Lucrează ca ofițer medical într-o unitate militară. Ce salariu se plătește medicilor militari, piloților și antreprenorilor: nu numai prin patriotism. Cât se plătește într-o companie militară privată din Rusia

Suportul medical al companiei este organizat si realizat de un instructor sanitar. El raportează comandantului companiei, iar în ordinea serviciului intern - companiilor superioare. De probleme speciale el urmează instrucțiunile șefului MPB.

Instructorul sanitar al firmei este obligat:

Cunoașteți sarcina companiei, prezența răniților și bolnavilor în unitățile sale, locul MPB și procedura de deplasare a acestuia;

Organizați și desfășurați căutarea răniților și bolnavilor pe câmpul de luptă, acordați primul ajutor răniților grav și grav bolnavi, colectați-i, adăpostiți-i și desemnați-i.

Controlați oportunitatea și calitatea primului îngrijire medicală asigurate de ordonanți-trăgători și în ordinea asistenței proprii și reciproce;

Asigură utilizarea efectivă a forțelor și mijloacelor de colectare și îndepărtare a răniților și bolnavilor, lucrând pe direcția companiei;

Identificați pacienții, acordați-le primul ajutor și, cu permisiunea comandantului companiei, trimiteți-i la MPB sau MPBR;

Efectuează recunoașterea medicală a zonei de localizare și operațiuni de luptă ale companiei;

La îndrumarea șefului MPB, monitorizează starea de sănătate a militarilor care au fost expuși la ADM, dar și-au păstrat capacitatea de luptă și iau măsuri terapeutice și preventive pentru aceștia;

Verifica respectarea de catre personal a regulilor de igiena personala, starea sanitara a zonei in care se afla firma si actiunile companiei;

Controlați oportunitatea spălării l / e și schimbarea lenjeriei, efectuați examinări fizice;

Furnizați companiei mijloace medicale de prevenire și prim ajutor, controlați corectitudinea utilizării acestora;

Să instruiască compania de l/s în autoajutorare și asistență reciprocă în caz de accidentări și boli, precum și regulile de igienă personală;

Raportați comandantului companiei și șefului MPB datele despre numărul de răniți și bolnavi care urmează să fie scoși (scoași) de pe câmpul de luptă și locația acestora.

Pentru căutarea și executarea răniților de pe câmpul de luptă, la ordinul comandantului companiei, pot fi alocați militari din subdiviziunile companiei pentru a asista instructorul sanitar și pușcașii de ordine, dacă este cazul.

Fiecare pluton de pușcași motorizat are un pușcaș, care, pe lângă îndeplinirea atribuțiilor de trăgător, se implică în căutarea, acordarea primului ajutor, ridicarea și scoaterea răniților de pe câmpul de luptă. El trebuie să monitorizeze continuu câmpul de luptă, să memoreze unde se află răniții, să-i caute, să le ofere asistență medicală cât mai repede posibil și să-i tragă pe răniți grav să se adăpostească de focul inamic.

Tragătorul-medic trebuie să cunoască sarcina plutonului său în luptă, locația comandantului de pluton, instructorul medical al plutonului, locația postului de ambulanță și MPB. Pe echipamentul trăgătorului-ordonat, pe lângă armele personale și echipamentul individual de protecție puse fiecărui soldat, există o pungă sanitară, o curea sanitară - o targă, o insignă pe mânecă a Crucii Roșii și Semilunii Roșii.

Cea mai importantă sarcină a serviciului medical este căutarea la timp a răniților, acordându-le primul ajutor și evacuarea de pe câmpul de luptă. Calitatea implementării acestor măsuri inițiale depinde de salvarea vieților răniților, vindecarea și repunerea lor la serviciu. Acest lucru a fost confirmat în mod convingător de experiența Marelui Război Patriotic.

Colectarea răniților, acordarea primului ajutor acestora și scoaterea (exportul) de pe câmpul de luptă trebuie efectuate în mod continuu, indiferent de condițiile situației.

