Soutěžní žetonový svět pohádek úkoly. Mezinárodní herní soutěž „člověk a příroda“ pro předškoláky

cíle:

  • nácvik správného dýchání;
  • aktivace orgánů artikulace;
  • diverzifikovat modulace hlasu;
  • trénink svalové relaxace;
  • výuka řečových dovedností dítěte v řeči otázka-odpověď jak na vizuální, tak na sluchové podpoře;
  • cvičení v koordinaci slov a pohybů;
  • lexikální a gramatická práce na dané téma;

Postup lekce

1. Organizační moment.

1. Hádej mou hádanku: "Svítí, třpytí se, každého zahřeje." co je to? (Slunce). Jak tomu láskyplně říkáme? (Slunce). Představte si, že vám slunce hřeje ruce, obličej, jste potěšeni. (Relaxace). Fouká studený vánek, je ti zima. (Napětí). Opět vysvitlo slunce. S takovou příjemnou a vřelou náladou začínáme naši lekci.

2. Hra o pozornost "Hosté"(několik hraček je umístěno za sebou, dítě si je pamatuje, pak defektolog někoho odstraní a zeptá se: „Kdo je pryč? Můžete si hračky také vyměnit, „Co se změnilo?“)

2. Artikulační gymnastika(relaxační cvičení pro obličejové a artikulační svaly.

3. Hlavní tělo.

1. Na panelu se zobrazí následující obrázky: vysavač, přítomný. lampa, žehlička atd. Děti, hádejte, o čem si dnes budeme povídat?

2. Konverzace na dané téma. (Děti odpovídají na všechny otázky defektologa úplnou odpovědí).

Jaké znáte elektrické spotřebiče?

K čemu je každý z nich?

Jaké elektrospotřebiče jsou v kuchyni, v pokoji, v ložnici?

Jaké je napájení elektrických spotřebičů?

Odkud se bere elektřina pro domácnosti? (Z elektrárny).

Kde v každém domě žije elektřina? (V zásuvkách).

Proč se nemůžete dotknout zásuvek?

Z jakých částí se skládá telefon, rádio, televize?

Proč je kabel (drát) jemný?

Jaký kus nábytku vypadá lednička? (na skříni).

Vymyslete hádanku-popis o lednici.

3. Hra "Udělejme pořádek v domě."

Nejprve setřeme prach. (Děti předstírají, že utírají prach, zeptejte se každého dítěte, jaký kus nábytku utírá). Poté vysáváme. (Děti ukazují, jak vysávají). Nyní vyžehleme prádlo (pohyby rukou vodorovně ze strany na stranu). Dali věci do pořádku, teď si můžete zapnout magnetofon a tančit.

4. Hra "Hádej hádanku." Děti se střídají a zveřejňují obrázky.

Pole a lesy pluje parník

Běží po drátech - A za ním je takový hladký povrch -

Říkáte to tady a slyšíte to tam. Není vidět ani vráska.

(Telefon). (Žehlička).

Má gumový ocas. Strávil jsem slunce

S plátěným žaludkem. Pro vaše okno

Jak jeho motor bzučí, pověsil jsem ho na strop,

Polyká prach a odpadky. Doma se stala zábavou.

(Vysavač). (Žárovka).

V naší kuchyni celý rok Jaký zázrak, taková krabice?

Santa Claus žije. Sám zpěvák a sám vypravěč,

(lednička) A kromě toho ve stejnou dobu

Promítá filmy.

Stojí za to otočit knoflíky (TV).

Bude mluvit a zpívat.

(Rádio, přijímač).

O čem byly tyto hádanky?

5. Fyzické minuty.(Podle uvážení defektologa).

6. Hra "Řekni slovem" elektrický ".

Telefon - elektrický telefon, sporák - elektrický sporák atd.

7. Naši hosté mají zájem, víte, co potřebujete: elektrický fén, toustovač, žehlička, videorekordér, počítač, ventilátor atd.

Děti odpovídají úplnou odpovědí, například: „Potřebuji elektrický fén na sušení vlasů, k větrání vzduchu je potřeba ventilátor“ atd.

Na jaké elektrospotřebiče se naši hosté ptali?

8. Hra "Dokonči větu."

Děti jsou vyzvány, aby hádaly, o jaké elektrické spotřebiče se jedná, a uvedly je do vhodného tvaru.

Ráno je naše rodina pracovně vytížená. Máma pere prádlo v ... (pračka). Tatínek vysává koberec ... (vysavačem). Dcera žehlící prádlo ... (žehličkou). Babička v kuchyni vyndává jídlo z ... (lednice) a vaří večeři na ... (sporák).

Všechno je hotovo, můžete také relaxovat: dívat se ... (TV), poslouchat ... (rádio), mluvit na ... (telefon), číst knihu, sedět u stolu .. (lampa).

Jaké elektrické spotřebiče jste jmenoval?

9. Psychogymnastika.

Jak vypadají máma a táta, když se zlobí? Co děláš, když tě nadávají? (Pláče, utíká, pláče, směje se, brání se.)

10. Shrnutí lekce.

O čem jsme dnes mluvili?

Dnes nás navštívil I. I. Kolyuk. Pracuje v All-Russian Dobrovolné hasičské společnosti: Kolyuk: Bylo mi řečeno, že jeden velmi smutný příběh, což se stalo jednomu chlapci, nyní leží v nemocnici. Zavolejme mu, vše nám řekne.

Volejte: „Ahoj Míšo, volají ti děti ze školky, řekni nám prosím, proč jsi skončila v nemocnici, co se ti stalo? („Míša“ mluví k dětem do mikrofonu za dveřmi).

"Ahoj děti! Jsem v nemocnici. Chci ti říct, jak jsem se sem dostal. Zůstala jsem sama doma, nejdřív jsem četla knížky, kreslila, vyřezávala z plastelíny a pak mě to začalo nudit, nudily mě všechny ty hračky a rozhodla jsem se vymyslet nová hra. Najednou mi padla do oka žehlička, taková lesklá, s knoflíkem a rozhodla jsem se, že si s ní pohraju. A co je nejvíce urážlivé, udělal jsem všechno správně: zastrčil jsem zástrčku do zásuvky, stiskl tlačítko, rozsvítila se malá žárovka. Rozhodl jsem se vyžehlit kapesník, položit kapesník na stůl, položit žehličku na něj. Pak opravdu zazvonil telefon a já odešel jen na pět minut popovídat si s kamarádem A najednou kouř, oheň, oheň!!! Křičel jsem: Stráž!!! Spěchal jsem do kuchyně, nalil vodu do hrnku a nalil ji na žehličku. Poté si nic nepamatuji, probudil jsem se až v nemocnici. Teď mě hrozně bolí ruce. Doktoři mě léčí. Byl zázrak, že přežil. Je dobře, že sousedé na telefonu 01 zavolali hasiče. A kdo jen přišel s těmito podivnými elektrospotřebiči, a všemožným elektroodpadem !!!

Vážení, žádám vás o pomoc, řekněte mi, co jsem udělal špatně.

Otázky pro děti:

- Kluci, proč Misha skončila v nemocnici? (odpovědi dětí)

Jaké chyby dělal při manipulaci se žehličkou? (Zapnul žehličku bez svolení dospělých, položil ji na stůl, nechal žehličku bez dozoru, naplnil ji vodou).

Co ještě zapomněl Míša udělat, když začal hořet? (zavolejte hasiče). Co křičel? (Sentry), ale bylo nutné zakřičet oheň, pak by to slyšeli sousedé a přišli na pomoc.

- Chceš si hrát se žehličkou? .

- No, máte pravdu, jste chytré děti a znáte bezpečnostní pravidla, ale chytré děti takové hry nehrají.

"Nedělej chyby"

A teď budeme hrát. Postavte se vedle svých židlí. Pojmenuji slova, a když uslyšíte slovo související s ohněm, měli byste skákat a tleskat rukama. (hasič, hasicí přístroj, brusle, zápalky, dort, helma, oheň, zápalky, plamen, pila, kartáč, hasičská hadice a jiné).

Chlapi, co potřebujete vědět, abyste mohli zavolat hasiče? (. Správně musíte jasně uvést adresu bydliště, příjmení a jméno a také stručně říci, co a kde hoří.

Nyní zkontrolujeme, jak znáte číslo hasičského sboru a svou domácí adresu.

Pozvěte několik dětí, aby zavolaly hasiče. Ujistěte se, že děti jasně vyslovují adresu a správně vytáčí telefonní číslo.

Výborně kluci, pojďme se společně zamyslet, co ještě může způsobit požár?

A teď vám navrhuji, abyste si vzpomněli, jaké elektrické spotřebiče znáte?

Proč si myslíte, že se jim říká elektrické spotřebiče?

Co podle vás děti mohou používat a co ne?

"Chceš, abych ti řekl tajemství, aby ses nikdy nedostal do nebezpečných situací?"

