Pavasario pamokų planas. Atvira pamoka „Pavasaris. Namų darbų tikrinimas

Pamokos santrauka: „Ateina pavasaris“.

Tikslas: plėsti idėjas ir koncepcijas tema „Pavasaris“.

Uždaviniai: -gebėjimo formuoti giminės būdvardžius tobulinimas;

Plėtra loginis mąstymas;

Gebėjimo atrinkti daiktavardžius veiksmažodžiams ugdymas;

Antonimų darybos įgūdžių ugdymas;

Smulkiosios motorikos ugdymas;

Gebėjimo formuoti daiktavardžius stiprinimas mažybinių priesagų pagalba.

Pedagogas:

Pavasaris ateina pas mus

Greitais žingsniais

Ir sniego pusnys tirpsta

Po jos kojomis.

juodos atšildytos dėmės,

matomas laukuose,

Matyt, labai šilta.

Pavasario kojos.

(G. Ladonščikovas)

Apie ką šis eilėraštis?

Vaikai: Apie pavasarį.

Pedagogas: Prisiminkime pavasario ženklus, ar ne? Kas nutinka gamtai atėjus pavasariui?

Kad atsakyčiau, supažindinsiu su pasaka Pavasaris raudonas.Mokytojo skaitymas. Pasaka Pavasaris-raudona.

Gamtoje vyko kažkas keisto. Kiškis, Voverė ir Lapė, pripratę baltas sniegas, pradėjo pastebėti, kad jis pradėjo juoduoti. Pasirodė pirmieji atlydžiai. Ledas ištirpo ant miško tako, o pelkėje, kuri buvo miško tankmėje, atsirado pirmosios pilkšvai tamsios tirpsmo vandens dėmės.

Saulė lieja savo pavasarinius auksinius spindulius į žemę. Nosinis bokštas, atskridęs iš šiltų šalių, stropiai krauna lizdą iš sausų šakų, dugną iškloja sausa žole. Jis statybose naudoja įvairias šiukšles.

Kiškis, Voverė ir Lapė, nesėkmingai bandydami surasti Žiemos šeimininkę, nusprendė pasiteirauti savo mamų ir tėčių apie tai, kas vyksta aplinkui. „Tai pavasaris, – aiškino tėvai, – nuostabus metų laikas, kai bunda gamta, ilgėja šviesios dienos. Netrukus jauna žolė sustiprės, ant medžių ir krūmų pasirodys pirmieji lipnūs lapai. Gyvūnai dar niekada nematė pavasario. Jie pajuto, kad ateina kažkas džiaugsmingo ir šilto.

Kartą saulėtą dieną Kiškis, Voverė ir Lapė išgirdo neįprastus „kurlyk, kurlyk“ garsus. Kas gieda? Kranai. Sustoję prie vandens, paukščiai surengė tikrą pavasario šokį: linksmai šokinėjo, ritmingai skėsčiojo sparnais, vaikščiojo šokinėjančia eisena. Tai buvo žavus vaizdas.

Kiškis, Voverė ir Lapės jauniklis plojo rankomis ir nepastebėjo, kaip kažkas tyliai priėjo iš nugaros. Apsidairę aplinkui pamatė tikrą gražuolę – Pavasarį-Vesnicą, Raudonąją mergelę. – Ar džiaugiatės mane matydami, mieli miško gyventojai? ji paklausė.

Kiškis, kuris sugebėjo atsistoti taip, kad saulė degino vieną ausį, o kita buvo sušalusi pavėsyje, džiugiai visiems sutiko Grožio pavasarį. Ir nors jam buvo šiek tiek gaila, kad nebegali važiuoti nuo apledėjusio kalno ar įšokti į sniego pusnis, jis buvo visiškai pavargęs nuo šalčio. Jis taip norėjo, kad būtų šviesu ir šilta ir kad bet kurią akimirką galėtų vaišintis jaunais medžių ir krūmų ūgliais. Jis džiaugėsi, kad atėjo pavasaris.

O „Gražuolė-Pavasaris“ išmokė gyvūnus iš lengvos žievės pasidaryti laivelius ir nuleisti jas linksma, ošiančia, sidabrine upeliu. Toli toli. Tai buvo šioks toks džiaugsmas!

Koks oras pavasarį? Kaip šviečia saulė? Kas nutinka sniegui ir varvekliams? Kokie pokyčiai vyksta pavasarį gamtoje (išbrinksta pumpurai, pažaliuoja žolė ir pan.)

Vaikai: Darosi šilta, tirpsta sniegas; pasirodo lapai ir žolė. Paukščiai skrenda.

Pedagogas: Taip vaikinai. Pavasarį skaisčiai šviečia saulė, sušildo žemę ir tirpdo sniegą. Srautai bėga. Atsiranda balų ir atitirpusių dėmių. Vabzdžiai atsibunda. Pavasarį pasirodo pirmieji putinų žiedai, mama-pamotė. Ant medžių išbrinksta pumpurai, pasirodo pirmoji žolė. Paukščiai atkeliauja iš šiltų kraštų. Visa mūsų gamta atgyja, išlenda iš gilaus žiemos miego.

O dabar įminkime mįsles apie pavasarį.

Sniegas ir ledas saulė tirpsta,

Paukščiai atkeliauja iš pietų

O lokys nemiega.

Taigi, atėjo pas mus ... (pavasaris)

Geros dienos nėra retos

Šakos kaitinasi saulėje.

Ir kaip maži taškeliai

Ištinusios ant šakų... (pumpurai)

Ant miško proskynos

Išaugo maža gėlė.

Slepiasi negyvame miške

Balta ... (sniego lašas)

Visi žmonės linksminasi -

Ledo lytys juda!

Kiekvienais metais esame prie upės

Žiūri... (ledo dreifas)

Mėlynas varveklis verkia

Tačiau nosis nesislepia nuo saulės.

Ir visą dieną po paukščių trile

Laša-laša-laša - skamba... (lašai)

Keliais be vargo

Subėga tirpstantis vanduo.