Primul ajutor este oferit de infirmieri și trăgători - instructori medicali, precum și de răniți și bolnavi înșiși (auto-ajutorare) sau camarazi (asistență reciprocă) de obicei la locul rănirii sau a bolii și include:

Extragerea răniților din moloz, din tancuri, vehicule de luptă;

Stingerea uniformelor care arde;

Introducerea unui anestezic cu un tub-seringă;

Eliminarea asfixiei prin eliberarea tractului superior de mucus, sânge și posibili corpi străini. În caz de retragere a limbii, vărsături, sângerări nazale abundente, victima este întinsă pe o parte. În caz de asfixie din cauza retragerii limbii, aceasta din urmă este străpunsă cu un ac, care se fixează cu un bandaj de gât sau bărbie. În caz de stop respirator, ventilația artificială a plămânilor se realizează folosind un tub în formă de S sau metoda gură la gură (nas la nas);

Oprirea temporară a sângerării externe prin toate mijloacele disponibile: impunerea unui garou hemostatic (standard sau improvizat), bandaj de presiune, apăsare cu degetul vaselor principale;

Impunerea unui pansament aseptic pe rană și suprafața arsurii, iar în cazul pneumotoraxului deschis - un pansament ocluziv folosind învelișul unui pachet de pansament individual (PPI);

Imobilizarea membrului vătămat prin cele mai simple mijloace;

Purtarea unei măști de gaz atunci când se află într-o zonă infectată;

Degazarea zonelor infectate ale pielii și a zonelor adiacente ale uniformelor cu lichid PPI;

Administrarea de antibiotice, antiemetice din trusa individuală de prim ajutor (AI);

Utilizarea filmelor medicinale oftalmice (OHP) pentru afectarea ochilor.

La acordarea primului ajutor, în primul rând, trebuie folosit echipamentul medical disponibil rănitului.

Fiecare batalion de puști și tancuri motorizate are un post medical (MPB).

Următoarele sarcini sunt atribuite postului medical al batalionului în luptă:

Caută răniți și bolnavi, acordându-le primul ajutor;

Colectarea și îndepărtarea (scoaterea) răniților și bolnavilor din gură, acordându-le prim ajutor, adăpost și desemnarea locurilor lor de concentrare;

Controlul medical asupra stării de sănătate a personalului batalionului, organizarea și implementarea măsurilor de prevenire a apariției și răspândirii bolilor infecțioase, precum și măsurile de serviciu medical pentru protejarea personalului batalionului de ADM;

Dotarea unităților de batalion cu mijloace medicale de prevenire și prim ajutor;

Asigurarea instructorilor sanitari cu echipament medical;

Recunoașterea medicală a zonei în care se află batalionul și luptă.

Centrul medical al batalionului este condus de șeful MPB - un paramedic.

Sau prescurtat medic instructor- un funcționar al personalului medical (sergent) junior al serviciului medical unitati militareși institutii medicale, care a primit antrenament specialîn departamentele de învățământ. LA timp de război Instructorul medical organizează suport medical pentru unitatea sa (firma, baterii), folosind normă întreagă (în firma de puști motorizate), adăugate sau alocate în acest scop din rândul soldaților așa-zișilor comandanți de luptă.

Responsabilitati principale

Instructorul trebuie să știe misiune de luptă unitatea sa, locul unde se află batalionul sau postul de prim ajutor al regimentului, efectuează recunoașterea medicală; instructorul medical acordă personal primul ajutor. Împreună cu instructorii, instructorul medical trebuie să organizeze acordarea de autoasistență și asistență reciprocă, căutarea, îndepărtarea și scoaterea de pe câmpul de luptă a victimelor (focurilor de distrugere) și să ia măsuri pentru evacuarea acestora. Instructorul medical detectează pacienții, le acordă primul ajutor medical, monitorizează respectarea cerințelor de igienă de către personal, învață regulile de acordare a autoasistenței și asistenței reciproce în caz de leziuni și boli de luptă și asigură personalului echipament individual de prim ajutor.

Instructorul sanitar raportează comandantului companiei și șefului MPB despre situația medicală, numărul răniților și asistența necesară. În timpul luptei, el ar trebui să fie lângă comandantul companiei, în timpul operațiunilor asupra sistemelor de control de luptă și a vehiculelor de infanterie - în mașina comandantului companiei.

Echipamente

Pe echipamentul instructorului sanitar al companiei (baterii) se afla o punga medicala militara (SMV) ce contine mijloacele necesare primului ajutor, antidoturi, calmante, pansamente, garouri hemostatice, anvelope medicale pneumatice, un canal de aer pentru respiratie artificiala prin metoda gura la gura etc. În plus, instructorul sanitar are o curea de targă, un însemn de mânecă - o cruce roșie, o armă personală, o mască de gaz, echipament individual de protecție, un balon, o lopată mică de sapator.

Subordonare

Instructorul medical se raportează la comandantul unității, iar pe specialitate - la paramedicul batalionului. La posturile de prim ajutor și în instituțiile medicale militare, instructorul sanitar îndeplinește diverse atribuții de personal medical subordonat la îndrumarea medicului (paramedic).