- Domácí elektrospotřebiče topí - to jsou ty spotřebiče, které se za provozu zahřívají, zahřívají, můžete se popálit, jsou nejnebezpečnější, nemohou je používat samy děti, nebo jen dospělí, jedná se o elektrický sporák ( můžete si popálit ruce o hořák nebo se popálit o horký hrnec) železo (povrch se zahřeje, zahřeje, můžete si popálit ruce); vysoušeč vlasů (horký vzduch), rychlovarná konvice (můžete se popálit párou), elektrický ohřívač (můžete si popálit ruce, pokud na něj položíte oblečení, aby uschlo, vzplane a dojde k požáru), elektrická lampa (nedá se ho dotknout rukama, je horký.).

Televize, lednička, magnetofon, počítač, telefon nejsou topidla a děti ve vašem věku je již mohou používat, opatrně, opatrně a pokud rodiče dovolí.

Na kartě jsou nakresleny různé předměty. Červeně je třeba vybarvit modře vyobrazené topné a netopící elektrospotřebiče.

O čem se dnes bavíme?

Nyní si připomeňme, co dělat, pokud stále hoří? pravidla chování v případě požáru. Chcete-li zavolat jednomu dítěti, řekne o pravidlech pomocí plakátu, ostatní děti objasní.

Chlapi, doufám, že potíže, které se staly Míše, se vám nikdy nestanou. Vždy budete dodržovat pravidla požární bezpečnosti. A aby se Míša brzy uzdravila, a

v nemocnici se nenudil, napíšeme mu dopis a nakreslíme kresby s pravidly požární bezpečnosti a pošleme poštou.

A přeji vám hoši, abyste se nikdy nedostali do nebezpečných situací a dávám vám symboly ohně s číslem hasičského sboru, abyste nezapomněli.

"Elektrické spotřebiče". GCD o kognitivním a řečovém vývoji pro mateřskou školu

GCD pro starší a přípravné děti předškolním věku"Hledá se Nolik"

Popis práce:
Nabízím materiál, který, jak doufám, bude zajímavý pro učitele a vychovatele, kteří pracují s dětmi staršího a přípravného věku na školu (5-7 let).Děti se vydávají na vzrušující cestu - pátrání po Nolikovi (hrdina kreslený film "Fixies"), který se ukryl nástěnné hodiny skupiny.
Cílová: Aktualizujte znalosti dětí na téma "Elektrické spotřebiče"
úkoly:
- nápravné a vzdělávací: naučit se tvořit zdrobnělinu podstatných jmen,
- nápravně-rozvíjející: rozvíjet kognitivní zájem; rozvíjet logické myšlení děti prostřednictvím hádání hádanek rozvíjejí dialogickou řeč, rozvíjejí sluchovou pozornost a paměť;
- nápravná a výchovná: pěstovat kulturu dialogu; schopnost pozorně naslouchat
Zařízení: předmětové obrázky k tématu, obálky s úkoly od Fixies, míč, zvukový záznam fyzické minuty, obrázky zobrazující hrdiny kresleného filmu "Fixies", zelené, žluté a červené dlaně

Průběh GCD:

Děti stojí v kruhu
vychovatel:
Známe z dětství
Slova jsou velmi moudrá
Řekněte ahoj při setkání
- Dobré ráno!
- Dobré ráno, můj dobrý příteli!
-Dobré ráno všem lidem kolem!
-Dobré ráno obloze a ptáčkům!
- Dobré ráno usmívající se tváře!
Opravdu přeji všem, aby dnes měli dobré ráno, dobré odpoledne a dobrý večer! Zejména pro naše děti, protože přišly Mateřská školka hrát, chatovat a učit se spoustu nových a zajímavých věcí.
Nyní spojte ruce a vytvořte řetěz přátelství
Děti, které se drží za ruce, říkají slova:

Jsme nejpřátelštější děti
A nejsme na světě přátelštější!

vychovatel: Teď, kluci, sedněte si ke stolům.
Kluci, víte, že naše prsty umí mluvit?
Pedagog: Teď tě to naučím! Řeknou nám téma naší lekce.
PRSTOVÁ GYMNASTIKA

Jaký je hluk v této kuchyni?
flexe malíčků
Opékáme řízky. flexe prsteníků
Vezmeme mlýnek na maso rotace prostředníčků kolem sebe
Rychle zkontrolujeme maso. rotace ukazováčků kolem sebe
Prošlehejte spolu mixérem rotace palce
Vše, co potřebujeme na dort spojení malíčků
Brzy upéct dort spojení prsteníků
Zapneme elektrický sporák. kloub prostředních prstů
Elektrické spotřebiče jsou úžasné! pohyb ukazováčku
Těžko by se nám bez nich žilo. Pokrčit rameny
(převzato z internetu)
vychovatel: Uhádli jste téma naší lekce?
Správné ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE
Jsou našimi věrnými pomocníky. Jedná se o složitá zařízení, která jsou poháněna elektřinou a vykonávají širokou škálu úkolů. domácí práce. Někteří perou, další pomáhají v kuchyni, další sbírají prach, další skladují potraviny a tak dále. Elektrické spotřebiče šetří náš čas a energii. Představte si, že by najednou z domu zmizely všechny elektrospotřebiče. Oč těžší by to pak pro lidi bylo!
Pedagog: Kluci, poslouchejte hudbu a hádejte, z jaké karikatury je? Můžete jmenovat jeho hlavní postavy? (Simka Nolik Papus Masya Dedus DimDimych Nipper Bug Fire Y Spool Verta Profesor Chudakov) Chcete si hrát s fixy?

A tady jsou! (zobrazí se obrázek s obrázkem fixies)

Kdo jsou opraváři? Jedná se o fiktivní postavy, které žijí v elektrospotřebičích, starají se o ně, opravují je a tím prodlužují životnost spotřebičů a fixies jsou zase napájeny energií z těchto spotřebičů. Opravy pomáhají spotřebičům a spotřebiče opravám
Chcete si s nimi hrát? (Ano!)
Naším úkolem bude najít nejmenší fixie - Nolika. Skryl se někde ve skupině a jeho rodina pro vás vymýšlela úkoly a posílala je doporučeně!

vychovatel: Abychom našli Nolika, budeme muset složit puzzle. Na druhé straně bude napsáno, kde se ukryl.


První úkol rodiny Fixies: musíme vyřešit všechny hádanky o elektrických spotřebičích.
Hádanky. Oprava obrázků předmětu na tabuli.

Hádanky.
Hádej to rychle, příteli
Co je to sněhová past?
Chrání nás v horku
Mléko, zakysaná smetana, kvas. (Lednička)

V zemi plátna
Podél koryta řeky
Loď pluje
Zpátky, pak vpřed.
A za ním takový hladký povrch -
Není vidět ani vráska. (Žehlička)

Chodí, toulá se po kobercích,
Teče nosem do rohů.
Kde prošel - není žádný prach,
Prach a odpadky jsou jeho večeří. (Vysavač)

Jaký zázrak, taková krabice?
Sám zpěvák a sám vypravěč,
A navíc ve stejnou dobu
Promítá filmy. (Televize)

Jen já, jen já
V kuchyni vedu já
Beze mě, bez ohledu na to, jak tvrdě pracuješ
Posezení bez oběda...
(Elektrický sporák)

Po stranách krabičky jsou kulatá tlačítka.
Hned vedle v rohu je madlo s bužírkou na šňůrce. (Rychlovarná konvice)

Pokud je stisknuto tlačítko
Bude hudba /hudební centrum/

Podívejte se na můj sud
Vrchol se ve mně točí.
Nikoho nebije.
Ale zabije to všechno! (Mixér)
(převzato z internetu)

Hádající dítě opravuje obrázky předmětů na tabuli.
První dílek skládačky je přišpendlen na tabuli.

vychovatel: Fixies si pro nás připravili otázky. Jejich zodpovězením můžeme získat další dílek skládačky.
K čemu je každý elektrický spotřebič? (Průzkum každého dítěte)
- Jaké elektrospotřebiče jsou v kuchyni, v ložnici, v předsíni?
- Jaké je napájení elektrických spotřebičů?
- Kde v každém domě žije elektřina?
- Proč se nemůžete dotknout zásuvek?
- Jaké pravidlo musíte znát a dodržovat, když odcházíte z domova?
Děti odpovídají dvěma nebo třemi větami. Například: V kuchyni je lednička. Potraviny uchovává po dlouhou dobu a neznehodnocuje se.

Skládání dalšího dílku skládačky

vychovatel: Kluci, tady je další obálka s úkolem.
S láskou pojmenujte elektrické spotřebiče. Házím míčem, volám elektrický spotřebič a ty mluvíš láskyplně

Žehlička - žehlička, telefon - telefon, magnetofon - magnetofon, varná konvice - čajová konvice, lednice - lednice, vysavač - vysavač, zásuvka - zásuvka
Pokračujeme:
Zopakujte a doplňte mou větu:
Děda dostává mléko z (lednice) v kuchyni
Máma pere prádlo v (pračce)
Julia sleduje program „Dobrou noc, děti“ v (TV)
Babička vaří zelnou polévku na (elektrický sporák)
Táta čistí koberec (vysavačem)
Máma šlehá smetanu (mixérem)
Maminka suší mokré vlasy (SUŠIČ)

Spojování další hádanky

vychovatel: Výborně kluci, otevřete další dopis.

Učitel z obálky vyjme listy, které jsou na nich vyobrazeny:
"HLUČNÉ" SPOTŘEBIČE List papíru ukazuje obrysy elektrických spotřebičů, které jsou skryty za sebou.