Sniegas nuo saulės

Virsta į ... (srautas)

sniego baltumo kalnas

Žiemą stovėjo kieme.

Kur jis buvo, dabar potvynis

Tapo vandeniu... (sniego pusnys)

Žiūrėk vaikinai

Danguje kabojo vata -

Plaukiame iš toli

AT mėlynas dangus... (debesys)

Kas yra plonos adatos

Žalia kalno šlaite?

Šis, vos užaugęs,

Siekis saulės... (žolė)

Aukštai virš debesų

Virš mūsų mėlynas „laukas“.

Neaugink ant duonos lauko.

kaip tai vadinasi? (dangus)

Pakabinome krepšelius

Ant beržų ir drebulių.

Kiekvienas krepšelis yra namas

Ir jis vadinamas ... (lizdu)

Šakų lizdas -

Mylimiems vaikams.

Kas tie mažyliai?

Kartu jie prašo valgyti ... (viščiukai)

Pastatykime paukščiams namelį

Su apvaliu mažu langeliu.

Štai starkis sėdėjo ant lazdyno medžio,

Mes statome jį ... (paukščių namelis)

Tęskime mano sakinius visi kartu unisonu.

Jei pavasarį šilta, vadinasi, šiltas pavasaris.

Jei pavasaris šaltas, koks pavasaris (šaltas)

Jei pavasaris atėjo anksti, tai ankstyvas pavasaris.

Jei ateisi vėlai, tai kas...

Taip ir kalbėjome apie pavasarį.

3. Žaidimas „Pasakyk priešingai“ (su kamuoliuku).

O dabar žaisime! (žaidimo paaiškinimas)

Ruduo – pavasaris

Šalta - šilta

vėlai – anksti

Užšaldyti – atšildyti

Trumpas ilgas

debesuota – saulėta

Diena naktis

Ruduo – pavasaris

4. Didaktinis žaidimas„Būna - nebūna“ pasakysiu sakinį ir jūs turėtumėte ploti rankomis, jei taip atsitiks, o jei taip neatsitiks, tada trypkite kojomis.

(loginiam mąstymui lavinti)

Ar būna, pavasarį vaikai važinėja rogutėmis.

Pavasarį vaikai maudosi ir deginasi (klauskite visų).

Pavasarinis bėgimas, čiurlenantys upeliai.

Kolūkiečiai derlių nuima pavasarį.

Pavasarį vaikai paleidžia valtis.

Pavasarį žmonės dėvi pūkines striukes ir dėvi šiltas kepures.

Pavasarį vaikai švenčia Naujuosius metus.

5. Žodžių parinkimas klausimams: kas? ką? tema „Pavasaris“.

Kas pavasarį formuoja balas?

Tirpa ką? Pirmasis pasidaro žalias....

Jie murkia ... Jie skrenda iš šiltų kraštų ...

Žydi ant medžių.... Apdengta lapais...

Pasirodo žalia... Pirmasis žydėjimas...

6. Fizinė minutė.

Mūsų raudonos gėlės atveria savo žiedlapius, (sklandžiai atverkite pirštus)

Vėjas truputį kvėpuoja, žiedlapiai siūbuoja. (mojuoti rankomis priešais save)

Mūsų raudonos gėlės uždaro žiedlapius (švelniai suspauskite pirštus)

Jie ramiai užmiega, kraipo galvas. (Lėtai nuleiskite juos ant stalo)

7. Žaidimas „Pavadink meiliai“. Mažybinių daiktavardžių daryba.

Vanduo - vanduo sniegas - ... laivas -…

Upelis - upelio valtis - ... saulė - ...

Inkstai - ... lapas - ... spindulys - ...

8. „Laivas“. Paslaptis:

Brezentas

Virvė rankoje

traukiu

Autorius srauni upė,

Ir varlės šokinėja

Už manęs

Ir jie manęs klausia:

Važiuok, kapitone (laivu)

Pavasarį sniegas pradeda tirpti ir susidaro upeliai. Tikriausiai visi vaikai mėgsta leisti laivus prie upelių. Ar tu myli? (Taip). Spėkite, ką šiandien darysime iš popieriaus. Tam mums reikia Baltas popierius ir spalvoti pieštukai.

9. Padarykite valtį iš popieriaus

Pavyzdys ant lentos ir mokytojo rankose.

10. Apatinė eilutė.

Apie kokį sezoną šiandien kalbame?

Pažymėkite vaikus, kurie buvo aktyviausi pamokoje.

Atvira pamoka parengiamoji grupė"Lašai". Tema: Pavasaris

Tikslas: apibendrinti ir sisteminti su vaikais žinias apie būdingus pavasario ženklus.

Užduotys :

Edukacinis: toliau supažindinkite vaikus su pavasario ženklais;išmokti kompetentingai, sukurti atsakymą užduotas klausimas, išmokti pasakoti eilėraštį nuosekliai išdėstytų iliustracijų pagalba; toliau mokytis spręsti sudėjimo ir atimties pavyzdžius;Išmokyti vaikus visapusiškai, nuosekliai, raiškiai perteikti teksto turinį. Patikslinkite temos žodyną; Pagerinkite kalbos gramatinę struktūrą.- Besivystantis : ugdyti gebėjimą parinkti tinkamus žodžius atsakant į klausimus, lavinti atmintį, dėmesį, atkaklumą.

Ugdomasis: ugdyti susidomėjimą vykstančiais gamtos pokyčiais.

Laiko organizavimas:

„Labas rytas – sako visi“ – pasisveikinimas dešine ranka.
„Labas rytas – šypsokis“ – rankos į priekį.
„Labas rytas – gieda paukščiai“ – mojuojame „sparnais“.
„Geros naujienos nešamos visame pasaulyje“ – rankos sukasi didelį ratą.

