Pokalbio, kuris gyvena vandenyje, aprašymas. Užsiėmimas, kuris gyvena vandenyje. Diafragminio kvėpavimo vystymasis

Pamokos tikslas:

  1. išmokite teisingai atsakyti į klausimus;
  2. toliau tobulinti žinias apie jūrų ir upių gyventojus, atpažinti juos atskiromis dalimis;
  3. toliau formuoti žinias apie fauną gimtoji žemė;
  4. formuoti ekologinę kultūrą;
  5. ugdyti gebėjimą dirbti komandoje.

Įranga:

  1. mikrofonas;
  2. stiklinės druskos ir gėlo vandens pagal vaikų skaičių;
  3. paveikslai, vaizduojantys jūrą ir upę;
  4. nuotraukos su jūros ir upių gyventojais;
  5. nuotraukos su vandens gyventojų kūno dalimis;
  6. ženkliukai „Prižiūrėk vandens telkinius“.

Pamokos eiga

. Žaidimas "Interviu".

- Vaikinai, ar daug žinote apie mūsų planetą? Pasidalinkime žiniomis Interviu žaidime.

Žaidimas „Interviu“ (pokalbis su mikrofonu).

Kodėl mūsų planeta vadinama mėlyna?

Kas yra mėlyna ir mėlyna žemės rutulyje ir žemėlapyje?

Kam skirtas vanduo?

- Ar žmonės gali gyventi vandenyje? Kodėl?

Kas gyvena jūrose, vandenynuose, upėse, ežeruose?

Kokią jūrą turime šiaurėje? Kaip vadinasi labiausiai didžioji upė Magadano regione?

Kuo jūra skiriasi nuo upės?

II. Komandinis žaidimas.

- Štai vandens gyventojai atsiuntė tau staigmeną, tai vanduo. jūrų augalija ir gyvūnija jie siuntė savo vandenį, o upeiviai siuntė savo ir sumaišė. Paimkite puodelius, pabandykite ir nustatykite, kur jis yra jūros vanduo, bet kur yra upė? Kaip atspėjote? (vaikų atsakymai)

Vaikai suskirstomi į dvi komandas, stovi prie atitinkamo paveikslo (jūra ar upė), priklausomai nuo to, kas turi sūraus ar gėlo vandens.

III. Fizkultminutka.

Jūra begalinė, jūra šėlsta,
Jūra visada dėl ko nors nerimauja.
(Vaikai stovi ratu ir vaizduoja bangas)

Upė kiek ramesnė
Iš tolo neša vandenį su kaspinu,
Ji suteikia gyvybę ir prieglobstį daugeliui.
(Juose pavaizduota upė – eina pro gyvatę).

IV. Didaktinis žaidimas „Kas gyvena jūroje, o kas upėje?

Viena komanda renkasi paveikslėlius, vaizduojančius jūros gyvūnus ir žuvis, o kita – upinius. Atlikus užduotį, kiekviena komanda įvardija pasirinktas žuvis ir gyvūnus.(Mišri krabo, vėžio, šamo, delfino, plekšnės, ešerio, silkės, lydekos paveikslėliai).

V. Didaktinis žaidimas "Kas pametė?"

- Vandens gyventojai atsiuntė nuotraukas kaip atminimą, tačiau jos pasirodė ne itin sėkmingos. Pabandykime išsiaiškinti, kas ant jų pavaizduotas.(Vaikams rodomi žuvies uodegos, vėžių letena, sraigės kiautas, šamo ūsai, varlės pėda, vėplio iltys, banginio fontanas vaizdai).

VI. Darbas su ženklais „Saugoti vandens telkinius“.

Šauniai padirbėta! Vaikinai, kas nutiktų, jei nebūtų rezervuarų? Kodėl? (vaikų atsakymai)

Paaiškinkite piktogramų „Išsaugoti vandenis“ reikšmę. (Vienoje ikonoje pavaizduotas vanduo, ant jos plūduriuoja buteliai ir skardinės, antroje – vanduo, į kurį gamykla pila nešvarų vandenį ir negyvas žuvis). (vaikų atsakymai)

V. Pamokos santrauka.

- Ką naujo sužinojai šiandien? Kokie buvo sunkumai? Kas tau labai patiko?