Děti je potřebují najít, pojmenovat a říct, jak se používají. Nabídka musí být (např.
Mám elektrickou lampu. Zapnu to, když si sednu ke kreslení,
Mám doma šicí stroj, moje matka ráda šije,
Mám pračku, pereme s mamkou.
Jako rodina se rádi večer díváme na televizi.
O víkendech s tátou rádi vysáváme koberce.
Když prádlo uschne, maminka vyžehlí a já složím.
Když přijdou hosté, vaříme vodu v rychlovarné konvici a pijeme čaj s celou rodinou.

Fizminutka
A teď, děti, poprosím, abyste odešly od stolů a trochu si odpočinuly.
Pojďme dělat Nolikovu oblíbenou gymnastiku. (Hudební centrum se zapne s nahrávkou nabíjecí skladby)


DRYTS-TYTS

Televize,
Televize,
TV, TV,
Te-te-te-te-tv.
Dryts-tyts TV,
Dryts-tyts TV,
Dryts-tyts TV
A uvnitř dva fixy.
Dryts-tyts TV,
Dryts-tyts TV,
Dryts-tyts TV
A uvnitř dva fixy

pečovatel: Výborně, kluci, odpočiňte si a pokračujeme

A v dalším dopise nám fixies nabízejí umístění elektrospotřebičů do bytu
(každé dítě dostane obrázek s elektrospotřebičem na magnetech, na tabuli je schéma bytu obývací pokoj, kuchyně, koupelna) Chlapi doplní vanu, kuchyň, obývací pokoj) Když děti připevní spotřebiče na tabuli , vysvětlují, proč je vhodné, aby byly spotřebiče v té či oné místnosti.
Výborně! Sbíráme puzzle!

vychovatel: Chlapi, poslouchejte pozorně báseň.
Máme pomocníky
Nevzdávejte se v těžkých časech.
Pokud má máma všechny starosti,
Jdeme do práce.
Zde na žádost "Pomoc!"
Žehlení šatů, žehlení kalhot,
Všichni jsou schopni do našich rukou.
Vysavač vydává hlasitý zvuk.
Náš koberec se leskne jako sníh.
Nezapomněli jsme ani na spodní prádlo.
Vyprané, rolované.
A pak opláchnout
Naše ruce nejsou unavené.
Vysušte naše věci
Oblečení září čistotou.
Na minutu jsme se posadili
Sledoval TV.
Slyšet zvonění telefonu
Někdo spěchá, aby nás navštívil.
Postavte konvici na sporák
Dejme našim hostům čaj.
Náš dům je plný hudby
Tančíme a zpíváme v něm.
Jak se chovat doma
Naučíme se na zahradě.(převzato z internetu)
Řekněte mi, o jakých elektrických spotřebičích se v básni mluvilo? (žehlička, vysavač, pračka, TV, telefon, varná konvice, magnetofon)

vychovatel: Kluci, dokončili jsme hádanku. Otočíme to a uvidíme, kde se Nolik schovával?
Na zadní straně je napsáno, že nula se schovala do hodin. Učitel sundá hodiny ze zdi a vytáhne odtud hračku-tac-toe.
Odvedli jste skvělou práci se všemi úkoly oprav! Děkuji mnohokrát!
Kluci, vzpomeneme si, o čem jsme dnes mluvili ve třídě? (odpovědi dětí)
Co se vám na lekci nejvíce líbilo? (odpovědi dětí)

Učitel: Víte, že fixies mají takové označení - klika - rostopyrka. Dlaň se třemi roztaženými prsty. Někdy je to vítané gesto, ale častěji je to známka dobře odvedené práce.

Cílová: rozšířit a ujasnit si slovní zásobu k tématu, naučit se tvořit pomnožná podstatná jména v pádech nominativu a genitivu, upevnit správné používání neurčitých sloves, naučit správně používat předložku y v řeči, rozvíjet pozornost a myšlení.

Integrace vzdělávací oblasti: “ Komunikace“, „Kognice“, „Socializace“, „Čtení beletrie“.

Materiál a vybavení: předmětové obrázky zobrazující elektrospotřebiče - žehlička, pračka, TV, vysavač, telefon, počítač, magnetofon, lampa, mikrovlnná trouba, přehrávač (DVD), lednička, skener, mixér, lustr, odšťavňovač, elektrický mlýnek na maso; obrázek mistra Vintikova, jeho brašna s předměty - šňůra, hadice, dálkové ovládání, počítačová myš, žárovka, zástrčka, telefonní sluchátko, hřebenová hubice fénu; obrázek zobrazující elektrárnu a elektrické dráty se sloupy; dopis od mistra Vintikova, ples.

Postup lekce

Pedagog: Chlapi, jaké zvuky vydává fungující vysavač (j-j-j), pračka (dz - zz - zz), zapnutý mixér (live - wzhi - wzhi)? Pojďme si ukázat, jak to celé funguje.

Hra "Čtvrtý extra"

Na sazebním plátně - obrázky:

  • talíř, hrnek, mixér, pánev - ... (mixér)
  • maso, odšťavňovač, šťáva, sýr - ... (odšťavňovač)
  • skříň, skříň, lednice, stůl - ... (lednička)

Pedagog: Kluci, pojmenujte další obrázek.

(Děti pojmenují další obrázek)

Pedagog: Jak tyto předměty nazvat jedním slovem?

Děti: Elektrické spotřebiče.

Pedagog: Dnes budeme mluvit o domácích elektrospotřebičích Jaké elektrospotřebiče jsou v domě?

(Děti zavolají a učitelka vystaví obrázky znázorňující elektrické spotřebiče na sazební plátno - žehličku, pračku, televizi, vysavač, telefon, počítač, magnetofon, lampu, mikrovlnku, DVD přehrávač , lednička, skener, mixér, lustr, odšťavňovač, elektrický mlýnek na maso.)

Pedagog: Domácí elektrospotřebiče jsou našimi pomocníky, velmi usnadňují život moderního člověka. S pomocí takových elektrických spotřebičů můžete rychle dokončit jakoukoli domácí práci a neunavit se.

Pedagog: Proč se tato zařízení nazývají elektrická? Odkud a jak k nám domů přichází elektřina?

Děti: Z velkých elektráren, po drátech.

Pedagog: Kde v domě žije elektrický proud?

Děti: V zásuvkách.

Pedagog: Jaká bezpečnostní opatření jsou nutná při používání elektrických spotřebičů?

Děti: Nezapínejte mokrýma rukama; sledovat provozuschopnost zástrček, kabelů, zásuvek; nepoužívejte elektrické spotřebiče během bouřky; nepoužívejte elektrické spotřebiče bez dozoru rodičů apod.

Vychovatel: Mistr Vintikov má v tašce různé předměty. Podívejte se, co tam je: kabel, hadice, dálkové ovládání, počítačová myš, žárovka, zástrčka, telefonní sluchátko, hřebenová hubice fénu atd.

(Dítě vytáhne z tašky předmět dle vlastního výběru a odpoví.)

  • K dispozici je šňůra ... (u lednice, TV, mixéru atd.).
  • Je tam hadice ... (u vysavače, pračky).
  • K dispozici je dálkové ovládání ... (u TV, DVD přehrávač).
  • Počítačová myš ... (u počítače).
  • Hřebenová tryska ... (u fénu). Atd.

Míčová hra "Pomocníci"

Učitel hodí míč, dítě míč chytí a odpovídá.

  • Vysavač pomáhá tátovi koberec (co dělat?) ... (vysávat).
  • Žehlička pomáhá babičce oblékat se (co dělat?) ... (žehlit, žehlit).
  • Pračka pomáhá mámě s prádlem (co dělat?) ... ((prat).
  • Mlýnek na maso pomáhá babičce maso (co dělat?) ... (umlít).
  • Odšťavňovač pomáhá Kátě odšťavnit (co dělat?) ... (vymáčknout).
  • Mikrovlnka pomáhá mámě koláče (co dělat?) ... (péct).
  • Skener pomáhá otci dokumenty (co dělat?) ... (skenovat)

Pohybová hra „V kuchyni“

Provádějte akce a pohyby v souladu s obsahem básně.

Jaký je hluk v této kuchyni?
Opékáme řízky.
Vezmeme mlýnek na maso
Rychle zkontrolujeme maso.
Prošlehejte spolu mixérem
Vše, co potřebujeme na krém.
Brzy upéct dort
Zapneme elektrický sporák.
Elektrické spotřebiče jsou úžasné!
Těžko by se nám bez nich žilo.
(E. Ignatieva)

Hra "Jeden - mnoho"

Na sazebním plátně - obrázky s vyobrazením zařízení. Dítě vyfotí a odpoví. Po správné odpovědi si udělá obrázek pro sebe.

Lednice - lednice - mnoho lednic

  • Televize -...
  • Počítač - ...
  • Žehlička - ...
  • Lampa -...
  • Telefon - ...
  • Lustr -...
  • Vysavač - ...
  • Skener -...
  • Elektrický mlýnek na maso -...
  • Odšťavňovač -...
  • Mixér -...

Hra „Úžasný sen mistra Vintikova“

Pedagog: Kluci, v tašce mistra Vintikova je dopis pro vás. Dovolte mi přečíst dopis a opravte chyby.