2. Sumanus apšilimas

1. Tu ir aš, taip, mes su tavimi, kiek mūsų? (2)
2. Vištiena ir gegutė, kiek paukštienos?
3. Ar starkis gali vadintis paukščiu?
4. Po kokiu krūmu per lietų sėdi kiškis?
5. Ar puslapiuose sėdintys paukščiai žinojo tikrą istoriją ir pasakėčias? (raidės)

Pamokos eiga;

Vaikinai, šiandien grupėje radau voką su užrašu „Vaikams darželis“. Tai turėjo būti iš burtininko. Nusprendžiau palaukti tavęs ir pažiūrėti, kas yra voke. Čia yra knyga, pažiūrėk. Norite sužinoti, kokia ten pasaka? (Taip) Pažiūrėkime!

„Buvo keturi metų laikai: žiema, pavasaris, vasara, ruduo. Jie gyveno kartu ir paeiliui valdė visą pasaulį: tris mėnesius – žiema, tris mėnesius – pavasarį, tris mėnesius – vasarą ir tris mėnesius – rudenį. Tačiau vieną dieną Winter nusprendė, kad ji yra pati svarbiausia, ir nenorėjo užleisti vietos Pavasariui. Augalai liūdėjo po snieguota antklode. Paukščiai nustojo giedoti. Žmonės pavargę nuo šalčio. Vasara ir ruduo buvo susirūpinę, o Pavasaris pasakė:

Nebūk liūdnas! Turiu stebuklą, kuris gali nugalėti šaltį. Bet aš negaliu to padaryti vienas“.

Štai voke vis dar yra keletas figūros dalių, ant kurių yra klausimų. Gal tai užuomina mums? Pabandykime atsakyti į klausimus.

(Apie detales geltona spalva klausimai; kiek sezonų, kiek mėnesių per metus, kiek mėnesių kiekvieną sezoną, kiek dienų per savaitę, kiek valandų per dieną, įvardykite paros laiką)

O jei susumavome visas detales, kokį skaičių gausime? (apskritimas) Kokia spalva? (geltona) Kaip atrodo geltonas apskritimas? (saulėje)

Ir kodėl vis dėlto ateina pavasaris, kokia jo stiprybė? (Saulė mus šildo savo spinduliais. Pavasarį saulė pakyla aukščiau ir daugiau spindulių patenka į žemę. Todėl ateina pavasaris.

Ko trūksta mūsų saulei? (spinduliai)

Padėkime pavasariui sušildyti žemę? (taip) Bet norint padėti pavasariui, reikia atlikti užduotis

1 spindulys: -Įvardink pavasario ženklus. Kokius ženklus žinai? (vaikų sąrašas)

Dieną saulė pradėjo šildyti;

Pasidarė šilčiau, ilgėjo dienos;

Sniegas patamsėjo ir pradėjo tirpti;

Atsiranda pirmieji atšilę lopai;

Paukščiai garsiai čiulba, džiaugiasi prasidėjus pavasariui;

Srautai pradeda bėgti;

Migruojantys paukščiai grįžta.

2 spinduliai: O dabar iš siūlomų paveikslėlių reikia išsirinkti pavasario ženklus.

Kortos: Varvekliai, upeliai, ledo slinkimas, pirmieji žiedai, pumpurai išsipučia, lapai žydi, vabzdžiai, medžių sodinimas, gyvūnai pabunda po žiemos miego. Vaikai užduotį atlieka išdėliodami ant stalo korteles.

3 spinduliai: Žaidimas „Pasiūlyk žodį“. (su kamuoliu)

- Ką saulė veikia pavasarį?
(Šviečia, apšviečia žemę, šildo, šildo, džiugina, šviečia ...)
- Ką žolė veikia pavasarį? (Pakyla, pasirodo, išdygsta, prasiveržia, pažaliuoja, uždengia žemę kilimu...)
- Ką paukščiai veikia pavasarį? (Jie atvyksta, grįžta į savo gimtuosius kraštus, stato lizdus, ​​apsigyvena paukščių nameliuose, veisiasi jauniklius...)
- Ką pumpurai veikia pavasarį? (Jie liejasi, išsipučia, sprogsta, išsiskleidžia į žalius lapus, auga, atsiveria; iš pumpurų atsiranda pirmieji lapai - švelnūs, žali, kvapnūs, kvapnūs...)
– Pavasarį sniegas... (ką daro) pajuoduoja, tirpsta, papilkėja.

Varvekliai (ką jie daro) ištirpsta saulėje.

Srautas ... bėga, murma, teka.

Ledas ant upės pavasarį (ką tai daro)tirpsta, lūžta, plūduriuoja.

Miško proskynose atsiranda ... (kas)pirmieji atitirpę lopai, snieguolės, jauna žolė.

Fizminutka.

Kaip pavasaris pasitiko žiemą (pasisuka į šonus, rankos ant diržo)

Kaip žiema atsisveikino su vena, (mojuoja vienas kitam rankomis)

Pavasariui tekant upeliais (valtis, rankos į dešinę, į kairę),

Kaip pavasaris pražydo gėlėmis, (pritūpkite)

Kaip raudona saulė pakilo ryte (rankas aukštyn, į apskritimo centrą)

Kaip švelniai ji švytėjo žmonėms, Kaip mes giriame pavasarį už jo darbus,

Ačiū jai, kad atėjo.

4 spinduliai: O dabar dėmesio žaidimas „Pavasario žodžiai“. Jei tas žodis, kurį pavadinsiu „pavasaris“, tai reikia ploti rankomis, o jei ne – trypti kojomis.

Sausis, šiluma, sniegas, lašai, šaltis, uogos, upeliai, pūga, šaltis, kovas, Naujieji metai, atitirpę lopai, sniego pūga, putinai, sniego pusnys, paukščių namelis.

5 sija: O dabar aš tau perskaitysiu eilėraštį apie pavasarį, o tu atidžiai klausykis, tada iš stendo išsirink nuotraukas, susijusias su šiuo eilėraščiu

Apie pavasario aut. N. Naydenova

Dainos iš paukščių namelio pasakojo apie pavasarį

Ir geltoni kačiukai ant lazdyno šakų

Įkyrūs žvirbliai mums pasakojo apie pavasarį

Apšiurę gluosniai, triukšmingi upeliai

Drugelis-dilgėlinė ant miško atlydžio

Mėlynos snieguolės ir neapdoroti veltinio batai!