Pokalbis „VANDUO ŽMOGAUS GYVENIME“

ĮVARTIS: išaiškinti ikimokyklinukų idėjas apie vandens vaidmenį žmogaus gyvenime, formuoti sąmoningą taupų požiūrį į vandens vartojimą. Suteikite pirminį supratimą apie vandens ciklą gamtoje. Lavinkite pažintinius gebėjimus, vaizduotę, kūrybiškumą, supažindinkite su elementaria paieškos veikla.

PARENGIMAS DARBAS: atlikti paprastus eksperimentus ir eksperimentus su vandeniu, oru; peržiūrėti nuotraukas iš serijos

„Sportas“; eilėraščių, patarlių ir posakių apie vandenį išmokimas mintinai.

MEDŽIAGA: pristatymas „Vanduo“, paveikslėliai „Vandens sportas“, muzika su įrašais jūros garsais, vandeniu, siauros mėlynos juostelės kiekvienam vaikui (upeliai), paveikslėliai - gluosnis, potvynis, potvynis bute, vanduo nutrina akmenį.

DISKUSIJA

AT . Vaikinai, be ko negali gyventi žmogus, gyvūnai, augalai?(Be

Oras, šiluma ir šviesa, maistas.) Šiandien su jumis kalbėsime apie vandenį, jo vaidmenį žmogaus gyvenime.

(Pradėkime žiūrėti pristatymą

Gyvos būtybės negali gyventi be vandens. Geriame kasdien, kelis kartus per dieną gryną arba arbatos, kavos, sulčių, želė pavidalu – pagrindinė šių gėrimų dalis yra vanduo. Kam dar žmonės naudoja vandenį?(maisto gaminimui, drabužių plovimui, indų plovimui,

batai, valymas ir kt.)

O kaip žmogus naudojasi upių, ežerų, jūrų vandeniu? Kas įvardins daugiau telkinių vandens panaudojimo būdų?Vandenyje galima maudytis, praustis, tyrinėti jūros dugną mokslo tikslais, žvejoti, plaukti laivu, mina jūros druska ir kt.

Kokio tipo vandens sportas sportą žinai?(Sinchroninis plaukimas, plaukimas baidarėmis, vandensvydis, nardymas tramplinu ir kt.)

Žmogus jau seniai apsigyveno prie rezervuaro, o dabar visi miestai ir kaimai

stovėti ant upių, ežerų ir jūrų krantų. Kokios upės teka mūsų kaimo apylinkėse?(Maskvos upė, Pekhorkos upė (Bykovka)

AT . Žmonės kūrė daug dainų ir eilėraščių apie vandenį.

Atspindys – atsipalaidavimas, vaikai guli ant kilimo užsimerkę, klausosi vandens muzikos.(V. į muziką – vandens garsas skaito eilėraštį).

Ar girdėjote apie vandenį?

Jie sako, kad ji yra visur!

Baloje, jūroje, vandenyne

Ir prie čiaupo.

Kaip varveklis sustingsta

Šliaužia į mišką su rūku,

Virimas ant viryklės

Šnypščia virdulio garai.

Be jo skalbti nepavyks

Nevalgyk, negerk

Drįstu tau pasakyti:

Jūs negalite gyventi be vandens!

(Vaikai sėdi ant kėdžių)

AT . Ir yra daug patarlių ir posakių apie vandenį. Kuris iš jų žinote, ką jie reiškia?(Vanduo nutrina akmenį. Kur vanduo, ten gluosnis... Kur vanduo, ten ir bėda.)

AT . Sumanūs, teisingai pavadinti ir paaiškinti posakiai. -

Vanduo turi didelę galią, lašas po lašo į vieną vietą išmuša skylę. Gluosnis mėgsta vandenį, dažniausiai auga prie vandens telkinių. Pavasarį užplūsta potvyniai, vanduo užlieja laukus, namus, žmones gali užklupti bėdos. Arba bute, jei pamiršote atsukti čiaupą, vanduo užlies kambarį, sugadins daiktus, baldus, tapetus. Todėl reikia atsargiai elgtis su vandeniu, atsargiai naudoti vandentiekį ir kanalizaciją.

Ar žinote, kodėl gamtai niekada nepritrūksta vandens? Pasirodo, ji sudaro ratą. Vanduo yra, kaip sakėme, jūrose, upėse, ežeruose, upeliuose. Kai tik saulė sušildo, vanduo išgaruoja, virsta garais ir debesų pavidalu pakyla į dangų. O kai atvės, debesys lietaus ar sniego lašelių pavidalu nukrenta ant žemės ir patenka į upes bei ežerus.