Zdál se mi nádherný sen
Příprava těsta telefon.
Vysavač vypere šaty,
A železo zpívá vážně!

Vysávání lednice
Navzdory mrazáku
No, trouba zmrazí tuk.
Bez ohledu na to, jak špatné věci dopadnou!

Magnetofon roztáčí nádivku.
Jaký zvláštní maraton!
Pomoz mi pochopit,
Musím se dostat domů!

Pedagog: Jací elektropomocníci pomáhají lidem doma?

(odpovědi dětí)

Pedagog: Jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat při práci s elektrickými spotřebiči?

Anotace:

Vaše pozornost je zvána metodický vývoj pro předškolní učitele lexikální téma: "Spotřebiče". Tato příručka je zaměřena na rozšíření a shrnutí znalostí o elektřině a elektrických spotřebičích, vzdělávání bezpečné chování ve vztahu k elektřině a elektrospotřebičům zájem o předměty každodenního života, využití získaných znalostí v herních činnostech, zdokonalování lexikálních a gramatických kategorií, rozvoj všech kognitivních procesů.

Připravený materiál bude užitečný pro učitele dalšího vzdělávání, vychovatele logopedie a všeobecně vzdělávací skupiny.

Metodický vývoj pro učitele předškolních zařízení na lexikální téma "Domácí spotřebiče"

Synopse GCD "Elektřina a elektrické spotřebiče." Vývoj řeči. Přípravná logopedická skupina

  • Zobecnit a rozšířit znalosti dětí o elektřině a jejím využití;
  • Upevnit znalosti o elektrospotřebičích, o pravidlech bezpečného chování při manipulaci s elektrospotřebiči v běžném životě;
  • Rozvíjet duševní aktivitu, zvědavost.
  • Vzbudit v dětech smysl pro šetrné zacházení s elektrickými spotřebiči.

Slovník nových slov: - elektrárna, tepelná a jaderná energie.

Materiál:

Míč
- Připomenutí
- Ilustrace "Pravidla pro používání elektrických spotřebičů"
- Ilustrace "Odkud se vzal proud"
- Didaktická hra "Co je, co bylo"

Přípravné práce:

Konverzace
- Zkoumání ilustrací
- Didaktické hry
- Hádanky

Průběh GCD:

1. - Kluci, navrhuji hrát míčovou hru „K čemu to je?“. Nyní si společně připomeneme, jaké akce provádějí různé elektrické spotřebiče.

Žehlička - žehlení prádla.
- Mixérem - ušlehejte smetanu.
- Fén - suché vlasy.
- Lampa - osvětlete knihu.
- Vysavač - vysávání koberců.
- Ventilátor - ochlaďte vzduch.
- V lednici - skladujte potraviny.
- V mikrovlnné troubě - ohřejte jídlo.
- Voda se vaří v konvici.
- Vaření jídla na elektrickém sporáku.
- Volají po telefonu.
- Na magnetofonu - poslouchejte hudbu.

Řekněte mi znovu, jak se všechna tato zařízení nazývají?

Podívejte se, kolik elektrických spotřebičů nás obklopuje. Jsou to naši nejlepší pomocníci. Všechny z nich činí náš život pohodlným a pestrým. Bez nich by to člověk měl těžké.

A aby všechna tato zařízení ožila a fungovala, kam jsou zařazena?

Je to tak, aby zařízení fungovala, jsou zapojena do zásuvky. Co je to neviditelné, co sedí v zásuvce a zařízení funguje?

Jaké zvíře sedí v zásuvce?
Z jaké klece utekl?
Jak vznikl?
A usadil se v outletu?

2. Děti sedí u stolů.

VOSP: Kluci, hádejte hádanku:
Přináší teplo a světlo každému,
Na světě není štědřejšího člověka.
Do měst, vesnic, měst
Přichází drátem.

Proč si to myslíš? elektřina?

(odpovědi dětí)

Víte, odkud se ve vašem domě bere elektřina?

(odpovědi dětí, potíže se správnou odpovědí)

3. Příběh učitele „Odkud se bere elektřina“:

Elektřina se vyrábí ve velkých, výkonných elektrárnách. K získání elektřiny využívají takové stanice sílu vodní, tepelné a jaderné energie. O této energii se dozvíte ve škole, když budete studovat fyziku a chemii. Poté elektrický proud protéká dráty skrytými hluboko pod zemí nebo velmi vysoko nad zemí, přichází do našich domovů a dostává se do vypínačů a zásuvek. Elektrický proud dělá dlouhou cestu ulicemi a pruhy, podél drátů a v některých ohledech to vypadá jako řeka, v řece teče jen voda a dráty proudí malé částice. Tento drát je dráha.
(ukaž drát) Shora je oblečená do gumové košile a pod ní je svazek tenkých měděných drátů, kterými proud vstupuje do domu, nemocnic, škol, školek.

Máme ve skupině elektřinu?

Jak jsi uhodl? (skupina má zásuvky, vypínače, žárovky)

K čemu je elektrický proud? (sledovat televizi, vysávat, hrát na počítači atd.)

Co funguje s elektřinou? (elektrické spotřebiče)

Fízminutka.

Teď si pojďme hrát. Představte si, že jste malé částice proudu, které procházejí dráty.

Hra "Proud prochází dráty"

Děti běží v kruhu jeden po druhém a říkají slova:

Proud prochází dráty
Světlo nás přivádí do bytu.
Aby zařízení fungovala
Lednice, monitory.
mlýnky na kávu, vysavač,
Proud přinesl energii.

4. - Nyní je elektřina v každém domě. Toto je náš úplně první pomocník, s pomocí elektřiny fungují všechny elektrospotřebiče.

A před mnoha lety nebyla elektřina, člověk se těžko vyrovnával s životními problémy. Vraťme se na pár minut v čase a podívejme se, jak si lidé poradili bez elektřiny.

D / hra "Co je, co bylo"

Před vámi jsou na kartách domácí spotřebiče, které nyní pomáhají tatínkům, maminkám i vám. Vezměte libovolnou kartu a přemýšlejte o tom, jaký předmět ji nahradil před příchodem elektřiny (karty, které tvoří pár, jsou rozloženy):

  • pračka - žlab
  • vysavač - smeták
  • mixér - metla
  • žehlička - žehlička, žehlička na dřevěné uhlí
  • šicí stroj - jehla
  • žárovka - svíčka
  • magnetofon - akordeon, balalajka

Výborně kluci, zvládli jste práci. a teď si vyložme všechny karty a podívejme se, kolik domácích spotřebičů si člověk díky elektřině vylepšil.

5. -Kolik jsme se dnes naučili o elektřině! Každý z vás si ale musí pamatovat, jak správně zacházet s elektřinou, jak používat elektrické spotřebiče. Připomeňme si všechna bezpečnostní pravidla (podle vyobrazení):

Učitel vyzve děti, aby si poslechly některá pravidla pro používání elektrických spotřebičů. Po přečtení každého pravidla položí předškolákům otázku "proč?" Po vyslechnutí odpovědí dětí učitel vysvětlí dětem, proč to nejde.

1. Nezapojujte do elektrické zásuvky cizí předměty, zejména kovové! Proč? "Protože proud jako na mostě k vám přejde přes ně a může vás zabít."

2. Nedotýkejte se rukama holých vodičů! Proč? - Holým drátem, který není chráněn vinutím, protéká elektrický proud, jehož náraz může být smrtelný.

3. Nedotýkejte se přiložených elektrických spotřebičů mokrýma rukama! Proč? - Můžete dostat elektrický šok, protože voda je vodič elektrického proudu.

4. Nenechávejte zapnuté elektrické spotřebiče bez dozoru! Proč? — Protože přiložené elektrické spotřebiče mohou způsobit požár. Při odchodu z domova vždy zkontrolujte, zda jsou zhasnutá světla, zda je vypnutá televize, magnetofon, elektrické topení, žehlička atd.

5. Nepřetěžujte elektrické spotřebiče! Proč? – Může dojít ke zkratu a následnému požáru.

6. Nepoužívejte vadné zásuvky, elektrospotřebiče! Proč? - Zapálí to oheň.

Hlavní pravidlo pro používání elektrických spotřebičů pro předškoláky

7. Nezapínejte elektrické spotřebiče bez svolení dospělých a v jejich nepřítomnosti.

Pokud dodržíte všechna tato pravidla, pak bude elektřina vždy vaším přítelem. A abyste na tato pravidla nezapomněli, dávám vám připomínku. Sledujte je a pamatujte si, co nedělat.

Kluci, co jste se dnes naučili?

Kde se vám nové poznatky mohou hodit?

Synopse GCD: Kognitivní cesta-seznámení "Elektřina a elektrické spotřebiče". Přípravná logopedická skupina.

Integrace vzdělávacích oblastí: "Poznávání", "Komunikace", "Bezpečí", "Socializace".

Typy dětských aktivit: herní, kognitivní, komunikativní, experimentální.

Cíl: Rozvoj zájmu o jevy a předměty v okolním světě. Rozšíření znalostí o bezpečném chování.