6 spindulys: (Pavasario lokio nuotrauka po žiemos miego) Vaikinai, pažiūrėkite į paveikslėlį, kas jame pavaizduotas? Vaikų atsakymai.
Kodėl lokys yra toks? (Pavasarį maisto mažai, vitaminų nėra, alkanas, keičia kailį, iškrenta stori žieminiai kailiai, užauga vasariniai.)
Kodėl lokys keičia kailį?
– Tik meška kailį keičia? Kas dar pavasarį keičia kailį?
Kodėl miškas atgyja pavasarį?

Kurie paukščiai pirmieji atskrenda pavasarį? Vaikų atsakymai (Starlings)

Žmonės sako: „Atėjo starkiai, taigi pavasaris atėjo“

7 spindulys: „Įdėkite varnėną į paukščių namelį“ Vaikams išduodamos atvirutės su varnėno atvaizdu, ant nugaros užrašytas pavyzdys. Paukščių nameliai su numeriais įklijuojami ant atskiro popieriaus lapo. Vaikai turi išspręsti pavyzdį ir įdėti starkį į tinkamą paukščių namelį. Kuriame paukščių namelyje daugiau starkių.

8 spindulys: Suskirstykite žodžius į skiemenis, nustatykite balsių skaičių, pavadinkite juos, nustatykite jų vietą žodyje. Paklauskite, kuris žodis turi daugiau skiemenų, kuris turi mažiau. Žodžiai: pavasaris, atšilimas, sija, ledo dreifas. Prieš tai paklauskite, ką gauname atlikę užduotis, spinduliai, o vienas yra spindulys.

Mobilusis žaidimas.
Kalbos derinimas su judesiu, žodyno turtinimas, kūrybinės vaizduotės ir motorinės mėgdžiojimo ugdymas, vaikų žinių apie pavasario ženklus įtvirtinimas.
Saulė, saulė, išeik Vaikai, susikibę už rankų, pasitraukite nuo apskritimo centro.
Ir apšviesk visą žemę! Jie vaikšto ratu susikibę rankomis.
Kad greit ateis pavasaris, Sustoja ir nuleidžia rankas
Kad mums būtų šilčiau, jie sukryžiuoja rankas ant krūtinės ir trina pečius.
Kad lašai garsiai dainuotų, rankų judesiai, imituojantys lašų kritimą
Kad upeliai suskambėtų pavasarį, Bangos judina rankas
Kad gėlės žydėtų, Pakelkite rankas virš galvų ir nuleiskite žemyn
Paukščiai grįžo iš pietų. Mojuoja rankomis
Saule, saule, sušildyk žemę! Plaukite rankomis už kiekvieną žodį.
Tegul pavasaris greitai ateina!

9 spindulys: Pasiūlymo schema + nuotraukos. Pateikite pasiūlymus pagal schemą.

10 spindulių: Kolektyvinis perpasakojimas

Skaitymo sesija.
Dialoginės kalbos, atminties, gamtos mokslų idėjų ugdymas.
Atėjo pavasaris. Pavasario saulė sušildė ir miške pradėjo tirpti sniegas. Nuo kalvos bėgo juokingi upeliai, jie užpildė didelę balą ir nubėgo toliau į mišką.Miške viskas pradėjo atgyti, o dabar nuo žiemos miegas meška pabudo ir pradėjo lipti iš savo guolio. Meška buvo labai liekna ir alkana. Jis klajojo po mišką ieškodamas maisto. Iš po medžių žievės pradėjo lįsti vabalai ir vabzdžiai. Jie išskleidė sparnus ir skrido pavasario mišku.

Ir tada driežas pabudo. Ji išlipo iš audinės, užlipo ant kelmo ir kaitinosi saulėje. Varlės pabudo iš žiemos miego ir šoko į balą. Po krūmynų krūva šiugždėjo ežiukas. Išlipo mieguistas, ant spyglių žolės, lapų. Atsisėdęs ant kalvos, ežiukas žiovojo ir ėmė valyti šiukšles nuo spyglių. Jam buvo sunku. Jo letenos trumpos.. Ežiukas perbėgo pro proskyną ieškoti maisto. Pavasariniame miške jis gali sugauti vabzdžių, kirminų ir varlių. Po šilta pavasario sauleatgijo didžiulis miško namas-skruzdėlynas.

Nuo aušros iki sutemų šurmuliuoja skruzdėlės, į skruzdėlyną tempdamos arba žolės ašmenis, arba pušies spygliuotę.Du maži pilki paukšteliai nuskrido prie seno kelmo.Jie kartu pradėjo statyti lizdą, kad veistųsi nauji jaunikliai.

Pedagogas: Koks tai metų laikas?
Vaikai:Atėjo pavasaris, sušildė pavasario saulė.
globėjas: Kas atsitiko miške?
Vaikai:Sniegas pradėjo tirpti.
Auklėtojas.Kokie pokyčiai įvyko gamtoje, kai saulė šildė ant kalvos?
Vaikai:Nuo kalvos nubėgo linksmas upelis, užpildė didelę balą ir nubėgo toliau į mišką.

Pedagogas: Kas pabudo iš žiemos miego?

