nėra. (Upė, valtis, irklas)

Skraidymas – kaukimas.

Sėdi - kasa žemę. (Klaida)

Skrenda – zvimbi

Kaip atsisėsti - tyli. (Bitė)

Kabantis sietelis - nesusuktas rankomis. (žiniatinklis)

Kas nešioja savo namus? (Sraigė)

Ne karys, o su spurtais. (Gaidys)

Plaukiau, plaukiau, likau sausas. (Antis)

Gimė du kartus

Miršta vieną kartą. (Paukštis)

Užmigti rudenį

Atsibunda pavasarį. (Turėti)

Nei kalba, nei dainuoja, O kas pas šeimininką eina – Ji leidžia žinoti. (Šuo)

Ir gumbuotas, ir pūstas, ir rūgštus, ir trapus, bet saldesnis už visus. (duona)

Jie manęs nevalgo, o be manęs – mažai. (druska)

Nemuša, nebara

Ir tai priverčia verkti. (svogūnai)

Raudonoji mergelė sėdi požemyje, O dalgis gatvėje. (morka)

Ant miško, ant daubos, yra senis, maža raudona kepurė. (baravykas)

Nusilenkimas, nusilenkimas

Grįš namo – pasitempęs. (Kirvis)

Du stovi, du guli, Penktas eina, stulpą veda, Septintą dainą dainuoja. (Durys)

Bėgikai bėga, neša

Laimingos merginos dygliuoja gauruotą, o raguotą - aštrina. (Arklys, rogės, šienas, šakutė)

Ne dilgėlių, bet degina, ne saulę, o kepina. (viryklė)

Po vienu stogu stovi keturi broliai. (Lentelė)

stiklo laukai,

O kraštinės medinės. (Langas)

Ne žmogus, o pasakoja. Ne marškiniai, o pasiūti. (Knyga)

Paimi iš jo, jo tampa daugiau. (duobė)

Jis važiuoja ant kito nugaros, pats nešiojasi krovinį. (Balnas)

Du sūnūs, du tėvai, dalijosi trimis kiaušiniais. Kaip buvo padalinta, Kad nė vienas nebuvo sudaužytas? (senelis, tėvas, sūnus)

Septyni broliai turi po vieną seserį. Ar daug seserų? (vienas)

Sėdi trys katės. Prieš kiekvieną katę – dvi katės. Ar daug visų? (Trys)

Senis važinėjo su lentomis, o lentos jį suvalgė. (Iš eglės)

Ar arkliai eina į balkoną (į balą)? (Ne)

Kada suskamba visi varpai? (Avižose – niekada)