Vzdělávací:

1. Rozšířit znalosti o elektřině a elektrických spotřebičích.
2. Shrňte znalosti dětí o výhodách a nebezpečích elektřiny.
3. Doplňte dětský slovník novými pojmy „vodní elektrárna“, „baterie“, „elektrický proud“.

Korekce-vývoj:

4. Aktivizovat řeč a duševní činnost dětí. Podporovat schopnost jasně a kompetentně formulovat své myšlenky.
5. Automatizujte zvukovou výslovnost u dětí s onomatopojou.
6. Rozvíjet zrakovou a sluchovou pozornost, verbálně-logické myšlení, paměť, tvořivou představivost.
7. Rozvíjet sociální a komunikační dovednosti dětí ve společných činnostech.

Vzdělávací:

8. Vypěstujte si přátelský vztah k vrstevníkům prostřednictvím schopnosti naslouchat kamarádovi a přijmout názor druhého.
9. Rozvíjet elementární dovednosti bezpečného chování v běžném životě při manipulaci s elektřinou.

Očekávaný výsledek: zvýšený zájem o okolní předměty v běžném životě a využití získaných znalostí v běžném životě.

Přípravné práce: rozhovor „Cesta do minulosti elektrické žárovky“; zapamatování si hádanek a básniček o elektrických spotřebičích; prohlížení ilustrací zobrazujících elektrické spotřebiče; výběr předmětů napájených bateriemi, akumulátory, baterie pro výstavu; dětské příběhy z vlastní zkušenosti.

Zařízení:

Rozdělený obrázek zobrazující elektrickou žárovku;
- karty z didaktické hry „Evoluce dopravy a věcí kolem nás“ na příkladu skupiny „osvětlovacích zařízení“;
- svíčka;
- multimediální systém;
- sada hraček pro provádění experimentů v různých odvětvích poznání "Elektrická siréna" z řady vědeckých hraček "Studujeme svět kolem nás";
- výstava předmětů napájených bateriemi, akumulátory, bateriemi;
- stojan;
- měkké moduly;
- modely zobrazující bezpečnostní pravidla při práci s elektrickými spotřebiči;
- emblémy s vyobrazením žárovky podle počtu dětí.

Výukové a výchovné metody: výtvarné slovo (básničky a hádanky), demonstrační materiál, využití prvků technologie TRIZ (techniky: „dobré – špatné“, modelování), experimentování.

Podmínky: prostorná hala, kde se můžete volně pohybovat; židle podle počtu dětí; stůl, na kterém je výstava umístěna; stojan s obrácenými modely bezpečné manipulace s elektrospotřebiči.

Průběh uzlu:

Úvodní slovo učitele (stimulace pro nadcházející aktivity):

Vážení kluci! Jsem rád, že vás všechny vidím zdravé a veselé. Dnes nás čeká nevšední cesta, při které se dozvíme spoustu zajímavostí. A pro začátek...

Problémová situace: věnujte pozornost tomu, co je na stole? Vypadá to, že jsou to rozřezané kousky obrázku. Vezměte si každý jeden díl a pokuste se sestavit velký obrázek (děti sbírají).

Co se stalo? (elektrická lampa).

Pedagog: Řekněte mi, používali lidé vždy žárovky k osvětlení? (odpovědi dětí).

Ponořte se do problému: Navrhuji, abyste se ponořili do minulosti a sledovali, jak lidé v různých časech osvětlovali své domovy.
Didaktická hra "Evoluce věcí kolem nás"

Úkol: Před vámi jsou obrázky různých svítidel. Vyberte si obrázek, který vás zaujal a líbil se vám. A nyní s jejich pomocí vybudujeme cestu z minulosti do současnosti. (Seřaďte karty v chronologickém pořadí, v souladu s předchozí konverzací: „Cesta do minulosti žárovky“).

Postavili jsme most z minulosti do současnosti. Nyní vezmu svíčku, zapálím ji a vy mě následujte (dítě kráčející jako poslední sbírá obrázky). Přecházíme „most“ z minulosti do „současnosti“.

Takže ty a já jsme skončili v přítomnosti (učitelka vyzve děti, aby se posadily na židle naproti obrazovce).

Hádanka-báseň:

Vidím výstup na zdi
A to mi přijde zajímavé

(Elektřina)

Chcete vědět, jak se k nám domů dostává elektřina?

prezentace

Učitel to komentuje: Tohle je vodní elektrárna. Pod vysokým tlakem se voda dostává do turbíny, kde se pomocí generátoru vyrábí elektřina. Dodává se do speciálních rozvoden a z nich pak vede po drátech do našich domovů, nemocnic, továren a míst, kde se lidé bez elektřiny neobejdou.

Řekněte mi, proč lidé kromě osvětlení místnosti stále používají elektřinu? (Navrhovaná odpověď dětí: používat elektrické spotřebiče).

Hra "Hádanky a hádanky"

Děti se střídají v hádání hádanek. Po odpovědích dětí se správná odpověď objeví na multimediální obrazovce.

1. dítě:

Vidím prach - bručím,

Dokončím a spolknu! (Vysavač)

Jaké zvuky můžeme slyšet, když je vysavač v chodu? (J)

2. dítě:

Nejprve do ní vložte prádlo,
Nasypte prášek a zapojte jej do zásuvky,
Nezapomeňte nastavit mycí program
A pak si můžete jít odpočinout. (Pračka)

Jaké zvuky slyšíme, když pračka běží? (RU).

3. dítě:

Pomačkané šaty? Nic!
Teď to urovnám
Pracovat pro mě, ne si zvykat...
Připraveno! Dá se nosit. (Žehlička)

Jaké zvuky můžeme slyšet, když žehlička běží? (PSh).

4. dítě:

Žijí tam různé produkty,
Kotlety, zelenina a ovoce.
Zakysaná smetana, smetana a klobásy,
Klobásy, mléko a maso. (Lednička)

Výborně, vy a já jsme nejen vyřešili všechny hádanky, ale také si zapamatovali všechny zvuky, které slyšíme, když tyto elektrické spotřebiče fungují.

Zajímalo by mě, jaké zvuky slyšíme, když je chladnička v provozu? (odpověď DZ).

Chlapi, vzpomeňte si, jaké elektrospotřebiče jsme ještě nepojmenovali, vyjmenujte je. (Odpovědi dětí doprovází prezentace).

Pamatovali si všichni?

Tělesná výchova (aktivace pozornosti a motorické aktivity, obnova pracovní kapacity).

Kde se v bytě obvykle nachází lednička? (v kuchyni)

A budeme si představovat, že jsme v kuchyni (děti provádějí pohyby v souladu s textem).

Jaký je hluk v této kuchyni?
Opékáme řízky.
Vezmeme mlýnek na maso
Rychle zkontrolujeme maso.
Prošlehejte spolu mixérem
Vše, co potřebujeme na krém.
Brzy upéct dort
Zapneme elektrický sporák.
Elektrické spotřebiče jsou úžasné!
Těžko by se nám bez nich žilo.

Víte, chlapi, že se lidé naučili krotit elektřinu a dokonce ji schovávat ve speciálních "domech": akumulátorech a bateriích - říká se jim "baterie" (Zobrazování obrázků na diapozitivu).

Experiment (speciálně připravená tabulka). Nyní s vámi provedeme experiment a ověříme: je pravda, že elektrický systém může fungovat na konvenční baterie? A ujistěte se, že v nich elektřina skutečně „žije“ (Experimentujte se sadou „elektrická siréna“).

Chlapi, kdo ví, kde jinde lidé používají tyto "domy" k ukládání elektřiny: baterie, akumulátory? (Odpovědi: videokamera, svítilny, ovládací panel, fotoaparát). Učitelka upozorní děti na výstavu, prohlédne si exponáty.

Chlapi, zamyslete se a řekněte mi, jaké výhody přináší elektřina člověku? (odpovědi dětí).

Je tam nějaká škoda? (odpovědi dětí).

Pravidla pro bezpečnou manipulaci při práci s elektrickými spotřebiči

Děti se posadí na měkké moduly naproti stojanu.

Úkol: Pomocí modelů musíme formulovat základní bezpečnostní pravidla při práci s elektrospotřebiči. Ukazováním modelů formulujeme pravidla.

Pravidlo 1. Do elektrické zásuvky nevkládejte cizí předměty, zejména kovové!

Proč? Protože proud se jako most přesune přes předmět k vám a může velmi poškodit vaše zdraví.

Pravidlo 2. Nedotýkejte se rukama holých vodičů!

Proč? Holým drátem, který není chráněn vinutím, protéká elektrický proud, jehož dopad může být smrtelný.

Pravidlo 3. Nedotýkejte se přiložených zařízení holýma rukama!

Proč? Můžete dostat elektrický šok, protože voda je vodičem elektřiny.

Pravidlo 4. Nenechávejte zapnuté elektrické spotřebiče bez dozoru!

Proč? Protože přiložené elektrické spotřebiče mohou způsobit požár. Při odchodu z domova vždy zkontrolujte, zda jsou zhasnutá světla, zda je vypnutá televize, magnetofon, elektrické topení, žehlička a další elektrospotřebiče.

Učitel čte báseň:

ELEKTŘINA

Vidím dole na zdi zásuvku
A to mi přijde zajímavé
Jaké tajemné zvíře tam sedí,
Aby naše zařízení fungovala?