Vaikai: Meška pabudo iš žiemos miego. Jis išėjo iš guolio liesas ir alkanas ir klajojo po mišką ieškodamas maisto.
Auklėtojas. Kokie vabzdžiai išlindo iš seno kelmo?
Vaikai:Vabzdžiai ir vabzdžiai išlindo iš po žievės, išskleidė sparnus ir skrido.
Pedagogas:Kas sėdi ant kelmo?
Vaikai:Driežas pabudo, išlipo iš audinės, atsisėdo ant kelmo ir kaitinosi saulėje.
Pedagogas:Kas pabudo iš žiemos miego?
Vaikai:Varlės pabudo iš žiemos miego ir šoko į balą.
Pedagogas:Pasigirdo ošimas. Kas pabudo?
Vaikai:Po krūmynų krūva šiugždėjo ežiukas. Išėjo mieguistas, ant spyglių žolė, lapai.
Pedagogas:Ką ežiukas veikė kalno šlaite?
Vaikai:Ežiukas žiovojo ir ėmė valyti šiukšles nuo spyglių. Jam buvo sunku. Jo letenos trumpos.
Pedagogas:Kur dingo ežiukas?
Vaikai:Ežiukas bėgo per pievą ieškoti maisto.
Pedagogas:Ką valgo alkanas ežiukas?
Vaikai:Alkanas ežiukas gali sugauti ir suėsti vabalus, kirmėles ir varles.
Pedagogas:Kas atgijo po šilta pavasario saule?
Vaikai:Didžiulis miško namelis-skruzdėlynas.
Pedagogas:Ką veikia skruzdėlės?
Vaikai:Nuo aušros iki sutemų skruzdėlytės šurmuliuoja, tempdamos į skruzdėlyną žolės ašmenis arba pušų spyglius.
Pedagogas:Kas nuskrido prie seno kelmo?
Vaikai:Įskrido du maži pilki paukšteliai.
globėjas: Ką jie pastatė?
Vaikai:Jie kartu pradėjo kurti lizdą.

Atspindys

Pedagogas: Kviečiu visus eiti prie kilimo ir susėsti į ratą.

Pasakyk man, ar tau patinka pavasaris? Dabar kiekvienas iš jūsų pasakys, kodėl jam patinka pavasaris, ir ištrauks kaspiną iš apskritimo, gulinčio ant grindų.

Pedagogas: Matai, ką mes turime? (saulė) O jūs esate jo malonūs ir protingi spinduliai, nuo kurių visi šilti ir džiaugsmingi. Prie laiško buvo pritvirtintos mažos saulutės. Šis malonus vedlys dėkoja jums, kad padėjote saulei skleisti spindulius, kad ji šviestų ir padėtų pavasariui įveikti šaltį.

Švietimo ir mokslo ministerija Kalugos sritis

Kalugos regiono valstybinė viešoji švietimo įstaiga

„Liudinovskajos internatinė mokykla našlaičiams ir be tėvų globos likusiems vaikams, su neįgalus sveikata"

Gyvojo pasaulio pamoka

4 klasė

Mokytojas pradinė mokykla: Simashova O.Yu.

Tema: Pavasaris – gamtos pabudimas.

Tikslas: pataisos ugdymas

    Gebėjimo sudaryti pasakojimą ir aprašomąjį pasakojimą pagal paveikslų seriją, naudojant pagrindinius žodžius, formavimas;

    Paaiškinkite mokinių supratimą apie sezoniniai pokyčiai gamtoje;

Korekciją vystantis

    Kalbos intonacinės pusės taisymas

    Mąstymo koregavimas, remiantis pratimais nustatant priežasties ir pasekmės ryšius ir ryšius

    Klausos suvokimo taisymas ir ugdymas klausantis gamtos garsų

    Emocinio elgesio adekvatumo ugdymas, emocinė kalbos pusė

    Vizualinio suvokimo korekcija dirbant su fragmentuotais vaizdais

    Bendrosios ir smulkiosios motorikos koregavimas logaritminio žaidimo „Varvekliai“ metu

    Motyvacijos mokytis, naujų žinių gavimas kėlimas

Įranga: gamtos garsų garso įrašas (upelio čiurlenimas, pavasario griaustinis, paukščių čiulbėjimas, pavasario lietus), varveklių, upelio, gluosnio, putinų, saulės, paukščių lizdo, žodinės kortelės, krepšelio suskaidytos nuotraukos.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas.

Atsistokite tiesiai, patraukite

Ir jie šypsojosi vienas kitam.

Varpas jau suskambo

Pamoka prasideda!

II . Žinių atnaujinimas šia tema.

Klausykite mįslės ir pabandykite atspėti:

Suskambo upeliai

atvažiavo rūkai

ateina diena

Kada tai įvyksta?

D: Pavasarį.

Mokytojas: - Po kurio metų laiko ateina pavasaris? (Po žiemos).

Štai skrynia su paslaptingu kamuoliuku.Kas paims šį kamuoliuką į rankas, pavadins gražiu žodžiu apie pavasarį (šiltą, gražų, saulėtą, kvapnų, skambų, šviesų, žalią, žydintį, triukšmingą).

P:

Nuostabu! tu tiek daug žinai nuostabūs žodžiai apie pavasarį.ka manai apie pavasari? (vanduo, žolė, upė).O kaip bus su pavasariu? (upelis, sodas, diena).Ką galite pasakyti apie pavasarį? (saulė, dangus, debesis).O kas pasakys, kokia saulė yra pavasarį? (šilta, šviesi, švytinti).Kokius žodžius galima sudaryti iš žodžio pavasaris? (pavasaris, strazdanos, akmeninės muselės)

Pavasaris turi daug nuostabių draugų. Įvardink juos meiliai.

Saulė - saulė, debesis - ..., bala - ..., vėjas - ..., žolė - ..., starkis - ..., medis - ..., gėlė - .

III . Pamokos tema.

Apie ką šiandien kalbėsime klasėje? (apie pavasarį)

Tai va, šiandien kalbėsime apie pavasarį, apie pavasario ženklus, prisiminsime pavasario mėnesių pavadinimą. Jūsų šiandienos užduotis – prisiminti pavasario ženklus.

Gamtoje yra saulė. Ji myli visus ir šviečia visiems. Užmerkite akis ir įsivaizduokite, kad į mus pažvelgė saulės spindulys. Taigi jis perbėgo per stalus, pažvelgė mums į akis, glostė kiekvieną ranką. Negąsdink jo. Jis nėra išdykęs žmogus. Jis visus myli ir glamonėja. Nusišypsok jam. Šypsokitės vienas kitam. Juk mūsų nuotaika puiki. Sunny Bunny šiandien žais ir atliks užduotis su mumis. (Mokytojas įkelia nuotrauką)

IV . Darbas prie temos.

Dabar pažiūrėkite į lentą.

Vaikinai, supainiojo viską pasaulyje

Ar žinai kas? Pokštininkas vėjas!

    Žaidimas „Išsitvarkyk“.