Eikime prie stalo. Aš tau duosiu mažus upelius. Kiekvienas upelis eina savo keliu, bet visada susitinka su kitais upeliais. O kai susitinka daug daug, tada atsiranda upė, kai susitinka daug upių, atsiranda jūra ir vandenynas. O kaip atsiras srautai, pasakys žaidimas „Lašeliai“, kurį dabar žaisime su jumis.

Žaidimas "Lašeliai"

(sklidus lengva muzika, primenanti lietaus garsus, vaikai šokinėja, bėgioja, Mama Debesė sako, ką daryti)

Lašeliai nuskriejo į žemę. Jie šokinėjo ir žaidė. Jiems nusibodo šokinėti vieniems. Jie susirinko ir tekėjo mažais linksmais upeliais (lašeliai sudaro upelius, susikibę rankomis ). Brooksas susitiko ir tapo didele upe (lašeliai sujungti į vieną grandinę ). Įplaukia lašeliai didelė upė, kelionė. Tekla - upė tekėjo ir įkrito į didelį, didelį vandenyną (vaikai atstato apvalų šokį ir juda ratu ). Jie plaukė, lašeliai plaukė vandenyne, o tada prisiminė, kad Mama Debesė įsakė jiems grįžti namo. Ir kaip tik tada saulė sušildė (vaikai šoka, tada pritūpia ). Lašeliai tapo lengvi, ištempti (susikūprinę lašeliai pakyla, tada ištiesia rankas aukštyn ). Jie išgaravo po Saulės spinduliais, grįžo į Mamą Debesėlį.

AT. Dabar eikime į savo vietas

Ar žinote, kad reikia taupyti vandenį, o nusiplovus rankas reikia nedelsiant atsukti čiaupą?

Galite paklausti: „Kodėl? Pažiūrėk, kiek vandens!

AT .: Vandens daug, bet skalbimui, virimui reikia tik išgryninto vandens. Ir gauti svarus vanduožmonės įdeda daug pastangų. Štai kodėl reikia taupyti vandenį:

1. po plovimo sandariai uždarykite čiaupą;

2. valydami dantis paimkite vandens į puodelį;

3. Nemeskite pašalinių daiktų į kriauklę.

Įsivaizduokite, kad planetoje staiga neliko nė lašo vandens. Kas tada bus? Kodėl? Visa gyvybė žemėje išnyks, planeta liks be gyvų būtybių. Mokslininkai nustatė: be maisto žmogus gali gyventi 3–4 savaites, o be vandens – 3–4 dienas, tada jis mirs.

O pokalbį baigsime patarle „Nepilk vandens veltui. Lobių vanduo!“.

Tikslai:- papasakoti vaikams apie vandens vaidmenį gyvūnų gyvenime,

Supažindinti vaikus su gyvūnais, gyvenančiais sausumoje ir vandenyje;

Išmokykite vaikus atidžiai klausytis pasakojimo, eilėraščių ir atsakyti į klausimus.

Medžiaga ir įranga: Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami gyvūnai (meška, briedis, kiškis, voverė, antis, žąsis, kupranugaris, ruonis ir kt.), paveikslai, vaizduojantys vandens duobę, paveikslėliai, kuriuose vaizduojami gyvūnai, gyvenantys sausumoje ir vandenyje.

Mieli vaikinai! Šiandien kalbėsime apie vandens vaidmuo gyvūnų gyvenime. Pasakyk man, prašau, kodėl, tavo manymu, gyvūnams reikia vandens? Ar gyvūnams reikia vandens, tik gėrimui? Vaikų atsakymai.

Vanduo gyvūnų gyvenime vaidina ne mažesnį vaidmenį nei augalų ir žmonių gyvenime. Vanduo sudaro ¼ gyvūno kūno ir 90% gyvos būtybės smegenų. Vanduo yra visų gyvūnų kūno ląstelių dalis, yra jų kraujo pagrindas.