Jméno zvířete je elektrický proud.
Je velmi nebezpečné si s ním hrát, příteli!
Držte ruce dál od proudu.
Nespěchejte se strkáním prstů do zásuvky!

Pokud se pokusíte vtipkovat s proudem,
Vzteká se a umí zabíjet.
Proud - pro elektrospotřebiče, rozuměj
Raději ho nikdy nedráždit!

Shrnutí vzdělávací cesty.

Naše cesta tedy skončila - seznámení s elektřinou a elektrospotřebiči. Co se vám na našem výletě líbilo a na co zvláště vzpomínal? (odpovědi dětí). Přeji vám, abyste si připomněli důležitost elektrospotřebičů v našem životě a nezapomněli na záludnosti elektřiny. Pamatujte na bezpečnostní pravidla pro používání elektrických spotřebičů. A naše putování nám bude připomínat taková veselá elektrická žárovka - znak. Učitel rozdá dětem emblém žárovky.

Informace ke stánku

Téma týdne: "Elektrické spotřebiče"

DIDAKTICKÉ HRY A CVIČENÍ

● "Konverzace na téma"

Jaké znáte elektrické spotřebiče? K čemu je každý z nich? Jaké elektrospotřebiče máte v kuchyni, v ložnici, v obývacím pokoji? Jaké je napájení elektrických spotřebičů? Odkud se bere elektřina pro domácnosti? (Z elektráren.) Kde v každém domě žije elektřina? (V zásuvkách.) Proč se nemůžete dotknout zásuvek? K čemu je drát? Jaký kus nábytku vypadá lednička?

● „Říkej tomu láskyplně“

telefon, telefon
vysavač,
stojací lampa - stojací lampa,
lampa - žárovka,
lednice - lednice,
železo - železo,
magnetofon - magnetofon,
deska - dlaždice (dlaždice).

●"Jeden - mnoho"

TV - TV - TV,
magnetofon - magnetofony - magnetofony,
vysavač - vysavače - vysavače,
lustr - lustry - lustry,
telefon - telefony - telefony,
rádio - rádio - rádio,
stojací lampa - stojací lampy - stojací lampy,
lampa - lampy - lampy,
počítač - počítače - počítače,
lednice - lednice - lednice,
železo - žehličky - žehličky,
auto - auta - auta,
deska - desky - desky.

● "Řekněte slovem" ne ""

TV - bez TV;
magnetofon, sporák, vysavač, lustr, telefon, rádio, lampa, počítač, lednička, mixér, žehlička, pračka, mikrovlnná trouba, elektrické sporáky, toustovač, fén, ventilátor, mrazák.

●„Dokončete větu

Máma pere prádlo v ... (pračka).
Tatínek čistí koberec ... (vysavač).
Dcera žehlící prádlo ... (žehlička).
Kolja opéká chleba v ... (toustovač).
Babička v kuchyni vyndává jídlo z ... (lednice).
Dáša připravuje večeři pro ... (sporák).
Anton mluví s přítelem na... (telefon).
Filmy a kreslené filmy se promítají na ... (TV).

Pohádky

Co si myslíme o elektřině

Jakimenko Anna

Byl jednou jeden chlapec jménem Péťa. Žil a netruchlil ve svém XXL století, užíval si výhod nových technologií. Rád si hrál na počítači, díval se na televizi, surfoval na internetu. Žil šťastně až do smrti, jako každý teenager.

Jednoho večera po fotbale se Péťa vrátil domů. Jako obvykle jsem rozsvítil v celém bytě, zapojil topení do zásuvky, stříkl vodu do rychlovarné konvice, zapnul televizi, dal svou oblíbenou kapelu do hudebního centra, nabil telefon. No, zdá se, že všechno: můžete relaxovat s veškerým vybavením.

Na modré obrazovce nějaký obtloustlý chlap volal po šetření energií a hrozil, že to nebude stačit dalším generacím.

Zaměstnávají čas nesmysly, pomyslela si Petka, uvolněná teplem a horkým čajem. - Co nestačí: pálí se a pálí. Co se stane se světem? Přinejhorším vymění dráty nebo vymyslí něco nového. Podívej, o nějakých úsporných lampách, všem hučelo v uších. Nuda.

A přešel na sedmý kanál: konal se fotbalový zápas mezi týmy Ruska a Německa.

To je to, co je nahoře, - rozveselila se Petka.

O dvě hodiny později, když v nadšení a zklamání dojedl svůj třetí balíček sušenek (jeho oblíbený tým prohrál), konečně vzhlédl od obrazovky.

Čas dětství. Co jiného by bylo zábavné dělat? pomyslel si chlapec a zapnul počítač, aby si mohl hrát. Brzy byl tak unesen, že si nevšiml, že je po půlnoci. Z teplého útulného křesla do postele se mi nechtělo tak moc, aby Peťka, strčila mu pod tvář milovaného medvídka, sladce usnula.

A pak to začalo! Byl odhozen na stranu, otočen ve vzduchu a vtažen do počítače s píšťalkou. Rozespalá Peťka ničemu nerozuměla.

Našel se na ploše. Jeden ze Folderů vycenil zuby a vrhl se na něj. Běda! Nebyl to žádný sportovec – před mrštnou Papkou nedokázal uniknout a ...brzy se ocitl v jejím žaludku. Složka se ujistila, že je oběť zticha, a šel přímo ke královně
elektronický svět.

Ukázalo se, že Peťka byla jedním z prvních škůdců, které se královna rozhodla potrestat za neopatrný přístup k poddaným. Nevěděl o Dekretu pro království: chytit a převychovat všechny plýtvače energie.

Tehdy si náš hrdina vzpomněl, že v jejich bytě každý týden „umřely“ žárovky, protože zapomněl zhasnout světlo.
Královna nařídila popravu toho darebáka. Pak to Petka nevydržela a padla před královnou na kolena, souhlasila s jakoukoli prací, dokonce i s mytím nádobí, dokonce i s vynášením odpadků, jen kdyby je nechali naživu. Vzlykal „krokodýlími slzami“ a... byl slyšet. Královna elektronického světa souhlasila s humánním trestem: týdenní prací v elektrickém těžebním závodě.

Chlapec se před jeho očima změnil. Ráno jsem běžel do továrny, abych nepřišel pozdě. A za případnou neposlušnost dostal pásek na pátém bodě. O týden později se obyvatelé Elektronického světa nemohli na hosta nedobrovolně přestat dívat. Kam se poděla lenost a zapomnětlivost?! A otře žárovku z prachu a umístí ji na místo, aby jí to vyhovovalo, večer řekne „dobrou noc“ a nezapomene ji odpojit.

Když nadešel čas pustit Peťku domů, i královna uronila slzu: nechtěla se tolik rozejít se svým zlatým pomocníkem. Uvidí ho ještě někdy? A uvidí?

Péťo! Péťo! Zase jsem usnul u počítače! No, ubohý chlapče, Péťa ve sladkém snu zaslechl matčin hlas.

Královna! Nepřikazujte jim, aby byli popraveni, nařiďte jim, aby byli omilostněni!“ zamumlal jazykem pomalým ze spánku.

Jaká jsem královna? Kompletně odehráno! Realita je k nerozeznání od hry!

Je čas do školy. Vstaňte, jinak přijdete pozdě a nestihnete se nasnídat. A udělal jsem tvé oblíbené palačinky.

Peťka, když si uvědomila, že je zpátky doma, živá a zdráva, ucítila dráždivou vůni z kuchyně, políbila maminku a běžela se umýt.

A teď Péťa, když odcházel z domu, vždy zkontroloval, zda nezapomněl odpočinout elektrospotřebiče. A při pohledu na lustr pod stropem si vzpomněl na pásek na pátém bodu a zhasl světlo, přičemž nezapomněl každé žárovce zdvořile popřát příjemný spánek.

Julia Obernikhina

Příběh

Na motivy pohádky A.S. Puškina

Žil jednou jeden stařec a stařena na samém místě modré moře. Žil - netruchlil. Stařec rybařil, stařenka spravovala dům a čekala na něj na břehu. Tak žili, duše k duši, třicet let a tři roky a tři dny a tři hodiny. A nedoufali, že potíže jsou již blízko.

Jednou vyšel starý muž na svém zchátralém člunu na širé moře. Bez ohledu na to, odkud pochází - malý oblak. Stařec jí nepřikládal žádnou důležitost, plaval dál pro hejno ryb. Myslí si, že úlovek bude dobrý. Tady bude stařenka překvapená, prodá rybu a koupí si nový šátek, ten starý je celý opotřebovaný. Starý pán si to myslí a hodí síť. A síť je prázdná. Dvakrát jsem hodil rybu doprostřed hejna, ale žádné ryby tam nebyly.

Co jsou to zázraky? myslí si rybář. Na moře jezdím třicet let a tři roky, ale nikdy se to nestalo. Moje stará zřejmě nenosí nový šátek.

Síť hodil potřetí. A přišla síť s mořským bahnem, ale ne nečinná. Tina najednou říká lidským hlasem:

Porazil jsi mě, rybáři. Třicet let a tři roky tě obdivuji: nikdy jsem nebyl lakomý, nebral jsem víc ryb, než bylo nutné, pustil jsem potěr. Ano, jasně a můžu za to já. No, dobře, neuvidíte mě, nemůžu se ukázat lidem, protože jsem král moře, dcera a na oplátku za svobodu splním vaše tři přání. No, co jsi? Přej brzy. Cítím se ve tvém světě dusno, chci domů!