Vaikinai, pavasarinis vėjas pūtė ir supainiojo visas nuotraukas su metų laikais, pakabinkime teisingas užsakymas(vaikai kabina piešinius su metų laikais eilės tvarka, 2a, b, c, d pav.).

P:

Metai prasideda žiema, tada ateis pavasaris, po pavasario ateis vasara ir žinoma ruduo. Prisiminkite metų laikų tvarką. Pakartokime metų laikų pavadinimus chore.

P:

Kiekvienas sezonas susideda iš trijų mėnesių. Pavadinimas tvarka pavasario mėnesiai(vaikai skaito mėnesių pavadinimus KOVO, BALANDŽIO, GEGUŽĖS)šviesos šaltinis, vandens šaltinis ir žolės šaltinis.

2. Žaidimas „Ketvirtas priedas“ (4 pav. a, b, c, d)

Peržiūrėkite nuotraukas ir nuspręskite, kurios nuotraukos čia trūksta. Kodėl? (vaikai...)

Sukurti maža istorija piešiniais (vaikai sukuria istoriją iš paveikslėlių grandinėje)

Išvardinkime pavasario ženklus, ar ne?

Vaikų sąrašas:

Saulė šviečia ryškiau

Sniegas tirpsta

Lapai atsiranda iš pumpurų

Snieguolės žydi

Rokai atvyko

O kas iš jūsų pasakys, kodėl tirpsta sniegas? ( saulės spinduliai pašildykite sniegą ir jis ištirps). Kodėl vyksta srautai? (sniegas saulėje ištirpsta ir virsta vandeniu). Kodėl paukščiai skraido? (kartu su pavasariu ateina šiluma, ir paukščiai grįžta į tėvynę). Kaip manote, kodėl gyvūnai pabunda iš žiemos miego ir atsiranda vabzdžių? (Šviečia saulė. Šyla, bunda gamta, o kartu su ja ir vabzdžiai, ir gyvūnai).

V . Fizminutka.

VI . Darbo prie temos tęsinys.

Pabandyk atsakyti į mano klausimus. Kas atneša pavasarį ant sparnų? Ir kodėl jie taip sako? (skaidrės numeris 17)

Vaikai:

Paukščiai neša pavasarį ant savo sparnų. Taip jie sako, nes pavasarįskrenda migruojantys paukščiai .

Visi paukščiai susikuria ir taiso lizdus. Jie deda kiaušinius. Vaikinai, kodėl visa tai tapo įmanoma pavasarį? “ (Skamba vaikų atsakymai).

Paruošiau jums mįsles apie mūsų krašto paukščius (skaidr. 19). Jei atspėjote teisingai, išgirskite jų balsus.

Berniukas (skaidr. 19)

Pilkame junge.

Sėlinant po kiemus

Surenka trupinius. (žvirblis)

Beldžiu į medį (skaidrės numeris 20)

Noriu gauti kirminą

Nors paslėpta po žieve -

Jis vis tiek bus mano. (mednis)

Pilkasis vagis sėdėjo ant šakos. (skaidrės numeris 21)

prisimerkęs aštria akimi,

Stengiasi vogti. (varna)

Kuris paukštis skrenda pirmas?

Visi migruojantys paukščiai juodesni,

Valo dirbamą žemę nuo kirminų,

Atgal pirmyn pro ariamos žemės šuolis,

Ir paukštis vadinamas ... (rook)

Apmokyto studento pranešimas apie bokštą.

Rokas kasdien sunaikina iki 8 tūkstančių kenksmingų kirminų ir vikšrų. Taigi tai apsaugo pasėlius nuo vabzdžių kenkėjų.

O kas skraido iš karto po bokštu?

Statėme kartu

Svečiams pavasario namas,

O tiksliau – rūmai.

Greitai ateik... (varnėnas)

(10 skaidrė)

Šalia – lervos.(10 skaidrė)

O štai papai(10 skaidrė) kovo mėnesį, kai tik pradeda šildyti saulė, jie grįžta į miškus ir apsigyvena medžių daubose. Jie turi jauniklius. Didžioji zylė per dieną sunaikina iki 6 tūkstančių vabzdžių.

Įpusėjus pavasariui atkeliauja kurkliai, kikiliai, raudonplaukiai.(11 skaidrė)

Kregždės ir snapeliai atkeliauja vieni iš paskutiniųjų.(12 skaidrė)

Pasakykite, kokių elgesio taisyklių reikėtų laikytis pavasarį miške, kad nepakenktumėte paukščiams.

Vaikinai, kas žino, kaip gyvūnai pasitinka pavasarį? (skaidrės numeris 27)

Mokytojas:

pavasarisgyvūnai turi kūdikių .(skaidrės numeris 29).Pavasarį daugelis gyvūnų pradeda lysti – žiemos storas kailis pasikeičia į retesnį, o kiškis, erminas, žebenkštis, voverė ir arktinė lapė pakeičia kailinių spalvą.

Todėl sveikų jauniklių į namus nelieskite ir neneškite. Gamtoje jais rūpinsis suaugę gyvūnai.

Žaidimas „Pavasario ženklai“.

Suplokite rankomis, kai įvardinu pavasario ženklą.

sukasi ratu rudens lapai

Varvekliai tirpsta

Vaikai plaukioja upėje

Rokai atvyko

Krenta purus sniegas

pasirodo snieguolės

Paukščiai išskrido į šiltus kraštus

Saulė šviečia ryškiau

Ant medžių atsiranda lapai.

Upė buvo padengta ledu

Dienos ilgėjo

Žaidimas „Tai atsitiks ar ne? »

Pavasarį, kai skaisčiai švietė saulė, su vaikinais išėjome pasivaikščioti. Iš sniego jie padarė įkalnę ir pradėjo važiuoti. Taip atsitinka ar ne?

Atėjo pavasaris. Miške pražydo pirmosios gėlės. Nuėjome į mišką jų rinkti. Taip atsitinka ar ne?

Lašų kieme teka upeliai. Ant medžių šakų sėdi raudonkrūčiai buliai. Taip atsitinka ar ne?