Įsivaizduokite, kad pamiškėje gilios drėgnos daubos dugne tiek žiemą, tiek vasarą plaka šnekus, linksmas pavasaris. Paukščiai skrenda pas jį atsigerti vandens, gyvūnai susirenka. Tada zuikis pabėgs - pabėgs, tada iššoks gudri voverė, tada ateis gražuolis miško žmogus - didingas briedis, prisilies prie vandens ir ilgai gers gyvybę teikiančią šviežią drėgmę. Ir tada, nerangiai trypdamas, nusileisk į daubą ir Michailo Potapycho. Šaltinio vanduo atsigers visiems! (skaitydami parodykite vaikams paveikslėlius su aukščiau minėtais gyvūnais).

Klausykite eilėraščio:

Murki, degtinė dainuoja.

pažįstamas kelias

Meška eina atsigerti

Raktas vanduo.

Jis pasilenkia, aplenkia,

Šlapias rudas kailis

Ir raktas bėga, blizga

Ir dosniai laisto visus.

Gėlės, medžiai, žolelės

Gerkite pagrindinę drėgmę

Ir žalia garbanota

Įdubos dugnas uždengtas.

Vilkai, lapės, burundukai, barsukai ir kiti gyvūnai savo urvus susikuria ir mažylius augina ant upės ar miško upelio kranto, kur troškulį numalšinti visada greitai ir saugiai.

Naminius gyvūnus – karves, arklius, avis, ožkas piemenys nuveda į girdyklą. Vidurdienį piemuo veda juos į patogią vietą, švelniu nuolydžiu iki upės. Gyvūnai patenka į vandenį ir lėtai geria su malonumu.

Karštose šalyse, kur brangus vanduo, kur upės ir upeliai nuo karščio pasidaro sekli ir išdžiūsta, atsigerti susirenka daug gyvūnų: drambliai ir raganosiai, tigrai ir leopardai, antilopės ir zebrai. Plėšrūnai ir žolėdžiai gyvūnai. Jie ateina čia savo keliais, skirtingas laikas: kas naktį, o kas dieną. Kodėl manote? Vaikų atsakymai

Atspėk mįsles:

Be jos, be jos

Mes neskalbiame drabužių

Ir neplauti indų.

Mums to reikia labiau nei maisto

Ir tai vadinasi...? (Vanduo)

Aš turiu pelekus

Pelekai yra kaip dvi rankos.

Taip pat yra lanksti uodega.

Kas aš, vaikai?(žuvis)

Upių upeliai šnabžda

Vandens lelijos lapas sujudo.

Sidabrinėse svarstyklėse

Visa šeima apsirengė.

Gelmėje mažas netvirtas,

Jie linksmai šoka ... .. (Pžuvis)

Ožkos bėgioja taku

Gerkite vandenį, kad...(vandens duobė)

Žemėje yra gyvūnų, kurie gyvena sausumoje, tačiau daug laiko praleidžia vandenyje.Ar pažįsti tokius gyvūnus? (antys, žąsys, gulbės ir kt.) Vaikų atsakymai.

Laukinės antys, žąsys kuria lizdus ir peri jauniklius vandens telkinių pakrantėse nendrių ir nendrių tankmėse. Išsiritę jaunikliai tuoj pat nunešami prie upės ar ežero, mokomi plaukti, nardyti, rasti maisto: vabalų, kirmėlių, visokių vandens smulkmenų. Kiekvieną rytą ančių šeimyna atlieka vandens procedūras: nardo, turškiasi.

Daugybė vėžlių ir gyvačių rūšių gyvena sausumoje ir vandenyje. Šiaurinėse jūrose vėpliai ir ruoniai, puikūs plaukikai ir narai, dalį savo laiko praleidžia sausumoje, įrengdami didžiulius ruonius.

Ar kada nors matėte, kaip maudosi dažniausiai mūsų paukščiai?

Kai tik saulė sušildo, žvirbliai atgyja, buriasi į triukšmingus pulkus, sėdi ant gyvatvorių, krūmų šakų ir karštai čiulba: „Chick-chip-chirp-chip! Smagu, kad pas mus atėjo pavasaris! Jei žvirblis randa nedidelę vandens balą, jis stengiasi „išmaudyti“, kad kuo greičiau nuplautų visus nešvarumus - jis apsitaškys šaltyje skaidrus vanduo, o paskui nupurvink plunksnas ir nusivalys dulkes.

Kai kurie gyvūnai ilgą laiką gali likti be vandens. Paprastai tai yra dykumos gyventojai, pavyzdžiui, kupranugariai. Žmonės juos vadina „dykumos laivais“. Tarp slankiojo smėlio per nepakeliamą karštį kupranugarių karavanai lėtai „plaukia“ per negyvą dykumą. Kupranugariai yra nepretenzingi. Jų maistas – spygliai. Jie kaupia maistą ir vandenį kupruose ant nugaros.