Stařec neodpověděl. Buď ho vzal strach, nebo to bylo pro ryby škoda:
zatřepal sítí do moře a plaval domů. Vyprávěl příběh staré ženě. A vynadala mu:

Ty prosťáčku, hlupáku, bys v chatrči požádal alespoň o svíčku. Sedíme bez světla!

Co třeba svíčka? Zeptej se, ať se mávnutím mé ruky rozsvítí v chatě. Nejsi doma, ale potřebuji spřádat přízi, plést teplé ponožky.

Starý muž přišel k moři a myslí si:

Tady je hloupá stará žena. Myslí si, že zlatá rybka celé dny a noci sedí na břehu a čeká na staré já. Řeknu staré ženě, že dcera mořského krále to nemůže udělat: kouzlí pouze na dně moře a tady jí překáží vzduch.

Jen myslel, slyšel:

Ještě přišel. Dotázat se! Dluh dobrý obrat si zaslouží další.

Stařec jí řekl o touze staré ženy. Ryba poslechla, zamávala zlatým ocasem a ponořila se do hlubin moře.

Rybář jde domů neveselý, divoce svěsil hlavu. Vidí: v jeho chýši jedním oknem vzplanulo a zhaslo jasné světlo, znovu se rozzářilo a zhaslo. Vstoupí a jeho stará žena se baví - mává rukama a hraje si se světlem. Uviděla svého manžela a v bouři se stala temnější než moře.

Nechci sedět v chatrči, chci se v noci procházet podél pobřeží, aby bylo jasné jako den. Vrať se k rybě, jinak nemávnu rukou, budeš sedět ve tmě.

Není co dělat. Stařec se plahočil k moři.

Smiluj se, mořská princezno, druhý k tobě přišel s prosbou. Moje stará žena žádá pobřeží, aby osvětlilo okolí chatrče.

Jdi, - říká ryba, - nebuď smutný, vím, že se neptáš za sebe. splním tvé přání. Jediná podmínka: už nepřijít. Třetí přání je splněno, přináší-li lidem dobro a je-li rozumné.

Stařec se rozhlédl, ale ryba byla pryč a celý břeh byl osvětlený jako ve dne. Barevné lucerny v podobě ryb visí ve vzduchu a září. A pod nimi chodí jeho stará žena a vůbec se na něj nedívá.

Tak uplynul měsíc. Všechno je stejné: starý muž je na moři a stará žena buď točí, nebo plete, nebo se prochází po mořském břehu.

No, je tvůj miláček spokojený? ptá se stařeny.

A zamrká na něj očima, dupne nohou do písku:

Co si myslíte o placení za světlo? Vaše rybičky vám vyvěsily lucerny, ale kdo je zaplatí? Jdi a zeptej se energeticky úsporné žárovky!

Starý muž šel a požádal o lampy. Rybka se divila, že je stařenka tak chytrá, ale přání jí splnila. Co je na tom špatného, ​​když chce člověk ušetřit.

A stará se víc zlobí:

Nechci platit za elektřinu! Zaplatil jsem za paprsek! Zaplatil jsem za svíčky! Zaplatil jsem za světla! Nechte energeticky úsporné žárovky, aby se staly úspornými, zdarma. Ale pokud to vaše ryba nedokáže, nechte ji zaplatit za nás. Požádejte ji, aby neplatila za světlo!

Rybář se počtvrté dovlekl k rybě. Dlouho ji volal z mořského pobřeží. A všude kolem byla tma a tma. Najednou vidí, jak plave mořský okoun a v ústech drží suchou rybí ploutev. Stařec vzal ploutev a na ní bylo načmárané:

Šek
Na elektřinu
Celé jméno: Mořský král
Adresa: Mořské dno, st. Tinnaja dům №1
Na období: 1 námořní rok
Množství: 100 sušených ryb, 20 namočených krabů, 5 přírodních medúz.
Marine Energy Campaign upozorňuje spotřebitele, že za nezaplacení dluhu za spotřebovanou elektřinu včas bude účtována pokuta denně počínaje prvním dnem prodlení.

Stařec pochopil. Doplazil se do své chýše ke staré ženě, aby jí vysvětlil, že nic není zadarmo. Otočí se a vidí. V jejich jediném okně je tma. Jeho stará žena sedí na verandě a hořce pláče.

To je stejné. Nebylo třeba šetřit.

Alexandra Vilkovská

Příběh

Kdysi dávno na světě existovala země Thorn. Jeho obyvatelé nikdy neviděli světlo, žili ve tmě. A byli velmi smutní. Jednou shromáždili radu a nejstarší trn řekl:

Temnota z nás dělá zlé. Je na světě místo, kde je alespoň trochu světla a zábavy?

Lidé se začali hádat. Někteří říkali, že existuje taková země, řekli jim rodiče; jiní tvrdili, že tma je všude a není nic, co by se snažilo najít něco jiného.

Kdo to řekl, - zeptal se hlavní trn. - Přijď ke mně.

Z davu vystoupil zchátralý starý muž:

Existuje takové místo. Jmenuje se to…

"Bah!" - v lese se ozval řev, jako by něco ne moc velkého, ale ani malého spadlo a dopadlo na zem.

Co to je? - lidé byli vyděšení. - Slyšel jsi? Uvidíme!

A všichni společně spěchali na místo, odkud zasadili tupou ránu.

Na zemi před nimi ležel muž jako oni, jen vypadal trochu zvláštně. Pořád skákal nahoru a dolů a křičel "Ai!"

A když se trochu uklidnil, trny se zeptaly:

Kdo jsi? Kde?

Ano! I-a-a-a e-l-e-k-t-r-i-k

Jak jsi se sem dostal? A co je e-l-e-k-t-r-i-k?

Udělal jsem dráty. Jsou to taková dlouhá lana, která se natahují vzduchem. Světlo jimi prochází.

S-v-e-e-e-t, - jako okouzlený, trny se natáhly. - Slyšel jsi ho říkat? Kouzelné slovo"světlo". Existuje země, kde jsou všichni lehcí a veselí! Našli jsme ji!

Ano, ne všichni se tam baví, - pomyslel si nešťastný elektrikář, ale do radování se nepletl.

A mohl bys nám dát kousek světla? - s nadějí se obrátil k příchozímu náčelníkovi trnů. "Možná máš ještě alespoň kapku toho zázraku?" Udělal byste nám radost.

To nic, - řekl elektrikář a otevřel svou drahocennou tašku, se kterou se v práci nikdy nerozešel. - Tady je žárovka, dokonce tři: matná, modrá a tady je další úplně nová, energeticky úsporná, stočená jako spirála. Měnil jsem to, když se stala nehoda, a byl jsem k tobě unesen silou proudu. A tady je cívka drátu. A všude máte kůly – od toho je les.

To je dobré dobré slovo„proud,“ pomysleli si Terniané, ale elektrikáři nic neřekli: najednou
urazí se, světlo si vezme s sebou.

Brzy bylo v Ternii světlo a veselo. Všichni konečně mohli vidět všechny a všichni viděli všechny. Rodiče viděli, jaké mají krásné děti. A děti si uvědomily, jak krásný a světlý může být svět a jak dobře se hraje, když je světlo.

Pro „ztraceného“ elektrikáře postavili vzducholoď, vyslali signál do jeho vlasti. Všichni Terniané, mladí i staří, je přišli vyprovodit.

Legendy o dobrém elektrikáři se jako o zachránci Ternie dědí z generace na generaci. Hodní Terňané z vděčnosti každoročně slaví Den elektrikáře a vyprávějí malým Terňákům pohádky, aby si to dobré zapamatovali a sami to udělali.

Bylo jednou jedno dítě se svými rodiči vrtělo. Všechno pro něj bylo zajímavé a zajímavé. Od dětství jsem od své matky slýchal proč, že nemůžete strčit prsty do zásuvky.

Proč? - hned následovala otázka. - Proč je to možné ve sklenici džemu, ale ne v zásuvce?

Proč? Proč? Nemůžeš to všechno udělat, - odpověděla matka. - Mohlo by to skončit špatně.

Zasáhne vaše prsty.

Co mělo skončit, dítě nechápalo. Dlouho o tom přemýšlel a často se přibližoval k zásuvce, díval se do jejích kulatých otvorů a nechápal: co je tam uvnitř? Kdo tam sedí a může se trefit do prstů? Otvory jsou tak malé...

A pak jednou v noci, když rodiče tvrdě spali, dítě šlo k vývodu, pečlivě si prohlédlo prsty a otvory vývodu. Pak se do nich pokusil strčit prst...

Když dítě otevřelo oči, sedělo mezi barevnými dráty: červený, bílý, modrý, zelený. Všechno z nich bylo utkáno: židle, na které seděl, a malý stolek s krásnými talíři a dokonce i hračky byly vyrobeny z vícebarevných drátů. Nikdy nic podobného v žádném hračkářství neviděl. A uprostřed místnosti seděl jakýsi neznámý strýc a spletl z drátů úžasný stroj. Kolečko už dokončil. Chlapec si chtěl hrát tak moc, že ​​se zeptal:

Jak se jmenuješ? Můžu si hrát s tvými hračkami?