Pavasarį lauke šilta ir linksma, ant medžių brinksta pumpurai, pražysta pirmosios gėlės. Paukščių būriai išskrenda į šiltus kraštus. Taip atsitinka ar ne?

Kai sniegas miške iki galo nenutirpsta, atvirose vietose pasirodo pirmieji žiedai – putinukai.

Mokytojas skaito sakinius, o vaikai atsako, taip ar ne.

Žaidimas vadinasi „Paukščiai atvyko“.

Įsiklausykite į taisykles: aš suteikiu paukščiams vardus, bet jei ką nors pasakau ne taip, ploji rankomis, būk atsargus.

1. Atvyko paukščiai: balandžiai, zylės, žandikauliai ir varnos, skėčiai ir makaronai.

2. Atvyko paukščiai: balandžiai, zylės, gandrai. Varnos, musės ir varnos.

3. Atskrido paukščiai: balandžiai, zylės, vilkai ir šlakiai.

D \ žaidimas „Pasakyk priešingai“ (su kamuoliu)

šalta šilta

Šlapias sausas

saulėta – debesuota

anksti - vėlai

Diena naktis

Ilgas trumpas

D\žaidimas „Sudėtingi klausimai“.

Ar žydi snieguolės sausio mėnesį?

Ar paukščiai pavasarį skrenda į pietus?

Ar pavasarį dienos trumpesnės, o naktys ilgesnės?

Ar vyšnios žydi rudenį?

O pamokos pabaigoje klausykite eilėraščio

Jei sniegas visur ištirps

Diena ilgėja

Jei viskas žalia

Ir laukuose teka upelis,

Jei saulė ryškiau šviečia,

Jei paukščiai nemiega,

Jei vėjas sušils

Taigi, atėjo pas mus ...... (vaikai atsako choru: "pavasaris")

T: Mūsų pamoka baigėsi. Man labai patiko jūsų darbo būdas. Sunny Bunny nori su tavimi susidraugauti. Užmerkite akis, padėkite jam delnus, pasiimkite jo šilumą. Nusišypsok jam. Jis tave myli.

a) b)

Pavasario ženklai:

Pamokos apie aplinkinį pasaulį santrauka tema: „Atėjo pavasaris“, 1 klasė

Tikslai:

prisidėti prie mokinių žinių apie pavasario ženklus negyvojoje ir gyvojoje gamtoje formavimo, apie šių ženklų ryšius ir ryšius, sudaryti sąlygas formuotis UUD

1) asmeninis: mokymosi motyvacija, moralinis ir etinis vertinimas (suvirškinamo turinio vertinimas remiantis socialinėmis ir asmeninėmis vertybėmis);

2) kognityvinis: pažinimo tikslo formulavimas, informacijos paieška ir atranka, analizė, siekiant išryškinti ypatybes, sintezė, kaip visumos sudėjimas iš dalių, palyginimo pagrindų pasirinkimas, objektų klasifikavimas, priežasties ir pasekmės ryšiai;

3) komunikacinis: iniciatyvus bendradarbiavimas ieškant ir renkant informaciją, partnerio veiksmų vertinimą;

4) reguliavimas: tikslų nustatymas, planavimas, kontrolė, koregavimas, vertinimas, gebėjimas sutelkti jėgas ir energiją; domėjimosi ir meilės gamtai, pagarbos jai ugdymas.

Įranga: projektorius, ekranas, paveikslėliai tema "Paukščiai", lapai užrašams, papildomas tekstas, schema.

Per užsiėmimus.

I. Organizacinis momentas.

Pažiūrėk, bičiuli

Ar esate pasirengęs pradėti pamoką?

Viskas savo vietose

Ar viskas gerai:

Knygos, rašikliai ir sąsiuviniai?

Perskaitykime pamokos epigrafą:

Suprasti gyvąją gamtos kalbą

Ir tu pasakysi: „Nuostabus pasaulis!

Žmogus ir gamta yra neatsiejami. Žmogaus gyvenimas būtų nuobodus be paukščių čiulbėjimo, be lapų ošimo, be upelių čiurlenimo, be gyvūnų. Tačiau gamta ne visada vienoda. Tai keičiasi su metų laikais.

Kokius sezonus žinai?

II. Ugdymo užduoties išdėstymas. Pamokos tikslų nustatymas.

Mokytojas:– Ak, apie kokį metų laiką šiandien ir kalbėsime, atspėk patys.

Kas praėjo taip tyliai-tyliai?

Na, žinoma, ne dramblys,

Ir, žinoma, begemotas

Aš negalėjau to ištverti tyliai.

Ir niekas iš jūsų negirdėjo

Kaip iš pumpuro išlindo lapas

Ir tu negalėjai išgirsti

Kaip žali žolės stiebai

Nusiaudama žalius batus

Tyliai išlipo iš žemės.

Ir putinas tyliai išėjo.

Ir visur tylu.

Tai reiškia, tai reiškia:

Atėjo tyliau už visus... (Pavasaris).

Taigi, mūsų pamokos tema .... (lentoje) „Atėjo pavasaris“.

Kaip manote, koks bus mūsų pamokos tikslas?

Pamokos tikslas: sužinokite, kokie pokyčiai įvyko atėjus pavasariui negyvojoje gamtoje ir kaip jie paveikė laukinę gamtą.

III. Planavimas.

Planuokime savo pamoką (pamokos planas užrašomas lentoje atsitiktine tvarka, mokiniai pasirenka ir sudaro pamokos planą).

Pamokos planas.

1. Negyvosios gamtos pokyčiai.

2. Laukinės gamtos pokyčiai.

3. Ryšys tarp negyvoji gamta ir gyvas.

4. Pamokos rezultatas.

IV. Naujos medžiagos mokymasis.

Mokytojas: Kaip gamta pasikeitė atėjus pavasariui? Pažiūrėkime į vadovėlio 46-47 puslapių brėžinius. (Ieškodami atsakymo į klausimą, kaip pasikeitė gamta atėjus pavasariui, vaikai nagrinėja kairės ir dešinės juostų brėžinius (kairėje – „Žiema“ 1 pav., dešinėje – „Pavasaris“) 2 pav.) Valerijus Perovas (šių paveikslų dailininkas) žiemą ir pavasarį pavaizdavo vieną ir tą pačią vietovę. Gražios iliustracijos dėka vaikai ras paukščių elgsenos pokyčius, kiškio spalvos, atkreipkite dėmesį į pokyčius, kurie įvyko su medžiais, su tvenkiniu, su sniegu. Mokytojas užbaigia vaikų pasakojimus.)