Žaiskime:

Raskite papildomą gyvūną.

Varna, lakštingala, antis, balandis.

Lapė, kiškis, ruonis, vilkas.

Gulbė, žvirblis, antis, žąsis.

Mūsų pokalbis baigėsi. Vaikinai, jūs visi puikūs! Viso pokalbio metu aktyviai dirbote ir labai atidžiai klausėtės. O dabar, norėdami įtvirtinti įgytas žinias, atsakykite man į šiuos klausimus: Kokį vaidmenį gyvūnų gyvenime vaidina vanduo? Kur gamtoje gyvūnai malšina troškulį? Kokie gyvūnai gyvena vandenyje? Kokie gyvūnai gali gyventi žemėje ir vandenyje? Kuris gyvūnas kaupia vandenį kupruose ant nugaros.

Integruota pamoka „Kas gyvena gėlame vandenyje?“.

Tikslas: formuoti idėjas apie gėlo vandens telkinių (upių, ežerų) gyventojus, jų gyvenimo būdą ir reikšmę.

Užduotys:


1) Supažindinkite vaikus su vandens gyvūnų atstovais, parodykite jų bruožus, ypač prisitaikymą prie gyvenimo vandens aplinka.

2) Išmokite apibūdinti vandens gyvūnus paveikslėlyje.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas:

Pedagogas: Vaikinai, kaip žinote, mūsų žemė susideda iš žemės ir vandens. Žemėje yra daug įvairių vandens telkinių, pažiūrėkite į Žemės rutulį. (mokytojas rodo vandens atvaizdus Žemės rutulyje). Vaikinai, yra gėlo vandens ir jūros vandens (su sūriu).

Vaikai vardija gėlo vandens telkinius: _ upes, ežerus, tvenkinius.

Pedagogas: Šiandien susipažinsime su gėlo vandens gyventojais.

2. Pokalbis apie paveikslą.

Pedagogas: Vaikinai, kas gyvena vandenyje?

Vaikai: Žuvys, varlės, vabzdžiai.

Pedagogas: Taip, žuvys visą laiką praleidžia vandenyje. Jie gali kvėpuoti po vandeniu naudodami žiaunas. Vandenyje oras yra ypatingas. Jie sugeba kvėpuoti vandenyje gyvenančiomis varlėmis ir vabzdžiais: išmoko „gaudyti“ orą. Bet, pavyzdžiui, plaukiojantis vabalas prie pilvo pritvirtina oro burbulą ir neria su juo po vandeniu. Kaip manote, kuo naudingi telkinio gyventojai?

Vaikų atsakymai: išvalykite vandenį, padarykite jį skaidrų, valgykite negyvus augalus, nuvalykite dugną.

Pedagogas: O kas yra svarbiausia telkinių gyventojams? (Vanduo)

Ešeriai. Jie aptinkami visuose vandens telkiniuose, su ramia srove, stipriai apaugę vandens augalais, laikosi pulkuose. Ešeriai yra plėšrūnai, minta smulkiomis žuvelėmis, žuvų ikreliais, vėžiagyviais, kirmėlėmis, buožgalviais.

Som. Didelė žuvis neturi žvynų, siekia 5 m ilgį, veda sėdimas gyvenimas, visas gyvenimas vienoje vietoje. Šamas – minta plėšrios žuvys didelė žuvis, kartais vandens paukštis.

Lydeka. Gyvena visose upėse, ežeruose, tvenkiniuose, dažniau laikosi vandens augmenijos tankumynuose, lydekos yra plėšrios geidžios žuvys, minta žuvimis - rudomis, kuojomis, ešeriais, taip pat varlėmis, į vandenį įkritusiais smulkiais graužikais, smulkiais. vandens paukščiai, pasiekia 2 metrų ilgį, gali gyventi iki 30 metų. Ar prisimeni istoriją apie šią žuvį? („Lydekai įsakius“)

Ruff. Gyvena smėlėtame dugne, smėlynukas – rykšti žuvis, mintanti smulkiais bentoso organizmais, vabzdžių lervomis ir mažomis žuvelėmis. Rukių prigimtis yra ginčytina, agresyviai gina savo teritoriją dėl aštrių pelekų spyglių. (Vaikinai, prisiminkite pasaką apie Ersh-Ershovich)

Be žuvų, vandens telkiniuose gyvena ir kiti gyventojai: pavyzdžiui, varlės ar vėžiai.