Samozřejmě, odpověděl můj strýc. Můžete také jíst, pokud máte hlad. Podívejte se na naše lahodné sladkosti, bohaté housky.

Nebo snad máte rádi krupici nebo čokoládu? Vezměte si, co se vám líbí. U nás je možné všechno.

Dítě se podívalo na kaši a čokoládu z drátů a chuť k jídlu byla pryč.

Ne, radši půjdu domů, maminka mě nakrmí. zašeptal. – Musel jsem jí už chybět a ty hračky jsou beze mě špatné.

Strýčku, ukaž mi cestu domů, v noci jsem se ztratil.

Ne, zlato, nejsi ztracen, - položil ho na kolena, odpověděl strýc. – Skončil jsi v naší zemi Zarozetkia. Pamatujete si, že jste chtěli vědět, co bylo v otvorech zásuvky? Tady žijeme, dráteníci. My jsme tu dobří, vy jste špatní. Musíte žít s rodiči a poslouchat je. A mezi námi nemáte co dělat.

Chlapec otevřel oči a uvědomil si, že to byl sen. Matka si nad ním sedla a hladila ho po hlavě. Řekl své matce, kde byl v noci.

Vidíš, nepodvedl jsem tě, když jsem řekl, že v zásuvce není nic zajímavého, - řekla moje matka. „Vždycky důvěřuješ svému otci a mně. Pokud jsme řekli „ne“, pak pro vás v předmětu není nic zajímavého a užitečného. A nemusíte to kontrolovat. Vždy berte naše slovo.

Od té doby dítě vyrostlo, stalo se otcem. Když jeho syn začal přemýšlet, proč by se do zásuvky neměl strčit prst nebo jiný předmět, vyprávěl mu svůj příběh o drátěnce.

Andrej Akhremenkov

Příběh

Žil ve státě ruský lid, obyčejní pracovníci. Pracovali v továrně: montovali komponenty pro elektrárny, takže v každém koutě Ruska, ať už to byl Murom nebo Novgorod, nebo nějaká vzdálená a opuštěná vesnice, bylo světlo.

Ruce dělníků byly zlaté: všechno opraví, všechno opraví. Nedávno tu byl takový útok. Baba Yaga letěla na koštěti, schválně, kvůli své škodlivosti se samozřejmě zachytila ​​o dráty a odešla z vesnice bez světla. To, co si od ní berete, je zlá síla. Naše zlaté ruce našly vesnici, natáhly dráty a navštívily les, varovaly Kostěnou nohu, že příští oprava bude provedena na její náklady.

Ale není to o nich. Toto je další nápověda. Příběh je před námi.

Jednoho léta byli naši zlatí dělní elektrikáři všichni na dovolené. Někdo se vyhříval na mořském písku, někdo sbíral houby a lesní plody, někdo se houpal v houpací síti a díval se do slunce. Jen jeden Váňa Silák seděl doma a nudil se bez práce.

Mezitím se blížily potíže.

S Kikimorou Bogovou počali tříhlavého Hada-Gorynycha a Kašcheje Nesmrtelného, ​​aby převedli veškerou elektřinu do ruského státu, aby přinesli temnotu a strach.

Já, - říká Kikimora, dojdu k elektrárně, vyřadím ji.

A já jsem Nesmrtelný, všechny dráty s proudem mě nezajímají. Všechno rozbiju, - nabídl své služby Kashchei.

A já vás ochráním, podívám se na tři hlavní směry najednou. Jestli se objeví Vaňka, vyděsím ho, - zaskřehotal Tříhlavý. Hlava se mu zachytila ​​o hlavu, proto sípal.

Tak se rozhodli.

A Vaňka leží doma a nechápe, proč ho ráno svrbí ruce: buď zmeškali práci, nebo vycítili něco jiného Rozhodl jsem se dívat na televizi, ale nesvítilo světlo.

Jaký nesmysl, pomyslel si. Měli bychom jít zkontrolovat linku.

Vyšel na ulici – nepochopí, proč je ráno pošmourno a zataženo. Vzhlédl jsem... a uvědomil jsem si, proč mě svrběly pěsti. Sedí na elektrickém vedení Tříhlavý had a pošetile se dívá všemi třemi hlavami jedním směrem.

A stín z ocasu a křídel jen zavírá Vaňkův dům, proto je na dvoře tma.

Ahoj! Nezvaný host, nepřišel se mnou na čaj? Proč se díváš na druhou stranu od mého domu? křičel Vaňka elektrikář.

Jak Had skáče na tyč. Nečekal, že je Vaňka doma. Myslel jsem, že šel na jih. Tady je problém.

Gorynych vyvalil oči, chtěl umřít plamenem ohně, ale vzpomněl si, že elektrikář Vaňka takový oheň viděl a viděl a s tímto
neděsit se.

Šel na trik. Jednou hlavou začal předl píseň, druhou mrkal očima a třetí hvízdal, aby dal signál Kikimore, která se plazila podél vesnického potoka k elektrárně. A ten potok tekl za Vaňkovou zahradou.

Vaňka si uvědomil, že Gorynych z nějakého důvodu koulí očima, a podíval se stejným směrem. Vidí, že se celý potok vaří vodou, jako by do něj někdo vložil kotel. A na druhém konci vesnice se dráty řítí po obloze, jako by to nebyly dráty, ale švihadlo. Vaňka si uvědomil, že se příšery rozhodly využít příležitosti, zatímco jeho přátelé byli na dovolené.

No nic, myslí si. - Ukážu vám, že jeden elektrikář je válečník v poli.

Vběhl do domu, popadl tašku a bylo v ní vše, co bylo potřeba.

Nejprve ho Gorynych s kočkami, které už nepoužíval na tyče, přibil na tyč se slovy:

Teď si sedni, pískej a mrkej, jak chceš, už nejsi pomocníkem svých přátel-padouchů.

Pak se vrhl na zahradu s dlouhým drátem a kotlem. Hodil kotel do potoka... Kikimora zavyla:

Au! navařím! Ano! Pomoc! Vaňka bere život! Odstraňte konvici! Slibuji, že neublížím!

A je to! Vypadni do své bažiny a neukazuj mi svou tvář. Chápu, kam jsi chtěl jít. Ani se neopovažuj myslet! Jinak uvařím tvou bažinu natvrdo! pohrozil Vaňka.

A myslí si:

Jak mohu jednat s Koshchei? Zamotáte se do drátů.

Nepozorovaně vstal. Koschey sedí na tyči, dole nic nevidí, namotává si kolem ruky dráty. Jiskry ve všech směrech! A nic jemu. Jedno slovo - nesmrtelný. Vaňka vytáhla cívku drátu, hodila ji nahoru a Koschei ji chytil a navinul. Vaňka začala obcházet sloup s drátem a Nesmrtelný vše navíjí a navíjí. Již všichni zabalení, jako kokon, brzy spadnou z tyče. Vaňka vidí, že už mu ani potřást rukou nemůže - podal mu ruku, ale nechápe, o co jde. Koschey zatáhl za konec drátu a spadl dolů. Viděl Vaňka, jak má nohy tlučené o zem, skřípal zuby, ale ruce měl svázané.

Elektrikář Vaňka shromáždil na svém dvoře zlé duchy, přednášel jim o nebezpečí nešikovného zacházení s elektřinou, ukázal mapu státu a na ní byly všechny pozemky propletené dráty.

Tady, - říká Vaňka, - nemáme koutek, kde bydlí můj bratr elektrikář. A jsme pro sebe hora. Já teď pískám na mobil, všichni přijdou na pomoc, plují, přijďte. Toto je naše profesionální přátelství.

A to jste si mysleli, že když jsou všichni na dovolené, tak to s Vaňkou zvládnete! Mýlíš se.

Vaňka dlouho mluvil se zlými duchy, učil rozumu ...

Jen od té doby se v ruském státě už zlí duchové nenacházejí, protože máme jednoho elektrikáře - válečníka v poli.

Hádanky

Domácí úkol na posílení

1. Jaké elektrospotřebiče se skrývají na obrázku? (karta v notebooku)

2. Odpovězte na otázky:
Jaké je napájení elektrických spotřebičů?
Odkud se bere elektřina pro domácnosti?
Kde je v domě elektřina?
Proč se nemůžete dotknout zásuvek?

3. "Obr a Gnóm"

Giant má vysavač a Gnome má... (vysavač)
Giant má stojací lampu a Gnome...
Obr má lampu a Gnome má...
Giant má ledničku a Gnome má...
Obr má železo a Gnóm má...
Giant má magnetofon a Gnome má...

4. "Co dělá?"

Rychlovarná konvice vaří vodu.
Žehlička …
Mixér…
Vysavač …
Elektrický ohřívač …
Mikrovlnná…
Pračka …
Lednice…

5. Hádej hádanku, nakresli hádanku

"Máme robota v našem bytě -
Má obrovský kufr.
Ochotně polyká prach,
Není nemocný, nekýchá!"

Učitel logoped:
Amelyukhina Yu.V.