Kas nutinka sniegui atėjus pavasariui? (Pavasarį sniegas nusėda, tampa sunkus, purvinas)

Kodėl sniegas purvinas pavasarį? (Visą žiemą ant sniego dangos krenta šakų skeveldros, smulkūs žievės gabalėliai ir kitos smulkios nuolaužos. Nuolaužas užkloja naujas sniegas, o aplinkui vėl viskas sniego baltumo. O pavasarį prasideda atlydžiai. Sniegas ištirpsta ir nusėda. šliaužia nuo nusėdančio sniego.)

Fizminutka.

Mūsų poilsis – kūno kultūra.

Užimkite savo vietas!

Žingsnis į kairę, dešinę,

Vienas ir du, vienas ir du. (Eina vietoje.)

Rankos pakeltos ir suvirpusios

Tai medžiai miške. (Pakelkite rankas aukštyn ir purtykite kairėn ir dešinėn, nuleiskite žemyn.)

mostelėjo rankomis,

Šepečiai suplakti

Vėjas numuša rasą. (Apskritimas rankomis, purtant šepečiais.)

Sklandžiai rankos, vaikai, mojuokite,

Paukščiai skrenda link mūsų

(Rankos sklandžiai į šonus, rankos švelniai nuleiskite žemyn.)

Kaip jie susėda, parodysime ir mes (Sėdi prie stalo.)

Sulenkite sparnus atgal. (Rankas už nugaros, sujunkite pečių ašmenis.)

V. Tirtos medžiagos konsolidavimas.

Vaikinai, dabar dirbsite kartu su stalo draugu. Sugalvokite istoriją, sugalvokite pavadinimą ir padarykite išvadą: kas vyksta gamtoje pavasarį. (Pavasarį pas mus atskrenda varpos. (O kas dar?) Kregždės lizdus stato iš molio, pūkų, šiaudų, šakelių. (Kodėl?) Kažkas ošia po senų lapų krūva. (O! Kas čia?)

Grupinis darbas.

Dabar kiekvienai grupei išdalinsiu vokus su paukštelių piešiniais. Jūsų užduotis yra suskirstyti juos į 2 grupes.

(1 grupė yra tie paukščiai, kurie atskrenda pas mus pavasarį - stačiakampis, starkis, kregždė, lervas, gervė; 2 grupė - tai paukščiai, kurie atskrenda pas mus žiemą - mišrūnai, buliai, zylės.
Mokytojas:

O dabar toliau dirbame ir žaidžiame žaidimą „Pasirink teisingą atsakymą“. Dėmesys ekranui.

1. Po kokio sezono ateina pavasaris?

Žiema.

2. Kaip žmonės vadina pavasarį?

Metų diena.

Metų rytas.

Metų naktis.

3. Kas verkia tik pavasarį?

Varvekliai.

Suaugusieji.

4. Kas atsitinka su ledu ant upės pavasarį?

Ledo džemperis.

Ledo dreifas.

5. Kurie paukščiai pavasarį atskrenda pirmieji?

Kregždės.

Rooks.

6. Kas atsiranda laukuose nutirpus sniegui?

atšildyti pleistrai.

Zatalinki.

Obtalinki.

Atsakykite, kodėl įvyko tokie pokyčiai laukinėje gamtoje, kas tam turėjo įtakos? (Vaikų atsakymai, santykių nustatymas diagramoje rodyklėmis) Saulė aukščiau nei žiemą Dienos pailgėjo: šyla - dangus mėlynas, aukštai; - inkstų patinimas; - debesys balti, šviesūs; - lapų išvaizda; - tirpstantis sniegas, ledas; - žydintys augalai; - ledo dreifas; - vabzdžių išvaizda; - aukštas vanduo; - grįžtantys migruojantys krituliai: sniegas ir paukščių lietus; - dirvožemio atšildymas - gyvūnų gyvenimo pokyčiai

VI. Studentų atspindys.

Ką naujo išmokote šiandien pamokoje?

Vykdant užduotis kilo sunkumų, kodėl?

Kaip manote, ar viską sužinojome apie pavasarį?

Taip, vaikinai, mes dar ne visko išmokome. Dar turime daug ko išmokti ir daug ko išmokti.

(pamokoje dirbau aktyviai ar ne

Esu patenkintas savo darbu pamokoje ar ne

pamoka man atrodė trumpa arba ilga

mano nuotaika pagerėjo ar pablogėjo).

Štai pamokos pabaiga.

Jis išvyko, tikiuosi, ateičiai.

Naudotos knygos:

1. Fedotova, O. N. Pasaulis: įrankių rinkinys 1 klasė / O. N. Fedotova, G. V. Trafimova, S. A. Trafimov.-M: Akademinė knyga / Vadovėlis, 2011.-99 p.

2. Fedotova, O. N. Pasaulis aplinkui: vadovėlio klasė 1 / O. N. Fedotova, G. V. Trafimova, S. A. Trafimov.-M: Akademinė knyga / Vadovėlis, 2011.-79 p.

3. Fedotova, O. N. Pasaulis aplink: sąsiuvinis skirtas savarankiškas darbas 1 klasė / O. N. Fedotova, G. V. Trafimova, S. A. Trafimov.-M: Akademinė knyga / Vadovėlis, 2011.-47 p.

4. Matveeva E.I., Patrikeeva I.E. Veiklos požiūris į mokymąsi pradinė mokykla: pamoka literatūrinis skaitymas(iš darbo patirties)//Serija „Nauji išsilavinimo standartai“. - M.: VITA-PRESS, 2011 m.