Vėžiai. Gyvena upių užutėkiuose, ežeruose, tvenkiniuose, dieną slepiasi po akmenimis, snapeliais, medžių šaknimis. Jie maitinasi daugiausia naktį, iššliauždami iš prieglaudų ir sekdami grobį. Minta augaliniu maistu ir gyvūnais. Judėjimas atgal. Yra ūsai ir letena.

Varlės. Jie gyvena upėse, ežeruose, tvenkiniuose. Žiemoja įmonėse telkinių dugne arba kur nors po akmenimis, supuvusiuose kelmuose, graužikų urveliuose. Būna, kad varlės žiemą sušąla į ledą, bet pavasarį vis tiek pabunda gyvos ir sveikos.. Maitinasi vabzdžiais, bet retkarčiais suėda buožgalvius (tiek savus, tiek kitus), žuvų mailius, sraiges. Tačiau pagrindinis jų maistas yra uodai ir visokios midijos. Varlių priešai yra garniai, gandrai, gervės. Vaikinai, kokias pasakas apie varlę žinote? („Princesė varlė“)

Na, vaikinai, mes sužinojome apie dažniausiai pasitaikančius upių rezervuarų gyventojus, o dabar pažaiskime.


Savivaldybės autonominė ikimokyklinė įstaiga švietimo įstaiga Darželis kombinuotas tipas"Istorija"
Labytnangi
Ekologijos pamoka
Tema: "Kas gyvena vandenyje"
Užbaigė: mokytoja Kuchugura E.V.

Programos turinys: supažindinti vaikus su vandens gyvūnų atstovais, parodyti jų savybes, prisitaikymą prie gyvenimo vandens aplinkoje; paaiškinti, kaip reikia saugoti šiuos gyvūnus ir jų buveines.
Mobilusis žaidimas „Mes – vandens gyvūnai“.
Tikslas: įtvirtinti vaikų žinias apie vandens gyvūnus, išmokyti vaizduoti gyvūnus, mėgdžioti jų judesius.
Medžiaga: paveikslėliai, kuriuose vaizduojami upių gyvūnai: žuvys (lydekos, ūsai, kuojos, šamai), varlės, vėžiai. Skydas su vaizdu povandeninis pasaulis upės, kaukės, vaizduojančios vandens gyvūnus.
Kurso eiga.
Mokytojas rodo vaikams gaublį. Kiek ten mėlynos spalvos! Kas parodyta mėlyna spalva? (Tai vandenynai, jūros, upės – juk vanduo žemėlapiuose vaizduojamas mėlynai.) Yra žinoma, kad gyvos būtybės pirmą kartą atsirado vandenyje. Ir dabar joje gyvena pusė visų mūsų planetos gyvūnų ir augalų. Kas visą savo gyvenimą praleidžia vandenyje? (Visų pirma – žuvis). Nenuostabu, kad jie sako: „Žuvys yra vandens vaikai“. Jie gyvena sūriame ir gėlame vandenyje. Pasaulyje yra daug žuvų.
Pedagogas: – O dabar leisimės į kelionę į povandeninį upės pasaulį. (Prie molberto pritvirtinkite upės povandeninio pasaulio skydelį).
Pažvelk į upę – ir ji atrodo joje
Jauniklių ir ešerių nėra.
Teka tik mėlynas vanduo
Vingiuoti per pievą niekas nežino kur.
Bet jei pažvelgsi giliau į tai,
Ramiai nardykite su kauke ir nardykite
Iš karto pamatysite, kad taip nėra:
Čia, po kliūtimi, slepiasi vėžys,
Vėga lipo po deniu,
O tai didžiulė lydeka, ji plaukia kaip raketa.
Ties stačiu šlaitu išplautas apačioje kremzlinis
Karšis ilsisi, stovi kaip kastuvas.
Povandenyje linijos knibžda purve,
Ides spindi saulėje.
Kuojų pulkas nendres jaudina,
Veislės, dace ir ruffai mirksi ...
Upė ne tik teka ir teka,
Ji yra įdomus gyvenimas gyvybes!
(Skaitydami eilėraštį vaikai prie upės povandeninio pasaulio skydelio pritvirtina vandens gyventojų paveikslėlius. Vaikas, prisegęs atitinkamą paveikslėlį, pasakoja, kas ant jo pavaizduotas ir judesiais išreiškia savo požiūrį į gyvūną , veido išraiškos).
Vėžys: Aš esu vėžys. Šliaužiu dugnu ir slepiuosi atgal, judinu nagus, valgau tai, ką gaunu, slepiuosi duobėse po snapeliais.
Ruffas: Aš kažkuo primenu ežiuką – toks pat dygliuotas. Esu labai atkakli, jei numesi ant ledo, sušalsiu, bet šiluma atitirpsiu ir plauksiu.
Lydeka: Žvejai mane vadino upės vilku. Puoluoju mažas žuveles ir dideles, išalkus galiu nutempti vikšrą ar ančiuką į dugną. Bet mano vardas taip pat yra upės tvarkdarys. Juk aš pirmiausia puolu sergančias žuvis ir taip išvalynu rezervuarus, neleidžiu ligoms plisti.
Varlė: Anksčiau buvome ikrai, qua-qua!
Ir dabar mes visi esame herojai, dveji!
Jie buvo buožgalviai, qua-qua!
Kartu jie muša uodegomis, po du!
O dabar mes esame varlės, qua-qua!
Šok nuo kranto, vaikinai, po dviejų!
Su uodega ir be jos
Gyventi pasaulyje yra grožis!
Žaidimas „Mes esame vandens gyvūnai“.
Mes esame varlės. Vaikinai, ar norite būti varlėmis? Eik, aš išmokysiu tave šokinėti ir krikti. Įsivaizduokite, kad esate gražios upės varlės. (Vaikai žaidžia su varle, mėgdžioja jos judesius - plaukia vandenyje, šokinėja į krantą. Išalkę - pagavo uodą. O kad jis mūsų nepastebėtų, sušalam, nejudėsime - atsisėdame ir nešamės. 'nejudinkite, iškiškite liežuvį, kuriuo gaudome uodą. Sugavo, pavalgė ir vėl plaukė). Mes esame žuvų pulkas.
Žuvys plaukia mūsų švarioje upėje,
Žuvys plaukia greitai, greitai, greitai!
Žuvis-žuvis yra gerai:
Tėčiai, mamos ir kūdikiai!
Žuvų kūdikiai atrodo kaip dideli -
Jie taip pat plaukia kaip tėčiai, taip pat!
Žuvys vaikšto tik vandenyje
Ir jie niekur kitur neina!
(Vaikai plaukia su žuvimi, imituodami jos judesius. Plaukiame tyliai, nes žuvys tyli. Esame mažos žuvytės, galime pasivyti ir pavalgyti didelė lydeka. Štai ji plaukia link mūsų – mokytoja vaizduoja lydeką. Žuvis greitai nuplaukia, išsibarsto į šalis, lydeka bando ką nors sugauti). Mes esame žuvėdros. Atskleidėme sparnus ir sukome ratus virš upės, ieškodami grobio – žuvies. Pamatė žuvį, nusileido į vandenį (nusilenkė), pagavo žuvį ir išskrido į krantą jos valgyti.
Pedagogas: – Pavirskime vaikinais sraigėmis. Iškišame ragus (pirštus) ir lėtai šliaužiame palei vandens augalo lapą. Vaikai imituoja sraigių judesius. O dabar eikime kaip žąsys, braidžiodami nuo vienos kojos ant kitos. Skubame prie upės, ten maudysime. Plaukėme upe, išlipome į krantą, nusikratėme, plunksnos nesušlapo, liko sausos.
Darbas su didaktinėmis kortelėmis
Pedagogas: - Vaikai, šiandien mes sužinojome daug įdomių dalykų apie vandens gyventojus. Povandeninės karalystės gyventojai net neįsivaizduoja, kaip galima gyventi, kai nėra vandens. Jie puikiai prisitaikė gyventi vandenyje.
Pasiūlykite vaikams atvirutes su įvairių gyvūnų atvaizdais ir rezervuaro piešiniu. Vandens gyventojai pasiklydo ir niekada neras savo upės, o vaikinai gali jiems padėti.
Užduotis: pasirinkite iš siūlomo vandens gyventojų kortelių rinkinio ir padėkite jas ant rezervuaro piešinio.
Apibendrinant.